Google Nákupy – jak nastavit kampaň?

Kampaň v Google Nákupy by měl spustit každý e-shop před tím, než zkusí další práci s PPC kampaněmi. Jedná se totiž o nástroj přímo vytvořený pro inzerci produktů z e-shopu a nastavení reklamy zde vlastně vůbec není složité. Krok za krokem si vysvětlíme, jak na to.

Co je to kampaň Google Nákupy 

Lištu systému Google Nákupy všichni dobře známe. Je to totiž lišta s produkty, která na nás vyskakuje v SERPu, kdykoliv hledáme něco, co nabízí e-shopy. Google Nákupy se tak stávají velkým konkurentem srovnávačů zboží jako je například Heureka.cz.

How Google Shopping Reviews Impact Your Ads (and How to Get More of Them) | WordStream

Ukázka lišty Google Nákupů. / zdroj:WordStream

Reklama v Google Nákupech funguje tedy na principu toho, že už ve vyhledávání se zobrazují nabídky, které souvisí s vyhledávaným dotazem a soupeří tak o pozornost zákazníka.

Pojďme se tedy podívat na to, jak kampaň nastavit tak, aby se vaše produkty na této liště zobrazovaly co nejlépe a vaše kampaň přinesla konverze.

Vytvoření první kampaně v Google Nákupy

Google Merchant Center

Abyste kampaň v aplikaci Google Nákupy vůbec vytvořili, musíte si nejprve založit účet v aplikaci Google Merchant Center. Zde vás bude čekat spousta vyplňování a formalit. Tento článek je však o nastavení kampaně jako takové takže po tom, co si založíte účet v Google Merchant Center, můžete přejít k následujícímu postupu.

Výhodou kampaní v systému Google Nákupy je, že nemusíte řešit klíčová slova, což vám výrazně usnadní práci. V aplikaci Google Nákupy totiž stačí, když správně zvolíte cíl kampaně. Podle toho vám Google nabídne přednastavené hodnoty, které ale samozřejmě můžete libovolně měnit. Pokud s kampaněmi začínáte, je důležité cíl zvolit správně, aby automaticky vygenerované položky odpovídaly tomu, čeho chcete kampaní dosáhnout.

V dalším kroku vyberte kampaň Google Nákupy a pak už by se díky propojení s Google Merchant Center mělo automaticky vyplnit i vaše číslo účtu.

Chytrá kampaň v Google Nákupech

Chytrá kampaň sice není tak náročná na nastavení, ale její výsledky zpravidla bývají horší, než je tomu u standardních kampaní. 

Chytrá kampaň je vlastně takový kočkopes. Kombinuje v sobě dynamický remarketing s Google Nákupy a má velmi omezené možnosti toho, co můžete nastavovat. Je tedy z velké části automatická, a proto velmi nepřesná. Pokud ale nemáte času nazbyt nebo nevíte, jak na nastavení standardní kampaně, rozhodně vám chytrá kampaň může posloužit. Jen berte na vědomí, že se standardní kampaní byste pravděpodobně dosáhli ještě lepších výsledků.

Jak nastavit standardní kampaň Google Nákupy

Název kampaně není tak úplně podstatný, ale pokud máte kampaní více, myslete především na přehlednost. Po jeho zvolení klikněte na Další nastavení.

  • Filtr inventáře – zde můžete ponechat buď Bez filtru nebo zvolte možnost Nastavit vlastní filtr, čímž získáte možnost některé vaše reklamy upřednostnit před jinými. Úzce to souvisí se strukturou kampaní, takže se tím budeme podrobně zabývat dále.
  • Místní produkty – zde budete mít napsáno zakázáno, protože tato funkce funguje jen v několika zemích. Přejděte tedy k Možnosti URL kampaně, což je nástroj sloužící k nastavení měřící šablony pro uživatele, kteří používají pokročilejší systémy kampaní. Pokud se vás to netýká, přejděte dále na Nabídky a Rozpočet. To jsou velmi individuální položky. Pokud začínáte, vystačíte si i s rozpočtem 100 korun na den, což vám umožní zjistit, jak vlastně kampaně fungují. Výsledky kampaně je třeba ovlivnit především tím, že ji dobře nastavíte a pokud nemáte předchozí zkušenosti, buďte s rozpočtem opatrní!
  • Nabídka – máte možnost zaškrtnout zvýšení počtu konverzí pomocí vylepšené CPC. Funguje tak, že pokud je pravděpodobnost konverze u vaší kampaně nižší, pak Google automaticky sníží cenu za proklik, a to až o 70 %. Stejně to funguje i naopak. Tedy u kampaní, které mají vyšší pravděpodobnost konverze může cenu za proklik navýšit až o 70 %.
  • Priorita kampaně – záleží na tom, kolik kampaní máte. Pokud je tato v Google Nákupech vaše jediná, můžete nastavení priorit ignorovat.

Další parametry kampaně

Ještě před nastavením lokality si zkontrolujte, že jste zakázali možnost zobrazovat reklamu v obsahové síti, protože na to doporučuji nastavit klasickou kampaň v Google Ads nebo na Skliku. Vaše kampaň v aplikaci Google Nákupy cílí na jiné publikum, než by cílila vaše kampaň v obsahové síti!

Dále si můžete zvolit, na jakých zařízeních se bude reklama zobrazovat. Pokud nemáte vyloženě specifické požadavky, pak tuto možnost řešit nemusíte.

U lokality se zamyslete nad tím, kdo bude vaším zákazníkem. Může to být jakýkoliv občan ČR – tedy obyvatel Prahy i malé vesnice? Podle toho vám Google Nákupy nabízí možnost některé lokality vyloučit a reklamu v nich nezobrazovat. Spousta kampaní například cílí pouze na větší města a naopak.

Poslední položkou v této části nastavení je určení začátku a konce kampaně, ale to není tak úplně potřeba. Tedy nějaký začátek si stanovit musíte, ale pak kampaň prostě zrušte, až bude potřeba. Proto u konce kampaně zvolte možnost „neurčeno“.

Jak nastavit strukturu kampaně v aplikaci Google Nákupy

Teď se dostáváme k nastavení toho nejdůležitějšího. Tím je struktura kampaně, která zde nahrazuje práci s klíčovými slovy či obsahem reklamy, což jsou parametry, které řešíte u klasických PPC kampaní.

Co to je struktura a proč je tak důležitá?

Struktura vaší kampaně určí, kolik budete u kterého produktu platit za proklik. Nabídka za proklik však nemůže být stejná u produktu, který se prodává nejvíce a nejméně. Pokud mezi produkty neuděláte rozdíly – tedy nestrukturujete kampaň – tak zkrátka nebude fungovat.

Cena za proklik, kterou nabídnete se samozřejmě musí odvíjet také od ceny daného produktu.

Pokud máte menší kampaň (do 100 produktů), vytvořte jednu kampaň s jednou reklamní sestavou, kterou následně strukturujte. Zobrazí se vám přehled jednotlivých reklam a vy budete snadno vědět,jak je která výkonná. Pro větší přehlednost máte možnost vytvářet skupiny a podskupiny produktů, které rozdělíte právě podle ceny za proklik či prodávanosti produktu. Podskupin můžete vytvořit kolik chcete.

Pokud vám ale tento způsob nevyhovuje a zdá se vám zmatený, možná vám bude více vyhovovat vytvoření více reklamních sestav či dokonce kampaní – tady je ale potřeba opravdu dávat pozor an to, abyste neměli stejné produkty ve více reklamních sestavách, protože vaše statistiky by se tak zkreslily. Naštěstí v Google Nákupech stačí kliknout na znaménko minus, u kterého je napsáno vše ostatní. Tím vám zůstane opravdu jen aktivní skupina produktů, kterou jste vybrali.

To, jestli některým skupinám produktů vytvoříte vlastní reklamní sestavy, nemá vliv na výkon kampaně. Jde pouze o přehlednost a o to, abyste se v kampani vyhnuli zbytečným přešlapům.

Pokud nabízíte více než 100 produktů, bude pro vás určitě výhodnější nastavit více kampaní.

Na závěr – jak zefektivnit kampaň

Tím, že u Google Nákupů nenastavujete klíčová slova, si nikdy nemůžete být tak úplně jisti, kdy se vaše reklama zobrazí. Pokud nabízíte na svém e-shopu několik značek pánských obleků, tak si vaše reklamy budou konkurovat v případě, že uživatel zadá do vyhledávání nějaký obecný výraz jako „pánské obleky.“ Což je velmi pravděpodobné, protože přesně takto většina uživatelů na internetu vyhledává.

Tento problém v Google Nákupech řeší tzv. vlastní štítek, kterým můžete ovlivnit, které vaše reklamy se budou zobrazovat přednostně. Potom co označíte produkty, které jsou pro vás důležité a mají tak z hlediska reklamy prioritu, vytvořte ještě jednu kampaň v Google Nákupech. Do té zahrňte všechny produkty, ale dejte kampani jako celku nižší prioritu. Díky tomu bude tedy Google nejprve zobrazovat prioritní produkty a až potom méně důležité produkty.

U e-shopů se rozhodně vyplatí z hlediska efektivity kampaně založení několika kampaní. I když jsem výše psal, že do 100 produktů vám stačí jedna kampaň, zvažte i použití více kampaní. Proč? Každá kampaň tak bude mít možnost zacílit na jiné zákazníky.

Konverzi na vašem e-shopu totiž pravděpodobněji provede někdo, kdo do vyhledávání zadal konkrétní výraz (long tail). Ale takových zákazníků není tolik.

Více zákazníků si zboží prohlíží a dlouze se rozhoduje. A to jsou zákazníci, kteří budou do vyhledávače nejčastěji zadávat výrazy jako „pánské obleky,“ „dámské šaty,“ „sluneční brýle“ apod.  I ti vám však mohou časem přinést konverzi, a proto i na ně by měla jedna z vašich kampaní cílit. Problém u takových uživatelů je zkrátka jen v tom, že pokud zadávají takto obecné výrazy, ještě nejsou rozhodnuti, zda vůbec chtějí své peníze utratit a je u nich tedy menší pravděpodobnost konverze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Párkrát jsem zaváhal, jak to s tou spojkou ani vlastně je. Pravdou je, že čárka před ani se píše jen někdy, ale existuje na to jednoduché pravidlo. Takže si to určitě snadno zapamatujete. Dvakrát spojka ani – píše se čárkaPravidlo je opravdu takto jednoduché. Pokud je ve větě slovo ani jen jednou, čárku nepište. Viz...

Analogové vysílání už je minulostí. Jednalo se o způsob přenášení televizního obrazu, ale od roku 2011 přešly všechny televizní stanice na digitální vysílání, což pro analogové vysílání znamenalo konec. Co je to analogové vysílání Analogové vysílání je vůbec první technologie, která byla užívána k přenášení televizního obrazu. Obraz a zvuk byly přenášeny pomocí elektromagnetického vlnění....

Pokud máte svůj první Mac, možná vám některé klávesové zkratky mohou dělat problém a ptáte se, jak napsat na svém počítači od Applu hvězdičku. K těm základním se užívá klávesa Option, která na starších klávesnicích bývá označena jako Alt a odemyká nové možnosti jednotlivých kláves. Jak napsat hvězdičku Možná umíte napsat hvězdičku na klasickém počítači,...

Píše se abychom, abysme nebo aby jsme? S tím si spousta Čechů láme hlavu a my si to teď vysvětlíme tak, abychom příště byli chytřejší. :) Správná varianta je totiž jen jedna. Správně je abychomV těchto slovech často děláme chyby. Spojení aby jsme je chybné, používáme pouze abychom. Pozor také na ostatní špatné varianty jako třeba...

České slovo byznys je fonetickým přepisem anglického business. V češtině tento výraz znamená obchod, obchodování. Ale čert ví, jak se to píše správně, zvlášť když v každé zemi se to píše trochu jinak. Jaký tvar je pravopisně správně? Píše se byznys, biznys, business anebo biznis?V angličtině se píše business.Na Slovensku biznis.A v českém jazyce nejčastěji byznys, ale normou už...

Boss je slangové označení pro nadřízeného, šéfa a vedoucího. Kdybyste patřili mezi fanoušky astronomie, měli byste vědět, že Boss je také název kráteru na Měsíci. Ale to je jenom taková zajímavost. Pravopisně SPRÁVNĚ je boss Boss je slovo přejaté z cizího jazyka, pravděpodobně angličtiny. A právě proto má pro český jazyk netypickou podobu. Bohužel neexistuje žádné...

Markýza je slovo francouzského původu, které se už plně přizpůsobilo českému jazyku. Proto se při psaní můžeme řídit platnými pravidly českého pravopisu. Stejně tak je možné výraz markýza normálně skloňovat podle vzoru žena. Pravopisně správně je pouze markýza!A protože je markýza slovo odvozené od výrazu markýz, budeme stejný pravopis uplatňovat i u tohoto tvaru.Markýza má...

Sloveso perzekvovat se v současné době naštěstí tolik nepoužívá. Je spojené zejména s totalitními režimy 21. století. Občas se podobná zvěrstva dějí i dnes, ale naštěstí už v menší míře. Každopádně slovo perzekvovat by měl umět každý správně napsat, jinak by pošlapával památku obětí perzekuce. Pravopisně správně je perzekvovat! Velice často se používá nesprávný tvar perzekuovat. Kdo ho...

Víte, kdy psát my a mi? Obě tato slova mají v češtině své místo a obě jsou osobními zájmeny. My s tvrdým y označuje množné číslo (tedy nás), zatímco když píšu mi, tak myslím sebe samotného. Kdy píšeme myMy s tvrdým y je součástí vyjmenovaných slov po m. Používáme ho vždy, když mluvíme o nás,...
Načíst dalších 10 článků