Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

KARMA: Ať se nám nyní děje cokoliv, odráží to naši předešlou karmu

Hello 10

Karma je jako 69. Dostaneš, to co dáš. Někdy míň, než dáš a někdy víc, než si žádáš.

A někdy dostaneš nazpět taky pěkný hovno…. I to se vám při šedesát devítce může lehce stát, když vám osud nepřeje. Pokud máte tedy zrovna pocit, že se topíte v hovnech, no tak jste asi něco (anebo někoho) v minulosti podělali.

Karma tvoří mantinely vymezující naši životní cestu. Je jako zákon příčiny a následku. Takový druhý zákon akce a reakce, který znáte z fyziky, až na to, že následná reakce není zaručená, nelze ji zachytit a ani vyjádřit pomocí matematického vzorečku a vlastně se ani nedá s určitostí říct, že existuje. A se stejnou určitostí se ani nedá vyloučit, že neexistuje.

Takže se vlastně zákonu akce a reakce skoro vůbec nepodobá, ale to už není tak podstatné…

Karma je jako ozvěna našich činů. Představuje nahromaděnou energii předchozích činů – ať už dobrých či špatných. Zda jsou tyto skutky dobré nebo špatné, závisí hlavně na mé motivaci. Když hovořím z dobrých pohnutek a s upřímností, úctou a láskou vůči druhým, jsou mé skutky dobré, ctnostné. Jednám-li z motivů pýchy, nenávisti, kritiky a tak podobně, stávají se mé slovní a fyzické skutky nectnostnými.Radost a bolest přicházejí ze ctnostných a nectnostných skutků, které nepřicházejí zvenčí, nýbrž z vašeho nitra.

Karma představuje něco jako nerozhodnou ručičku vah, která kolísá zleva doprava a určuje, kdy se vám přihodí něco špatného a kdy se naopak ručička vah vychýlí na opačnou stranu.

A někdy máte pocit, že se na té jedné straně zasekla, zvlášť v situacích, kdy si říkáte, že „hůře už být nemůže“. Velice pravděpodobně vás právě karma brzy přesvědčí, že hůře být fakticky může. A taky, že hůře bude :-). Protože karma je svině. Stejně jako Kazma :-).

Pokaždé, když něco uděláte, vychýlíte ručičku vah na jednu či druhou stranu. A podle toho se bude odvíjet váš život.

Zde si dovolím takovou malou vsuvku. Od jisté doby, kde jsem se přestal chovat jako naprostý kretén…. no dobře, naprostý kretén jsem pořád, ale to jsem říci nechtěl….. Od té doby, co pomáhám lidem a snažím se být tím člověkem, kterého bych chtěl i já potkat a mít mezi svými přáteli, se mi to (aspoň podle mého soudu) vše vrací. Život je v tomto ohledu hodně spravedlivý (pouze my to vždy tak nevnímáme).

Mohl bych vyjmenovat stovky situací, kdy se mi vše dobré vrátilo – jen namátkou:

– Podařilo se mi zaplatit taxikáři o litr navíc a ani jsem si toho nevšimnul (neptejte se mě na to jak, se mi to povedlo, sám to nechápu). Do 15 minut mi volá, že mi peníze přiveze zpět a když to fakt udělal, tak jsem mu prostě dal pětikilo za to, že to vůbec udělal. Mohl si ty peníze nechat a neříct nic. Místo toho je šel sám vrátit a sháněl si na mě kontakt. Tak jsem si snad tím obětovaným pětikilem koupil další návrat jakýchkoliv dalších ztracených věcí :-D.

– Podařilo se mi nechat ve vlaku Mac (= notebook a ne zrovna levný) společně se nějakými složenkami. I ten se mi „sám“ vrátil.  A pán, který jej našel mě pak chtěl zvát na oběd a já z toho pochopil, že si mé milé chování vyložil asi trochu jinak 😀 Jinak takhle to vypadá, že ztrácím a zapomínám věci, jak na běžícím pásu.

– Spousta takových situací mi přivedla do cesty opravdu dobré kamarády, se kterými se vídám doteď. A ti zase, až bylo potřeba, pomohli na oplátku oni mně (ale kvůli tomu to prostě nedělám, nečekám vděk, i když samozřejmě slovíčko děkuji potěší). Protože věděli, že mi mohou věřit a že jim pomůžu, když budu moct, protože jsem jim pomohl v situacích, kdy jsem je třeba ještě ani vůbec neznal.

– A asi netřeba připomínat, že ten pocit, že jste někomu změnili den, někdy obrátili jeho život o 180 stupňů (v tom dobrém slova smyslu samozřejmě :-)), je k nezaplacení. Hlavně – vy sami se pak nikdy nebudete užírat myšlenkami, jak to dělá spousta slečen, že jste někomu ublížili a užírají se těmito myšlenkami celý život. Já vím, že jsem dobrým člověkem a ano, i já jsem udělal spoustu hovadin. Ale když vše sečtu – vím jedno – daleko více jsem pomáhal, než škodil. Chyby dělá každý, není třeba se kvůli tomu sám bičovat devítiocasou kočkou. Já vím, že nejsem špatný člověk. Tuhle cestu „dobra“ jsem si sám vybral a nelituju jí. – V neposlední řadě – i díky tomu mám vždy dobrou náladu, protože nepomáhám jenom druhým, ale pomáhám tím také sám sobě. Mám pak dobrý pocit sám ze sebe.

– Kdysi jsem dal jedné paní uklízečce jen tak zničehonic dvě kila, protože jsem viděl, že tam maká jak pes a nikdo ji za to ani nepoděkuje. Od té doby mě vždy hezky pozdraví a usmívá se na mě. A pokaždé, i když mám úplně na piču den, tak mi to zvedne náladu. Opět – něco dáte, něco se vám vrátí.

– Věřím v dobro v lidech. Sice bytostně nesnáším všechny „sluníčkáře“ a podobné „objímače stromů“, co působí tak, jako kdyby si něco šlehli…..

Všechno je super, chceš se mít super, pojď k nám do sekty! Typicky Jehovovi děti, či jak se ti kokoti jmenují.

Pozn. Svědkové Jehovovi to jsou :-D. Takže až uvidíte někde stát člověka, který hlásá slova jako „Staň se Jehovovým přítelem!“, vezměte do ruky brokovnici a toho debila rovnou odpravte. Tohle je zaručeně pozitivní karma a ten člověk nikomu chybět nebude. Naopak – uděláte dobrý skutek, protože víte, kolik takový debil musel za život sníst kraviček (hello vegani!) a malých nevinných kuřátek (hello vegani podruhé)?

No a teď si představte to štěstíčko, kdyby to byl Jehovovův svěděk, ze kterého se časem stal vegan 😀 😀 :-D. To by byl doslova zásah do černého (nic proti černým. ale kdyby byl ještě černej, tak to je prostě triple jak sviň, ale POZOR! Neplést s tripem, to je zase jiná story….).

No takže o tomhle je vlastně karma :-D. Snad chápete. Důležité je být užitečný, jedno jak. Jde hlavně o ten pocit, že jste právě zachránili svět…

Ale když existuje jeden takový Krcmic, tak jich určitě po světě bude běhat víc. Aspoň v to pevně doufám. Nehledě na to, že jakmile pomůžete jednomu člověku, hodně lidí má pak tendenci také někomu pomoci. Je to takové druhé Pošli to dál. Tak občas také něco pošlete dál. Pomůžete tím i sami sobě….

– Zažil jsem díky tomu docela dost humorných situací.

– Pokud chcete další důkaz, že pozitivní karma může člověku v životě hodně pomoci, tady jej máte :-D.

– V podstatě, když to shrnu, tak mám v životě velké štěstí (mám super práci, kolem sebe dobré kamarády, měl jsem vždy i štěstí na to, že jsem měl fakt super holky s velkýma kozama (až na 1-2 výjimky :-D). A podle mě je tomu tak hlavně díky tomu, že prostě dělám ve světě i nějaké to dobro a život sám mi to občas také vrátí.

Ale zpět k našemu článku….

Karma – co dělat, když váš život stojí za hovno

Stojí celý váš život na hovno? Pak to má možná nějakou příčinu. Vy ji nevidíte. Nechápete, proč se tak děje. A přitom máte odpověď přímo před sebou.

Sere vás, že jsou všichni kolem takoví bručouni, negáči, protože jejich život stojí za hovno? Pokud i vy přijmete tento stav mysli, budete kolem sebe mít tyto lidi neustále. Na zamračené lidi se bude také mračit, když do vás někdo strčí, tak jej také žduchnete. Když vás někdo nepozdraví, tak už jej také nebudete zdravit.

Anebo budete jiní. I když se na vás ostatní budou tvářit, jako kdyby právě žvýkali hovno, vy se usmějete. protože nevíte, co se kterému z těchto lidí stalo. Možná jsou takoví kreténi od narození (pak bůh s vámi, pokud je musíte vídat každý den :-)). Anebo možná také ne a mají jen blbý den. A buď zkusíte štěstěnu a uděláte vy ten první pozitivní výkop a dle zákonu akce a reakce se vám stejná reakce vrátí zpět. Budete se chovat jako dement? Ostatní vás budou mít také za dementa. Budete ostatní pomlouvat? I oni si budou za zády šuškat o vás, že jste píčus.

Anebo zkusíte zapřemýšlet nad tím, proč asi má ten člověk špatný den. Zkusíte si představit, jak by bylo vám, kdybyste například dělali uklízečku v to největším pajzlu v Praze. Pak třeba pochopíte, že třeba ta postarší nerudná paní uklízečka, která v klubu, kam rádi chodíte, je jen nasraná na podřadnou práci, kterou nikdo neocení. Na přidrzlé hosty, kteří si myslí, že ona je jen jejich otrok.

A jediné, co musíte udělat, je přijít za ní a říci jí, že si vážíte její práce, třeba tak, že jí dáte nějaké peníze. Odměnu, kterou jí její šéf určitě nikdy nedá. A rázem si všimnete, jak paní roztaje, bude vás zdravit, bude si s vámi ráda povídat. Protože vy jste jako jediné s ní jednali jako s plnohodnotným člověkem. A třeba právě, až vy budete na dně, tak právě tenhle člověk vám rozjasní den, vy nebudete kvůli tomu v depresi a až půjdete na pohovor, rande či důležitou obchodní schůzku, tak uspějete. A právě o tom je karma.

Jak vidíte, není to o penězích. Je to o energii, kterou buď rozdáváte a ona se vám (více či méně) vrací zpět.

Karma nerozlišuje na velké a malé skutky. Neřeší počty. Prostě, pokud se jí líbíte, odmění vás i za jeden malý dobrý skutek plnou náručí štěstí. A někdy vás neodmění ani po roce konání dobra. Proto je třeba neklesat na mysli a věřit, že jednou se vám to vrátí. A ono se vám skutečně jednou vrátí. Jen to možná ještě nevíte.

Někdy, když ji naserete, tak vám to spočítá hned i za sebemenší prkotinu a ne jen jednou. Ale dvakrát. A někdy i desetkrát za sebou.

Nepřehlížejte záporné činy jenom proto, že jsou malé. Sebemenší jiskra může spálit stoh sena velký jako hora. Nepřehlížejte proto malé dobré skutky a nemyslete si, že z nich neplyne žádný užitek. Dokonce i malé kapky vody nakonec naplní velkou nádobu.

Proto, pokud nechcete pokoušet štěstěnu, nechovejte se jako svině. Nechovejte se k ostatním tak, jak byste nechtěli, aby se lidé chovali k vám. Jednoduché pravidlo. A pokud už jste někomu ublížili, ať už vědomě či nevědomě, máte vždy možnost zkusit to nějak odčinit. Třeba tím, že nejdříve odpustíte sami sobě a přestanete se kvůli tomu trápit a vyčítat si to. Každý dělá chyby. Každý z nás za ně jednou zaplatí. Upřímná lítost má prý velkou silu a určitě tam nahoře najde vyslyšení.

A hlavně – pamatujte, že dobré věci se nedějí dobrým lidem jen tak zničehonic. Ale že i vy a vaše činy na to mají obrovský vliv. A pokud už něco poserete, tak si vše kvůli tomu nevyčítejte celý život. Každý dělá chyby. Někdo větší, někdo menší, někdo víc a někdo míň. Ale činíme je všichni.

Možná se občas přistihnete, že se užíráte myšlenkou na něco špatného, co jste kdysi provedli anebo přemýšlíte nad tím, proč se to stalo. A promítáte si to v hlavě stále dokola a dokola – ničí vám to život a možná si ani neuvědomujete, jak vás tento stav ovlivňuje a možná ani nevíte, jak se toho všeho zbavit.

Začnete dávat vinu ostatním, žárlit na úspěch a štěstí ostatních lidí. Člověka takové stavy mění, často k horšímu, a je dobré když si právě sám uvědomí, že to je asi špatně a dokáže se zorientovat a vyvodit nějaké závěry či řešení z toho plynoucí. Pochopením příčiny a následku vám pomůže k najití způsobu, jak vše vyřešit, jak se můžete z tohoto bludného kruhu vymanit a dosáhnout změny. A zbavit se těchto tížících myšlenek.

Pokud vás pronásledují myšlenky, že se vám neustále smůla lepé na paty, zkuste možná začít u sebe. Odpustit sami sobě, pokusit se odčinit, co odčinit jde, přiznat se, omluvit se, zmírnit škody, pokud to jde, zjistit, co všechno to způsobilo a napravit to, pokud to jde. Pokud ne, nezbývá vám zkrátka jiná možnost, než to zkusit někde jinde a lépe.

Hlavně si zapamatujte, že i když budete mít miliony na účtu a ty dáte na charitu, nikdo vám negarantuje, že se vám všechny špatné věci obloukem vyhnout. I když budete pomáhat ostatním od rána do večera, tak to pořád neznamená, že váš život se objede bez neštěstí a tragédií. Protože takto karma prostě nefunguje. Karma je kunda, která vám někdy dá líznout a někdy vás prostě pěkně podělá. 

Taky se vám opět vybavila ta 69 :-)? Ne? Tak to jste asi dost divní…

Dává tedy smysl činit dobro a starat se o karmu?

Ano. I když se karma nedá koupit. I když se vám možná nevrátí ani z desetiny to, co jste vy sami dali. I když se karma nedá se zasloužit, protože neexistuje žádná rovnice, která by nám zaručovala, že se nám vůbec někdy nějak vrátí to všechno naše dobrodiní, které jsme za celý život stihli učinit, přesto to má smysl. I když karma často nezná vděk. I přesto to má smysl. A pochopíte to až když….. až když poprvé změníte někomu život k nepoznání a zažijete ten luxusní pocit v duši, že jste právě někomu pomohli. Úsměvem. Radou. Penězi. Existuje mnoho podob, jak pomáhat. Jak udělat ten první krůček k lepšímu a šťastnějšímu životu. Je jedno jak to uděláte. Důležité je, že to uděláte. I když si budete připadat hloupě, divně, nesví, stojí to za to.

Protože vy sami z toho budete mít dobrý pocit, budete mít dobrý pocit sami ze sebe. Že nejste jako ostatní. Že právě vám se podařilo být lepší.

Každý den potkáte desítky a možná stovky lidí, kterým můžete pomoci anebo jim jen trochu zpříjemnit den. Fantazii se meze nekladou. Pomáhat druhým je vlastně taková naše druhá přirozenost. Dělá nás šťastnými. A to je to, co z nás dělá zase lidi. Což je v dnešní době, kdy nás všichni učí myslet jen na sebe, obrovská zvláštnost. Ale mít velké srdce není zvláštnost. Jen se to už dnes moc nenosí, protože tohle není něco, co se dá vyvěsit na Instagram, na Facebook.

Protože zjistíte, že vás to naplňuje, když se najednou na bezdomovce, kteří žebrá v zimě o drobné, nebudete dívat jako na lidský odpad. Ale na příležitost, kterou právě osud nabízí, abyste se možná právě vykoupili ze svých hříchů a chyb z minulosti. Jestli ji využijete, to už je na vás. Máte dvě možnosti, buď kolem netečně projdete. Anebo – nebo možná někomu změníte život. Třeba tím, že s ním budete jednat jako rovný s rovným. Jako člověk s člověkem.

Ono totiž nemusíte na počkání rozdávat všem peníze a majetek. To než byste prošli Karlův most, tak byste měli půlku výplatu v prdeli. Ale o tomhle to není. Karma není o penězích. Karma je o tom chovat se tak, abych se za své činy nemusel nikdy stydět.

Jakmile takhle začnete jednat, tak získáte důvěru v to, že třeba skutečně v lidech existuje stále ještě dobro. Pokud jste někdy viděli film Pošli to dál, tak přesně na tomto principu funguje karma. Třeba právě vám se podaří odstartovat podobný kolotoč. Tak proč to nezkusit?

Je třeba však také znát hranice. Nejste zachránce celého lidstva. Můžete pomoci, ale není v lidských silách pomoci všem. Ne každý si zaslouží vaši pomoc, ne každému musíte věnovat svůj čas, peníze, energii. Protože byste se stali brzo otrokem druhých. Pomáhejte, ale ne na úkor sebe sama. Dávejte, protože můžete, ne protože musíte. Není to vaše povinnost. Je to vaše volba. Ale ta volba by z vás neměla udělat hlupáka a slepce, kterého bude každý využívat. Tedy – všeho s mírou a s rozmyslem. Je na nás, koho si vybereme. Komu pomůžeme. A kdo za to jednoduše nestojí.

Naučte se také odpouštět a zbytečně se nemstít. Protože, pokud jste nedokázali záležitost opustit, zříci se jí, bude ve vás přetrvávat vztek. Bude vás poutat zášť k těm, kterým jsme neodpustili. Myšlenky na minulost, staré vzory chování, staré sny a zvyky budou blokovat vše nové.

Na druhou stranu uznávám, že je velice povznášející pocit, když vidíte, že člověk, který vás neskutečně sere, si právě nabil držku :-D. Takže i zde s rozmyslem a když si o někom budete myslet, že to je hrozný čurák, tak karma jde stranou a jen to tomu zmrdovi hezky řekněte. Ten pocit je k nezaplacení. A karma vám to odpustí, nebojte 😀

A možná, až tohle všechno objevíte a osvojíte si to, tak se kolem vás začnou objevovat lidé s podobným smýšlením, kteří vás nebudou chtít neustále využívat a něco od vás brát, ale budou také dávat. Jsme zrcadlem našeho okolí a naše okolí je zase zrcadlem nás samých. Pomáhá nám vidět sebe samé tak, jací opravdu jsme.

 •  
 • 26
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”KARMA: Ať se nám nyní děje cokoliv, odráží to naši předešlou karmu” má již 10 komentářů

 1. jirka21:40 dne 9.3. 2020 napsal/a

  Skvěle napsané..

 2. Lucia20:39 dne 4.8. 2019 napsal/a

  Naprosto souhlasím a tleskám za ten článek!Sama jsem do sveta chtěla již několik vykricet to samé, jen jsem se k tomu nedokopala.. Mám stejnou filozofii a také se mi obratem dějí zázraky.. Naposled dnes, když jsem si hloupé na střeše auta zapomněla hooooodne drahy notas uprostřed Prahy a přišla na to za 2 hodiny.. Čekal mě na autě papírek s kontaktem na mého zachránce, který ho vzal a uložil u sebe.. Já bych v jeho situaci udělala to samé..I svého syna učím, že nejdůležitějším posláním člověka je pomáhat ostatním, vnímat je, vážit si je a inspirovat.. Dávej a dostaneš, inspiruj a budeš inspirován.. Dobro je nakažlivé a karma funguje 👍👍👍

 3. Lucia20:07 dne 4.8. 2019 napsal/a

  Zdravím, naprostý souhlas a perfektní článek, napsaný s krásnou nadsázkou!!! Souhlasím s každým jedním slovem! V životě aplikují naprosto stejný přístup jako pan tady v článku a ty zázraky se mi vracejí každý jeden den.. Naposled dnes, kdy jsem omylem nechala dráhy notas na střeše auta a všimla si toho po 2 hodinách, notas tam samozřejmě nebyl.. Po chvili totální paniky jsem našla vzkaz s tel.císlem od pana, který mi notebook vzal, aby ho nikdo neukradnul..úžasný, zítra mu jdu koupit zacapu aspoň.. Jinak, mým mottem je chovat se k lidem hezky a pomáhat.. Protože jediné dobrém v lidech inspirujete dobro.. A pak každý den děkuji za zázraky, kterých se mi dostává od zcela neznámých lidi, spousta lidí tomu až nevěří, jaké mám štěstí 😊.. Ale já říkám Holt karma😁 funguje ,takze článek 👍👍👍

 4. Monika19:32 dne 11.5. 2019 napsal/a

  Clanek plny vulgarismu, mohl by byt strucnejsi, zbytecne vsuvky. Pochopila jsem, ze jste mlady, mladi ma zelenou. Snazivych lidi je kupa, konaji dobro, ale cas jde proti nim i Karma. Napiste o Karme az Vam bude 40,50,budete pomahat kde se da, prijdete o dobrou praci, budou mladsi flexibilnejsi a pro holky budete jen penezenkou. To se vetsinou stava i bez Karmy. Uklizecce jsem take pomahala, bylo mi ji lito, znam to.

 5. Honza23:19 dne 7.2. 2019 napsal/a

  Poznávám situace ze svého života…v obou variantách(když jsem kurva, vrátí se mi to vždy, například rozchodem – naopak dobré chování je vždy odměněno sexem nebo alespoň kuřbou). I když posledně jsem se choval špatně a stejně byla kuřba -> další asi už nebude:/
  Po článcích o rozchodu, které jsou perfektní pro jeho překonání, zvláště ve spojení se zásadami streetgame.cz(nejlepší nejen čtení pro muže hend po zrušeném Maximu), další totální nářez 😀 Hlavně je poznat, že jsi to vážně prožil. Alespoň tomu věřím, třeba jsi mistr písma a je to jedne velý fake 🙂

  Přísahám, že od teď budu jen upřímný i přes všechny nepříjemnosti, které mi to přinese. A chovat se podle zásad tohoto článku. Protože karma je kunda.

 6. adela22:10 dne 17.6. 2018 napsal/a

  uzasnej,srandovni a hlubokej clanek. precetla jsemho jednum dechem.
  normalne komentare nepisu, ale kdyz je co pochvalit, tak proc to nerict ‚-)
  je to fakt krasny, lidsky cteni, jako kdybychom byli nekde na pivu a kecali:)
  velkej palec nahoru. jen tak dal.

 7. Renata01:29 dne 4.12. 2016 napsal/a

  Dobre napisane.
  Karma je zdarma 🙂

 8. jarda13:46 dne 4.8. 2016 napsal/a

  Jednoduše,srozumitelně,trefně,ale proč tak sprostě?

  1. Krcmic14:40 dne 7.8. 2016 napsal/a

   Protože tak prostě píšu 🙂

 9. Dosil20:23 dne 24.2. 2016 napsal/a

  Taky věřím na karmu!

Ostatní uživatelé také četli:

Slovo dehet zná asi každý. Je to označení pro směs několika set chemických látek, které tvoří hustou kapalinu olejovitého charakteru s typickým zápachem. Dehet má většinou tmavohnědou až černou barvu. A proč popisujeme dehet, když má tento článek pojednávat o slovu tér? Odpověď je jednoduchá. Dehet je synonymní označení pro tér! Pravopisně správně je pouze tér!...

Pokud jste již někdy nahrávali obrázek na web, možná jste si všimli pole alternativní text či alternativní popis. Pokud jste váhali, zda pole vyplnit anebo ne, po přečtení tohoto textu už váhat nebudete! ALTAlternativním textem je možné popsat, co je na obrázku. Můžete se s ním setkat také pod označením ALT text, ALT popisek, ALT...

„My máme silný refrén jak hovado …“ Tak začíná refrén oblíbené slovenské kapely Horkýže Slíže. Jak se ale slovo refrén píše? A co přesně znamená? Docela často se ve slově refrén chybuje, i když k tomu není žádný zásadní důvod. Pravopis je poměrně jasný. Správná varianta je pouze refrén, tedy s písmenem „n“ na konci. Správně je...

Hodnota zákazníka v čase, zhruba tak by se dal přeložit marketingový výraz customer lifetime value (CLV). Jde o metriku, která vyjadřuje, jakou hodnotu má pro nás zákazník, který se vrací a nakupuje opakovaně, tedy zákazník, se kterým máme vytvořený dlouhodobý vztah. CLV můžeme definovat i jako částku, kterou u nás zákazník utratí za celou dobu,...

Pozor, pozor! Už jste někdy viděli tvar naslyšenou? Pokud ho snad dokonce používáte, tak vás nepotěšíme. Naslyšenou je pravopisně špatně! Na slyšenou totiž není příslovečná spřežka. Jedná se o předložku „na“ (která se pojí se 4. pádem) a zpodstatnělé přídavné jméno „slyšenou“. Pravopisně správně je pouze „na slyšenou“! Můžeme si pomoci také tím, že mezi...

Mužské jméno Roman je latinského původu, překládá se jako Říman. Kdy slaví Roman svátek?Roman slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 9. srpna (9.8.).Ženská podoba jména RomanŽenskou podobou jména Roman je Romana.Domácké podoby jména RomanRománek,Romča,Romík,Romek,Romíček.Roman a statistikaKolik žije v ČR Romanů K 9. 9. 2022 žije v České republice 67 754 lidí se jménem Roman.Oblíbenost jména...

Není to smrtelná choroba, ale přesto tato specifická porucha obtěžuje spoustu životů. Jak se projevuje? Co to je? A hlavně, jak se správně slovo dyskalkulie píše? To vše najdete v našem krátkém textu. Nejdříve k češtinářské stránce. Pravopisně správně je pouze tvar dyskalkulie. Varianta diskalkulie je pouze patvar, který v českém spisovném jazyce nemá místo. Předpona dys- nese...

Váháte, kterou z variant máte použít? Slovo cokoliv je dle tabulky slovních druhů zájmeno neurčité. A my se teď podíváme na to, jak ho správně napsat. Správně je cokoli i cokoliv Potěšíme vás – správně jsou obě varianty. Koncové -v je pozůstatek ze zastaralého cokolivěk, které se užívalo dříve. Přidání této koncovky ale není nutné,...

Raul Mužské jméno Raul je odvozené od jména Ralf, odvozeného pravděpodobně od staroseverského jména Raðulfr – rað (rada) + ulfr „vlk“. Skandinávští osadníci přinesli jméno do Anglie před dobytím Normany, odtud se pak rozšířilo do celého světa. Kdy slaví Raul svátek?Raul slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 17. dubna (17.4.).Domácké podoby jména RaulRaulík,Rau,Raulek.Raul a statistikaKolik žije...
Načíst dalších 10 článků