Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Den matek

Den matek

V tento den vzdáváme poctu všem matkám a mateřství. Den matek se slaví po celém světě, v různých zemích však připadá na různá data. Den matek není sice tradiční den slavený v Česku po dlouhá desetiletí, ale není přece nic špatného na tom, když donesete mamince kytičku.

Kdy se slaví Den matek?

 • V Česku je tradičním Dnem matek druhá neděle v květnu. V roce 2022 Den matek připadá na 8. května (8. 5.). V roce 2023 budeme Den matek slavit 14. května (14. 5.).
 • Ve stejný den se slaví Den matek i v USA anebo třeba na Slovensku. Druhou květnovou neděli svátek matek slaví i mnoho dalších zemí, kromě USA se slaví i v Kanadě, asi v polovině zemí EU a v mnoha dalších zemích na celém světě.
 • V UK a Irsku se slaví čtvrtou postní neděli. Je to tak svátek navázaný na Velikonoce.
 • V Norsku se pak tento svátek slaví druhou únorovou neděli. V řadě arabských států se svátek matek slaví na den jarní rovnodennosti, tedy 20. března.
 • Ve Francii a ve frankofonních zemích, které v historii byly po nějakou dobu pod vlivem Francie, se nejčastěji slaví poslední neděli v květnu.
 • V Lucembursku se slaví druhou červnovou neděli.
 • V řadě arabských států se svátek matek slaví na den jarní rovnodennosti, tedy 20. března.
 • Ve Slovinsku mají oslavu 8. května
 • První neděli v květnu se Den matek slaví ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku a Lotyšsku.
 • 8. března je Mezinárodní den žen a v několika zemích světa je tento den spojen se svátkem matek. V Evropě se tak Den matek slaví stejně jako MDŽ v Rusku a Bělorusku a v některých balkánských státech.

Ženské jméno Ditta je jméno hebrejského původu, které vzniklo zkrácením jména Judita. Kdy slaví Ditta svátek?Ditta slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 27. března (27.3.).Domácí podoby jména DittaDittunka,Dittka,Díťa,Dittuška.Ditta a statistikaKolik žije v ČR DittK 15. 3. 2022 žije v České republice 56 lidí se jménem Ditta.Oblíbenost jména DittaJméno je 1 392. nejoblíbenějším českým ženským jménem....

Den matek v historii

Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

Boj za práva matek a pocta všem matkám

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.

Den matek v Československu

V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.

Proč slavit Den matek?

Hloupější otázku si asi položit nemůžeme. Kdo víc by si zasluhoval oslavovat, než žena, která nás 9 měsíců nosila pod srdcem, následně nás v krutých bolestech porodila, dlouho vychovávala, přežila naši pubertu, první kocoviny i naše první lásky a kterou potom už nic nesloží? Ano, uvedený výčet jsou slova mé vlastní maminky.

Naše maminky dostávají zabrat. Mají o nás starost ještě než se narodíme a jejich starost nekončí ani v naší dospělosti. Snad nikdo nemůže mít nejmenších pochyb, že maminky si vlastní den pro oslavu zaslouží.

Jak oslavit Den matek?

Je to klišé, ale opravdu platí, že nejlepší dárek ke Dni matek, který můžete dát své mámě, je váš čas. Ať už osobně nebo virtuálně. Dáte jí tak nejlépe najevo, že je pro vás to nejvzácnější v životě. Nebo jí darujte druhý nejlepší dárek ke Dni matek – dejte jí trochu času na dobití energie.

Ale i když je nejdůležitější věcí kvalitní čas, určitě si máma zaslouží i nějaký hodnotný hmotný dar. Sami nejlépe víte, co má vaše máma ráda, ale přece jen vás možná inspirují i ​​následující tipy, jak s ní Den matek oslavit.

Překvapte maminku snídaní

Mámy většinou ráno vstávají první, aby připravily snídani pro celou rodinu. Obraťte to a překvapte ji snídaní do postele. Připravte jí oblíbené jídlo a nechte na podnosu s jídlem sladký vzkaz, abyste jí řekli, že ji milujete nejvíc na světě a máte štěstí, že ji máte po svém boku.

Květinou nikdy neuděláte chybu

Květy vždy rozjasní náladu a udělají radost. Ručně vyrobená kytice čerstvých barevných květin je dokonalým způsobem, jak poblahopřát vaší mámě k jejímu svátku a ukázat, jak ji z hloubky srdce milujete.

Připravte mamince den jen pro ni

Osvoboďte svou mámu od všech domácích prací. Rozdělte si péči o domácnost a nechte mámu, aby si odpočinula nebo šla ven se svými přáteli a zabavila se.

Připravte pro maminku překvapení

Uspořádejte doma překvapení ke Dni matek a zapojte do toho celou rodinu. Připravte své mámě oblíbená jídla a koktejly. Nejlepší je, pokud nebude nic tušit a bude o to více mile překvapena.

Buďte spolu

Věnujte své mámě celý den a dělejte věci, které s vámi vždy chtěla dělat, a nebyl na to čas. Je toho hodně, co se dá dělat, třeba i povzbudit ji, aby vyprávěla o svém mládí a rodině – jistý čas můžete strávit prohlížením fotoalb. Nebo ji požádejte, aby vás naučila udělat oblíbené jídlo tak, jak to umí jen ona. Tipů je mnoho, důležité je, aby se cítila jako středobod pozornosti a dali jste jí najevo, jak je pro vás důležitá.

Pobyt v přírodě určitě potěší, zvláště pokud je pěkné počasí. Pokud ho spojíte s rodinným piknikem, výsledek může být dokonalý. Vzít ji také můžete na výstavu, do galerie, na procházku po obchodech, případně se spolu vydejte do kina, divadla či na koncert – záleží jen na vás a na tom, co mámu nejvíc baví. Ona vaši snahu určitě ocení.

Rozmazlete ji

Trochu odpočinku a relaxace by fyzickému a emocionálnímu zdraví vaší mámy jistě pomohlo. Objednejte pro ni relaxační masáž, pedikúru a manikúru – jistě to ocení. Po takových procedurách se každá žena cítí jako znovuzrozená.

A co když bydlíte daleko?

Co v případě, že bydlíte daleko a okolnosti vám nedovolí být spolu? Potom využijte moderní technologie. A nejen na to, abyste se spojili a blahopřáli mámě. I zde lze událost oživit několika nápady. Například video s blahopřáními od všech členů vaší rodiny, společná virtuální snídaně, konferenční hovor celé rodiny, ať jsou kdekoli. Možností je mnoho, vše záleží na vaší kreativitě.

Mimochodem, věděli jste, že na Den matek se telefonuje mnohem víc než kterýkoli jiný den v roce? Rozhovory s mámou způsobují nárůst počtu telefonických hovorů až o 37 procent.

Kdy se bude slavit Den matek v následujících letech

 • 14. května 2023
 • 12. května 2024
 • 11. května 2025
 • 10. května 2026
 • 9. května 2027
 • 14. května 2028
 • 13. května 2029
 • 12. května 2030
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Mnoho lidí si pravopis tohoto ostrova plete. Jak to tedy ve skutečnosti je? ✅ Kapverdské ostrovy – správná varianta. Zdůvodnit si ji můžeme jednoduchou pomůckou Kapverdy,  ve kterých d jasně slyšíme. ❌Kapverské ostrovy – gramaticky špatná varianta.Skloňování slova Kapverdské ostrovyOstrov je rodu mužského neživotného a skloňuje se podle podvzoru les.pád – Kapverdské ostrovypád – (bez) Kapverdských ostrovůpád...

Jsem a sem jsou slovíčka, která se často nešťastně zaměňují. Každé má však úplně jiný význam. Sem znamená na toto místo a jedná se o příslovce. Jsem je naopak sloveso, konkrétně 1. osoba slovesa být. Správně je jsem i semOpět má oblíbená fráze – záleží na kontextu věty. Obě slova mohou být v určitém kontextu...

Napsali byste slovo napoprvé dohromady? Pokud ano, tak máte pravdu. Správně totiž píšeme toto slovo jedině dohromady. A víte proč? Správně je napoprvéJedná se o příslovečnou spřežku, a ty píšeme dohromady. O příslovečné spřežce hovoříme ve chvíli, kdy se předložka v jazyce často vyskytuje před nějakým slovním druhem, až se spojí dohromady v jedno slovo....

Šedivé úterý Šedivé úterý je třetím dnem Svatého týdne. Podobně, jako o Modrém pondělí, se ve spojitosti s Ježíšem Kristem nic významného nestalo, a tak je tento den v kostelích klid. Kdy je Šedivé úterý? Šedivé úterý následuje Modré pondělí. Je třetím dnem velikonočního Svatého týdne. Rok Šedivé úterý 2022 12. 4. 2022 2023 4. 4. 2023...

Stává se to doslova z minuty na minutu. Nejdříve jste šťastní, spokojení a hlavně zamilovaní. Ale jednoho dne se proberete, podíváte se na člověka, který leží vedle vás v posteli a najednou se vám nebude líbit, co vidíte. Možná jenom částečně, což by mohla být ta lepší varianta. Gratulujeme, jestli jste se ve vztahu dostali až sem,...

Ribstol je druh tělocvičného nářadí, které může posloužit k celé řadě cviků. Pokud pojem ribstol neznáte, není se čemu divit. Dnes už se tolik nepoužívá. Častěji se užívá synonymní označení žebřiny. Ribstol je slovo švédského původu, které se už stihla v českém jazyce pevně zakořenit. Proto se může zcela normálně skloňovat podle vzoru hrad. Tím už jsme...

Pokud nepotřebujete pomoct s češtinou, pak je to v pořádku. Na druhou stranu, někomu dělá český jazyk značné problémy. Tomu ochotně poradíme. Jak se správně píše „v pořádku“? Jestli o češtině něco víte, můžete uvažovat o tom, zda se nejedná o takzvanou spřežku. V tomto případě vás však musíme ujistit, že se o spřežku nejedná. Proto je pravopisně...

Město Horní Slavkov  se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Žije zde přibližně 5 400 obyvatel. Historické jádro města bylo v 50. letech 20. století vyhlášeno městskou památkovou rezervací, to však nezabránilo jeho těžké devastaci, která vedla ke zrušení památkové rezervace v roce 1961. Nyní jsou přetrvavší památky chráněny alespoň formou městské památkové zóny. ✅ Horní Slavkov – správná varianta. Můžeme si ji odůvodnit například 3.pádem...
Načíst dalších 10 článků