Výzva k aci, tedy call to action (CTA) je základním stavebním kamenem každého e-shopu. CTA je prvkem, který uživatele svým způsobem nutí k nějaké akci – k nákupu, registraci, stáhnutí souboru, vyplnění dotazníku…Jde o způsob, kterým se snažíme získat od zákazníka to, co potřebujeme.
Význam CTA
Tato výzva je základním kamenem u většiny webových stránek, protože návštěvníky navede k požadované akci a napomáhá plnit cíle majitele stránek. Graficky je tento element zvýrazněn, aby na první pohled zaujal. Každá stránka by neměla obsahovat více Call to action tlačítek, případně by měla být rozdělena na primární a sekundární. Originální textové zpracování CTA má šanci více zaujmout a k prokliku přimět.
Význam tlačítka se často podceňuje, což je škoda, protože, věřte tomu nebo ne, o tom, jestli uživatel kýženou akci provede, často právě tlačítko rozhoduje.
Co rozhoduje o úspěšnosti CTA tlačítka
Rozhodující je velikost tlačítka, jeho barva – ideálně taková, která praští do očí a zároveň nebude v designu celého webu působit jako pěst na oko (ne, ač se to nemusí zdát, tyto dva požadavky opravdu nekolidují), okolní činitele jako například odpočet času, který zbývá do vypršení akce nebo třeba pár hezkých šipek, které na tlačítko upozorní.
A především text tlačítka. Je tak důležitý, že jsem s ním záměrně “odskočila” na další řádek. Žádné nudné, tuctové, stokrát oprané obraty. Zapojte fantazii, dejte si čas, nebo se s někým poraďte. Stojí to za to, vážně.
Využití CTA
CTA využívá také mnoho marketingových materiálů, jako jsou brožury, letáky, katalogy či e-mailové kampaně. Účelem těchto pokynů je ukázat spotřebitelům, jak udělat další krok, a vytvořit pocit naléhavosti nabídky.
Úspěšní marketéři si velmi dobře uvědomují, že konkrétní slova a fráze vyvolávají u potenciálních zákazníků žádoucí reakce a umí je začleňovat do prodejních skriptů. Chytré prodejní nabídky často zahrnují řadu malých CTA, které vedou ke konečné CTA. Tyto menší výzvy k akci vytvářejí vzorec chování, který zákazníka postupně navádí ke konečné akci.
Reklamní sdělení, zejména reklamní sdělení s přímou odezvou, často hojně využívají výzvy k akci. Klíčem k účinné výzvě k akci je poskytnout spotřebitelům přesvědčivé důvody k okamžitému nákupu, spíše než odkládat rozhodnutí o nákupu.
Ve webovém designu může být CTA banner, tlačítko nebo nějaká grafika či text na webu, který má uživatele vyzvat, aby na něj kliknul. CTA je nezbytnou součástí marketingu, protože se aktivně snaží přeměnit uživatele na potenciálního zákazníka a později na zákazníka.
Cíl CTA
lavním cílem CTA je kliknutí, v případě QR kódu jeho naskenování. Úspěšnost CTA lze měřit pomocí míry prokliku (CTR), vzorce konverzního poměru, který počítá počet kliknutí za dobu, kdy byla CTA vidět. Dalším způsobem, jak otestovat efektivitu CTA, je použití A/B testování, kdy se uživatelům zobrazí několik grafik a grafika s nejvyšší úspěšností se stane výchozí.
CTA v e-mailech
Už jste četli? Image
Výzva k akci se často používá v e-mailovém marketingu, formě médií zasílaných přímo spotřebitelům, která obvykle zvyšují povědomí o prodeji, akci, propagaci nebo vydání. Výzva k akci je obvykle zahrnuta v předmětu, aby spotřebitelé získali zájem otevřít e-mail.