Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Chci texty vs chci „SEO texty“

Hello 4
Někteří noví klienti se na mě často obrací s dotazem, zda bych jim mohl napsat pro každý produkt text v rozsahu přibližně 1 normostrany, který se bude dobře číst (1 normostrana = 1800 znaků včetně mezer). Zároveň chtějí, aby v něm byla několikrát zmíněna vybraná slovní spojení („V ideálním případě aspoň 10x.“) nebo klíčová slova v základním tvaru („Dejte jich tam co nejvíc!“).


Má odpověď zní vždy stejně. Musíte si vybrat. Buď chcete zajímavý a dobře čitelný text. A nebo jen potravu pro vyhledávač. Obojí má dnes na internetu své nezastupitelné místo (bohužel). Text, který bude na vašich firemních stránkách, musí být dobře čitelný. Má přece zákazníka upoutat, přesvědčit jej a vzbudit v něm touhu danou věc vlastnit. Nebo potřebu si objednat vaše služby, donutit ho pravidelně navštěvovat váš portál atd.

Vždy se pak zákazníka ptám:  „Chcete vydělávat?“

Odpověď: „Ano. Chci!“ (= chci čtivé texty)

Pak musíte lidi motivovat k tomu, aby u vás nakupovali. Toho docílíte tak, že lidem srozumitelně vysvětlíte, proč si mají výrobek koupit zrovna u vás (jste jednička v oboru, máte dobré reference od zákazníků, umožňujete expresní dodání výrobku, nabízíte nadstandardní servis, o kterém si povídají i vrabci na střeše). Musí vědět, v čem je produkt nebo vaše služba tak jedinečná (vysoká kvalita, skvělé výsledky) a jak jim pomůže (ušetří jim čas, zpříjemní život). Musíte zapůsobit na jejich city a emoce. Vnuknout jim myšlenku, že objednávku musí učinit zrovna teď hned. Jak? Třeba tak, že probudíte v návštěvnících majetnickou touhu něco vlastnit. Znáte ten pocit,  kdy přijdete do obchodu s oblečením a řeknete si, že tohle prostě musíte mít? Tento jev můžete pozorovat zejména u žen v obchodě s dámským oblečením:-) Přesně takhle by měl (v ideálním případě) způsobit i psaný text na čtenáře.

Jak chcete docílit tohoto efektu, když půlku sdělení mají zabírat vámi vybraná slova. Jak má copywriter vymyslet „příběh o daném produktu“, když mu k tomu nedáte prostor?

Představte si situaci, kdy vás na silnici upoutá billboard, který vás vyzývá k nákupu v prodejně ABC. Vy se do této prodejny nakonec sami vydáte. Projdete krásnými prosklenými dveřmi. A za nimi na vás čeká stará a značně ošuntělá prodavačka, u níž bude patrné, že se ještě před chvíli hrabala v popelnici a na kuráž si dala pár lahví tvrdého alkoholu. V tu chvíli zapomenete na to, že jste si někdy něco chtěli koupit a začnete se rychle poohlížet po cedulce s nápisem „Exit“.

Přemýšlejte. Dáváte si velkou práci s nalákáním lidí k vám do prodejny (= eshop, firemní web), abyste je tam pak „zabili“ vaším milovaným „SEO textem“. Místo toho, abyste už namlsaného jedince jenom dovedli za ručičku až k objednávce (= vysvětlíte mu proč koupit tento produkt, proč teď, proč je výrobek dražší než u konkurence, že se jedná o stejně kvalitní výrobek, i když je o polovinu levnější než u konkurence atd.), tak jej raději ještě pro jistotu protáhnete tím nejhorším smetištěm, abyste doopravdy zjistili, jestli si  koupi ten chudák přece jen nerozmyslel.

SEO texty si nechte pro minisites. Na firemním webu nemají co dělat. Obecně – na stránkách, kde lidé hledají argumenty či informace,  je také musí najít. Když je  nenajdou, rapidně se tím snižuje šance, že si u vás něco koupí nebo zavítají na vaše stránky ještě někdy v budoucnu. Writera tak dobře platíte právě za to, že chcete texty, které budou mít hlavu a patu. Ne za to, aby vám za 1000,- Kč psal text na úrovni žáka základní školy (= SEO text).

Odpověď: „Ano, ale…..“ (se v 99% případů = chci napsat „SEO texty“)

„….ale to nebudu na první straně na Googlu a na Seznamu!Je velice pravděpodobně, že tam nebudete ani se svými SEO texty (výjimky existují:-). Pozice ve vyhledávačích ovlivňuje mnoho faktorů – text je jen jedním z nich. A i když velice důležitý, sám o sobě prostě na top pozice nestačí.

„….kvalitní textař je moc drahý.“ Je. Ale pokud vám jeho text prodá byť jen jeden jediný výrobek, tak se vám investice vrátí (pokud neprodáváte lízátka po pětikoruně). Většina klientů s klidem vrazí 10 000,- Kč denně do SEO, kde jim také nikdo negarantuje návratnost investice, ale texty za 10 000,- Kč jsou již moc drahé. Ano. Možná jsou pro vás drahé. Ale třeba jsou vaše stávající texty jediným důvodem, proč u vás lidé nenakupují. Investice do kvalitních textů je srovnatelná s investicí do diamantů. Časem se vám vaše peníze vrátí a ještě se vám zhodnotí.

Píše se na Nový rok? Anebo nový rok s malým počátečním písmenem “m”? Obě dvě varianty mohou být správné. Záleží pouze na kontextu. Když je Nový, myslí se první den nového roku. Když je nový, myslí se každý den nového roku. Zjednodušeně se dá říct, že Nový rok s počátečním velkým písmenem se používá pro označení...

„…..ale já to stejně chci své SEO texty!“ Je to na vás. Vy to přece platíte!

Proč tvořit smysluplné texty pro čtenáře?

Když se čtenář někde něco zajímavého dozví, podělí se o tom na Facebooku. Zveřejní na svém blogu část informací z vašeho článku  a napíše zdroj, odkud čerpal. Vy tím získáte dobře cílenou návštěvnost (o kvalitních tematických odkazech ani nemluvě). O propagaci a zviditelnění vašich stránek se tak starají sami uživatelé.

Bez dobrých textů nikdy nic neprodáte. Popíšeme si opět modelovou situaci. Chcete věnovat svému partnerovi dárek. Nevíte ještě přesně jaký. Začnete hledat na Googlu a vyberete si první obchod, který vám padne do oka. Po chvíli hledání najdete produkt, který vás zaujme. Bude to například kapesní vyluzovač zvuků (schválně si rozklikněte odkaz a přečtěte si popisek produktu). Koupili byste si jej? Zřejmě ne. Proč? Protože nevíte, k čemu vám taková hračka bude. Nedozvíte se, co všechno umí.

A teď si představte, že přijdete do úplně stejného obchodu a rozkliknete si totožný produkt. Ale tam už se dočtete, že tato skřínka dokáže vyprodukovat až 16 zvukových efektů (potlesk, smích, prdění, říhání, oslavné fanfáry, bučení publika, zvuk tříštícího se skla, jekot tchýně atd.). Zároveň vám prodávající vysvětlí, jak výrobek můžete následně využívat (bujarým potleskem odlehčíte monotónní firemní porady, půl minutové říhnutí určitě pobaví vaše kamarády atd.). Dozvíte se také, komu předmět můžete darovat (nadřízenému, přítelkyni, kamarádům, tchýni). Nezní to zajímavěji?

Věnujte prosím pozornost i dalším detailům. Z mého článku, který se věnuje zcela jiné tématice, vede odkaz na produkt. Na produkt, který s tématem vůbec nesouvisí. Ale přesto se mi jej tam podařilo vložit a čtenář prakticky netuší, že s ním copywriter tak trochu hraje.

Výsledkem je, že  každý, kdo si tento článek přečte, půjde na stránky eshopu a tam si přečte původní popisek. A to je přesně to, co jako vlastník eshopu přece chcete. Přilákat návštevníka na vaše stránky skrz odpublikovaný článek a tam jej donutit si vybrat určitý produkt a začít se o něj více zajímat. V ideálním případě jej popiskem zaujmout natolik, že si výrobek zakoupí. Samozřejmě – čtenáře, kteří se zajímají o copywriting, asi nelze považovat za vhodnou cílovou skupinu. Je zde tedy velice malá pravděpodobnost, že zrovna čtenáři tohoto článku si váš vyluzovač zvuků koupí.

Ale to hlavní se mi podařilo – donutit vás vykonat určitou aktivitu (kliknout na odkaz, přečíst si popisek). Byla to náhoda? A nebo to byl úmysl? Co myslíte?

Pozn.: Samozřejmě – nalejme si čistého vína. Jenom text nestačí. Zákazníka musíte často k nákupu trošku nakopnout (limitovaná nabídka, promoakce), dát mu další podnět, který rozproudí jeho fantazii (obrázky) atd. Ale text hraje při internetovém nakupování velice důležitou roli. Stejně tak nechci tvrdit, že do textu nelze zakomponovat potřebná slova. Jde to. Neměla by to však být jen přehlídka klíčových slov v prvním pádě. Zapřemýšlejte také nad tím, jak jste se k tomuto článku dostali a proč jste jej dočetli až do konce. Bylo to kvůli tomu, že vás zaujal? A nebo kvůli tomu, že jste jej našli přes vyhledávač?

Články neprochází korekturou. Není na ni čas. Nekamenujte mě prosím za to. Kdos napsal vždy text bez chyby, hoď první Pravidly českého pravopisu. Pokud se vám příspěvek líbí, podělte se o váš názor v komentářích.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Chci texty vs chci „SEO texty“” má již 4 komentářů

 1. Petr Lízal16:52 dne 24.6. 2012 napsal/a

  Musím plně souhlasit a jsem rád že mě to dovedlo k zamyšlení.

 2. michelllin16:32 dne 13.12. 2011 napsal/a

  Jsem rad, ze se ti clanek libil.

  MK.

  1. Rewati12:09 dne 11.5. 2012 napsal/a

   Sranda

 3. Adam14:13 dne 20.10. 2011 napsal/a

  Jako demostrace s tím přečtením popisku je fak dobrá:))

Ostatní uživatelé také četli:

Říkají mu Pepperos, i když žádný pepř nikdy neprodával. Pro ostatní je to Pepa. Pepa Řezníček. Internetový podnikatel, který založil v 19 letech projekt Škeble.cz, který pak prodal větší konkurenci. V současnosti provozuje několik projektů a zaměřuje se s nimi na pomoc majitelům webových stránek, kteří se chtějí prosadit na internetu. Svoje služby nabízí pod...

Jihoamerická země je osmou největší na světě. Velmi zajímavý je původ jejího názvu ukotvený v prvku stříbra – neboli argentum. Argentině se říká také Stříbrná země. ✅ Argentina – jediná správná varianta. Píšeme ji s měkkým i.❌ Argentyna – rozhodně nesprávná možnost, kterou nelze používat. Už od pohledu bije do očí.Skloňování slova Argentina (j.číslo)pád –...

Existuje řada způsobů, jak mohou obchodníci odhadovat další vývoj na kapitálových trzích. Někteří nakupují, protože věří v nárůst hodnoty svých investic, jiní prodávají, protože naopak očekávají pokles cen. Někteří obchodníci se snaží zachytit vznikající trendy tím, že do pozic vstupují na tzv. „breakoutech“, neboli úrovních, kdy se dosavadní trend otáčí. Domníváte-li se, že vám právě...

Možná si klepete na čelo, protože si myslíte, že dnes už každý člověk ví, co zkratka MMS znamená. Ovšem nenechte se mýlit. Možná i vás překvapí, že zkratka MMS má dva významy. Nejdříve zmíníme ten známější význam. MMS je zkratka anglického Multimedia Messaging Service. Jedná se o zprávu podobné SMS, ale prostřednictvím MMS je možné...

Otázka za zlatého bluďišťáka. Píše se kakao, nebo kakavo? Modří už vědí. Správně, jediná možná varianta je kakao. Občas se používá, zejména v rodinném kruhu, výraz kakavo, ale tento tvar je gramaticky nesprávný. Tento patvar vznikl nesprávnou výslovností. A co všechno se pod slovem kakao skrývá? Může se jednat o semena kakaovníku. Kakao je také označení...

Standardně by se mělo psát mikyna, protože by mělo platit pravidlo, že po tvrdé souhlásce se píše ypsilon. V tomto případě tomu tak není. Jedná se o výjimku. Slovo mikina pravděpodobně vzniklo z názvu obchodní značky MIKI. Jediná pravopisně správná varianta je tedy mikina. Co to je mikina? Mikina je označení pro druh svrchního oblečení. Je to...

Každému se při vyslovení příjmení Hejl vybaví legendární Hlodač. A přesně o Hlodači si dnes povídat nebudete. Náš host má sice stejné příjmení jako náš nejznámější internetový průkopník, ale jeho křestní jméno je Zdeněk. Celým jménem Zdeněk Hejl. Internetový konzultant, markeťák a copywriter v jedné osobě. Zakladatel webu Portiscio.net, na kterém píše primárně o internetovém marketingu....

Obě varianty jsou si hodně podobné, nicméně jenom jedna z nich je správná. Původní název tohoto poloostrova byl Alyeska. ✅ Aljaška – tato varianta je jediná správná. Oficiální anglický název je Alaska.❌ Aliaška – toto není správně napsaný název.Proč píšeme v počeštěné podobě slovo Aljaška s je?Je to počeštěná varianta. Abychom si usnadnili výslovnost, píšeme...

Psaní číslovek už určitě kolikrát přivedlo do nesnází nejednoho z vás. My vám pomůžeme, abyste se jich nemuseli bát! Číslovky můžeme různě dělit, jednak naurčité (jedna, dvakrát, pátý)neurčité (několikrát, mnoho, několik)nebo také nazákladní (jedna, pět, deset)druhové (patery, desatery, sedmero)řadové (druhý, jedenáctý, dvacátý)násobné (třikrát, šestkrát, padesátkrát)TEČKYCo se týká teček, zde pravidla nejsou nijak obtížná – musíme...
Načíst dalších 10 článků