Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Augmentovaná realita

Hello 0

Technologický pokrok a čas není možné jen tak zastavit. Doba se zkrátka posouvá stále vpřed a obyčejná realita přestává stačit. V posledních letech se stále častěji o slovo hlásí augmentovaná realita, která je někdy také označovaná jako rozšířená realita. Nejedná se o žádný termín ze Star Treku, je to realita. Tedy augmentovaná realita.

Co to je za nesmysl? Žádný nesmysl, je to dobrá vychytávka, která v mnohém pomůže. Augmentovaná realita je označení pro reálný obraz světa, který je doplněný o digitální informace. V praxi to znamená, že můžeme pozorovat reálný svět a prostřednictvím moderní technologie se nám zobrazí například text, ve kterém se dozvíme více o konkrétním místě, budovách, nebo exponátech.

Nemusí se však jednat pouze o text. Podle použité technologie mohou být zobrazené i fotografie, nebo 3D předměty.

Augmentovaná realita je oblast výpočetní techniky, která se zabývá kombinací reálného světa s počítačem generovanými daty. Počítačem vytvářené objekty a informace se mísí do dění v reálném čase.

S pojmem augmentovaná realita přišel poprvé v roce 1990 Tom Caudell. Prvky rozšířené reality se používaly i dříve. V současné době pomáhá rozšířená realita v mnoha oblastech lidské činnosti.

Příklady využití augmentované reality:

 • Televizní sportovní přenos s grafikou. Určitě to znáte, když koukáte na přenos zápasu a kromě reálného zobrazení hry na obrazovce můžete vidět také pomyslnou dráhu pohybu míče, čáru označující ofsajdovou hranici, znaky na trávníku před zahájením zápasu. V takovém případě se jedná o virtuální prvky, které se zobrazují v reálném čase. Jinými slovy, je to augmentovaná realita.
 • Promítání dodatečných informací na sklo. Jedná se o rozšíření reality, které se využívá v letectví a v poslední době také v automobilech. V čem to spočívá? Jedná se o technologii zvanou HUD (head-up display), která spočívá v tom, že dokáže na jakoukoliv průhlednou plochu prezentovat vybrané informace. Uživatel tak nemusí měnit úhel pohledu a může se soustředit na pilotování nebo řízení. Zkrátka, nemusí hledat informace různě na přístrojové desce.
 • Podpora pro řešení úloh. Pod tím se toho dá představit mnoho. Příkladem může prezentace dodatečných informací v zorném poli posluchače. Případně vizualizace objektů, které jsou pro běžné oko skryté. To se může využít například v chirurgii.
 • Turistika. Prostřednictvím chytrého telefonu a prohlížeče rozšířené reality se může turista dozvědět doplňující informace o konkrétních památkách, přírodních rezervacích, exponátech atd. Mezi nejznámější augmented reality browsery (prohlížeče rozšířené reality) patří například Layar nebo Sekai Camera.

V roce 1990 bylo na základě rozhodnutí Valného shromáždění ICDO uspořádáno slavení – Světový den civilní obrany. Od té doby se slaví každé jaro 1. března (1.3.). Civilní ochrana obyvatelstvaCílem Civilní ochrany je chránit obyvatelstvo před nebezpečím, pomoci mu odstranit bezprostřední účinky živelních či jiných pohrom včetně následků případných nepřátelských akcí a vytvořit nezbytné podmínky...

Augmentovanou realitu je možné sledovat přímo (digitální informace jsou zobrazené v reálném světě), nebo nepřímo (realitu vidíme skrze displej, na kterém se zobrazují i digitální prvky).

S tím se pojí možnost zobrazení. V současné době lze hovořit o třech základních zobrazovacích technikách pro augmentovanou realitu.

3 základní způsoby zobrazování

 • Head Mounted Displays (HMD) – Uživatel zpravidla nese zařízení, které zprostředkovává rozšířenou realitu, přímo na sobě. Konkrétně na hlavě. Může se jednat například o brýle, helmu, ale i jiná zařízení. Obraz fyzického světa a virtuální objektů zobrazuje přímo před uživatele, který vidí skrz. Grafická informace je v takovém případě podřízena uživatelově úhlu pohledu. Hlavní výhodou je bezprostřední zkušenost pro uživatele.
 • Handheld Displays – Jedná se o takzvanou technologii do ruky, která zprostředkovává augmentovanou realitu. Představit si pod tímto pojmem můžete například některé ze současných smartphonů, GPS atd.
 • Spatial Displays – Poslední uváděná technologie zprostředkovává rozšířenou realitu, která je označovaná jako prostorová augmentovaná realita (anglicky Spatial Augmented Reality). Uživatel nemá zařízení na sobě, ani ho nenese. Technologie spočívá v tom, že zobrazuje grafické informace přímo na fyzické objekty. Jelikož se systém nevztahuje k jednomu uživateli, umožňuje spolupráci více osob. Využití je například v designu.
 • V posledních letech se společnosti doslova předhání v projektech, které mají napomoci k zobrazování rozšířené reality. Pokud bychom měli jmenovat nejznámější projekty posledních let, jsou to například Google Glass, Oculus Rift, různá navigační zařízení, chytré telefony a TV a jejich aplikace.

  Některé projekty jsou zatím v plenkách, ale slibují poměrně zajímavé možnosti. Například projekt označovaný jako SixtSence by měl umožnit zásadní proměnu novin. Mohly by se podobat těm, které byly v Harry Potterovi. Zkrátka a jednoduše skrze tuto technologii by mělo být možné přehrávat na titulní straně novin videa, která souvisí s publikovaným článkem.

  Možností pro využití augmentované reality je spousta. Bohužel většina z těch nejzajímavějších se ještě dlouhou dobu budou vyskytovat pouze ve sci-fi filmech.

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Mužské jméno Ctibor je slovanského/českého původu. Jméno vzniklo spojením výrazů čest a boj, vykládá se proto jako bojovník za čest. Zastaralou podobou jména Ctibor je Stibor. Kdy slaví Ctibor svátek?Ctibor slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 9. května (9.5.).Domácké podoby jména CtiborCtibůrek,Ctíba,Bor,Borek.Ctibor a statistikaKolik žije v ČR CtiborůK 9. 5. 2022 žije v České republice...

Leasing je určitá forma financování. Odborně by se dalo říct, že leasing je pronájem movitých nebo nemovitých investic za předem sjednané nájemné. V současné době je velice populární takzvaný operativní leasing. Pravopisně správně je leasing! Slovo leasing pochází z cizího jazyka, proto má pro český jazyk netypickou podobu. Je nutné si zapamatovat, že varianty lízing, lízink, či...

Vlastislav Mužské jméno Vlastislav je slovanského původu. Jméno je složeno ze dvou částí – první část vlast neslo význam moc a vláda. Druhá část slav se vykládá jako slavný či významný. Celé jméno se pak vykládá jako slavný vládce. Kdy slaví Vlastislav svátek?Vlastislav slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 28. dubna (28.4.).Ženská podoba jména VlastislavŽenská podoba...

Chcete někoho (písemně) upozornit, že je „dětsky prostý, až prostoduchý, dětinský“ (jak říká Slovník spisovné češtiny), ale nejste si jistí, jak to záhadné slovíčko správně napsat? Tak my vám to prozradíme. Správně je naivníMůžete si být jisti, že byste dotyčnému měli napsat, že je naivní, nikoliv najivní. S vloženým „j“ existuje slovo pouze v mluvené podobě, a...

Boží hod – Velikonoční neděle Boží hod či také Velikonoční neděle je v křesťanském kalendáři sedmým dnem Svatého týdne a třetím dnem Velikonočního tridua. Boží hod velikonoční nebo také Hod boží velikonoční či Velikonoční neděle je prvním dnem následujícím po konci Svatého týdne a posledním dnem velikonočního tridua. Nese se v duchu velkých oslav. V tento den se slaví Vzkříšení...

Second hand je označení pro obchody, kde se prodávají už použité věci. Většinou se v second handech prodává hlavně oblečení, které bývá velice levné. V českém prostředí se tento typ obchodů rozšířil až po revoluci, kdy došlo k otevření hranic. Lidově se těmto obchodům říká sekáče. Pravopisně SPRÁVNĚ je second hand Je patrné, že second hand není slovo...

Ženské jméno Klaudie latinského původu. Dle jednoho výkladu pochází ze slova claudus, které znamená kulhavý. Pravděpodobnější význam jména Klaudie je však náležející ke starořímskému rodu Claudiů. Jméno se vyskytuje také ve variantě Klaudia či Claudia. Kdy slaví Klaudie svátek?Klaudie slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 5. dubna (5.5.).Mužská obdoba jménaMužská obdoba jména je Klaudian.Domácí podoby...

Introvert je člověk, který se převážně soustřeďuje na svůj vnitřní život a často bývá uzavřený do sebe. Nejraději je sám. Ve společnosti více lidí se necítí dobře a špatně s nimi navazuje kontakt. Ovšem introvert nemusí být žádný podivín (i když v 99 % případech je :-D), jen je prostě rád sám a uzavřený do sebe,...

Rodinné je přídavné jméno, kterým označujeme, že má nějaký předmět (osoba, vztah, nebo cokoliv jiného) spojitost s rodinou. Mnoho lidí však má problém toto slovo napsat. Proto se podíváme na jeho pravopis trochu podrobněji. Pravopisně SPRÁVNĚ je rodinnéPři psaní si musíme dát pozor na zdvojené písmeno „n“. Kořenem slova je totiž podstatné jméno rodina, od kterého...
Načíst dalších 10 článků