Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Co mě fascinuje na couchsurfingu

Hello 0

Není to tak dávno, co jsme u nás na byte začali “hostovat” lidi z několika koutů světa přes couchsourfing.com. A nejen to, začal jsem stejným způsobem cestovat i já. Co mi to dalo a nebo dá vám, když to taky zkusíte? 

Poznáte nové lidi

To asi není žádné velké překvapení. U sebe doma většinou nehostujete neživé věci a stejně tak za vás u sebe nebudou ubytovávat nehmotná individua. Díky tomu si vytvoříte síť kontaktů a budete mít pořád za kým jezdit.

Bude pořád koho navštěvovat (a s kým si opít držku).

Také se naučíte udržovat vztahy na dálku (zní to divně, ale je to tak). Přece nechcete nově vybudované vztahy hodit za hlavu. Občas si prostě napíšete, zavoláte, zeptáte se, jak se tomu druhému daří. V jaké zemi se zrovna nachází. Vyměníte si pár historek atd.

Získáte jednoduše nové přátele (pokud si dobře vyberete). Nebudete se cítit sami. Bude vám patřit svět (ale jen obrazně).

Naučíte se komunikovat

Zdokonalíte se v cizím jazyce. Buďme konkrétní – v angličtině. Co si budeme povídat, stále je to ten nejpoužívanější jazyk na světě.

Zvyknete si na to, že sami nerozumíte a musíte se s tím druhým stejně nějak domluvit. Začnete používat ruce a nohy při vysvětlování slovíček, která neznáte ani jeden z vás.

Naučíte se více gestikulovat a mluvit. A hlavně budete muset mluvit, protože vám ani nic jiného nezbyde. Buď můžete bloudit sami po městě hledat jako blbí a nebo se prostě zeptáte (holá huba, holé neštěstí).

A pochopíte, že je ten Google Translate fakticky dost fajnová věcička….

Vytrhne vás to ze stereotypu

Ať chcete nebo ne, každý dorazivší couchsurfer znamená tak trochu zásah do vašeho rutinního života. Musíte se o něj alespoň trochu postarat (minimálně mu vysvětlit, kde je u vás záchod), poradit mu, kam vyrazit, aby to tu taky trochu poznal (a tím se i vy sami naučíte více o své vlasti).

Často společně zavítáte na místa a do klubů, kam byste normálně sami se svými kamarády nešli.

Stejně tak zapomeňte na to, že jakmile zavítáte do nové země, tak tam budete sedět u pláže a 7 dní v týdnu se jen slunit. A nebo chrápat v pětihvězdičkovém hotelu (však jste na dovolené a musíte si přeci odpočinout). Houby! Díky tomu, že spíte s místními (zní to divně, ale je to tak), tak vám poradí, kam jít. Kam chodit a nebo nechodit (třeba v určitý čas, protože je tam moc turistů touto dobou). Občas vyrazí také s vámi někam do města na drink, provedou vás městem atd.

Už jste četli? Milion x miliónTohle slovo by asi každý chtěl použít ve spojitosti se stavem svého konta. Pokud se vám to poštěstí, nemusíte si lámat hlavu, správně je milion s krátkým „o“ i milión s dlouhým „o“. Je tedy zcela na vás, k jaké verzi se přikloníte a jakou budete používat. Samotný výraz pochází z italského milione, který...

Naučíte se cestovat (levně)

A to i v případě, že jste sami ještě nikam jako couchsurfer nevyrazili. U „hostování“ (tedy daný člověk přijel za vámi) si můžete vždy s vaším hostem pokecat o tom, jak cestuje on. Co vše si domlouvá dopředu (často zjistíte, že nic a že lidé vyráží cestovat spontáně, prostě si ve čtvrtek řeknou, že v pátek pojedou do Maroka a jedou).

Co všechno si sebou bere na trip (nepromokavá bunda je základ). Jak vybírá letenky (a často zjistíte jednu podstatnou věc, že couchsurfeři minimálně v Evropě cestují hodně vlakem, protože je to levnější a dá se pořídit i celoměsíční jízdenka na vlak za cenu jedné ledné letenky).

Mí kamarádi si například pronajali v této autopůjčovně (pronajali si klasicky pro svou skupinku transita) a projeli s ním za měsíc půlku Evropy. Ono ostatně cestovat v grupě je nejzábavnější. Nejste v tom úplně tak sami, ve všem se vezete společně. Náklady si dělíte rovným dílem (alespoň většinou, pokud třeba jako můj kamarád nepoblijete kvůli náhlému návalu nevolnosti boty policejnímu důstojníkovi, který tento akt přátelství začně brát jako útok na celou policii na zeměkouli a podle toho mu také napařil pěkné „feečko“ za ty jeho poblité botky), je to tedy i často o dost levnější, než cestovat sám (záleží samozřejmě kam, kdy a s kým). Akorát je pak daleko těžší sehnat ubytování, ale u takovýchto autíček si ustelete vevnitř a nebo, jako mí kamarádi, vezete s sebou stan a spíte večer pod širákem :-).

Pochopíte, že letenky se dají také často sehnat za pár kaček a nebo výrazně levněji. Stačí jenom hledat. A vědět, jak hledat a že máte vlastně vůbec hledat. Ona ostatně není náhoda, že vznikly weby jako Nomadicmatt(a spousta dalších), které se právě tímto fenoménem zabývají. Ostatně tady si můžete sami přečíst, jak si sehnat tu nejlevnější letenku a nejen to (najdete tam také spoustu zajímavých tipů, jak ušetřit své těžce vydělané peníze, když chcete fakticky hodně cestovat):

http://www.nomadicmatt.com/travel-tips/travel-hacking-guide/

Naučíte se nad vším moc nepřemýšlet a jednat spontánně

Pochopíte, jak jednoduché je cestovat. Že to není o tom mít vše nalajnované dopředu. Ale právě o tom, že se se všemi překážkami, které se vyskytnou, musíte naučit poprat.

Nebudete hodiny dumat nad tím, kde budete bydlet. Prostě víte, že s pomocí chytrého telefonu a díky tomu, jak jste výřeční, najdete vše a je úplně jedno, v jaké zemi se nacházíte. Máte neustále připravený svůj „backapack“ s tím nejnutnějším a jste připravení do hodiny či dvou vyrazit na cestu za oceán. Zkrátka už pro vás není problém se sebrat a jet.

Sebevědomí a životní poznání

Víte, že se v tom nelítostném světe neztratíte. Už jste si vyzkoušeli tolikrát, že zvládnete i nemožné (třeba najít svého „pana domácího“ ve městě, které vidíte dnes poprvé). Umíte se domluvit, i když neznáte místní jazyk. Najít si jídlo a nebo ukecat někoho, aby vám dal najíst.

Pokud budete bydlet u místních a jezdíte do exotických krajin, tak také brzy pochopíte, že skutečně nemusíte mít pětihvězdičkový hotel k tomu, abyste si dovolenou užili.

Že nemusíte mít desítky tisíc korun na účtu, abyste mohli cestovat (ale pravda, něco to stojí, ale rozhodně vás to nevysaje jako půjčka od Komerčky) a že na cestovky sere v dnešní době i pes.

Poznáte problémy „třetího světa“. Dojde vám, jak se vlastně máte dobře. Že nemusíte mít ten nejnovější iPhone k tomu, abyste byli šťastní. Že jinde řeší to, jestli budou mít zítra práci, zda bude co jíst (na tyhle věci většinou v těch turistických lokalitách nenarazíte).

Pochopíte, že luxus je mít sám vlastní pokoj, nějaké jídlo a tekoucí vodu. A budete na to pamatovat až do smrti.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Ach češtino, češtino, proč nás trápíš záludnostmi? Je správně bidlo? Nebo bydlo? Pravopisně správně mohou být obě slova, ale musí být správně použita ve větě. Proto musíme vysvětlit, co znamená slovo bidlo, a jaký význam má bydlo. Bidlo je vlastně dlouhá tyč, která může mít různé parametry a podle nich se používá k různým činnostem. Mimo...

„No a co, že jsem tlustá,“ to možná slýcháte od své manželky často. Nebo máte sami problém s hubnutím. Photoshopované obrázky nalezené v módních a kosmetických časopisech bývají označovány jako přímá příčina rostoucího výskytu poruch příjmu potravy mezi mládeží. Příliš dlouho je totiž zdraví spojováno s nerealistickými tělesnými typy a nezdravými, nebezpečnými výstřelkovými dietami. Poruchy příjmu...

Někdy je čeština přísná a povoluje pouze jeden tvar, ale v tomto případě je benevolentní. Gramaticky správně je penzion i penzión. Obecně se dá říct, že se častěji používá tvar s krátkou samohláskou o, tedy penzion (nic to ale nemění na tom, že můžete používat i slovo penzión :-)).Význam je stejný pro obě slova penzion i penzión. Jedná se...

Tak jak je to s těmi ledoborci? Často diskutovaný chyták, který jsem si dlouho nemohl zapamatovat, proto tu pro vás mám několik příkladů. Ale nebojte, není to zase taková věda. Obě varianty jsou totiž správné. Správně jsou ledoborce i ledoborciPodstatné jméno ledoborec je rodu mužského neživotného. Označuje loď, která je určena pro plavbu po zamrzlém...

Přesně tak. Existuje mezinárodní den hoven. Tedy ne úplně hoven – nazývá se to více akademicky jako Světový den toalet. Slaví se 19. 11., což je den, kdy má svátek Luboš, Liboslav, Luboslav. Kdy se slaví Světový den toalet? Mezinárodní den proti dietám se slaví se vždy devatenáctého listopadu (19.11.). Význam Světového dne toalet Tento významný den...

Lechtání je (většinou) přátelská aktivita, která má za cíl rozesmát lechtanou osobu. Je to synonymní označení pro šimrání, přeneseně i pro svědění v krku. V některých případech může být lechtání považováno i za mučení během BDSM hrátek. 😊 Pravopisně SPRÁVNĚ je lechtáníLechtání není slovo cizího původu. Nejedná se ani o výjimku. A už vůbec nemá slovo...

Pokud umíte češtinu perfektně, tak vám slovo visačka nebude dělat problémy. Na druhou stranu. Kolik je takových lidí, kteří se s češtinou neperou? Podle nás drtivá většina, proto radši pravopis slova visačka řádně vysvětlíme, aby v něm nikdo nechyboval. Nejdříve napíšeme to nejdůležitější. Pravopisně správně je pouze varianta visačka. Mnoho lidí se s tím spokojí. Kdo je však...

Normostrana neboli normovaná stránka (zkratka NS) je jednotka používaná pro přesné určení množství napsaného textu. Normostrana je odvozena od psacích strojů, kdy se obvykle psalo třicet řádků na stránku po šedesáti úhozech (tj. 30 řádků x 60 znaků = celkem 1 800 znaků). Využívá se pro kalkulaci výsledné ceny textu. Jedna normostrana má přesně 1800 znaků,...

Napsat značku aritmetického průměru na klávesnici se může pro mnohé zdát jako těžký úkol. Přesto tuto znalost oceníte především v matematice. Proto vám to teď vysvětlím. Symbol průměru vypadá jako přešrtnuté kolečko. Klávesová zkratka pro průměr Pokud chcete použít klávesovou zkratku k napsání symbolu průměru, potřebujete nejprve přepnout svou klávesnici do anglického jazyka. Toho docílíte...
Načíst dalších 10 článků