Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mywebgrid: Vývoj jede jako divý (1/3)

Hello 0

MyWebGridDneska jsme si překvapivě na rozhovor nevybrali žádného exota, ale rovnou dva exoty 🙂. Budeme si povídat s dvěma mladými vývojáři. Petrem Kuchynkou. A Mirkem Hráčkem, který již tak mladě tedy nevypadá 🙂. A protože jsou pánové oba výtečně výřeční (takhle kdyby nám odpovídali všichni, to by byly rozhovory…), byli jsme nuceni obsáhlý rozhovor rozdělit do tří částí. Na začátek vám tedy (překvapivě) přinášíme tu první. A vsadíme se, že po jejím přečtení budete celí nedočkaví na ty další dvě :-).

Oba pánové stojí za projektem Mywebgrid. Pokud vám tato jména vůbec nic neříkají, tak se nemusíte hned věšet. Časem třeba budou :-). Důvod, proč jsme si kluky vybrali pro dnešní rozhovor je prostý. Mira i Petr dali dohromady tým, který má na české poměry docela velké ambice. Mywebgrid chce kompletně nahradit dvě zahraniční služby, které již byly odsouzeny k zániku. Tolik populární Google Reader a informační portál iGoogle. Obě dvě služby totiž mají tento rok končit. Google Reader již dokonce skončil. A Mywebgrid se chce pokusit uživatelům přinést vyšperkovanou náhradu za obě populární služby. O tom všem si budeme s kluky povídat.

Kluci, než se dostaneme k vaší osobní zpovědi, na začátek (opět jak je u nás zvykem) o sobě něco prozraďte. Čemu se věnujete, odkud pocházíte, kde na vás člověk může narazit a případně vás pozvat na pivo?

P: Ahoj, jmenuji se Petr Kuchynka a pocházím ze severu Čech. Ale v posledních letech jsem spíše (e)migroval do hlavního (velko)města. Jak se říká, za vším hledej ženskou :-). Takže na pivo by jste mě mohli pozvat tam, ale… Ale sám pivu moc neholduji, takže leda na nějaký dobrý rumíček…

M: Čau všem, mé jméno je Mirek Hráček, pocházím se středu Česka, kde i aktivně stále a pořád působím. Už od mala se věnuji počítačům, začínal jsem na Commodore 64, od kterého jsem záhy přešel na XTéčko, pak ATéčko a postupně to šlo dál a dál, až jsem se dostal tam, kde jsem. Tedy – servery, linux, disková pole, bash :-). Ve volném čase se věnuji i jiným věcem, protože kdyby ne, tak by mě z těch jedniček a nul odvezli. Namátkou můžu jmenovat auta nebo hudbu. No a na pivo mě nepozve nikdo – jsem zapřísáhlej abstinent.

Přišli jste s docela odvážnou myšlenkou, nahradit Google Reader, který miliony uživatelů využívají jako RSS čtečku (nástroj, který jim ukazuje jen vybrané úryvky článků z vybraných zdrojů, RSS čtečka funguje jako takový agregátor článků). Následně chcete udělat také „revival“ iGoogle.com, což je portál sloužící jako takový rozcestník pro uživatele (něco jako Seznam.cz). Všechny tyto služby se mají nacházet na stránce mywebgrid.com. Jak jste proboha přišli na tak krkolomný název 🙂?

P: No buď rád, že nevíš, mezi kterýma dvěma návrhy se rozhodovalo. Můžeme být rádi za Mywebgrid… Jinak název by měl vystihovat, o co tam jde. Je to moje (My) webová (web) mřížka (grid). A proč mřížka? Na to si počkejte do spuštění :-). (Pozn. redaktora: Půjdete brzy sedět, co :-)?)

M: Jojo souhlas, já bych tady klidně bral i nějaký jiný názvy, který nás napadly. A vyjmenoval bych je, ale bylo to tak prudce originální, že by nám to tady půlka lidí vyfoukla a druhá půlka mlátila hlavou o zeď, proč to zrovna nenapadlo je.

Nemáte strach, že jste si toho nabrali na svá bedra trochu moc?

P: Kdepak. Práce je sice hodně, ale když vás to baví a naplňuje, práce jde od ruky. A vy pak máte sem tam čas i na něco jiného. Že by jsme ale měli čas vysedávat po kavárnách, to se opravdu říct nedá.

M: Jak říká Petr, osobně z toho nemám vůbec strach. Když se člověk rozhlídne kolem sebe, vidí partu neschopů, kteří jsou mistři světa někde u piva v hospodě. My jsme team mladých, úspěšných lidí, kteří v životě už něco dokázali a teď jsme se vrhli na tohle. Ovšem ne kvůli tomu, že je to lehký, ale kvůli tomu, že je to těžký. A to je základ.

Když jsme u toho, tak co jste v životě dokázali? Jaké projekty či startupy máte za sebou?

P: Velmi rychle jsem se naučil jako prcek chodit, pak jsem uměl jako první ze třídy celou abecedu, možná. No a pak jsem se připravoval skrz pár drobných a nevýznamných projektů na tenhle moment. Takže u mě to bude premiéra, ale o to více si to užiju :-D.

M: Tak třeba jsem rozjel jednu z nejúspěšnějších metalových kapel tady v ČR. Byla to pecka hrát s legendama daného žánru. Kytarista pak odešel hrát do zahraničí s jednou z nejznámějších kapel daného žánru na světě (kapela Belphegor). A to už o něčem svědčí, ne? Základ je obklopit se inteligentníma lidma. Přes to nejede vlak. A to se nám teď zase povedlo.

Kdo z vás vlastně přišel s myšlenkou, že vůbec budete „něco nahrazovat“? Jak to vlastně celé vzniklo?

Každý určitě zná nějakou slavnou grotesku, ať už v ní hraje Charlie Chaplin nebo Buster Keaton. Kdo si je ale jistý pravopisem u přídavného jména groteskní? Správně je groteskníV češtině je správně pouze přídavné jméno ve tvaru groteskní. Je to slovo odvozené z podstatného jména groteska.Varianta grotesní se sice občas objevuje v psaných textech, ale je to varianta špatná....

P: No, to je docela zajímavý příběh. Řekněme, že jsme se z určitých důvodů chtěli postavit všichni na vlastní nohy a začít dělat něco, co nás spojuje, v čem jsme dobří. A hlavně pracovat na tom, co nás baví a mohlo by nás i jednou také živit. Více budeme moci prozradit až za nějaký ten pátek :-D.

M: Všeobecně se dá říct, že monopol Googlu nás naštval. A také nás nakoply reakce lidí, jež služby, které budou teď končit (igoogle.com) a nebo již skončily (Google Reader), používají. Chtěli jsme a stále chceme sami sobě dokázat, že i my tady v Česku něco zvládneme a umíme. Navíc nás k tomu motivují i osobní důvody, které bych ale nechtěl tahat do médií.

Jaká byla odezva poté, co jste vyslali do světa první zprávy o tom, že chcete vytvořit platformu Mywebgrid? Psali vám lidé, že se jim nápad zamlouvá? A nebo vám spíše předpovídali brzký konec?

P: Ohlasy byly veskrze velmi pozitivní. Všichni nám drží palce a fandí. Přeci jen na tohle už musíte mít koule a nějaké zkušenosti :-).

Petře a ty tedy myslíš, že máte oboje 🙂?

P: Ano :-).

M: Jojo, je to tak, jak to řekl Petr. Paradoxně klasika – více nám fandí lidi v zahraničí, než tady u nás. Roky si lámu hlavu nad tím proč. A teď mě nejvíc napadá, že kdyby se nám to povedlo, tak ty lidi budou nasraný, že se to nepovedlo jim a v hospodě budou říkat: „To jsem chtěl taky udělat, ale nemohl jsem protože ***** (doplňte X tisíc důvodů).

Aneb soused si pořídil kozu, já kozu nechci, ale chci, aby ta jeho chcípla.

Mirku a nehraje v tom roli také to, že o vás v doma moc lidí zatím neví, že nějaký takový projekt připravujete?

M: Je to možný, ale když už se to někdo dozví, tak nevěří, že vůbec něco dokážem. A tohle mě hrozně irituje a motivuje zároveň – ukázat lidem, že na to prostě máme.

Jak daleko jste s vývojem? Kolik času jste již nad tímto projektem strávili?

P: Vývoj jede jako divý. Máme výborné programátory, takže je radost sledovat postup a jak jednotlivé funkcionality vznikají v relativně krátkém čase. Kolik hodin jsme nad tím už strávili, neumím vyjádřit. Každý tomu věnuje maximum, co mu dovolí fyzikální veličiny (zejména čas, ta nelítostná děvka) a někteří i trochu víc. Chceš-li tedy přesné číslo, použil bych číslovku nepočítaně :-D.

M: Jojo. Přesně tak. A pak jsou tu tací, kteří do sebe nacpou par litrů enerdži drinků a v tom momentě přestává existovat časoprostor :-). A navíc můžu říct, že po akvizici jednoho nového programátora z nejmenované zahraniční vědecké instituce (kterou Petr dřív nebo později stejně zmíní) to začíná opravdu nabírat obrátky.

A kolik času vám ještě zbývá, než projekt pustíte do ostré verze?

P: Desítky, ale spíše stovky dlouhých nočních hodin…

M: Jde o to, co všechno se bude považovat za ostrou verzi. Náš systém nebude jen hloupá náhrada za iGoogle a Google Reader. Ale bude to slušná alternativa například i pro uživatele milující Basecamp. A to je jen začátek. Máme velké plány a spoustu nápadů a skvělé, vysoce inteligentní lidi, kteří vše uskuteční a vždy přidají ještě něco navíc.

Kdo všechno se na projektu podílí a kolik hodin denně nad Mywebgrid trávíte?

P: Celý vývojový tým se skládá ze 3 programátorů, grafika-UXáka (teda mě), tady Míry jako IT technika, testera, dokumentaristy (ne vážně… velmi důležitá pozice) a pak jedné chytré hlavy na marketing :-).

M: Přesně tak, Petr to vyjmenoval přesně. Co se týče času, je to různý. Někdo maká přesně 3 hodiny, někdo přesně 10, jak nám čas a tělesné potřeby dovolí.

Tak už se těšíte na další část rozhovoru? Pojďme se ještě naladit tím, že si prozradíme, že ve druhé části se dozvíme něco bližšího o členech týmu – o markeťákovi, který je něco jako bůh, nebo o Vášovi, který je dobrák od kosti. Pak se podíváme na to, jak kluci vidí budoucnost Mywebgrid a padne i zmínka o špehovi z redakce Objevit.cz

Přečtěte si druhou část o Mywebgrid!

Tento článek původně vyšel na stránkách Objevit.cz: http://objevit.cz/mywebgrid-vyvoj-jede-jako-divy-13-t31374

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Velký pátek je v křesťanském kalendáři šestým dnem Svatého týdne a prvním dnem Velikonočního tridua. V České republice je od roku 2016 státním svátkem. Na Velký pátek byl podle křesťanské tradice ukřižován Ježíš Kristus. Kdy je Velký pátek? Velký pátek následuje Zelený čtvrtek. Je šestým dnem velikonočního Svatého týdne a druhým dnem Velikonočního tridua. Rok...

Andorra je zeměpisné jméno, které označuje knížectví v jihozápadní Evropě.  ✅ Andorra – jméno bylo odvozeno od oficiálního názvu státu, tedy Principat d´Andorra, proto je nutné ponechat ve slově Andorra dvě r, jinak by se pozměnil význam celého slova. ❌ Andora – nesprávná varianta, která nelze používat.Skloňování slova Andorra (j. číslo)pád – Andorrapád – (bez) Andorrypád...

Mužské jméno Marián je odvozeno z latinského Marius, které se vykládá jako pocházející z rodu Mariů. Kdy slaví Marián svátek?Marián slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 25. března (25.3.).Ženská obdoba jména MariánŽenskou obdobou je jméno Mariana anebo také Marie.Domácké podoby jména MariánMaroš,Majo.Kolik žije v ČR MariánůK 15. 3. 2022 žije v České republice 2 543...

Tři strany a tři vrcholy tvoří geometrický obrazec zvaný trojúhelník. I když je pravidlem psát uprostřed slova u s kroužkem, pro slova složená toto pravidlo neplatí. A trojúhelník je takové slovo, vznikl totiž spojením „tři“ a „úhelník. Úhelník si tedy nechal svoji čárku a my proto vždy píšeme trojúhelník a nikdy trojůhelník. Pokud se chcete dozvědět...

Občas narazíte na odstavce textů, které jsou prošpikovány znaky ! a ?, případně ?!?. Spíše tedy narazíte na něco podobného: Komentář:> „Dnes však je to v pořádku, protože váš vožralej Milošek je prostě nadčlověk a může přeci všechno že!!!“ Odpověď: „IQ tykve. Nejste vy volič pravice?? JÁ SE PTÁM JENOM SOUDĚ PODLE VAŠEHO IQ. Váš...

Píše se správně náramně? Nebo náramě? Jak si v tomto případě pomoci? Jednoduše! Stačí si vytvořit odpovídající přídavné jméno. V tomto případě to bude přídavné jméno náramný. Zde je zřetelná dvojice písmen „mn“, která se vyskytuje i v příslovci náramně. V českém jazyce je tedy jediná přípustná varianta a tou je náramně. Význam slova náramně odpovídá slovům nesmírně, velmi...

Florbal je kolektivní halový sport, který má kořeny v USA, ale na špičkové úrovni se hraje zejména ve Švédsku, Finsku, Česku a Švýcarsku. Florbal vznikl v 70. letech, takže se jedná o velmi mladý sport. Florbal se v mnohém podobá pozemnímu hokeji. Proti sobě stojí dvě mužstva, která se pomocí hokejek snaží dostat děrovaný balónek z plastu do soupeřovi...

Ženské jméno Malvína je nejasného původu a významu. Nejčastěji se považuje za zkráceninu germánského Madalwine a vykládá se jako přítelkyně práva či spravedlivá, nebo za odvozené z keltštiny s významem jasných očí, brv, čela. Kdy slaví Malvína svátek?Malvína slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 27. března (27.3.).Domácí podoby jména MalvínaMalka,Malvínka,Malva,Malvin,Malina.Malvína a statistikaKolik žije v ČR...

Pokračování článku s názvem: Typologie dívek – jak vybírat dívku na sex, do vztahu a kterou raději nechat na ocet? Po světě se jich potulují tisíce. Každá se hodí na něco jiného. Některé jsou dračice v posteli. Dokáží vám zpestřit život, obohatit jej, pomoci vám od samoty a pak jít zase o dům dál. Jiné se...

Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl Výbuch v jaderné elektrárně v Černobylu rozšířil v roce 1986 radioaktivní mrak nad velkou částí tehdejšího Sovětského svazu. Téměř 8,4 milionu lidí ve třech zemích bylo vystaveno záření. Dne 8. prosince 2016 přijalo Valné shromáždění OSN usnesení, kterým se 26. duben označuje Mezinárodním dnem vzpomínky na Černobyl. Kdy je Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl?Mezinárodní den...
Načíst dalších 10 článků