Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Energetiční upíři kolem nás

Hello 0

Přišli jste do práce plni energie, vaše práce vás baví, naplňuje. Milujete svoji práci. ALE po pár minutách rozhovoru s určitým kolegou jste vyčerpaní, znechucení a veškerá motivace k práci je pryč. Možná hledáte chybu v sobě, možná ve vašem zaměstnání, zkusili jste ale hledat chybu právě v tom určitém kolegovi či kolegyni? Máte totiž pravděpodobně tu čest s energetickým upírem.

Energetický upír

V jejich blízkosti se cítíte za chvilku jako bez života. Ještě před chvílí jste byli docela optimističtí, ale po rozhovoru s někým takovým máte pocit, že svět je dost hrozné místo k životu. Pojem energetický upír není pojem psychologický ve smyslu nějaké diagnózy, častěji se s ním můžeme setkat v kontextu psychoterapie.

Přesto se ale o lidech, které jsme si zvykli označovat tímto názvem, v psychologii mluví docela často. Jen se skrývají pod jinými hlavičkami, třeba pod pojmem manipulátoři nebo narcistní osobnosti. Často se najdou mezi lidmi v nadřízeném postavení anebo v postavení, které jim umožňuje mít v tu chvíli zdánlivě navrch nad ostatními.

Energetického upíra bychom mohli rozdělit na dva druhy. Úmyslný a neúmyslný. Takový upír, který ví dobře, co dělá a dokonce ho těší, že vás může vysávat, je ten úmyslný. Vybírá si lidi se slabší povahou, na které se doslova přisaje a nenechá je být, dokud je úplně neobere o veškerou energii.

V pracovním kolektivu se může jednat o člověka, který si vybere oběť – svého kolegu, kterého pak úmyslně vysává. Převaluje na něj práci, kterou by mohl udělat sám. On by pracovat mohl, ale spíše postupně zkouší a otrkává jeho oběť, co všechno vydrží. Dělá to úmyslně a tlak se stupňuje.

Mezi druhý typ energetického upíra patří ten neúmyslný. Zdánlivě za nic nemůže, ale je to člověk neustále si stěžující na cokoliv. Je osamělý, ztracený. Mezi takové neúmyslné upíry patří třeba i děti – ať už vaše nebo cizí. I když vás milují, obírají vás o energii. Nedělají to však schválně a na rozdíl od chronicky si stěžujícího kamaráda vám to alespoň vynahradí láskou.

Jak poznat energetického upíra?

Často se jedná o extroverty, rádi se zviditelňují a touží po uznání zejména od svých nadřízených. Ke splnění náročných úkolů, které vedou neodmyslitelně k jejich zviditelnění však často využívají laskavosti svých kolegů, jelikož sami nejsou tyto úkoly schopni splnit. Nenechte se však zmást! Energetickým upírem může být i naprostý opak výše uvedeného. Energetickým upírem může být i pesimista a věčný negativista. Tito lidé se navíc často a rádi situují do role oběti.

Energetiční upíři se často skrývají v lidech, kteří nás zahrnují láskou a zájmem. Nechají nás, abychom propadli jejich kouzlu a následně parazitují. Navenek to vypadá jako paradox: mladá žena je až po uši zamilovaná do svého charismatického přítele, který ji zahrnuje luxusem, komplimenty a přímo ukázkovou péčí. Časem však slečna začne chřadnout, nebo ji skolí záhadná choroba. Ta však jako mávnutím kouzelného proutku odezní v momentě, kdy se „šťastný pár“ rozejde.

Zkuste si upřímně odpovědět na následující otázky:

Cítíte se po rozhovoru s dotyčným vysílení a bez energie?

Zažíváte v jeho přítomnosti některé z těchto příznaků: slabost, nevolnost, závrať, bolest v zádech, silnou únavu či nevysvětlitelnou úzkost?

Vyhledává dotyčný různé příležitosti, aby se vás třeba jen letmo dotkl?

Věčně si na něco stěžuje a po vás chce, abyste ho vyslechli a litovali?

Aby tady nebyly jenom rozhovory s vlastníky velkých firem, čas od času vyzpovídáme i pár regionálních podnikatelů. Tentokrát jsme si vzali na paškál kluky z iShock.cz. Kluci spustili svůj první internetový obchod teprve letos a tak nám mohli celkem jednoduše popsat, jak to vypadá, když si člověk zakládá svůj první internetový obchod.Čaute kluci, zkuste nám prosím nejdříve...

Během hovoru vědomě udržuje oční kontakt, takže jeho nepříjemně bodavý pohled cítíte až v srdci?

Snaží se vás úmyslně rozčílit, a když se mu to podaří, náhle celý pookřeje?

Záměrně ve vás vyvolává pocit viny?

Bezdůvodně vás zahrnuje drobnými dárky či komplimenty?

Když jste se mu s něčím svěřili, použil později tuto informaci proti vám?

Odpověděli jste si minimálně třikrát ano? Zpozorněte!

Typická kořist energetického upíra

Nejjednodušší kořistí jsou pro energetické upíry introverti, kteří v druhých vidí jen to nejlepší. Energetičtí upíři totiž dokážou vycítit slabosti dotyčného a pak také jeho averzi vůči konfliktům, tudíž u něj ani nehrozí, že by se jim postavil.

Jak se bránit proti upírům

V případě energetických upírů vám nepomůže česnek ani zázračné amulety. Základem je upíra včas odhalit a nepřistoupit na jeho hru. Je dobré vyhýbat se interakcím s tímto člověkem jak jen to je. Pokud je to nevyhnutelné, komunikujte s takovým člověkem s odstupem. Chcete-li ukončit konverzaci s upírem, řekněte mu, že musíte jít, a opusťte svůj pracovní prostor. Můžete zajít na toaletu, do kuchyňky, ale i kamkoliv jinam mimo pracovní stůl.

Nejlepší obranou je útok. Útokem je v tomto případě vaše pozitivita. Pokud budete optimističtí, upíři se vám budou sami vyhýbat, jste pro ně totiž nevhodnou kořistí.

Stává se z vás energetický upír?

Energetickým upírem se můžete stát i vy sami. Jedním z indikátorů může být, když na vaše pracovní e-maily budete dostávat zkratkovité odpovědi či vám mnozí lidé vůbec neodpoví. Místo toho, aby vůči vám byli negativní, tak raději mlčí.

Zpozorněte i ve chvílích, kdy se vám spolupracovníci začnou vědomě vyhýbat na chodbě, otáčet se jiným směrem či při vstupu do místnosti pocítíte, že jsou lidi ve stresu. Pokud získáte pocit, že vás zřejmě někteří lidé tak berou, pak zhodnoťte svůj styl komunikace s nimi a stanovte si hranice, které vůči nim budete respektovat.

Ve skutečnosti naprosto všichni můžeme být někým vnímáni negativně a je jen na nás, jak k sobě dokážeme být upřímní a přiznat si to.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Landing page je pojem, který se nejčastěji používá v PPC marketingu a v češtině tak úplně nemá svůj ekvivalent. Přesto se jedná o klíčový pojem v ppc. Co znamená landing page v marketingu Landing page označuje webovou stránku, na kterou se odkazuje v marketingové kampani, a která byla za tímto účelem vytvořena. Každá landing page má...

Píše se na Nový rok? Anebo nový rok s malým počátečním písmenem “m”? Obě dvě varianty mohou být správné. Záleží pouze na kontextu. Když je Nový, myslí se první den nového roku. Když je nový, myslí se každý den nového roku. Zjednodušeně se dá říct, že Nový rok s počátečním velkým písmenem se používá pro označení...

Ženské jméno Viktorie pochází z latiny. Victoria znamená vítězství. Mužskou obdobou jména Viktorie je Viktor. Tento význam je skryt i v některých ryze českých jménech jako např. Václav. Viktorie je římská bohyně vítězství. Kdy slaví Viktorie svátek?Viktorie slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 10. března (10.3.).Domácké podoby jména ViktorieViktorka,Viki,Vikina,Vikuška,VikčaVikouš.Mužská podoba jména ViktorieViktorViktorie a statistika Kolik...

Metoda brainstormingu vám může přinést spoustu nových nápadů. Pracuje vlastně s asociacemi, které všichni máme, když se řekne nějaké slovo. Když si tyto asociace sdílí skupina několika studentů či zaměstnanců, mohou vznikat nové pohledy na danou problematiku. Význam slova brainstorming Brain je v překladu z angličitiny mozek a storm znamená blesk. Doslovný překlad nám toho...

Píše se mlít nebo mlýt? Mlýn je ve vyjmenovaných slovech, tak proč se nám toto slovo zdá jako chyták? Protože to chyták je. Mlít se totiž opravdu píše s měkkým i.  Správně je mlítKoncovka infinitivu se totiž vždy píše s měkkým i a v tomto případě má přednost. Pište proto jedině mlít, jiná varianta není....

Dilema je jednoslovné označení pro těžkou volbu mezi dvěma možnostmi, které se vzájemně vylučují. Pro naše účely je důležité, že se jedná o slovo řeckého původu. Pravopisně SPRÁVNĚ je dilema Podle českého pravopisu bychom měli ve slově dilema napsat „y“, protože „d“ je tvrdá souhláska. Ale pozor! V tomto případě byste udělali pořádnou chybu. Jediná správná...

Horký alkoholický nápoj, který spousta lidí nenávidí, ale další lidé na něj nedají dopustit. To je grog! Pravopisně správně je pouze grog. Občas je vidět na nápojových lístcích také varianta grok, ale jedná se o chybu. Grog má dlouhou tradici, takže ho pravděpodobně všichni znají. Přesto raději napíšeme, co vlastně slovo grog znamená. Je to...

Výzva k aci, tedy call to action (CTA) je základním stavebním kamenem každého e-shopu. CTA je prvkem, který uživatele svým způsobem nutí k nějaké akci – k nákupu, registraci, stáhnutí souboru, vyplnění dotazníku…Jde o způsob, kterým se snažíme získat od zákazníka to, co potřebujeme. Význam CTATato výzva je základním kamenem u většiny webových stránek, protože...
Načíst dalších 10 článků