Spojení „bez toho, aniž by“ nám vlastně říká dvakrát to samé, takže ho můžeme označit za pleonasmus, To znamená, že máme dvě synonyma vedle sebe a zbytečně sdělujeme dvakrát stejnou informaci.
Správně je jen bez toho, aby
Jedinou správnou variantou je tedy psaní bez toho, aby a za slovem bez musí být vždy čárka. Jedná se o spojení, které nám umožňuje vyjádřit, že se něco stalo bez účasti něčeho jiného. Samozřejmě ale spojení aniž by stále má ve spisovné češtině své uplatnění, jen ho nespojujte se slovy bez toho.
Příklad: Šel do lesa, aniž by se podíval, v kolik se stmívá.
Na tomto příkladu vidíme správné použití slova aniž, které je podřadící spojkou a spojuje se s podmiňovacím způsobem slovesa být. Proto aniž a by vždy pište zvlášť.
Příklady SPRÁVNÉHO užití spojení bez toho, aby:
- Sbalil si věci a odešel bez toho, aby třeba pozdravil.
- Pozval mě na večeři bez toho, aby přinesl kytku, takže nikam nepůjdu.
- Policista nás sledoval bez toho, abychom si ho všimli.
- Nebudu se snažit bez toho, abych věděl, že budu v práci povýšen.
- Šel s námi do kina bez toho, aby se zeptal, jestli nám to nevadí.
- Přišel pozdě bez toho, aby se omluvil.
- Vánoční večeře se nikdy neobejde bez toho, abychom se všichni pohádali.
- Nové boty si nekoupím bez toho, abych si je vyzkoušel.
- Nastoupili do metra bez toho, aby na mě počkali.
Už jste četli? Letos má začít platit nový návrh zákona pro hromadné žaloby
Zdroj: justfreetools.com
