Temperament x tenperament

Člověk s velkým temperamentem se s pravopisem asi mazat nebude. Prostě slovo napíše, jak mu přijde pod ruku. Ostatní by si měli přečíst, jak se správně píše slovo temperament, aby nebyli za hlupáky.

Pravopisně správně je varianta temperament. Jedná se o slovo cizího původu, které už v češtině plně zdomácnělo, ale přesto si uchovalo písmeno „m“ uprostřed slova. Jinak se skloňuje podle vzoru hrad, jako spousta jiných slov.

Vždycky pouze temperament!

Někteří lidé chybně používají tvar tenperament. Jedná se však o patvar, který do českého jazyka nepatří.

Závěrem bychom měli přiblížit také význam slova temperament. Je to pojem, který souvisí s psychologií. Temperament pojmenovává souhrn citových a volních znaků lidské povahy, zvláště reakce člověka na vnější podněty. Temperament může mít také přenesený význam, v takovém případě označuje živou, vznětlivou a snadno se vzrušující povahu.

Příklady SPRÁVNÉHO užití slova temperament:

 • Ve škole jsme si zkoušeli test temperamentu, podle všeho jsem nepoučitelný cholerik.
 • V sexu mám rád holky s hodně velkým temperamentem.
 • Pavel temperamentem nikdy neoplýval.
 • Potřebuji do týmu jednoho temperamentního útočníka, který se nebude ničeho bát.
 • Nemám rád lidi, kteří mají vyšší temperament než já.
 • Lidi s temperamentem to mají v manažerských pozicích podstatně lehčí.
 • Dnes je svět tak hektický, že člověk bez pořádného temperamentu nemá vůbec šanci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *

2 komentářů k článku “Temperament x tenperament”

 1. Petik09:07 dne 22.11. 2016 napsal/a

  Tolik desítek článků jenom za letošní rok a žádné komentáře. A že by je někdo sdílel na sociálních sítích, o tom také nemůže být moc řeč. Neděláte někde pane coypwritere chybu? Co takhle začít psát o něčem přínosném, co by lidé rádi četli. Anebo začněte třeba chodit do lesa sbírat odpadky. Lidstvu tím prospějete daleko víc než dalším zbytečným článkem :-)

  1. Krcmic09:44 dne 22.11. 2016 napsal/a

   Možná není ani tak důležitý počet komentářů jako čtenost, která se pohybuje kolem 20 000 – 30 000 čtenářů měsíčně… Takže hádám, že chybu asi nedělám, pouze vy do toho až tak nevidíte, navíc ty články nikde aktivně nesdílím, takže myslím, že na to jsou ta čísla právě celkem slušná – až bude čas, budu do toho více šlapat, ale živí mě jiné věci, než psaní článků na blog, takže asi tak :-). Jinak komentářů je tady tuším něco kolem 1000 – 1500, jen u jiných článků.