Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Vyjmenovaná slova po P

Také váháte, jaké i / y se píše za písmenem P ve slově „pýcha“? Chcete vědět, proč mají kluci rádi zejména holky, které dobře píchají? Přečtete si tento souhrn vyjmenovaných slov po P. V přehledu naleznete vysvětlení problémových dvojic slov (slepýš x slepíš, pyl x pil) a dozvíte se, co která slova vlastně znamenají (zpytovat, pýřavka) a nejčastější chyby.

Vyjmenované slovo po P Příbuzná slova
pýcha pyšný, pyšně, zpychnout, pýchavka, pych, přepych, přepychový
pytel pytlík, pytlíček, pytlovina, pytlačit, pytláctví, strašpytel
pysk ptakopysk, pyskatá (rostlina)
netopýr netopýří
slepýš slepýší
pyl opylit, opylovat, pylový, opylovač
kopyto kopýtko, kopytník, sudokopytník, lichokopytník
klopýtat klopýtnout, klopýtnutí
třpytit se třpyt, třpytivý, třpytka, zatřpytit se
zpytovat zpytavý, zpytavě, nevyzpytatelný, jazykozpyt
pykat odpykat, odpykávat, pykání
pýr pýř, pýřavka, suchopýr
pýřit se zapýřit se
čepýřit se rozčepýřit se, rozčepýřený, načepýřit, načepýřený
pyj
pýří

Ženské jméno Ivanka je jednou z obdob jména Ivana, to je ženskou podobou jména Ivan, kteréje hebrejského původu, jde o chorvatskou podobu jména Jan, které pochází z hebrejského Jochánán, což znamená „Hospodin je milostivý“. Toto jméno se v době raného křesťanství šířilo z latiny jako Joannés, odkud se v poněmčené podobě Johan dostalo k západním...
Vlastní jména – řazená mezi vyjmenovaná slova po B
Chropyně
Pyšely
Spytihněv

Vyjmenovaná slova po P – ukázky, příklady, vysvětlení, chytáky

Pýcha x píchá

Pýcha = povýšenost, namyšlenost.

Je pyšný na svůj původ. Pýcha je jedním z hlavních problémů lidstva. Pýcha předchází pád.

Píchá = bodá.

Do ruky ho píchla včela.

Stejný výraz se používá také jako hanlivý výraz pro „mít s někým sex“ (píchají spolu už pěkných pár let).

Pyl x pil

Pyl – soubor drobných samčích pohlavních buněk semenných rostlin žluté barvy (tzv. pylová zrna). Slouží k opylení květů. Vypadá jako žlutý prášek.

Včely přenáší pyl z rostliny na rostlinu.

Pil – minulý čas od slova pít (pozřít tekutinu, napít se piva, limonády atd.).

Pij, dokud můžeš!

Slepýš x slepíš

Slepýš = plaz (beznohá ještěrka, nejedná se o hada, za něhož je často mylně považován).

Po zemi se plazil slepýš. Neboj. Není nebezpečný.

Slepíš =  odvozeno od slova lepit, zpevnit lepidlem, spojit pomocí lepidla.

Slepíš mi prosím ten model letadla?

Opylovat x opilovat

Opylovat = oplodňovat pylem.

Včely každý rok opylují tisíce květin.

Opilovat = obrušovat (pilníkem).

Vězeň pomoci pilníku upiloval mříže a utekl ze svého vězení.

Pykat x pikat

Pykat = znamená nést trest za něco, trpět.

Vězeň si odpykal si desetiletý trest. Pyká za své chyby.

Pikat = tento výraz uznává až naše novodobá čeština. Slovo „pikat“ se používá při dětských hrách (při hře na schovávanou), kdy se určí jeden dobrovolník, který „piká“ u „pikoly“, což je místo někde uprostřed herního území. Ten se určitou dobu nesmí dívat. Nahlas počítá např. do 30. Pak pronese: „Před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát. Už jdu.“ Ostatní hráči se mezitím musí poschovávat po okolí. Až pikající dopočítá (nebo až jiným způsobem dojde k tomu, že už měli času dost), otočí se, snaží se najít všechny schované a vyřadit je ze hry (zapikat) tím, že stoje u pikoly pronese nahlas frázi ‚deset dvacet ten-a-ten‘, popřípadě upřesní, kde se nalezenec nachází.

Vysvětlení významu některých vyjmenovaných slov po P

Pysk

Pysk představuje ústní orgán živočichů (u člověka jsou to např. rty). Pysk může představovat také část květu nebo zevní pohlavní orgán u ženy. Slovo pysk je také velice populární v Ostravě. Ostraváci totiž často používají hlášku: „Drž pysk!“ Tím vám chtějí naznačit, že máte být zticha.

Netopýr

Netopýr je malé a celkem neškodné zvířátko (savec), které umí lítat (i bez pití Redbullu) a velice rádo přenáší vzteklinu. Pokud jste nikdy netopýra neviděli, podívejte se na vlastní bulvy, jak vypadá!

Slepýš

Slepýš je plaz – beznohá ještěrka, která však nemá nohy. Nejedná se o hada, za něhož je často mylně považován. Jeho tělo je hranatější a jinak stavěné než je tomu u hadů. Od hadů jej odlišuje třeba to, že má oční víčka, kterými mrká. A také ocas, který dokáže, tak jako jiné ještěrky, při hrozícím nebezpečí odhodit Je zákonenem chráněný.

Jinak to, že slepýš nemá nohy mi připomnělo jeden starý vtip. A sice, že smysl pro černý humor je jako pár nohou. … Ne každý jej má.

Zpytovat

Používá se nejčastěji ve významu „zpytovat svědomí“. Člověk, který zpytuje svědomí, přemýšlí či hodnotí, zda se v minulosti zachoval správně (tzv. dle svého svědomí). Přemýšlí o svém svědomí. Zkoumá, jestli se nemohl v dané situaci zachovat lépe.

Pykat

Pykat znamená nést trest za něco, trpět.

Pýr, pýřavka, suchopýr

Pýr, pýřavka = travina, tráva, rod travin z čeledi lipnicovitých. Plevel rostoucí na polích, který se používá ke krmení koní.

Suchopýr = vytrvalá bylina nebo rod jednoděložných rostlin (čeled šáchorovitá).

Pýřit se

Pýřit se = zčervenat, zrudnout, červenat se.

Čepýřit se

Čepýřit se = ježit se, zlobit se, naparovat se (dělat ze sebe něco, co nejsem).

Pyj

Pyj = penis (pohlavní orgán u muže). Pyj je chlouba každého muže. Centrum chlapského myšlení (proto se říká, že muži myslí nejčastěji penisem a ne mozkem).

Znáte tento vtip?
Proč není slovo „pyj“ jedním z vyjmenovaných slov, když se píše s tvrdým Y? Zeptali jsme se odborníka. Prof. PhDr. Boris Klepal, CSc: „S pyjem se to má jako s višněmi kocoura Mikeše. Kocour Mikeš došel k názoru, že slovo „višeň“ se píše s měkkým nebo tvrdým Y podle toho, zda se jedná o višeň měkkou nebo tvrdou. S pyjem je to podobné. Obvykle se píše s tvrdým Y, protože obvykle také je tvrdý. Pokud momentálně tvrdý není (což je spíše vyjímečné), lze ho psát s měkkým. Z toho důvodu není možné pyj zařadit mezi vyjmenovaná slova.“

Pýří

Pýří = chmýří (jemné peří, prachové peří).

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Vyjmenovaná slova po P”

  1. Lenka K.19:17 dne 30.1. 2017 napsal/a

    Dobrý den, děkuji za pěkný článek a rozšíření obzorů. Dcera právě ve škole probírá vyjmenovaná slova po P a zrovna u pýřavky jsem si nebyla jistá, co to vlastně je. A pyj pobavil 🙂

Ostatní uživatelé také četli:

Občas narazíte na odstavce textů, které jsou prošpikovány znaky ! a ?, případně ?!?. Spíše tedy narazíte na něco podobného: Komentář:> „Dnes však je to v pořádku, protože váš vožralej Milošek je prostě nadčlověk a může přeci všechno že!!!“ Odpověď: „IQ tykve. Nejste vy volič pravice?? JÁ SE PTÁM JENOM SOUDĚ PODLE VAŠEHO IQ. Váš...

Mužské jméno Pankrác vychází z řeckého jména Pankrátios, které se vykládá dvěma způsoby – jako víceboj či jako všemocný, vševládný. Ve spojení římskokatolického kalendáře s meteorologií je svatý Pankrác první ze tří zmrzlých / ledových mužů, v lidové pranostice vyjadřující severní až severozápadní proudění vzduchu s teplotami ještě pod bodem mrazu. Dalšími dvěma jsou Servác...

Mužské jméno Kristián má řecký původ. Vzniklo z řeckého christianos. Vykládá se jako křesťan, zasvěcený Kristu. Počeštěná varianta jména je Křišťan. Kdy slaví Kristián svátek?Kristián slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 5. srpna (5.8.).Ženská podoba jména KristiánŽenskou podobou jména Kristián je Kristýna.Kristián a statistikaKolik žije v ČR KristiánůK 5. 8. 2022 žije v České republice...

Parmezán neboli parmský sýr má pro nás Čechy trochu záludný pravopis, protože se jedná o slovo, které pochází z francouzského parmesan. Správná varianta zápisu je jen jediná. Správně je parmezánParmezán je odvozen od názvu francouzského města Parma, kde se začal vyrábět. Bohužel si ale takto nejde pomoci k zapamatování správného pravopisu, protože tím je parmezán...

Slovíčko absorpce patří do kategorie těch nejzrádnějších, protože klame tělem a dokáže nachytat i zkušeného češtináře. Pojďme si tedy jednou provždy vysvětlit jeho význam tak, abychom nemuseli stále hledat na internetu. 🙂 Správně je absorpce Tvar slovesa je sice absorbovat (s písmeny „b“), ale u podstatného jména se druhé „b“ mění na písmeno „p“. Proto jediným správným tvarem...
Načíst dalších 10 článků