Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Halloween

Mysleli jste si, že jde o americký svátek, který se stal trendem až v posledních letech? Omyl! Halloween slavili již staří keltové. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows‘ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Kdy se slaví Halloween?

Halloween se slaví každoročně 31. října (31. 10.).

Původ Halloweenu

Halloween je keltský svátek s historií sahající až do doby před naším letopočtem. Den 31. října byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou). Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, či zvířecí lebky, a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly uctívací obřady. Svátek se v keltštině nazýval Samhain.

Podle legendy lidé v dávných dobách věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných, aby jim pomohly překročit onu hranici do Země Mrtvých, kde vládl bůh mrtvých Anwinn. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep. Převlékali se do starých hadrů a malovali si obličeje, aby byli ochráněni před zlými duchy.

Mnohé z původního Halloweenu se dochovalo do dnes. Lidé před svými domy staví malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky.

Moderní Halloween

Zvyky dnešního Halloweenu se rozvinuly v Irsku pravděpodobně na základě prolnutí zvyků vycházejících ze staroirského pohanského svátku Samhain, oslav římských pohanských svátků a křesťanských slavností Všech svatých, které byly přineseny do Říma společně s křesťanstvím.

Jak se Halloween dostal do USA?

Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země. Komercializace svátku začala počátkem 20. století, od třicátých let začíná být populární nošení kostýmů a koledování po domech se objevuje kolem roku 1950.

Jak se slaví Halloween?

Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo něco provedu – v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích…) a „koledují“ o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o‘-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá, oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.

Halloweenské tradice

Tradiční barvou Halloweenu je oranžová a černá. Mezi halloweenské tradice patří například dlabání dýně, koledování, průvody nebo vyprávění hororových příběhů.

Máte chuť zjistit správnou variantu slova apetit? Pak čtěte dále. Apetit, apetýt, dokonce i apetyt jsou gramaticky správné tvary. Můžete je tedy s chutí používat. Co to je apetit / apetít / apetýt?Slovo vychází z francouzského appétit, které znamená touhu, chuť. Mezi významy slova apetit / apetýt v českém jazyce se řadí touha, chuť, potřeba, ale také pud....

Dlabání díně

ydlabané dýně jsou nejznámějším symbolem Halloweenu. Lidé do vydlabaných dýní vyřezávají různé strašidelné obličeje. Do dýně se potom vkládá svíčka. Dříve Irové používali řepu, kterou dávali se zapálenou svíčkou do oken na odehnání zlých duchů. Američané potom začali používat místo řepy dýně. V Americe je oranžová vydlabaná dýně známá jako Jack-o’-lantern.

Trick or treat

Jedná se o další velmi známou tradici Halloweenu. Děti převlečené v kostýmu se vydávají po setmění na koledování. Obchází sousedy s koledou a dostávají sladkosti. Trick or treat, v překladu „Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“, znamená, že pokud děti nejsou odměněny, mohou se pomstít legráckou.

Masky a kostýmy

Děti i dospělí se převlékají do nejrůznějších masek. Dříve sloužily jako ochrana před zlými duchy, dnes především pro zábavu.

Hororové příběhy

Ke strašidelné atmosféře patří také strašidelné hororové příběhy, které si mezi sebou vypráví děti a dospělí.

Halloweenský průvod

Průvody se konají ve větších městech. Děti v převlecích a maskách soupeří o nejlepší, nejstrašidelnější a neoriginálnější masku.

Halloween v Česku

V České republice se Halloween také začal v posledních 20 letech slavit, ale jen částečně. Lidé si například zdobí domy dekoracemi (oblíbené jsou hlavně v podobě vydlabaných dýní, netopýrů, čarodějnických klobouků nebo černých koček), ale vynechávají fázi večera zvanou „trick or treat“.

Halloween ve světě

Mrtví se neoslavují jen formou Halloweenu a Dušiček. Například japonští buddhisté mají festival Obon, při kterém posílají papírové lucerny po vodě, tančí tradiční tanec bon-odori a zapalují ohně.

A všichni také známe slavný mexický El Día de los Muertos, který se slaví po celé Latinské Americe. Oslavy probíhají od 1. do 2. listopadu. Lidé uklízí hroby svých milovaných a pokládají jim tam jídlo a pití, které měli zesnulí nejradši. Zatímco v jiných zemích jsou lidé na Dušičky smutní, Mexičani ne. Oslavy charakterizují pestrobarevně zdobené kostry a lebky, tanec a veselí. Rozhodně stojí za to vydat se někdy v tuto dobu do Mixquic, obce kousek od Mexico City, která je těmito bláznivými oslavami proslulá.

Varování od polské katolické církve

Polská katolická církev varuje věřící před oslavami Halloweenu. Její zástupci Polákům připomínají, že jde o pohanský svátek, jehož oslavy jsou v rozporu s učením křesťanských církví.

Pro lidi, kteří dnešní večer nechtějí sedět doma a zároveň se hodlají chovat jako správní křesťané, se na různých místech Polska chystá alternativní program.

„Církev varuje před jakýmkoliv zapojováním se do okultismu a magie,“ vzkázal věřícím gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódź. Dodal, že Halloween má své kořeny v pohanském svátku duchů a keltského boha smrti.

Křesťanské církve věřícím připomínají, že 1. listopadu, na Svátek všech svatých, věřící mají uctívat světce a vzpomínat na zemřelé. Oslavy Halloweenu jsou proto naprosto v rozporu se smyslem tohoto dne, jenž má být naplněn modlitbou a duchovním rozjímáním.

V Polsku je Svátek všech svatých dnem, kdy se nechodí do práce. Celé rodiny se před ním vydávají na cestu i do těch nejodlehlejších koutů země, aby vyzdobily hroby svých blízkých, pomodlily se za ně a zapálily na náhrobku svíčku.

„V posledních letech jsme se nechali zaplavit zvyky ze Západu, o čemž svědčí nejen Halloween, ale i to, že lidé se na hřbitovech předhánějí v počtu a velikosti věnců nebo svíček,“ postěžoval si v deníku Rzeczpospolita Andrzej Grupa ze západopolské Poznaně. „Smysl svátku Všech svatých se v tom všem vytratil,“ dodal.

Alternativní program k Halloweenu pod heslem „Kristus je silnější než dýně“ věřícím nabízí v Poznani evangelická církev metodická. „Antihalloween“ se pořádá i jinde v Polsku. Už v neděli jednou varšavskou čtvrtí prošlo procesí s relikviemi svatého Pia z Pietrelciny, blahoslavené matky Terezy a Jana Pavla II., někdejšího papeže, kterého jeho nástupce v čele katolické církve letos na jaře blahořečil. V některých kostelech se dnes konají „večery svatých“ spojené s modlitbou a rozjímáním.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

O reklamách v obsahové síti se příliš často nemluví, protože představují způsob, jak přijít velmi rychle o spoustu peněz, pokud se kampaň nenastaví správně. Reklamy v obsahové síti se totiž zobrazují lidem, kteří nemají o váš produkt třeba vůbec zájem a naopak je otravuje, když si chtějí například pustit video nebo jen bezmyšlenkovitě scrollovat na...

Shoda přísudku s podmětem v osobě, čísle i rodě je základem českého pravopisu. Pochopit jejich zákonitosti však občas není úplně jednoduché. PodmětJako podmět označujeme základní větný člen, který vyjadřuje původce děje nebo nositele činnosti stavu či vlastnosti. V pasivních větách může podmět představovat cíl děje.Jak poznat podmět ve větěPodmět ve větě obvykle najdeme, zeptáme-li se...

Každému se při vyslovení příjmení Hejl vybaví legendární Hlodač. A přesně o Hlodači si dnes povídat nebudete. Náš host má sice stejné příjmení jako náš nejznámější internetový průkopník, ale jeho křestní jméno je Zdeněk. Celým jménem Zdeněk Hejl. Internetový konzultant, markeťák a copywriter v jedné osobě. Zakladatel webu Portiscio.net, na kterém píše primárně o internetovém marketingu....

Je vám ze všeho nanic? Nabízím vám rychlý únik do světa pravopisu. Pokud si nejte jistí, zda se píše nanic nebo na nic, jste tady správně, protože si to jako vždy vysvětlíme na příkladech ze života. Kdy píšeme nanic dohromady?Vždy, když chceme vyjádřit negativní pocit. Pokud řeknete, že vám je nanic (míněno nevolno, špatně), musíte...

Rádi posíláte e-maily? A už jste někdy zkusili poslat email? Myslíte si, že je to to samé? Tak to jste na omylu! E-mail se spojovníkem je pojem z informatiky a označuje posílání pošty elektronickou cestou. V tomto kontextu můžeme použít i zkrácenou verzi mail. Verze email bez spojovníku je však nespisovná. Tedy alespoň ve světě informatiky.Email bez...

Občas mám problém se ztotožnit s českým jazykem – to třeba když nevím, jestli se píše ztotožnit nebo stotožnit. My si to ale teď konečně vysvětlíme. A já věřím, že si to budeme pamatovat. Správně  je ztotožnitJedinou správnou variantou je psaní ztotožnit se z. A proč?Dříve se totiž používalo sloveso tootžnit, což je nedokonavý tvar....

Asi málokdo si naplno užívá ten pocit, kdy má v puse půlku Kambodžského pralesa. Ne každý na něj také rád sahá. A ještě méně raději jej každý z nás holí. Někdy na nás vykoukne z bikin na koupališti. Můžete jej zahlédnout v MHD, když se tam svléká třeba Olina. Někdy nás pozdraví nečekaně z cizího podpaží. Čas od času z něj...

Den matek V tento den vzdáváme poctu všem matkám a mateřství. Den matek se slaví po celém světě, v různých zemích však připadá na různá data. Den matek není sice tradiční den slavený v Česku po dlouhá desetiletí, ale není přece nic špatného na tom, když donesete mamince kytičku. Kdy se slaví Den matek?V Česku je tradičním...

Čerstvé plody hroznového vína se nazývají hrozny. Usušené hrozny, které se dávají do koláčů nebo do vánočky, se někdy označují jako hrozinky a jindy jako rozinky. Hrozinky se odvozují od českého „hrozen“, kdežto rozinky mohou vycházet z německého rosine, francouzského raisin a úplně nejpravděpodobněji z latinského racēmus. Správně jsou obě verze.Příklady SPRÁVNÉHO použití slova rozinka:Babička dává do...

Je smutnou realitou, že v případě ozbrojených konfliktů a válek jsou jejich následky nejvíce postiženi nejzranitelnější členové společnosti, děti. Právě děti jsou často využívány jako dětští vojáci, jsou zabíjeny, unášeny, je na nich pácháno sexuální násilí. Během válečných konfliktů je často útočeno na školy a nemocnice, dětem je tak znemožňováno vzdělání a odepírána humanitární pomoc....
Načíst dalších 10 článků