Život digitálního nomáda – na zimu do Thajska a Hongkongu – 1. část

Někdy v půlce prosince ve mně uzrálo rozhodnutí se vydat na takový malý výlet. Do Thajska. Nakonec jsme neletěli jenom tam.

Byl skoro konec listopadu a já začínal mít pocit, že to chce zkrátka změnu. U nás doma bylo „pošmourno“. Zima. Nic se mi moc dělat nechtělo. A tak mě napadla taková spásná myšlenka – splnit si sen a vydat se konečně za cestu za exotikou. A za necelé dva týdny jsme skutečně jeli. V plánu jsme měli zůstat v Thajsku celých 6 týdnů a procestovat toho pokud možno co nejvíc.

Což se nám vlastně dá se říci povedlo.

Co jsme museli řešit před odjezdem?

 • Načítání všeho možného – koupili jsme si průvodce, kde byly zmíněné některé destinace, které prostě musíte vidět. Prošli jsme pár blogů, kde lidé vyprávěli, kam jezdit a kam nejezdit v určité měsíce (což jsme zjistili až na místě, že třeba na Phuketu sehnat hotel den před Silvestrem je skoro nemožné – ale my jej sehnali :-)).
 • Letenky – vyšly nás nakonec na něco přes 25 000 – 30 000 Kč (zpáteční, přebookovaná) kvůli tomu, že jste si dali menší zastávku v Hongkongu a nechtělo se nám letět přes Ukrajinu, kde tehdy letadla padala jako houby po dešti a nikdo nedokázal říct, proč je kdo sestřelil.

Taky jsme chtěli být na Vánoce už pryč v Hongkongu a na Silvestra v Thajsku :-)

A tak jsme museli let přebookovat.

Sice to byl docela porod, protože domluvit změnu letu bylo fakt o nervy (nakonec jsme to brali přes Pelikan.cz – tohle jsem nechával na Marušce, druhém členovi naší výpravy, protože jinak bychom nikdy neodletěli).

DSCN0114 DSCN0115 DSCN0139 DSCN0143

Slečna nám poslala vždy možné termíny, my ji odpověděli v řádů hodin. Druhý den nám pak volala, že nabídka už neplatí a tak furt dokola. Zábava na dlouhé zimní večery byla zajištěna. Ale tak co už – příště budeme chytřejší…

 • Ubytování – jakmile jsme znali den odletu, už stačilo pořešit jen to, kde a jak dlouho zůstaneme. Hotely jsme brali přes Booking.com. A měli jsme fakt štěstí, protože jsme fakticky sehnali hotel za pět minut dvanáct, často fakt hezký a za relativně směšné ceny. Třeba přímo v centru Hongkongu nás přišel pokoj na 600 Kč. Akorát až na místě jsme zjistili, že Booking nám tam chybně hodil rezervaci na správný den, ale na špatný rok (na 2016). A já si pořád říkal, proč ty ceny jsou tak nízké…
 • Víza – bohužel do Thajska je třeba v případě, že chcete zůstat déle jak 1 měsíc (30 dní), mít vyřízené turistické vízum. V zemi totiž nemůžete zůstat déle jak 1 měsíc v kuse. Dá se to sice vyřešit tím, že ze země vycestujete do nějaké okolní země a za pár dní (anebo hned druhý den) se vrátíte. Nicméně tuto variantu nám pár lidí, co tam trvale žijí, moc nedoporučovali. Jelikož tuto možnost zneužívali dost přistěhovalci a nakonec se tedy prý stávalo, že zkrátka vás zpátky přes hranice už nepustili.Z mých zkušeností, jak všichni strašili, jak přísné jsou kontroly, tak se nic takového nakonec nekonalo. Pár mých známých takto normálně přicestovávalo do Thajska a zase odcestovávalo. A žádné problémy neměli. Ale samozřejmě záleží asi kus od kusu. To, že to zrovna nikdo neřešil, neznamená, že to musí být pravidlem. My jsme to nakonec vyřešili tak, že jsme si řekli, že když už letíme přes Hongkong, tak si let přebookujeme (+ 5 000 Kč navíc) a zůstaneme pár týdnů také v Hongkongu. Rozhodnutí nelituju. Hongkong byl moc krásný.
 • Očkování – asi nejbolestivější procedura – nakonec jsme zvolili očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě typu A a B. Stojí to asi 1 500 Kč. A zase tak moc to nebolí…
 • Prachy a možnost platby kartou – vybrali jsme dolary, thajské bahty (TBH). Trochu jsem se modlil za to, aby moji kartu z mBank braly všechny bankomaty v Asii a nakonec…. to bylo v pohodě :-). Vlastně jediná komplikace nastala ve chvíli, kdy mi to v obchodě nebralo kartu. Až pak jsem na pokoji zjistil, že mám už přešvihnutý limit na kartě (ne Mpůjčku jsem nepotřeboval, ale o tom později :-)). Stačilo pak jen skočit do internet bankingu a změnit nastavení. Chvílí mi to sice trvalo (což je asi jediná nevýhoda mBanky musíte trochu hledat), ale nakonec se mi povedlo změnit limit na kartě.

Další vtipná situace nastala ve chvíli, kdy mi volali z mBanky, jestli se nejedná o zneužití karty (přece jenom, když dáte kolem 60 000 za 2 letenky, další desítky tisíc spolknou hotely, jídlo, nákupy a prostitutky ne… :-)). Tak jsem stručně vysvětlil, že jsem v Thajsku a že by bylo fajn to vzít skutečně hodně hopem. A že jen více utrácím a že teda mPůjčku fakt zatím nepotřebuji, i když mají nejnižší RPSN na trhu. Ale že je možné, že se do ní, ještě než skončí tato expedice, třeba budu muset uvrtat :-). Pak jsme ještě chvíli pokecali o tom, jaké to je v Thajsku, protože paní se tam chystala za pár týdnů také. Totéž se mi pak stalo po návratu do ČR, kde mi na prodejně O2 vyprávěla slečna také, že pojede do Thajska.

A já měl prostě pocit a STÁLE mám, že všichni mí kamarádi a známí se letos vydali do Thajska, i když mi bylo od mé spolucestovatelky Marušky vysvětleno, že jsem jenom česká lopata a do Thajska jezdí pořád někdo. Že to je jen tím, že teď to víc vnímám. Což samozřejmě není pravda, ale nechal jsem ji v tom… (že má pravdu). Prostě jsem nechtěl dostat na budku :-).

Ještě k penězům. Tímto bych vyvrátil pochyby o tom, že to je levná destinace – samozřejmě, když jedete do země nikoho, tak jo. Ale než se tam dopravíte, něco to stojí (i když smlouváte).

Počítejte letenky (12 000 – 20 000 Kč). Hotely jak kde – najdete v turistických destinacích pokoje za 10 000 na noc. A najdete i pokoje za 600 Kč přímo v centru Hongkongu. I v Bangkoku se dají najít podobně levné pokoje – přímo na ostrově Koh Chang měl jeden docela hezký hotel pokoj za 8 000 na měsíc kousek od pláže.

Dá se tam zkrátka žít levně (pak ale toho moc neuvidíte anebo se o dost připravíte). Anebo dráž, ale zase máte z cestování požitek. Protože fakt asi nejedete na druhý konec světa jen proto, abyste tam seděli na hotelu anebo jen se váleli na pláži.

Nás ta cesta se vším všudy vyšla na nějakých 200 000 Kč. Ale nelituju, byla to podle mě jedna z nejlepších investic v mém životě.

 • Cestovní pojištění – asi nejjednodušší věc z celé akce – protože jsem to nemusel vyřizovat já, ale druhý člen naší expedice – Maruška (jediná nelopata v naší dvoučlenné skupině :-))
 • Věci s sebou. Když jedete na skoro dva měsíce pryč a jste žena, musíte mít po ruce dva kufry bot, oblečení, plavek, půlku parfumérie, dva fény, dvě lékárny s Ibuprofeny. Jste-li muž, postačí vám dvoje trenky, jedny boty a notebook. Ale i tak budete muset táhnout tři kufry vy, pokud s sebou berete slečnu :-).

DSCN0091 DSCN0093 DSCN0095 DSCN0099 DSCN0102 DSCN0103 DSCN0107

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Current ye@r *

Článek ”Život digitálního nomáda – na zimu do Thajska a Hongkongu – 1. část” má již 3 komentářů.

 1. Daniel Nytra15:51 dne 22.5. 2015 napsal/a

  Tento rok jsme digitálnímu nomádství taky propadli… je to úlet a doporučuji! Jen místo hotelů doporučuji ubytování u místňáků: Airbnb (sleva, pokud je člověk déle než 7 dní) + na místě se dá sehnat ještě levněji :)

 2. kráva16:05 dne 29.4. 2015 napsal/a

  právě jsem umřela :D :D :D :D:D :D :D

 3. Láloš06:54 dne 16.4. 2015 napsal/a

  Krcmic dobře ty!