Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Apríl

Hello 0
Apríl

Pro jistotu dnes nikomu nevěřte! Jako Apríl se označuje 1. duben, který je již od pradávna spojován s žertíky a drobnými zlomyslnostmi. K aprílovým tradicím patří i různé hoxy a vtípky. Jako nápověda, že jde opravdu o aprílový žertík se často křičí „Apríl!“. Nejde však pouze o český fenomén, slaví se v různých kulturách po celém světě.

Kdy se Apríl slaví?

Po celém světě se Apríl slaví 1. dubna (1. 4.).

Původ aprílových vtípků

Není pochyb o tom, že Apríl je jedním z nejuznávanějších nenáboženských svátků v západním světě. Dětu vymýšlejí žerty na své rodiče, kolegové se snaží napálit navzájem a média si ze svých čtenářů a diváků utahují také. Jaký je ale původ Apríla a proč se stal mezinárodním fenoménem? Naprosto legitimní odpovědí je: Nikdo neví. Apríl je zřejmě starodávnou tradicí a o jeho původu si kladli lidé otázky již v roce 1708, kdy jeden ze čtenářů kladl britskému časopisu Apollo stejnou otázku. O původu Aprílu se vedou spory. Někteří historici hledají jeho původ již ve starém Římě, jiní v renesanční Francii.

Starověká Hilaria

Historici někdy pojí Apríl se svátkem Hilaria, který slavili vyznavači kultu Kybelé ve starověkém Římě. Oslavy připadaly na den jarní rovnodennosti, který připadá na 20. března. Na počest prvního dne v roce delšího než noc se konaly slavnosti, které zahrnovaly různé hry, původy a maškarády. Lidé se oblékali do různých převleků, kterými zesměšňovali své spoluobčany, dokonce i šlechtu a soudce.

Aprílová ryba

Někteří historici spekulují, že původ Aprílu se datuje do roku 1582. V tomto roce Francie přešla z juliánského kalendáře na gregoriánský, tak jak to požadoval Tridentský koncil v roce 1563. Podle dříve používaného juliánského kalendáře se začátek nového roku slavil s příchodem jarní rovnodennosti, tedy právě kolem 1. dubna.
V 16. století se však zprávy šířili velmi pomalu a lidé proto často nevědemky slavili začátek roku stále podle juliánského kalendáře místo 1. ledna. Tito lidé se pak stávali terčem posměšků a vtipů a byli nazýváni dubnovými blázny. Lidé jim například tajně lepili na záda papírové ryby a označovali je poisson d’avril (aprílová ryba), což mělo symbolizovat mladou, snadno ulovitelnou rybu.

Bláznovské pochůzky

Z podobného časového období jako Francouzská verze pochází další vysvětlení původu Aprílu.- V roce 1561 měl vlámský básník napsat komický verš o šlechtici, který posílá svého sluhu sem a tam na různé směšné pochůzky v rámci příprav na svatební hostinu. Název básně se překládá zhruba jako Zdržet se v den pochůzky, což je prvního dubna.
První zmínka o Aprílu (April Fools Day ve Velké Británii popsal John Aubrey v roce 1686. Posílání lidí na bláznovskou pochůzku 1. dubna se v Evropě rozšířilo s koncem 17. století. Na Apríla 1698 bylo posláno mnoho důvěřivců do Tower of London, aby se šli podívat na mytí lvů (samozřejmě neexistující obřad). Tomuto žertíku uvěřilo tolik lidí, že následujícího dne musely vše uvést na pravou míru místní noviny, které se však také důvěřivcům náležitě vysmály.

Matka příroda – strůjkyně Aprílu

Spekuluje se také o tom, že Apríl byl spojen s jarní rovnodenností a prvním jarním dnem na severní polokouli. Právě v tomto období se počasí často mění, je nepředvídatelné a máme z něj pocit, že si z nás dělá Apríla.

Ptáte se, jak napsat apostrof na počítači nebo na notebooku? Ukážeme si obě možnosti. Každopádně není na tom nic složitého a tuto znalost oceníte při psaní textů ve wordu apod. Tento postup se totiž dá obecně aplikovat při psaní na počítači. Typy apostrofů Není apostrof jako apostrof. Rozlišujeme dva typy apostrofů – typografický a strojopisný....

Jak vypadá Apríl ve světě?

Ačkoliv původ Aprílu není jistý, jeho oslavy jsou po celém světě podobné. Smyslem dne je někoho napálit a lidé se předhánějí, kdo vymyslí lepší žert.

Velká Británie

Británie je jednou ze zemí, kde bývá aprílový žert později odhalen výkřikem „April fool!“. Dle tradice se má však se vtipkováním v poledne přestat. Člověk, který provádí aprílové žerty i odpoledne je sám považován za aprílového blázna či aprílový žert.
Ve Skotsku se apríl původně nazýval Huntigowk Day. Pojmenování je zkomoleninou slov hunt the gowk, přičemž gowk je skotským označení pro kukačku či pošetilou osobu. Tradičním skotským žertem bylo požádat někoho aby doručil zapečetěnou důležitou zprávu. Ve skutečnosti zpráva zní „Nesměj se, nesměj se! Pošli toho gowka ještě další míli.“ Příjemce po přečetení vysvětlí, že pro doručení zprávy je nutné kontaktovat ještě další osobu a právě této osobě pošle nebohého gowka se stejnou zprávou. Podobný žert se využíval tradičně i v Irsku.

Polsko

Apríl, v Polsku nazývaný prima aprilis má dlouhou tradici jako den žertů. Je to den, kdy se odehrává mnoho vtípků, přičemž mnoho z nich je velmi sofistikovaných. Připravují je lidé, média (ta často spolupracují, aby byly „informace“ důvěryhodnější) a dokonce i veřejné instituce. Vážným činnostem se obvykle Poláci v tento den vyhýbají a obecně předpokládají, že každé slovo vyslovené 1. dubna může být nepravdivé. Toto přesvědčení je natolik silné, že polská protiturecká aliance s Leopoldem I. podepsaná původně 1. dubna 1683 byla zpětně datována k 31. březnu. Stejně jako v Británii však pro většinu Poláků končí prima aprilis v poledně a žerty vykonané po této hodině jsou již považovány za nevhodné.

Severské země

Dánové slaví aprilsnar, Finové aprillipäivä, Švédové aprilskämt. Média v těchto zemích obvykle vypouštějí právě jeden nepravdivý aprílový článek.

Frankofonní země

Jak již bylo uvedeno výše, ve Francii, Belgii a francouzsky mluvících oblastech Švýcarska a Kanady, ale například i v Itálii je aprílová tradice známa jako poisson d’avril. Papírovou rybu dnes vytváří a připevňují na záda jiných osob zejména děti. Mnoho novin také vydává falešný aprílový článek obsahující obvykle rafinovaný odkaz na rybu, jako vodítko ke skutečnosti, že jde o aprílový žert.

Ukrajina

Ukrajinský apríl se nazývá Humorina. Aprílový žert je obvykle odhalen zvoláním „Pervoye Aprelya, nikomu ne veryu“ tedy „První duben, nikomu nevěřím„. Oslavy obvykle zahrnují průvody městem, koncerty, pouliční trhy a představení. Účastníci festivalu se oblékají do různých kostýmů a chodí po městě, dovádějí a žertují.
Jednou z aprílových tradic je oblékat hlavní městskou památku do vtipných šatů. Humorina má dokonce své vlastní logo — veselý námořník v záchranném kruhu — jehož autorem byl umělec Arkady Tsykun. Během festivalu se všude tisknou a prodávají speciální suvenýry s tímto logem. Od roku 2010 je součástí oslav také Mezinárodní klaunský festival.

Česká republika

V Česku se nejedná o původní svátek, přišel sem z Francie a rychle zdomácněl. První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy. V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy, závit M0, apod.

Aprílové žerty posledních let se staly mnohem více sofistikované a často reagující na aktuální události daného období. Například v roce 2013, kdy zastupitelstvo Prahy jednalo o výstavbě trasy D pražského metra, v Univerzitních novinách ČZU iZUN se 1. dubna objevila informace, že zastupitelstvo Prahy schválilo investici na vybudování trasy D, která na rozdíl od původních plánů nepovede jihovýchodní částí města, ale bude vedena mezi stanicemi Stadion Strahov a Suchdol s mezilehlými stanicemi Střešovice a Pražský hrad a přestupní stanicí Dejvická pro přestup na linku A. ento žert se autorovi vydařil, neboť v červenci téhož roku byl Pražském Deníku otištěn článek, který obsahoval stejné údaje o novém vedení linky D, jako článek v Univerzitních novinách.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Věřte nebo ne, mezi těmito dvěma slovy je rozdíl nejen v rodě, ale také v tom, co znamenají. Okurka v ženském rodě označuje jak plod, tak celou rostlinu.Tato varianta je navíc uznávána za spisovnou a je všeobecně akceptována.Okurek rodu mužského označuje pouze plod a spadá pod dialekty.Přestože toto označení používá spousta lidí především na Moravě,...

Kdo tvrdí, že nikdy nepřemýšlel, zda napsat rozumět anebo rozumnět, lže a přemýšlí nad tím dodnes! V pravopisné variantě se písmeno n nevyskytuje, píšeme tedy vždy rozumět nikdy rozumnět.Pokud si správný pravopis slova rozumět stále nemůžete zapamatovat, zkuste mnemotechnickou pomůcku: „Už tomu rozumím! Ve slově rozumím žádné n neslyšíte, pokud se tedy jedná o sloveso...

V tuto chvíli zažíváme velmi náročné časy. Často nás zasahují silné emoce, se kterými si neumíme poradit. Jednou z nejtěžších emocí, kterou většina z nás prožívá je pocit bezmoci. Co můžeme v těchto chvílích dělat? Jak se bezmocí nezbláznit? Zastavte sePokud se cítíte silně rozrušeni, přepadá vás úzkost a nevíte co se sebou, zastavte se....

Sedmý pád číslovky dvě je poměrně velký oříšek. Stále je spousta lidí, kteří si raději tipnou, než aby si zjistili, jaký je správný tvar. U nás se to dozvíte. Jasně, stručně a bez zbytečných keců. Jediným pravopisně správným tvarem je dvěma. Ostatní varianty jsou nespisovné, tudíž by se neměly používat. SPRÁVNÉ skloňování číslovky dvě: 1....

Zdá se vám tvar zcelit poněkud divný? Pak máte čuch na gramatické chyby. Pravopisně správně je scelit! Můžeme si pomoci běžnou poučkou pro psaní předpony „s-“. Slovesem scelit totiž vyjadřujeme spojení (sloučení, sjednocení) v celek. Tudíž směr dohromady. Proto je jasné, že ve slovesu scelit musí být předpona „s-“. Obdobný pravopis je i u dalších slov,...

Mužské jméno Petr pochází z řečtiny, kde slovo petra znamená kámen či skála. Jméno je ekvivalentem a synonymem aramejského slova/jména kéfa. Podle Nového zákona takto (tj. Kéfa, v řečtině Petros) pojmenoval Ježíš Šimona, syna Jonášova, který byl jedním z jeho apoštolů.Kdy slaví Petr svátek?Petr slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 29. června (29.6.).Ženská podoba jména...

Takové slůvko, které vám někdy umí kompletně rozmrdat celý váš (dosud) spokojený život. Zatímco, když se jedná o pauzu na oběd anebo na cigárko, tak tyto pauzičky naopak většina z nás vítá s nadšením, tak vztahové pauzičky nám už tak super nepřipadají :-). Proč?  Protože se bojíme, že…zůstaneme navždy sami (pokud jste škaredí kokoti, tak to fakticky...

Smazat i zmazat je správně. Jsou to však dvě různá slova, která se používají v naprosto odlišných kontextech. Dejte si proto pozor! Smazat = odstranit mazáním, setřítSměr z povrchu pryč. Je to jednoduché pravidlo pro psaní předpony „s-“ ve slovesech. A právě tohle pravidlo musíme uplatnit i u slovesa smazat.Smazat můžete nápis z tabule, erotické fotografie z telefonu, ale...

Muffin je speciální druh pečiva. Připomíná dortík, který je tak malý, že se vejde do dlaně dospělého člověka. Obvykle se jich peče v jedné várce hned několik. Pečou se v papírovém košíčku, který se před konzumací sundává. Muffiny nemají polevu, ale jsou dochucené kousky čokolády, ovocem, ořechy nebo dalšími ingrediencemi. Z hlediska pravopisu je pro nás důležité, že...
Načíst dalších 10 článků