10 zkratek z online světa

Hello 0

Obzvlášt pokud ve světě internetu nejste tak zběhlí, mohou se vám zkratky zdát matoucí a když vám někdo napíše sz, tak prostě nevíte, co tím sakra myslí. A to nemluvě o tom, že se na vás začnou valit i další nesmyslná písmenka jako lol, omg a wtf. Pojďme se proto podívat na ty nejčastější zkratky, se kterými se v digitálním světě setkáte. A buďme zase o něco chytřejší. :)

Co znamená SZ?

Obzvlášť na facebooku se setkáte s tím, že vám někdo napíše sz a vy prostě nevíte, co tím myslí. Nicméně nehledejte v tom složitosti – sz je označení pro soukromou zprávu.

Obdobou soukromé zprávy je na Instagramu tzv. direct. Proto se na instagramu používá spíše zkratka dm, která označuje direct mail (soukromou zprávu).

Co znamená SMS

Stalo se vám už, že vám někdo nabízel SMS zdarma a vy jste nevěděli, co tím myslí? SMS je asi nejznámější zkratka, která už se dnes objevuje všude. Z anglického Short message service – jedná se o službu, kterou dnes nabízí téměř každý mobilní telefon. Jako SMS se označuje především text který lze přes mobilní telefony mezi sebou odesílat.

Co znamená LOL

Lol znamená krom zkratky počítačové hry League of Legends především Laughing Out Loud – v překladu směju se nahlas. Proto se zkratka LOL používá u čehokoliv vtipného, dnes už však často spíše ironicky. Do třetice je význam zkratky lol také Lots Of Love (hodně lásky), s čímž se setkáte ale spíše v angličtině, u nás se v tomto významu používá málokdy a když už tak, na konci nějaké delší zprávy nebo e-mailu.

Co znamená WTF

What The Fuck – v překladu doslova co to kurva. Používá se, když někdo něčemu nerozumí, něco nedává smysl apod. Takže pokud nechápete například blábolení naší milé vlády, můžete to na sociálních sítích okomentovat slovy wtf a určitě tím nic nezkazíte. :)

Co znamená BTW

Zkratka btw znamená mimochodem, vychzí ze slov By The Way. Označuje tedy nějakou vedlejší informaci, která autora textu zrovna napadla, ale vlastně se vůbec nemusí vztahovat k tématu.

Co znamená OMG

Nesmrtelná zkratka omg, která se používá už léta. Oh My God v překladu znamená panebože. Dá se tedy použít téměř v jakékoliv situaci, ať už autor textu něčemu nemůže uvěřit nebo ho třeba něco pobavilo.

Co znamená PF

Tato zkratka k nám přišla z francouzského Pour félicite, což doslova znamená pro blahopřání. Dnes se často používá především proto, že dvěma písmeny nahrazuje blahopřání všeho nejlepšího do nového roku.

Co znamená RIP

Rest in peace z angličtiny se může psát jako RIP i jako R. I. P. a vyjadřuje poklonu zesnulým, konkrétně odpočívej v pokoji.

Co znamená XD

Na zkratku xd se nedívejte jako na dvě písmena, ale snažte se v nich najít smajlíka, protože tato zkratka symbolizuje hlasitý smích – písmeno x představuje přivřené oči a písmeno d otevřenou pusu. Dříve se psal pouze velkými tiskacími písmeny, ale dnes už se setkáte i s variantou xd.

Co znamená FYI

Zkratka FYI vychází ze slov For Your Information a znamená pro vaši informaci. Tato zkratka je podobná zkratce btw, protože vám předává nějakou informaci navíc, často na ni nemusíte odpovídat, jedná se jen o jakýsi dodatek ke zbytku textu.

Jak na zkratky

Jak můžete vidět, dnes už se zkracuje úplně všechno. Můžete si vytvářet své vlastní zkratky převedením z angličtiny nebo použitím počátečních písmen – není v tom žádná věda a princip je téměř u všech zkratek stejný. Proto vždy, když nějaké zkratce nerozumíte, zapátrejte v anglickém jazyce, z kterých slov by zkratka mohla vycházet. Nebo si ji naštěstí vždy můžete najít na internetu.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Markýza je slovo francouzského původu, které se už plně přizpůsobilo českému jazyku. Proto se při psaní můžeme řídit platnými pravidly českého pravopisu. Stejně tak je možné výraz markýza normálně skloňovat podle vzoru žena. Pravopisně správně je pouze markýza! A protože je markýza slovo odvozené od výrazu markýz, budeme stejný pravopis uplatňovat i u tohoto tvaru....

Když si člověk neví rady s nějakým zapeklitým slovem, je dobré popřemýšlet o základu slova a jeho významu. V tomto případě je základem slova vrub. Vidíte? Vrub má počáteční písmeno „v“. Z toho lze odvodit, že pravopisně správná varianta je zevrubně. Význam slova zevrubně A teď pár slov k tomu, co vlastně příslovce zevrubně označuje. Když bychom to chtěli...

Jízda na koni nebo třeba na motorce se může z češtinářského pohledu změnit na zapeklitou záhadu. Stačí nahradit slovo jízda jedním z dvojice výrazů ježdění nebo jezdění.  Nejspíš i vás už někdy napadlo, jestli je správné psát ježdění nebo jezdění. Ve hře je i názor, že jsou oba nespisovné. Pravidla českého  pravopisu se k této záležitosti vyjadřují poměrně...

Některé děti se ostatním spolužákům posmívají, protože špatně čtou. Nemusí to však být jejich vinna, mohou trpět poruchou, která se označuje termínem dyslexie. Na druhou stranou porucha není odpovědí na všechno, někteří se prostě pouze málo snaží. Pokud má vaše dítě problémy, navštivte odborníka. Pokud nevíte, jak se slovo dyslexie píše, čtěte dál náš text....

Každému se při vyslovení příjmení Hejl vybaví legendární Hlodač. A přesně o Hlodači si dnes povídat nebudete. Náš host má sice stejné příjmení jako náš nejznámější internetový průkopník, ale jeho křestní jméno je Zdeněk. Celým jménem Zdeněk Hejl. Internetový konzultant, markeťák a copywriter v jedné osobě. Zakladatel webu Portiscio.net, na kterém píše primárně o internetovém marketingu....

S přehláskami se setkáme především v německém jazyce, a proto se občas může stát, že potřebujete znát klávesovou zkratku pro psaní přehlasovaných písmen na klávesnici. Jedna taková se může hodit i při psaní přehlasovaného ä. Proto si ukážeme všechny možné způsoby, jak na to. Jak se píše ä na klávesnici Nejjednodušší způsob, jak napsat a...

Obzvlášť v němčině se vám často stane, že na počítači potřebujete napsat přehlasované u. Pokusím se vám přehledně vysvětlit, jak tento speciální znak napsat, abyste to nemuseli pořád hledat na internetu. Jak udělat přehlasované u Nejjednodušší způsob, jak napsat u s přehláskou, je stisknutí klávesy, na které najdete symbol přehlásky. Dále zde bývá nakreslen i...

Každý toto slovo zná. Může být spojováno se scvrklým penisem, který zmenší svůj objem kvůli chladu. Zrovna tak se může použít ve smyslu, že se nějaké ovoce scvrklo, protože postupně seschlo a také ztratilo svůj objem. Je nutné dávat na toto slovo pozor, protože je velice záludné. Ač to v souvislosti s penisem může vyznít zvláštně, na...
Načíst dalších 10 článků