20 nejčastějších otázek copywritera

Po tom, co si pro svůj web najmete nového copywritera, musíte mu předat určité know-how, i kdyby se jednalo o suverénního profíka. Proto jsem sepsal 20 otázek, na které by se juniorní i seniorní copywriteři měli ptát, protože jsou pro tvorbu textů zásadní. Samozřejmě si je můžete přizpůsobit. Jedná se spíše o takové oblasti, které je třeba novému textaři představit.

1. Jaké jsou vaše cíle?

Copywriter potřebuje znát krátkodobé i dlouhodobé cíle vašeho projektu. Usnadní mu to psaní na váš web, protože bude vědět, kam jeho práce směřuje. Představte mu svou vizi tak, aby ve své práci viděl smysl a dokázal se lépe přizpůsobit vašim očekáváním.

2. Jaký je rozpočet?

Ať už pracujete na čemkoliv, měli byste vědět, jaký máte budget. Copywriterovi nemusíte představovat celou historii účetnictví, ale nějaký základ toho, kam se chcete dostat a kolik na to máte peněz mu opět dá lepší představu o firmě, pro kterou práci vykonává.

3. Jaké jsou termíny?

Jasně si řekněte, co chcete mít do kdy splněné. Toto je naprosto klíčové k tomu, abyste dokázali zpětně zhodnotit zda, copywriter pracuje efektivně. Důležité je, aby znal nejen termíny odevzdávání vlastních textů, ale také termíny dalších fází vašeho projektu. Například změny v designu s texty umístěnými na webu úzce souvisí, a proto textaře vždy informujte o tom, kdy které změny proběhnou.

4. Kdo bude dělat editora?

Pokud spolupracujete s editorem, jedná se o parťáka vašeho copywritera. Oba by měli mít podobný styl psaní a navzájem se apsoň trochu znát, aby si navzájem dokázali poskytovat zpětnou vazbu. V případě, že pracujete s editorem a copywriterem v jedné osobě, je potřeba čas od času poskytnout zpětnou vazbu z vaší strany a publikované články zhodnotit.

5. Proč píšu zrovna tohle?

Pokud copywriter nevymýšlí témata sám, měl by spolu s briefem k textu dostat také možnost s vámi téma konzultovat. Obzvlášť pokud se jedná o někoho, kdo se v oboru pohybuje déle, může vám předat nějaké tipy a sám přijít se zajímavými nápady. Ideálně si jednou za čas společně sedněte a naplánujte, jaká témata bude copywriter kdy psát.

6. Jak vypadají vaše marketingové podklady?

Pokud se vás copywriter zeptá na vaše marketingové podklady, je to jedině dobře. Pokud si totiž nastuduje komunikaci vaší firmy, budou se mu články psát mnohem snáz a vy mu je nebudete muset desetkrát vracet s tím, že se vám styl psaní nehodí do konceptu.

7. Kolik lidí z vaší firmy bude zapojeno do projektu?

Čím více se copywriter zajímá o vaši firmu, tím líp. Snažte se mu proto vždy poskytnout rozsáhlé odpovědi. Buďte ke svému novému zaměstnanci upřímní a představte mu, jak to ve firmě chodí, kdo za co zodpovídá apod. Možná se vám toto všechno nebude chtít sdělovat cizímu člověku, ale pokud jste si copywritera jednou vybrali, pravděpodobně budete jeho služeb využívat delší dobu, a proto se vyplatí prvnímu představení projektu věnovat dostatek času.

8. Jak dlouho trvají schvalovací procesy?

Copywriter musí vědět, kdo schvaluje jeho texty. Čím více lidí má nad sebou, tím větší je pravděpodobnost, že vznikne chaos ohledně toho, kdo má copy schvalovat a s kým ho má copywriter konzultovat.

9. S kým z firmy mám pravidelně komunikovat?

Pokud je zapotřebí copywriterova kooperace s ostatními, vždy dostatečně dopředu naplánujte schůzky a dejte setkávání nějaký řád. Obě strany si tak dokážou připravit poznámky, které chtějí konzultovat a zvyšuje se pravděpodobnost, že schůzka vaší firmě přinese něco pozitivního.

10. Kdo tvoří vaší cílovou skupinu?

Naprosto zásadní otázka, na kterou každý copywriter potřebuje znát odpověď, protože zkrátka potřebuje vědět, pro koho píše. Krom cílové skupiny mu popište také ideálního zákazníka a to, jak se k vám na web takový člověk dostane. Veškeré průzkumy, které máte o zákaznických preferencích poskytněte copywriterovi k dispozici.

11. Jak používáte SEO?

Copywritera by měla zajímat data z optimalizace pro vyhledávače a měli byste mu ukázat příklad klíčových slov, která u vás na webu fungují. Nezapoměňte mu také ukázat, jaké nadpisy používáte a celkově jak při tvrobě SEO postupujete.

12. V čem, je váš produkt jiný?

To, co zákazníkovi nabízíte nemusí být nutně odlišné od konkurence. Měli byste však copywriterovi popsat vlastnosti produktu, které chcete vyzdvihnout. Řekněte mu, co váš produkt může zákazníkům přinést a poraďte se ohledně toho, jak jednotlivé vlastnosti produktu komunikovat se zákazníkem.

13. Jaké jsou hodnoty vaší firmy?

Je opravdu důležité vědět, jestli se firma orientuje čistě na zisk, nebo se snaží mít nějaký větší společenský dopad. V obou případech však bude copywriter psát úplně jinak – proto je potřeba si ujasnit základní hodnoty, které značka uznává a stanovit si hranice, za které v rámci své brand image nechce nikdy zajít.

14. Kdo je vaše největší konkurence?

Řekněte copywriterovi, kdo tvoří vaší konkurenci. Nezapomeňte zdůraznit to, čím se od konkurence odlišujete, případně sdělte, co byste mohli zlepšit, abyste se dostali před konkurenci. Copywriter by měl mít nastudovaný konkurenční web a dokázat ten váš odlišit.

15. Kdo vám zajišťuje grafický design?

Grafik není pro copywritera tak důležitý jako editor, ale stále na sebe tito lidé musí mít kontakt. Psaný text často dostává pravé vyznění až s padnoucím grafickým provedením.

16. Jaké prvky využíváte v textu?

Copywriter může být sebevětší profesionál, ale zkrátka potřebuje vědět, jaký je styl psaní, který se na vašich stránkách uplatňuje. Řekněte mu, jaké používáte nadpisy, jak pracujete s hypertextovými odkazy, obrázky atd. Pokud máte nějaké starší články, ideálně je copywriterovi pošlete a společně prokonzultujte, co se v nich proč používá nebo naopak – co by potřebovalo do budoucna zlepšit.

17. Jak často mě budete potřebovat?

Už v okamžiku, kdy copywritera najímáte, by bylo fér si říct, zda máte v plánu s ním spolupracovat dlouhodobě, nebo jestli ho po půl roce už nebudete potřebovat. Pokud se jedná o dlouhodobou spolupráci, pravděpodobně k vám bude přistupovat jinak. Ani hůř, ani líp. Zkrátka jinak, a proto si obě strany zaslouží vědět, na čem jsou.

18. Co vaše zákaznické oddělení nejčastěji slyší od zákazníků?

Pokud máte na webu sekci s často kladenými dotazy, samozřejmě by měla být pravidelně aktualizována. V případě nejasnosti či stížností, může copywriter přiložit ruku k dílu při pomoci s jejich eliminováním.

19. S kým a jak mám komunikovat?

Copywriter potřebuje od začátku vědět, na koho se obrátit s případnými dotazy, komu své texty posílat, od koho bude dostávat témata atd. V dnešním světě je však snad ještě podstatnější, sdělit mu, na jakých platformách má komunikovat a také jak rychlé odpovědi a reakce se od něj očekávají.

20. Kdo dělá korektury?

Ne každý copywriter zvládá text dobře zkrontrolovat. V případě, že po svém textaři budete vyžadovat vlastní kontrolu, měl by nad ním přece jen být někdo další, kdo čas od času poskytne dostatečný feedback a podívá se na text z jiného úhlu pohledu.

Pokud se copywriter neptá na některé z těchto otázek, pravděpodoně mu tolik nejde o vaši firmu jako o vydělané peníze. Zkuste proto při najímání nového copywritera aplikovat komplexní přístup – tedy neberte copywritera jako někoho, koho zavalíte tématy a pak jen budete čekat na perfektní výsledky. Pro sepsání dobrého textu je zapotřebí mnohem víc. Copywriter by se měl cítit jako součást vašeho týmu. Měl by skvěle znát váš produkt i proces, který za ním stojí. Pokuste se proto s copywriterem stejně jako s dalšími členy týmu sdílet detailní vize i plány, jak svých cílů dosáhnout. Bude je potom mnohem více bavit být u toho.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Proč, když jste zamilovaní, tak se chováte úplně jinak? Protože jsme tak naprogramovaní od přírody. Znáte to, když jste zamilovaní, tak jste schopni odpustit cokoliv. Zapomenout na kohokoliv během okamžiku. Změnit svůj život od základu. Děláme se lepšími a silnějšími, než ve skutečnosti jsme. Anebo se naopak podceňujeme (nejsme přece pro toho druhého dost dobří,...

Pokud si nevíte s tímto chytákem rady, nejste v tom sami. Jedná se o opravdový češtinářský špek. Mnoho lidí si myslí, že je viz zkratka, proto píší toto slovo ve tvaru viz. s tečkou, ale je to špatně! Správně je viz O žádnou zkratku se rozhodně nejedná. Viz je totiž pouze rozkazovacím tvarem od slovesa vidět. Psaní tečky...

Bojíte se svatby jako čert kříže? Pokud je to z důvodu, že neznáte správný pravopis, tak vám rádi pomůžeme. Jestli to je z jiného důvodu, tak s tím vám bohužel pomoci nedokážeme. Správně je svatba Svatba označuje rituál, skrze který dochází ke svazku manželskému. Svatby mohou mít různé podoby, ale co se týče pravopisu, tam čeština dovoluje...

Myslíte si, že ovládáte češtinu? Pak vás možné následující informace překvapí. Nebo také možná ne. Pravopisně správně je přilba, ale i přílba! Kdo to věděl, ten si může gratulovat. Je totiž opravdový odborník na češtinu. Ale abychom to nezakecali. Je důležité zmínit ještě jednu informaci. Obě varianty jsou rovnocenné, ale v textu používejte vždy jen jednu...

Opět se jedná o slovo, které je přejaté z cizího jazyka a opět je s ním problém. Jak se tedy slovo terárium správně píše? Odkud pochází? Co znamená? V českém jazyce je správně pouze varianta terárium. Slovo je počeštěné, takže zdvojené písmeno „r“ zmizelo. Terárium má v češtině pouze jedno „r“! Terárium pochází z latinského slova terra, které označuje zemi....

Okno. Velmi jednoduché slovo z hlediska pravopisu. A co přídavné jméno okenní? Víte si rady? Mám tu pro vás rychlé vysvětlení na příkladech ze života. Jestli ano, gratulujeme. Pokud ne, nezoufejte. Pravopisně SPRÁVNĚ je okenní Kořen slova okno končí na písmeno „n“ (okn). A pokud chceme utvořit přídavné jméno, musíme podle pravidel českého pravopisu ke kořenu...

Možná jste o slovu dyspinxie ještě neslyšeli, ale jedná se o poruchu, kterou trpí poměrně dost dětí i dospělých. Nejdříve si vysvětlíme tento odborný pojem a následně uvedeme správný pravopis. Dys- je řecká předpona, která znamená zesláblý, vadný, porušený, případně vyjadřuje nějakou negativní zkušenost. Velice často se s touto předponou můžeme setkat v lékařství a školství. Termín...

Pokud jste váhali nad tím, zda psát jakýkoli nebo jakýkoliv, tak vás ujišťujeme, že obě varianty jsou správné. Můžete si vybrat. Jak je libo. Významově bychom mohli toto zájmeno ve větě nahradit slovem libovolný či jedno jaký. Jakýkoli i jakýkoliv je správně. Jedná se o stejný případ jako je tomu u slov nikoli a nikoliv....

Podpora je jediný spisovný tvar. Ať už se jedná o jakoukoliv podporu, vždy se píše s písmenem „d“ uprostřed. Varianta s písmenem „t“ je zkomolenina, která ve spisovné češtině nemá co dělat. Podpora označuje určitou pomoc, dotaci, oporu atd. O tom jestli je podpora v jakémkoliv smyslu správná můžeme jenom polemizovat. To, že tvar podpora je spisovně správně,...
Načíst dalších 10 článků