Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Energetiční upíři kolem nás

Hello 0

Přišli jste do práce plni energie, vaše práce vás baví, naplňuje. Milujete svoji práci. ALE po pár minutách rozhovoru s určitým kolegou jste vyčerpaní, znechucení a veškerá motivace k práci je pryč. Možná hledáte chybu v sobě, možná ve vašem zaměstnání, zkusili jste ale hledat chybu právě v tom určitém kolegovi či kolegyni? Máte totiž pravděpodobně tu čest s energetickým upírem.

Energetický upír

V jejich blízkosti se cítíte za chvilku jako bez života. Ještě před chvílí jste byli docela optimističtí, ale po rozhovoru s někým takovým máte pocit, že svět je dost hrozné místo k životu. Pojem energetický upír není pojem psychologický ve smyslu nějaké diagnózy, častěji se s ním můžeme setkat v kontextu psychoterapie.

Přesto se ale o lidech, které jsme si zvykli označovat tímto názvem, v psychologii mluví docela často. Jen se skrývají pod jinými hlavičkami, třeba pod pojmem manipulátoři nebo narcistní osobnosti. Často se najdou mezi lidmi v nadřízeném postavení anebo v postavení, které jim umožňuje mít v tu chvíli zdánlivě navrch nad ostatními.

Energetického upíra bychom mohli rozdělit na dva druhy. Úmyslný a neúmyslný. Takový upír, který ví dobře, co dělá a dokonce ho těší, že vás může vysávat, je ten úmyslný. Vybírá si lidi se slabší povahou, na které se doslova přisaje a nenechá je být, dokud je úplně neobere o veškerou energii.

V pracovním kolektivu se může jednat o člověka, který si vybere oběť – svého kolegu, kterého pak úmyslně vysává. Převaluje na něj práci, kterou by mohl udělat sám. On by pracovat mohl, ale spíše postupně zkouší a otrkává jeho oběť, co všechno vydrží. Dělá to úmyslně a tlak se stupňuje.

Mezi druhý typ energetického upíra patří ten neúmyslný. Zdánlivě za nic nemůže, ale je to člověk neustále si stěžující na cokoliv. Je osamělý, ztracený. Mezi takové neúmyslné upíry patří třeba i děti – ať už vaše nebo cizí. I když vás milují, obírají vás o energii. Nedělají to však schválně a na rozdíl od chronicky si stěžujícího kamaráda vám to alespoň vynahradí láskou.

Jak poznat energetického upíra?

Často se jedná o extroverty, rádi se zviditelňují a touží po uznání zejména od svých nadřízených. Ke splnění náročných úkolů, které vedou neodmyslitelně k jejich zviditelnění však často využívají laskavosti svých kolegů, jelikož sami nejsou tyto úkoly schopni splnit. Nenechte se však zmást! Energetickým upírem může být i naprostý opak výše uvedeného. Energetickým upírem může být i pesimista a věčný negativista. Tito lidé se navíc často a rádi situují do role oběti.

Energetiční upíři se často skrývají v lidech, kteří nás zahrnují láskou a zájmem. Nechají nás, abychom propadli jejich kouzlu a následně parazitují. Navenek to vypadá jako paradox: mladá žena je až po uši zamilovaná do svého charismatického přítele, který ji zahrnuje luxusem, komplimenty a přímo ukázkovou péčí. Časem však slečna začne chřadnout, nebo ji skolí záhadná choroba. Ta však jako mávnutím kouzelného proutku odezní v momentě, kdy se „šťastný pár“ rozejde.

Zkuste si upřímně odpovědět na následující otázky:

Cítíte se po rozhovoru s dotyčným vysílení a bez energie?

Zažíváte v jeho přítomnosti některé z těchto příznaků: slabost, nevolnost, závrať, bolest v zádech, silnou únavu či nevysvětlitelnou úzkost?

Vyhledává dotyčný různé příležitosti, aby se vás třeba jen letmo dotkl?

Věčně si na něco stěžuje a po vás chce, abyste ho vyslechli a litovali?

Ženské jméno Daria je variantou jména Darja, které je zkrácenou variantou staroperského jména Dárajavauš, případně řecké formy Dareios. V anglicky mluvících zemí není jméno tolik oblíbené jako ve slovanských zemích východní Evropy. Vyskytuje se také varianta s y – Darya. Jméno se vykládá jako držitelka dobra. Kdy slaví Daria svátek?Daria slaví, podle českého občanského kalendáře,...

Během hovoru vědomě udržuje oční kontakt, takže jeho nepříjemně bodavý pohled cítíte až v srdci?

Snaží se vás úmyslně rozčílit, a když se mu to podaří, náhle celý pookřeje?

Záměrně ve vás vyvolává pocit viny?

Bezdůvodně vás zahrnuje drobnými dárky či komplimenty?

Když jste se mu s něčím svěřili, použil později tuto informaci proti vám?

Odpověděli jste si minimálně třikrát ano? Zpozorněte!

Typická kořist energetického upíra

Nejjednodušší kořistí jsou pro energetické upíry introverti, kteří v druhých vidí jen to nejlepší. Energetičtí upíři totiž dokážou vycítit slabosti dotyčného a pak také jeho averzi vůči konfliktům, tudíž u něj ani nehrozí, že by se jim postavil.

Jak se bránit proti upírům

V případě energetických upírů vám nepomůže česnek ani zázračné amulety. Základem je upíra včas odhalit a nepřistoupit na jeho hru. Je dobré vyhýbat se interakcím s tímto člověkem jak jen to je. Pokud je to nevyhnutelné, komunikujte s takovým člověkem s odstupem. Chcete-li ukončit konverzaci s upírem, řekněte mu, že musíte jít, a opusťte svůj pracovní prostor. Můžete zajít na toaletu, do kuchyňky, ale i kamkoliv jinam mimo pracovní stůl.

Nejlepší obranou je útok. Útokem je v tomto případě vaše pozitivita. Pokud budete optimističtí, upíři se vám budou sami vyhýbat, jste pro ně totiž nevhodnou kořistí.

Stává se z vás energetický upír?

Energetickým upírem se můžete stát i vy sami. Jedním z indikátorů může být, když na vaše pracovní e-maily budete dostávat zkratkovité odpovědi či vám mnozí lidé vůbec neodpoví. Místo toho, aby vůči vám byli negativní, tak raději mlčí.

Zpozorněte i ve chvílích, kdy se vám spolupracovníci začnou vědomě vyhýbat na chodbě, otáčet se jiným směrem či při vstupu do místnosti pocítíte, že jsou lidi ve stresu. Pokud získáte pocit, že vás zřejmě někteří lidé tak berou, pak zhodnoťte svůj styl komunikace s nimi a stanovte si hranice, které vůči nim budete respektovat.

Ve skutečnosti naprosto všichni můžeme být někým vnímáni negativně a je jen na nás, jak k sobě dokážeme být upřímní a přiznat si to.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Mužské jméno Josef má význam Ať Hospodin přidá. Nejstarší biblická zmínka o Josefovi se týká Josefa, syna patriarchy Jákoba a jeho ženy Ráchel, jenž se stal praotcem dvou izraelských kmenů, konkrétně kmene Manases a kmene Efraim. V Bibli jsou však zmínky o mnoha dalších mužích téhož jména a existuje i několik svatých s tímto jménem....

Egypt je často navštěvovanou destinací na severu Afriky. Je to bývalá země faraonů.  ✅ Egypt – správná varianta. Pravopis si můžeme odvodit od toho, že g je tvrdá souhláska, tudíž píšeme s y.❌ Egipt – nesprávně gramaticky psaná varianta.Skloňování slova Egyptpád – Egyptpád – (bez) Egyptu/Egypta (správné jsou obě varianty, můžeme skloňovat buď podle vzoru hrad nebo...

Mnoho lidí se splete, protože se snaží slovo bungalov napsat tak, jak se vyslovuje – [BUNGALOF]. Nenechte se zmást. Pravopisně správně je pouze tvar bungalov s písmenem „v” na konci. Pomoci si můžeme tím, že si zkusíme slovo bungalov vyskloňovat. Tím zjistíme, že druhý pád je bungalovu. Slovo bungalov tedy píšeme pouze s písmenem „v“. Bungalof...

Madagaskar nebo Madagascar? Co je správně? Madagaskar je unikátní ostrovní stát v blízkosti jihovýchodního pobřeží Afriky. Najdeme zde jedny z nejstarších národních parků, hory, ledovce, lemury i baobaby.Madagaskar – v našem pravopise je uznávána pouze tato podoba, slovo se tak přizpůsobilo i českému skloňování.Madagascar – oficiální název ostrova je Madagascar, v češtině se však tato...

Robert Robert Mužské jméno Robert je germánského původu. Původně mělo podobu Rupert či Ruprecht, to pochází ze staroněmeckého jména Hruodeperahtl či Hroberahtus. Jménu se přikládá význam: zářící svoji slávou, jasně zářící či skvělý.Kdy slaví Robert svátek?Robert slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 29. dubna (29.4.).Domácké podoby jména RobertRobík,Rob,Robertek.Robert a statistikaKolik žije v ČR RobertůK 29. 4....

Obrázky rozdělené do políček, které jsou často doplněné o krátké texty (zpravidla dialogy). Přesně to jsou komiksy / comicsy. Ale o tom tu asi nemusíme mluvit, protože komiksy / comicsy jsou velice populární, takže je zná asi každý. Proto se zaměříme raději na češtinu. Pravopisně správně je komiks i comics! Za základní variantu slova je...

Cílem Světového dne dárců krve je upozornit na celospolečenský význam dárcovství krve a zároveň poděkovat dárcům za jejich nezištnou pomoc nemocným lidem. Právě transfuzní přípravky jsou pro chod každého zdravotnického zařízení nezbytné. Krev a její další složky se využívají v mnoha oblastech medicíny. Transfuzní přípravky jsou nepostradatelné zejména v léčbě hematoonkologických pacientů, závažných akutních stavů,...

Nevíte, jak na počítači napsat hranaté závorky? Existují dva základní způsoby, které vám názorně vysvětlím. S hranatými závorkami se setkáte například při psaní výslovnosti nějakého slova. Jak napsat hranatou závorku přes Alt Gr Hranatá závorka zleva Stiskněte pravý Alt + klávesu s písmenem F.   Hranatá závorka zprava Stiskněte pravý ALt + klávesu s písmenem...

Slovo exaktní není žádná nadávka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o výraz, který se do českého jazyka dostal z latiny. Základem slova je latinské exactus, které znamená dokonalý, přesný nebo pečlivý. Jediný tvar, který je v češtině u tohoto přídavného jména přípustný, je exaktní. V češtině se přídavné jméno exaktní už plně zabydlelo,...
Načíst dalších 10 článků