10 věcí, co se dějí s vaším tělem po pravidelné chůzi

10 věcí, co se dějí s vaším tělem po pravidelné chůzi

Chůze je pro člověka přirozený pohyb. Pohyb mnohem přirozenější než běh, přesto je často podceňována. Ač se to nezdá, při chůzi se do pohybu zapojuje téměř všechno tělesné svalstvo. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli pravidelně chodit. Chůze totiž nemá blahodárný vliv pouze na pohybové ústrojí, ale třeba také na kardiovaskulární systém, na psychiku nebo na váš zrak. K motivaci můžete použít řadu chytrých doplňků, které vám budou počítat ušlou vzdálenost, tempo, krevní tlak nebo vám spočítají spálené kalorie.

 

1) Zlepšení zraku

Začneme mírně šokujícím vlivem chůze. Chcete-li předejít problémům se zrakem, zařaďte do svého harmonogramu pravidelné procházky. Při chůzi se zvyšuje intenzita vašeho dechu a tím se vám mnohem více okysličuje krev. Víme, že krev proudí celým tělem a rozvádí po něm živiny a kyslík. To je proces, který je nezbytný pro péči o váš zrak. Chůze snižuje nitrooční tlak, který často způsobuje zelený zákal. Pravidelná chůze je prevencí vůči krátkozrakosti. Krátkozrakost se stává stále častějším problémem už u malých dětí. Je to způsobeno častým díváním se do umělého osvětlení a na displaye digitálních technologií. Tím, že budete chodit se dostanete na denní světlo, na které oči přirozeně reagují.

 

2) Příznivý vliv na mozek

Pokud budete pravidelně chodit, ucítíte se mnohem lépe. Budete na čerstvém vzduchu, tudíž se vám mozek okysličí a zregeneruje. Při pohybu těla dochází k uvolňování hormonu štěstí – endorfinu. Budete šťastnější, spokojenější a uvolněnější. Při chůzi se vám srovnají myšlenky, takže pokud cítíte, že máte hlavu k prasknutí, jděte se projít a na chvíli se uvolněte. Uvidíte, že se vám bude přemýšlet mnohem snadněji. Mozek potřebuje také na chvíli zrelaxovat.

 

3) Prevence onemocnění srdce

Studie dokazují, že pravidelná chůze působí na snížení krevního tlaku. Je tomu tak, protože při chůzi se zvyšuje produkce oxidu dusnatého, který uvolňuje cévy. Pokud uvolňujete málo oxidu dusnatého, budete mít vyšší tlak a u mužů se to projevuje v problémech s erekcí. Zmíněným komplikacím předejdete pravidelnou a dynamickou chůzí. V České republice je polovina úmrtí z důvodu srdeční choroby. Lékaři potvrzují, že chůze je prevencí proti infarktu – zvyšuje výkonnost srdce a pomáhá uvolňovat cévy, aby se v nich nevytvářely sraženiny, které je mohou ucpat. Chůze je lékaři doporučována i pacientům, kteří již infarkt prodělali. Pokud vám díky chůzi, a tedy zlepšené fyzické kondici klesne klidový puls z 80 na 60 úderů za minutu, ušetříte srdci 28 000 tepů za den. Chůze tedy podporuje oběh krve, což znamená, že se do těla mnohem rychleji dostají živiny a kyslík. Naopak se urychlí odvod odpadních látek z organismu.

 

4) Vyrýsování svalů

Dlouhý a vytrvalý pohyb, kterým chůze je, vám přirozeně vyrýsuje tělesné svalstvo. Vaše tělo se potřebuje pravidelně hýbat, aby svaly neochably a udržely si svůj tvar a sílu. Pravidelná chůze vám dodá dynamickou energii do kroku a cesty do práce budou ubíhat o to rychleji. Při chůzi se zapojuje většina tělesného svalstva, tudíž procvičíte a posílíte celé tělo.

 

5) Vyšší kapacita mozku

Pěší chůze má pozitivní vliv na váš mozek. Je to proto, že si mozek odpočne a bude moci o to lépe pracovat. Po pár týdnech pravidelné chůze zjistíte, že si pamatujete mnohem více věcí, než tomu bylo předtím. Mimo jiné posílíte svou krátkodobou i dlouhodobou paměť.

 

6) Úleva od bolesti zad

Při chůzi vás tělo nutí napřímit záda a zvednout hlavu, lidově řečeno – nehrbit se. Vzpřímeným postojem posilujete kosterní svalstvo, které je z celodenního sezení na kancelářské židli, ochablé. Posílíte tím také tělesný střed, který je zodpovědný za držení vašeho těla. Patří tam svaly pánevního dna, břišní svalstvo a bederní svaly.

 

7) Pozitivní vliv na slinivku

Procházení je mnohem přirozenějším pohybem, než je běh. Chůzí může člověk předcházet snad nejznámější civilizační chorobě jakou je cukrovka. Pravidelnou chůzí se v těle zlepší tolerance glukozy.Tudíž slinivka nebude muset produkovat inzulin v tak velké míře. Chůze je přirozeným pohybem. Nenese s sebou žádná specifická rizika, jako jiné sporty. Chodit můžete prakticky kdekoliv a nepotřebujete žádné speciální vybavení. Srdeční riziko snížíte již po pouhých 30 ti minutách chůze s mírnou zátěží nebo v tempu s frekvencí 5-6 krát za týden. Pokud se vám povede chodit 5 a více hodin týdně v tempu 5 km/h, můžete očekávat zlepšení hladiny tuků v krvi, ale i v těle.

 

8) Zlepšení trávení

Každá fyzická aktivita bez výjimky působí na citlivost těla na inzulin. Chůze je pro tělo přirozený pohyb a urychluje všechny prospěšné procesy. Trávení je jednou z nich. Pohyb žaludku usnadňuje potravu spalovat a odvést živiny do zbytku těla. Přesvědčte se o tom sami. Vydejte se po obědě na krátkou procházku a uvidíte, jak se budete příjemně cítit.

 

9) Zklidnění mysli

V roce 2005 byla provedena studie, která potvrzuje další pozitivní vliv chůze. Respondent se věnoval chůzi 5 dní v týdnu po dobu 35 ti minut a nebo 3 dny po 60 ti minutách. Bylo dokázáno, že se mu snížila hladina kortizolu v těle. Díky tomu zmizely deprese a pocity úzkosti. Při delší chůzi se stejně jako při sportu z těla vyplavují hormony štěstí, endorfiny. Člověk je pak šťastný, protože endorfin tlumí únavu a bolest. Produkce endorfinu může za to, že se po náročnější fyzické aktivitě cítíme tak šťastní a uvolnění. Zároveň je chůze stimul pro nervovou soustavu, uvádí ji do rovnováhy. Dále uvolňuje napětí ve svalech a tím odvání negativní emoce.

 

10) Zlepšení pevnosti kostí a kloubů

Pravidelná chůze vaše tělo zocelí a vštěpí mu návyk pohybu. Tělesná zátěž, která dopadá na klouby a na kosti, bude tělem lépe vnímána – tělo si zkrátka zvykne. Zároveň chůze podpoří přirozený pohyb vašich kloubů a přejdete tak mnohým kloubním i kosterním problémům. Tyto účinky se začnou projevovat okamžitě, v jakémkoli věku, dokonce i poté, co člověk proseděl celý život v křesle, tvrdí američtí vědci. Chůzí si perfektně posílíte kolenní klouby.

 

Chůze zlepšuje činnost mozku a dýchání, což má blahodárný vliv na psychiku. Vaše psychická výdrž se posune výš, stejně tak jako hranice odolnosti vůči stresu. Pochopitelně se pravidelná chůze vřele projeví i na formě vašeho těla a fyzické kondici. Dopřejte svému tělu zdravý pohyb, jehož pozitivní důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Doufáme, že vás článek dostatečně přesvědčil a budete chodit na pravidelné procházky nebo místo cesty MHD zvolíte pěší cestu. Počasí pěší chůzi stále více nahrává.

Zdroj,foto: pixabay.com 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Current ye@r *

Článek ”10 věcí, co se dějí s vaším tělem po pravidelné chůzi” má již 1 komentářů.

  1. Liby16:03 dne 1.3. 2019 napsal/a

    ono dost záeží KDE se člověk prochází..nemám moc rád pražské parky, kde je hluk…a pak dojezdy z parku – do parku – zpátky domů. Tramvají, kolem Dejvický přes 20 minut ve smogu… To si pak říkám, že je lepší zůstat doma ležet u knížky