Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Google Nákupy – jak nastavit kampaň?

Kampaň v Google Nákupy by měl spustit každý e-shop před tím, než zkusí další práci s PPC kampaněmi. Jedná se totiž o nástroj přímo vytvořený pro inzerci produktů z e-shopu a nastavení reklamy zde vlastně vůbec není složité. Krok za krokem si vysvětlíme, jak na to.

Co je to kampaň Google Nákupy 

Lištu systému Google Nákupy všichni dobře známe. Je to totiž lišta s produkty, která na nás vyskakuje v SERPu, kdykoliv hledáme něco, co nabízí e-shopy. Google Nákupy se tak stávají velkým konkurentem srovnávačů zboží jako je například Heureka.cz.

How Google Shopping Reviews Impact Your Ads (and How to Get More of Them) | WordStream

Ukázka lišty Google Nákupů. / zdroj:WordStream

Reklama v Google Nákupech funguje tedy na principu toho, že už ve vyhledávání se zobrazují nabídky, které souvisí s vyhledávaným dotazem a soupeří tak o pozornost zákazníka.

Pojďme se tedy podívat na to, jak kampaň nastavit tak, aby se vaše produkty na této liště zobrazovaly co nejlépe a vaše kampaň přinesla konverze.

Vytvoření první kampaně v Google Nákupy

Google Merchant Center

Abyste kampaň v aplikaci Google Nákupy vůbec vytvořili, musíte si nejprve založit účet v aplikaci Google Merchant Center. Zde vás bude čekat spousta vyplňování a formalit. Tento článek je však o nastavení kampaně jako takové takže po tom, co si založíte účet v Google Merchant Center, můžete přejít k následujícímu postupu.

Výhodou kampaní v systému Google Nákupy je, že nemusíte řešit klíčová slova, což vám výrazně usnadní práci. V aplikaci Google Nákupy totiž stačí, když správně zvolíte cíl kampaně. Podle toho vám Google nabídne přednastavené hodnoty, které ale samozřejmě můžete libovolně měnit. Pokud s kampaněmi začínáte, je důležité cíl zvolit správně, aby automaticky vygenerované položky odpovídaly tomu, čeho chcete kampaní dosáhnout.

V dalším kroku vyberte kampaň Google Nákupy a pak už by se díky propojení s Google Merchant Center mělo automaticky vyplnit i vaše číslo účtu.

Chytrá kampaň v Google Nákupech

Chytrá kampaň sice není tak náročná na nastavení, ale její výsledky zpravidla bývají horší, než je tomu u standardních kampaní. 

Chytrá kampaň je vlastně takový kočkopes. Kombinuje v sobě dynamický remarketing s Google Nákupy a má velmi omezené možnosti toho, co můžete nastavovat. Je tedy z velké části automatická, a proto velmi nepřesná. Pokud ale nemáte času nazbyt nebo nevíte, jak na nastavení standardní kampaně, rozhodně vám chytrá kampaň může posloužit. Jen berte na vědomí, že se standardní kampaní byste pravděpodobně dosáhli ještě lepších výsledků.

Jak nastavit standardní kampaň Google Nákupy

Název kampaně není tak úplně podstatný, ale pokud máte kampaní více, myslete především na přehlednost. Po jeho zvolení klikněte na Další nastavení.

  • Filtr inventáře – zde můžete ponechat buď Bez filtru nebo zvolte možnost Nastavit vlastní filtr, čímž získáte možnost některé vaše reklamy upřednostnit před jinými. Úzce to souvisí se strukturou kampaní, takže se tím budeme podrobně zabývat dále.
  • Místní produkty – zde budete mít napsáno zakázáno, protože tato funkce funguje jen v několika zemích. Přejděte tedy k Možnosti URL kampaně, což je nástroj sloužící k nastavení měřící šablony pro uživatele, kteří používají pokročilejší systémy kampaní. Pokud se vás to netýká, přejděte dále na Nabídky a Rozpočet. To jsou velmi individuální položky. Pokud začínáte, vystačíte si i s rozpočtem 100 korun na den, což vám umožní zjistit, jak vlastně kampaně fungují. Výsledky kampaně je třeba ovlivnit především tím, že ji dobře nastavíte a pokud nemáte předchozí zkušenosti, buďte s rozpočtem opatrní!
  • Nabídka – máte možnost zaškrtnout zvýšení počtu konverzí pomocí vylepšené CPC. Funguje tak, že pokud je pravděpodobnost konverze u vaší kampaně nižší, pak Google automaticky sníží cenu za proklik, a to až o 70 %. Stejně to funguje i naopak. Tedy u kampaní, které mají vyšší pravděpodobnost konverze může cenu za proklik navýšit až o 70 %.
  • Priorita kampaně – záleží na tom, kolik kampaní máte. Pokud je tato v Google Nákupech vaše jediná, můžete nastavení priorit ignorovat.

Další parametry kampaně

Ještě před nastavením lokality si zkontrolujte, že jste zakázali možnost zobrazovat reklamu v obsahové síti, protože na to doporučuji nastavit klasickou kampaň v Google Ads nebo na Skliku. Vaše kampaň v aplikaci Google Nákupy cílí na jiné publikum, než by cílila vaše kampaň v obsahové síti!

Dále si můžete zvolit, na jakých zařízeních se bude reklama zobrazovat. Pokud nemáte vyloženě specifické požadavky, pak tuto možnost řešit nemusíte.

Píše se anebo nebo a nebo? Možná si myslíte, že odpověď znáte. Ale pravda je taková, že většina lidí tuto spojku píše špatně. Žádné a nebo zvlášť totiž do spisovné češtiny nepatří. Správně je anebo dohromadyAnebo se v některých větách dá nahradit spojkami nebo, či aneb.Správně píšeme anebo pouze dohromady. Můžete si to zapamatovat podle...

U lokality se zamyslete nad tím, kdo bude vaším zákazníkem. Může to být jakýkoliv občan ČR – tedy obyvatel Prahy i malé vesnice? Podle toho vám Google Nákupy nabízí možnost některé lokality vyloučit a reklamu v nich nezobrazovat. Spousta kampaní například cílí pouze na větší města a naopak.

Poslední položkou v této části nastavení je určení začátku a konce kampaně, ale to není tak úplně potřeba. Tedy nějaký začátek si stanovit musíte, ale pak kampaň prostě zrušte, až bude potřeba. Proto u konce kampaně zvolte možnost „neurčeno“.

Jak nastavit strukturu kampaně v aplikaci Google Nákupy

Teď se dostáváme k nastavení toho nejdůležitějšího. Tím je struktura kampaně, která zde nahrazuje práci s klíčovými slovy či obsahem reklamy, což jsou parametry, které řešíte u klasických PPC kampaní.

Co to je struktura a proč je tak důležitá?

Struktura vaší kampaně určí, kolik budete u kterého produktu platit za proklik. Nabídka za proklik však nemůže být stejná u produktu, který se prodává nejvíce a nejméně. Pokud mezi produkty neuděláte rozdíly – tedy nestrukturujete kampaň – tak zkrátka nebude fungovat.

Cena za proklik, kterou nabídnete se samozřejmě musí odvíjet také od ceny daného produktu.

Pokud máte menší kampaň (do 100 produktů), vytvořte jednu kampaň s jednou reklamní sestavou, kterou následně strukturujte. Zobrazí se vám přehled jednotlivých reklam a vy budete snadno vědět,jak je která výkonná. Pro větší přehlednost máte možnost vytvářet skupiny a podskupiny produktů, které rozdělíte právě podle ceny za proklik či prodávanosti produktu. Podskupin můžete vytvořit kolik chcete.

Pokud vám ale tento způsob nevyhovuje a zdá se vám zmatený, možná vám bude více vyhovovat vytvoření více reklamních sestav či dokonce kampaní – tady je ale potřeba opravdu dávat pozor an to, abyste neměli stejné produkty ve více reklamních sestavách, protože vaše statistiky by se tak zkreslily. Naštěstí v Google Nákupech stačí kliknout na znaménko minus, u kterého je napsáno vše ostatní. Tím vám zůstane opravdu jen aktivní skupina produktů, kterou jste vybrali.

To, jestli některým skupinám produktů vytvoříte vlastní reklamní sestavy, nemá vliv na výkon kampaně. Jde pouze o přehlednost a o to, abyste se v kampani vyhnuli zbytečným přešlapům.

Pokud nabízíte více než 100 produktů, bude pro vás určitě výhodnější nastavit více kampaní.

Na závěr – jak zefektivnit kampaň

Tím, že u Google Nákupů nenastavujete klíčová slova, si nikdy nemůžete být tak úplně jisti, kdy se vaše reklama zobrazí. Pokud nabízíte na svém e-shopu několik značek pánských obleků, tak si vaše reklamy budou konkurovat v případě, že uživatel zadá do vyhledávání nějaký obecný výraz jako „pánské obleky.“ Což je velmi pravděpodobné, protože přesně takto většina uživatelů na internetu vyhledává.

Tento problém v Google Nákupech řeší tzv. vlastní štítek, kterým můžete ovlivnit, které vaše reklamy se budou zobrazovat přednostně. Potom co označíte produkty, které jsou pro vás důležité a mají tak z hlediska reklamy prioritu, vytvořte ještě jednu kampaň v Google Nákupech. Do té zahrňte všechny produkty, ale dejte kampani jako celku nižší prioritu. Díky tomu bude tedy Google nejprve zobrazovat prioritní produkty a až potom méně důležité produkty.

U e-shopů se rozhodně vyplatí z hlediska efektivity kampaně založení několika kampaní. I když jsem výše psal, že do 100 produktů vám stačí jedna kampaň, zvažte i použití více kampaní. Proč? Každá kampaň tak bude mít možnost zacílit na jiné zákazníky.

Konverzi na vašem e-shopu totiž pravděpodobněji provede někdo, kdo do vyhledávání zadal konkrétní výraz (long tail). Ale takových zákazníků není tolik.

Více zákazníků si zboží prohlíží a dlouze se rozhoduje. A to jsou zákazníci, kteří budou do vyhledávače nejčastěji zadávat výrazy jako „pánské obleky,“ „dámské šaty,“ „sluneční brýle“ apod.  I ti vám však mohou časem přinést konverzi, a proto i na ně by měla jedna z vašich kampaní cílit. Problém u takových uživatelů je zkrátka jen v tom, že pokud zadávají takto obecné výrazy, ještě nejsou rozhodnuti, zda vůbec chtějí své peníze utratit a je u nich tedy menší pravděpodobnost konverze.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Pokračování článku s názvem: Typologie dívek – jak vybírat dívku na sex, do vztahu a kterou raději nechat na ocet? Po světě se jich potulují tisíce. Každá se hodí na něco jiného. Některé jsou dračice v posteli. Dokáží vám zpestřit život, obohatit jej, pomoci vám od samoty a pak jít zase o dům dál. Jiné se...

Na rozdíl od spřežek jako bezpochyby nebo bezesporu, které můžeme psát jak zvlášť, tak dohromady, musíme beze změny psát pouze jedním způsobem, a to zvlášť – jako předložku a podstatné jméno. Varianta bezezměny je chybná. Spojení těchto svou slov můžeme přirovnat k běžným spojením slov s předložkou „bez“ – například bez peněz, beze slov, bez výčitek a podobně. Příklady...

Jedna ze stálic české SEO scény, Martin Matějka. Nezávislý SEO konzultant a online markeťák. Jinak také majitel internetového obchodu s miniaturními modely aut Smallcars.cz. S Martinem si budeme tentokrát povídat o SEO, podnikání na internetu a o tom, jak se buduje e-shop v podstatě od nuly. Martine, ty ses spoustu let věnoval (a stále ještě věnuješ) SEO –...

Pomáhá němým tvářím. Těm, co se sami neumí bránit. Zasazuje se o jejich práva a životní pohodu. Je ředitelkou Nadace na ochranu zvířat. Co vlastně tato nadace dělá, jak působí v ochraně zvířat, jaké projekty a kampaně pořádá a jak získává finanční a další podporu, to vše a mnohem více vám prozradí Eva Hodek. Dobrý den, Evo....

Píše se visutý nebo vysutý? Prozradím vám, že se může psát obojí, ale záleží kdy. Musíme tedy znát význam, abychom napsali správné i/y. Význam slova visutýVisutý se píše s měkkým i od slova viset. I významově spolu tato dvě slova souvisí. Visuté je totiž to, co někde visí.V druhém smyslu znamená visutý s měkkým i...

Možná jste sem dorazili omylem a chcete si nejdříve přečíst první část? Pokud ne, tak žačneme takovým mým vlastním citátem: Nadpis je takové síto, může prospustit vše, co do něj nalijete (například vodu) a nebo nepropustit nic (zkuste do něj pustit třeba cihlu, ale asi přijdete o sítko). A stejně tak můžete ve své sítu zadržet...
Načíst dalších 10 článků