Ginkgo biloba x ginko biloba x gingo biloba x gingko biloba

Nejstarší fosilní pozůstatky ginkgo biloba se datují až 270 milionů let před naším letopočtem. Je to rostlina, která má extrémně dlouhou historii. Přirozeně rostla zejména v Číně. V současné době najdete ginkgo bilobu v parcích i zahradách po celém světě. Je to totiž okrasná dřevina. Extrakt z ginkgo biloby je velmi důležitý v tradiční medicíně. Používá se na zmírnění Alzheimerovi choroby a mnoha dalších onemocnění.

A teď k pravopisu. Jestli si s tím nechcete lámat hlavu, stačí použít synonymní označení. Ginkgo biloba totiž není nic jiného než jinan dvoulaločný. A to je velice snadné napsat. Ale po naší radě nebudete muset kličkovat.

Pravopisně správně je ginkgo biloba!

Spojení ginkgo biloba pochází z latiny, proto musíme dodržovat stanovený pravopis. Ale není na tom nic složitého. Stačí si zapamatovat správný tvar, a pak už budete vědět, že ginko biloba, gingko biloba i gingo biloba je pravopisně špatně!

Pozor si dejte jen na psaní velkého a malého písmena. Většinou byste měli psát malé počáteční písmeno „g“, protože v běžné řeči se spojení ginkgo biloba objevuje nejčastěji jako běžný název (alternativa k českému označení jinan dvoulaločný). Jestli však budete psát odbornou publikaci, nebo zabřednete do konverzace s odborníkem a popularizátorem vědy Václavem Větvičkou, možná budete muset použít i velké počáteční písmeno „G“ -> Ginkgo biloba lze chápat také jako latinský odborný termín pro jinan dvoulaločný. V takovém případě je na místě psát velké „G“.

O poznání snadnější je skloňování. Ve všech pádech je tvar stejný! Ginkgo biloba je nesklonné spojení.

Příklady SPRÁVNÉHO užití spojení ginkgo biloba:

  • Ginkgo biloba je strom původem z daleké Číny, ale dnes ho běžně najdete v parcích a zahradách.
  • Předražené tablety ginkgo biloba si rozhodně nekoupím, je to podvod!
  • Čaj z ginkgo biloba mi nechutnal.
  • Ginkgo biloba je jen jiné označení pro jinan dvoulaločný.
  • Mastičky z ginkgo biloba se používají na masáž nohou a paží.
  • Návodů na tinkturu ginkgo biloba je plný internet, ale já čínské medicíně nefandím.
  • O stromu ginkgo biloba jsem poprvé slyšel před několika lety, ale už tehdy se mi líbil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Current ye@r *