Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Cizincem v Praze

Hello 0

Vždycky říkám, že bych nechtěl být v Praze cizincem. Proč? Protože vás chtějí na každém kroku obrat o peníze. Taxikáři počínaje, provozovateli restaurací konče.

O restauraci přímo na Václavském náměstí, která si nezapomíná účtovat 100 Kč / osoba jako couvert jsem se již bavil. Je to však jen jedna z mnoha.

Do centra na jídlo sice příliš často nechodím, ale když přijede návštěva, tak pro jednou – proč ne? Úroveň restaurací? Tristní. Personál znuděný, často ani neumí anglicky (a česky taky ne). Často mě i překvapuje, že si personál na Václaváku otevřeně dělá z hostů srandu, mluví na ně česky v domění, že jim cizinec nerozumí („Co chceš, ty žlutý přičmoudlíku?“). Asi jim nedochází, že ti cizinci také mohou mít s sebou i český doprovod, který by jim mohl třeba rozumět.

A co dále jsem zažil v restauracích v centru? Přirážku 50 % za to, že si jídlo objednáte na zahrádce. O účtování si klasické vody z kohoutku asi ani netřeba mluvit (pro cizince taktéž něco nepochopitelné, když všude ve světě vám dají vodu zdarma).

Občas se stalo, že číšník nechtěně něco omylem připsal na lístek (může se stát, ale když potom všechny tyhle náhody, co opisuji, sečtete, tak už pro to moc pochopení nemáte).

Jinak i cizinci nedokázali pochopit, proč se tady každý mračí, jako kdyby zkousnul rok starý citrón. Ale vysvětlujte jim, že to je česká mentalita. Že jsme prostě takoví. Vezmeme je na projížďku na vozítkách Segway a pak celou cestu posloucháte, jak je to tady v ČR na nic. No aby ne, když se člověk, který má jednat se zákazníky, mračí pořád jako kakabus. Nejdřív musíte Češi začít hledat problém u sebe. 

Co se týče ubytování, tak jsem zatím (zaplaťpánbůh) nezažil, že by se někdo snažil cizince okrást.

A možná je to jen tím, že všechny své známé ubytovávám v hotelu Ariston (http://www.hotelaristonpatioprague.cz), kde prostě vím, že se s hosty zachází jak v rukavičkách. Jinak doporučuji k návštěvě, vypádá to tam fakt moc hezky. Na Prahu je to průměrně drahý hotel.

Pamatuji si pouze na historku z jiného hotelu, jedná se o jeden pražský pětihvězdičkový hotel. Když přiběhl host, že by si dal neperlivou vodu, on pohotově odběhl se sklenicí na záchod, přinesl mu ji ke stolu a naúčtoval si dvě eura :-). Ale zpět k našemu „příběhu“.

Nedávno jsme u nás na návštěv měli kamarády z Dánska. Pominu to, že pokaždé jim taxikář naúčtoval za stejnou cestu (jezdili jsme stále do toho stejného klubu přímo z hotelu) jiné peníze (řádově jiné, taxa se samozřejmě může lišit, ale nemělo by to být dvakrát tolik).

Vlastně jsme přišli na jednu věc. Že ono je to vlastně z letiště skoro levnější tou limuzínou (levnější to není, ale vychází to asi „jen“ o 500 Kč dráž) a člověk si to  více užije.

I sami Dánové, kteří již procestovali několik desítek zemí, z toho byli docela zmateni.

A to nemluvím o tom, jak si pražští taxikáři zapomínají zapínat taxametr. Případně se jim vždycky náhodou pokazí. Proč asi. Protože pak si mohou říct, kolik chtějí a nezdaněné peníze jdou přímo jim do kapsy. Ale pojďme dále. 

Byli jsme se o pár měsíců později podívat na Tattoo Convention Prague (festival zaměřený jen a čistě na tetování). Jdeme se tam s kamarády podívat. Jedna naše kamarádka mluví jen anglicky, česky rozumí velmi málo.

Zvládá říct „krásná žena“ (protože je žena), „dkuji“ a pak všechny české nadávky :-).

Chtěla si koupit tričko. Cenovka na něm hlásala, že stojí 300 Kč. Prodavač u stánku ji začal přesvědčovat, že stojí 600 Kč. Že je na něm jen špatná cenovka. A protože milá „cizinka“ (i když tohle označení k ní moc nesedí, protože v ČR žije skoro už deset let) měla díky všem těm zkušenostem z Prahy pocit, že se ji zase snaží někdo natáhnout jenom proto, jelikož mluví anglicky.

Těžko soudit, kde byla pravda. Já spíše nechápu prodejce, který mohl udělat kšeft a to tričko jí prodat, pořád by na tom vydělal, navíc tenhle člověk by si tam nakoupil klidně za 2 000 Kč. Místo toho si nevydělal ani 300 a ani těch 600 Kč.  Ale osobně se také přikláním k tomu, že to asi nebyla náhoda. A už jenom to, že cizinec má pocit, že je okrádán, je špatně.

Jaký asi zážitek si potom odnese turista, když zažije několik podobných situací?

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Světový den modliteb je celosvětové hnutí křesťanských žen mnoha tradic, které se každoročně scházejí ke společným modlitbám. Materiály pro tento den jsou každý rok vypracované jinou zemí, pro letošní rok pochází z tichomořského ostrovního státu Vanuatu. Kdy se slaví Světový den modliteb?Světový den modliteb se obvykle koná ve svatodušní neděli (1. pátek v březnu), proto...

I když jsem docela dost klidný člověk (nebo alespoň si to o sobě myslím), dokáže mě kompletně vytočit jedna věc – lidská nabubřelost, arogance a povýšenost v jednom. Jakmile takového člověka vidím, mám skutečně chuť mu dát pěstí. Vždycky jsem si říkal, kde se to v lidech bere, že se z nich stanou totální dementi, kteří si myslí,...

Jedna moudrá paní kdysi prohlásila, že by všechny ty internety zakázala. No bodejť, když na nich číhá tolik záludností. Už jenom ten samotný název – někde se setkáte s internetem, jinde zase s Internetem. Co je tedy správně? V současné době už jen varianta internet s malým písmenem. Správně je internetA teď trocha vysvětlení, proč se původně...

Spojku než používáme denně, ale dokáže nás svým pravopisem velmi potrápit. Stejně jakou spousta dalších zákeřných slov. Pojďme si tohle jednou provždy vysvětlit. Správně je nežJedinou správnou variantou je psaní než. I když slyšíte neš s písmenem š, správně se píše pouze než.Než je spojka, která se používá k porovnání. To znáte jistě i z...

Ženské jméno Jana je formou mužského jména Jan. Jméno pochází z hebrejštiny, kde jóchanán znamená „Hospodin je milostivý“ nebo také „milostivý dar Hospodinův“. Od téhož jména pochází někdy samostatná forma Johana. Kdy slaví Jana svátek?Jana slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 24. května (24.5.).Mužská podoba jména JanaMužskou obdobou jména Jana je Jan.Domácí podoby jména JanaJanička,Janinka,Jáňa,Janča,Jaňule,Jaňulka,Jančulka,Jája,Jájka,Janka,Januš,Januška,Honzina.Jana...

Zejména pro začínající podnikatele je často oříšek, zda vést daňovou evidenci či účetnictví. Daňová evidenceDaňová evidence je upravená zákonem o dani z příjmů. Je jednodušší než účetnictví, obsahuje údaje o uskutečněných zdanitelných příjmech a daňově uplatnitelných výdajích, současně je sledován stav majetku a závazků na konci daného roku (zdaňovacího období).Daňovou evidenci musíme vést, pokud máme...

Jak se píše správně z pohledu pravopis tento stát, který leží ve Střední Americe? Píše se správně Kostarika nebo Kostaryka? Kostarika – přestože je r sice tvrdá souhláska, ale přesto píšeme měkké i – jedná se o počeštěný název.Kostaryka – pravopisně absolutně špatně, jedná se o nesprávnou variantu.Skloňování slova KostarikaKostarika je rodu ženského a skloňuje...

Píše se vinný nebo viný? Pokud si nejste jistí, jste tady správně. Pojďme si v tom udělat jasno a vysvětlit si tento zákeřný pravopis na příkladech. 🙂 Správně je vinnýVýraz vinný se píše výhradně s dvěma „n“. Pouze tento tvar je pravopisně správný. Může mít dva významy – vinný jako související s vínem či vinnou révou a...

Zamluvení, rezervování, tak by se dalo přeložit slovíčko booking. V oblasti reklamy a marketingu se jedná o termín, který znamená rezervování a další aktivity spojené s uvedením reklamy na obrazovky (případně do éteru). V žádném případě se tedy nejedná o nic, co by bylo spojené s knihami. Booking je termín, který se používá zejména při plánování TV kampaní. Přičemž...
Načíst dalších 10 článků