Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Dystopie/dystopický – co tato slova znamenají?

Dystopický je přídavné jméno odvozené od slova dystopie. Označuje něco, co se týká temné, negativní nebo znepokojivé vize budoucnosti společnosti. Dystopický svět je zpravidla charakterizován útlakem, ztrátou svobody, všudypřítomným dohledem, zneužíváním technologií, ekologickou zkázou nebo jinými krizemi, které činí život jednotlivce obtížným nebo nesvobodným.

Etymologie slova

Pojem vznikl jako opak ke slovu utopie – ideální, harmonická společnost.

  • Utopie (řecky ou-topos = „ne-místo“) je ideální svět, který však neexistuje.

    Co je utopie a co znamená?

    Utopie (z řeckého ou-topos – „žádné místo“ nebo „nikde“) je označení pro představu ideální lidské společnosti, obce či státu, která je natolik dokonalá, že ve skutečnosti neexistuje. Tento pojem poprvé použil anglický humanista Thomas More jako název své slavné knihy Utopia z roku 1516, v níž popsal fiktivní ostrovní stát založený na rovnosti, spravedlnosti a racionálním uspořádání.

    Ve všeobecnějším smyslu dnes slovo „utopie“ označuje jakoukoli žádoucí, ale nerealistickou představu – ideál, po kterém lidstvo touží, i když si zároveň uvědomuje, že ho možná nikdy plně nedosáhne.

    Utopie má pozitivní význam – představuje normativní ideál společnosti nebo stavu věcí, který je považován za dokonalý. Často slouží jako inspirační model, kterým se společnost může nechat vést, i když je samotný cíl nedosažitelný.

    Podle Cambridge Dictionary je utopie „dokonalá společnost, v níž lidé žijí ve vzájemné harmonii a jsou šťastní“. Oxford Dictionary ji definuje jako „imaginární místo nebo stav, ve kterém je všechno ideální a bezchybné“.

    Zajímavou a paradoxní interpretaci nabízí Patrik Ouředník, který říká:

    „Utopie je virtuální prostor, nereálná realita, nepřítomná přítomnost, alterita bez identity. Utopie je vše, co se odehrává na jiném místě nebo v jiném čase, příslib, náznak, naděje, noční můra, zlý sen. Utopie je stav, který je nám navždy uzavřen, stav, k němuž nevyhnutelně směřujeme.“

    Tato definice podtrhuje hlubší filozofický rozměr utopie – jako nedosažitelného ideálu, který však zároveň formuje naše hodnoty, sny a směřování.

  • Dystopie (řecky dys- = „špatný“ + topos = „místo“) je opak – špatné, represivní či zkažené místo nebo společenské uspořádání.

Známé příklady dystopií

  • George Orwell – 1984 – totalitní společnost pod absolutním dohledem „Velkého bratra“. Román 1984 (v češtině často vydáván jako Devatenáct set osmdesát čtyři) je jedním z nejzásadnějších děl dystopické literatury 20. století. George Orwell v něm vykresluje totalitní stát, kde je každý aspekt života obyvatel pod neustálým dohledem státu prostřednictvím tzv. Velkého bratra. Svoboda projevu, soukromí i nezávislé myšlení jsou v tomto světě potlačovány, jazyk je systematicky upravován (tzv. newspeak), a minulost je přepisována podle aktuální potřeby režimu. Hlavní hrdina Winston Smith začne pochybovat o systému, ale brzy naráží na krutou realitu totalitní moci. Orwellovo dílo je varováním před tím, kam může vést extrémní centralizace moci, zneužití propagandy a ztráta individuální svobody. Mnohé z jeho myšlenek – jako „Velký bratr tě sleduje“ – zůstávají dodnes silnými symboly kontroly a cenzury.
  • Aldous Huxley – Brave New World (Překrásný nový svět) – v románu Krásný nový svět (Brave New World) líčí Aldous Huxley technokratickou společnost, kde je vše podřízeno stabilitě, efektivitě a zdánlivému štěstí. Lidé jsou geneticky programováni už před narozením, zařazeni do přísně hierarchické společnosti a udržováni v poslušnosti pomocí drog, konzumu, povrchní zábavy a sexu bez závazků. Na rozdíl od Orwellovy 1984, kde je společnost ovládána násilím a strachem, zde panuje tichá kontrola prostřednictvím pohodlí a manipulace. Hlavní postavy začnou pochybovat o tom, zda je život bez bolesti, ale i bez hlubších emocí a svobody, skutečně šťastný. Huxley kritizuje přehnanou víru v technologie, standardizaci lidského života a úpadek duchovních či kulturních hodnot. Román je stále aktuální i v kontextu moderní konzumní společnosti.
  • Suzanne Collins – Hunger Games – dystopická trilogie (Hunger Games, česky Hunger Games: Aréna smrti) od americké autorky Suzanne Collins popisuje svět, ve kterém autoritativní režim ovládá společnost prostřednictvím systematického útlaku, strachu a manipulace. Země jménem Panem je rozdělena na bohaté hlavní město Kapitol a dvanáct chudých krajů. Aby si Kapitol udržel nadvládu a zastrašil obyvatele, každoročně pořádá takzvané „Hunger Games“ – brutální televizní soutěž, v níž jsou mladí lidé z krajů nuceni bojovat na život a na smrt. Celý koncept je nejen nástrojem kontroly a ponížení, ale i zábavním produktem pro obyvatele Kapitolu, kteří se na utrpení dívají jako na reality show. Děj sleduje hlavní hrdinku Katniss Everdeen, která se nečekaně stává symbolem odporu. Série ukazuje, jak lze technologii, média a psychologický nátlak zneužít k udržení moci, a zároveň upozorňuje na morální dilema přežití, společenskou nerovnost a cenu osobní svobody.
  • Black Mirror (seriál) – britský televizní seriál Black Mirror přináší moderní dystopické příběhy, které zkoumají, jak může vývoj technologií ovlivnit lidské životy – často nečekaným, znepokojivým nebo až absurdním způsobem. Každá epizoda představuje samostatný příběh z blízké budoucnosti, kde technologie odhaluje skryté slabiny lidské společnosti – ztrátu soukromí, posedlost hodnocením, manipulaci realitou, umělou inteligenci, kybernetickou závislost či digitální nesmrtelnost.

    Black Mirror nestaví přímo totalitní režimy, ale spíše varuje před tím, jak i dobře míněné technologické inovace mohou vést k destrukci lidských vztahů, identity či morálky. Název odkazuje na temný odraz „černé obrazovky“, tedy displeje telefonu, tabletu nebo televize – technologie, která je dnes neoddělitelnou součástí každodenního života.

Použití ve větách

  • Autoři varují před dystopickými scénáři vývoje umělé inteligence, ve kterých stroje přebírají kontrolu nad lidmi.
  • Film vypráví příběh z dystopického světa, kde stát neustále sleduje každého občana.
  • Dystopická literatura často upozorňuje na nebezpečí totalitních režimů a společenské manipulace.
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Nervózní člověk je takový, který trpí duševním neklidem, podrážděností nebo mrzutostí. Nervózní nemusí být jen člověk, ale také jakákoliv jiná bytost. Pravopisně SPRÁVNĚ je nervózníPřídavné jméno nervózní je stylististicky neutrální, což znamená, že ho lze používat za každých okolností.Naproti tomu varianta nervósní je stylově příznaková. Používá se zejména v odborných textech – v psychologii, psychiatrii, historii atd....

Matematika se ukazuje jako nezbytný nástroj pro každého, kdo se ponoří do světa her náhody. Ať už jde o ruletu, poker, nebo kostky, matematické principy umožňují hráčům lépe pochopit pravděpodobnost výsledků a strategicky plánovat své tahy. Sázkové systémy, jako je Martingale nebo Fibonacci, jsou založeny na matematických modelech, které mohou pomoci minimalizovat ztráty a optimalizovat...

Přepadla vás chřipka a rychle píšete smsku mámě / tátovi / přítelkyni / příteli, aby vám zaběhli do lékárny pro lék na bolest a horečku? A kterou variantu si vyberete – acylpyrin, acilpyrin, acilpirin, nebo dokonce acilpirín? Acylpyrin, acilpyrin, acilpirin, nebo dokonce acilpirín – jak se to správně píše? Pomůže vám pouze jeden z nich, a...

Je známá věc, že uvítací bonus je jedno z nejlepších lákadel, která v online casinech najdete. Bezpochyby každé online casino, či sázková kancelář má tedy pro hráče, kteří jsou na stránkách poprvé připravený nějaký ten bonusový program. Uvítací bonus je typ odměny, kterou casina nabízí novým hráčům, kteří v casinu hrají poprvé, případně sázkařům, kteří...

Jednou za rok, vždy 3. ledna, se připomíná Den ponížení (Humiliation Day), den s náboženskými kořeny a hlubokým poselstvím o pokornosti a vzájemném respektu. Přestože název může evokovat negativní asociace, samotný smysl tohoto dne je opakem – povzbuzovat lidi k větší lidskosti a soucitu. Přečtěte si tento článek a dozvíte se více o historii, významu...

Click fraud (podvodný klik) je nekalou praktikou využívanou majiteli webů za účelem zvýšení příjmů. Jednoduše jde o klikání na PPC reklamy (tedy reklamy s platbou za proklik), které je úmyslné, škodlivé a postrádá nákupní potenciál. Klikání obvykle prování počítačový program nebo automatizovaný sktipt, který se vydává za legitimního uživatele. V některých případech klikání také provádí...

I když by nás lákalo napsat zdělení, píše se zásadně sdělení. Mezi záludnosti českého jazyka patří tzv. spodoba znělosti. Ta způsobuje, že ve skupině souhlásek se všechny souhlásky vyslovují buď zněle (d, g, z, b, v, h), nebo nezněle (t, k, s, p, f, ch).Proto, když vyslovíme slovo sdělení zní to jako [zdělení].Psaní předpon s-...

Píše se archiv nebo archiv? Jedná se o poměrně málo frekventovaný výraz, se kterým se zas tak často nepotkáte, ale když už na něj narazíte, tak tím spíš nevíte. Proto si to jako vždy ukážeme přehledně na příkladech. Správně je archiv i archívVelká část přejatých slov, která končí na -in nebo -iv mají dvě možnosti...
Načíst dalších 10 článků