Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Cizincem v Praze

Hello 0

Vždycky říkám, že bych nechtěl být v Praze cizincem. Proč? Protože vás chtějí na každém kroku obrat o peníze. Taxikáři počínaje, provozovateli restaurací konče.

O restauraci přímo na Václavském náměstí, která si nezapomíná účtovat 100 Kč / osoba jako couvert jsem se již bavil. Je to však jen jedna z mnoha.

Do centra na jídlo sice příliš často nechodím, ale když přijede návštěva, tak pro jednou – proč ne? Úroveň restaurací? Tristní. Personál znuděný, často ani neumí anglicky (a česky taky ne). Často mě i překvapuje, že si personál na Václaváku otevřeně dělá z hostů srandu, mluví na ně česky v domění, že jim cizinec nerozumí („Co chceš, ty žlutý přičmoudlíku?“). Asi jim nedochází, že ti cizinci také mohou mít s sebou i český doprovod, který by jim mohl třeba rozumět.

A co dále jsem zažil v restauracích v centru? Přirážku 50 % za to, že si jídlo objednáte na zahrádce. O účtování si klasické vody z kohoutku asi ani netřeba mluvit (pro cizince taktéž něco nepochopitelné, když všude ve světě vám dají vodu zdarma).

Občas se stalo, že číšník nechtěně něco omylem připsal na lístek (může se stát, ale když potom všechny tyhle náhody, co opisuji, sečtete, tak už pro to moc pochopení nemáte).

Jinak i cizinci nedokázali pochopit, proč se tady každý mračí, jako kdyby zkousnul rok starý citrón. Ale vysvětlujte jim, že to je česká mentalita. Že jsme prostě takoví. Vezmeme je na projížďku na vozítkách Segway a pak celou cestu posloucháte, jak je to tady v ČR na nic. No aby ne, když se člověk, který má jednat se zákazníky, mračí pořád jako kakabus. Nejdřív musíte Češi začít hledat problém u sebe. 

Co se týče ubytování, tak jsem zatím (zaplaťpánbůh) nezažil, že by se někdo snažil cizince okrást.

A možná je to jen tím, že všechny své známé ubytovávám v hotelu Ariston (http://www.hotelaristonpatioprague.cz), kde prostě vím, že se s hosty zachází jak v rukavičkách. Jinak doporučuji k návštěvě, vypádá to tam fakt moc hezky. Na Prahu je to průměrně drahý hotel.

Pamatuji si pouze na historku z jiného hotelu, jedná se o jeden pražský pětihvězdičkový hotel. Když přiběhl host, že by si dal neperlivou vodu, on pohotově odběhl se sklenicí na záchod, přinesl mu ji ke stolu a naúčtoval si dvě eura :-). Ale zpět k našemu „příběhu“.

Nedávno jsme u nás na návštěv měli kamarády z Dánska. Pominu to, že pokaždé jim taxikář naúčtoval za stejnou cestu (jezdili jsme stále do toho stejného klubu přímo z hotelu) jiné peníze (řádově jiné, taxa se samozřejmě může lišit, ale nemělo by to být dvakrát tolik).

Vlastně jsme přišli na jednu věc. Že ono je to vlastně z letiště skoro levnější tou limuzínou (levnější to není, ale vychází to asi „jen“ o 500 Kč dráž) a člověk si to  více užije.

I sami Dánové, kteří již procestovali několik desítek zemí, z toho byli docela zmateni.

A to nemluvím o tom, jak si pražští taxikáři zapomínají zapínat taxametr. Případně se jim vždycky náhodou pokazí. Proč asi. Protože pak si mohou říct, kolik chtějí a nezdaněné peníze jdou přímo jim do kapsy. Ale pojďme dále. 

Byli jsme se o pár měsíců později podívat na Tattoo Convention Prague (festival zaměřený jen a čistě na tetování). Jdeme se tam s kamarády podívat. Jedna naše kamarádka mluví jen anglicky, česky rozumí velmi málo.

Zvládá říct „krásná žena“ (protože je žena), „dkuji“ a pak všechny české nadávky :-).

Konsenzus je slovo, které se do české slovní zásoby dostalo z latiny. A co to je konsenzus? Konsenzus je označení pro shodu názorů, společný postoj, součinnost, souhlas. Pravopisně správně je konsenzus! V některých případech je možné použít i tvar konsenz, ale doporučujeme používat spíše variantu konsenzus. S tou se nespletete. Více se dozvíte v přehledné tabulce, ve které...

Chtěla si koupit tričko. Cenovka na něm hlásala, že stojí 300 Kč. Prodavač u stánku ji začal přesvědčovat, že stojí 600 Kč. Že je na něm jen špatná cenovka. A protože milá „cizinka“ (i když tohle označení k ní moc nesedí, protože v ČR žije skoro už deset let) měla díky všem těm zkušenostem z Prahy pocit, že se ji zase snaží někdo natáhnout jenom proto, jelikož mluví anglicky.

Těžko soudit, kde byla pravda. Já spíše nechápu prodejce, který mohl udělat kšeft a to tričko jí prodat, pořád by na tom vydělal, navíc tenhle člověk by si tam nakoupil klidně za 2 000 Kč. Místo toho si nevydělal ani 300 a ani těch 600 Kč.  Ale osobně se také přikláním k tomu, že to asi nebyla náhoda. A už jenom to, že cizinec má pocit, že je okrádán, je špatně.

Jaký asi zážitek si potom odnese turista, když zažije několik podobných situací?

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Světový den milovníků zoo Pokud máte rádi zvířata a zoologické zahrady, tento den je přímo pro vás! Světový den milovníků zoo spojuje všechny nadšence a milovníky zvířat. Zoologické zahrady jsou více než chovy zvířat, slouží také pro vzdělávací, výzkumné a zábavní účely. Víte, kolik zvířat zachránily zoologické zahrady před vyhynutím? A že první místa, která se dají označit za...

Koho praštila gramatická chyba ve tvaru upřímě do očí, ten se může radovat. Pravděpodobně ovládá češtinu na velice dobré úrovni. Ale ani ostatní nemusí propadat depresím. Všechno se dá naučit. Anebo dohledat na internetu. Což je podstatně snazší. Pravopisně správně je pouze upřímně!Psaní „mně“ a „mě“ nepatří mezi nejjednodušší disciplíny českého jazyka. V tomto případě si...

Mužské jméno Quido je germánského původu, pochází ze staré horní němčiny, ze slova Wido, jehož význam je muž z lesa. Podle jiných zdrojů má jít o zkomoleninu výrazu Quide. V češtině se setkáme také s podobou Kvido. Kdy slaví Quido svátek?Quido slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 31. března (31.3.).Domácké podoby jména QuidoKvídek,Kvídeček,Kvidonek,Kvidoš,Kviďas,Kvído.Kolik žije v...

Ženské jméno Františka je obdobou jména František. Jméno František původně nebylo běžným jménem, ale přezdívkou s významem malý Francouz. V dětství tak totiž říkali italskému chlapci Janu Bernardonemu, pozdějšímu Františku z Assisi. Kdy slaví Františka svátek?Františka slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 9. března (9.3.).Domácké podoby jména FrantiškaFanny,Franciska,Iška,Francinka,Francka,FandaFany.Mužská podoba jména FrantiškaFrantišek Františka a statistikaKolik žije...

Blog je oblíbená webová aplikace, která umožňuje sdílet prakticky cokoliv od fotek roztomilých koťátek až po tiskové zprávy. Je to něco jako internetový deník, kde uživatelé sdílí své myšlenky, názory, články, fotky. Poslední dobou se o blozích hodně mluví a píše, proto je potřeba vědět, jak slovo blog správně skloňovat. Ve Slovníku spisovné češtiny blog...

Jev je označení pro nějaký úkaz, fenomén, nebo periodicky se opakující řetězec dat. Nejedná se o žádnou záludnost, ale přesto se i ve slově jev chybuje. Správně je jevJediná pravopisně správná varianta je jev. Někoho může splést výslovnost, protože slovo jev se vyslovuje jako [JEF]. V psaném textu je písmeno „f“ nepřípustné. Jeff je tak možná...

Hasicí, anebo hasící? Oba výrazy jsou samy o sobě správně. Problematické je však často jejich správné užití. Slovo hasicí je přídavné jméno účelové, označuje tedy účel, k němuž daná věc či jev slouží, do stejné kategorie patří například slova řídicí, čisticí, měřicí, chladicí. Máme tedy hasicí přístroj, nikoli hasící přístroj.Příklad: Potřebujeme nový hasicí přístroj.Slovo hasící...

Holešov je město v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji, 17 km severozápadně od Zlína, na západním okraji Hostýnských vrchů, na hranici mezi Hanou a Valašskem na řece Rusava. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Město je známé pořádáním festivalu židovské kultury a každoročním pořádáním Holešovské regaty a legendárního cyklistického závodu Drásal. ✅ Holešov – správná varianta. Zdůvodníme si ji 2.pádem (bez Holešova).❌ Holešof – nesprávná varianta.Skloňování slova Holešovpád – Holešovpád...
Načíst dalších 10 článků