Jak být sám / sama

Hello 0

Ženy čekají na prince na bílém koni a muži si představují expertku v kuchyni i posteli. Realita je jiná. Realita nás bohužel většinou zklame. Je to naprosto normální. Když jdete potřetí na rande s potenciální partnerkou, která smrdí potem a za celou dobu se nezasměje jedinému vašemu vtipu, můžete si být docela jistí, že to nebude ta pravá. Že se asi ještě vyplatí počkat. Ale člověk začne mít po čase přirozeně pocit, že bude navždycky sám. A tak sedí doma a na počítači si čte citáy o samotě, aby se hezky pěkně ponořil do sebelítosti. Mám tu pár tipů na to, jak se se samotou vyrovnat, protože si myslím, že samota je vlastně skvělá věc. Jen je potřeba k ní správně přistoupit.

Nebojte se rozvalit se na gauč

Mám pro vás jedno tajemství. Všichni ti extrémně úspěšní lidé na sociálních sítích či v médiích, které vídáme denně nejsou 24/7 sexy a úspěšní. Tihle lidi také někdy nic nedělají. Navíc tihle lidé, kteří nám pořád předhazují obrázek ideálního života ve skutečnosti nebývají spokojení. Alespoň většina ne. Takový můj malý tip je si protřídit, které lidi na sociálních sítích sledujete. Ale pokud tohle máte, tak je mnohem důležitější, abyste se nebáli občas zkrátka nic nedělat. Odpočívat. Jestli je něco, co zadaní lidé závidí single lidem, tak je to čas pro sebe.

Užívejte si to, že vám pořád někdo nestojí za zadkem. Že nemusíte pořád vymýšlet debilní překvapení, vypadat dobře a pracovat na sobě i vztahu. Užívejte si chvíle, kdy nemusíte být v práci a máte klid. Nebojte se toho, že jste málo produktivní. Pusťte si oblíbený film nebo zajděte na procházku. Každopádně SI DĚLEJTE TO, CO CHCETE.

Protože i v tom nejvolnějším vztahu vždy přichází určitá omezení. Snažíte se přizpůsobit tomu druhému. Snažíte se plnit jeho očekávání a předejít hádce. To ale dělat nemusíte, když jste sami. Máte spoustu času na to, být přesně tím, kým chcete být. Nabírat energii. Ujasnit si priority.

Psaní deníku

Pokud se cítíte hodně osamělí, doporučuji si psát deník. Deník, ve kterém budou věci takové, jak je vidíte. Při psaní do deníku se vykašlete na všechna očekávání okolí a prostě buďte tím, kým jste. Nesnažte se nikomu zalíbit. Napište do deníku všechno, co vás sere, co cítíte. Ptejte se, proč se cítíte sami? Proč máte potřebu hledat někoho dalšího do svého života? Proč hledáte štěstí v druhých lidech?

Nemám rád klišé, ale pravda je, že musíte nejprve najít lásku k sobě, než si někoho dalšího pustíte do života. Postarejte se o to, aby byl váš život kompletní takový jaký je. Přestaňte hledat někoho, na koho byste hodily zodpovědnost za svoje štěstí.

Nemá cenu pořád dokola lézt do zadku lidem, kteří o vaší pozornost nestojí. Nebo se možná chvíli tváří, že mají zájem, ale pak vám vrazí kudlu do zad. Za to nemůže láska, která by byla svině. To, koho si pustíte do života je jen na vás. A i když je samota těžká a nejraději byste opět přinesli své srdce na dlani prvnímu člověku, který projeví sebemenší náznak zájmu o vaší osobu, tak to nedělejte. Mějte svoji hrdost. Uvědomte si, že váš čas je opravdu cenný. Dobře si zvažte, komu ho budete věnovat. Komu budete věřit. S kým budete spát. 

Při psaní deníku si můžete rozebrat i určitá traumata z minulosti. Všichni je máme. Tyhle traumata často vytvoří naší představu o tom, kým jsme. A nejen to. Často nám říkají, jakého partnera bychom si měli vybrat, jak se ve vztahu máme chovat, co si můžeme dovolit, a co ne. Všechny tyhle nánosy na vašem psychickém já prostě smažte. Vykašlete se na to. Nenechte minulost, aby vás limitovala.

To, že jste jednou v životě narazili na blbce, ještě neznamená, že musíte už pořád randit jen s blbci. Dovolte sami sobě mít plnohodnotný vztah. Přitáhněte si do života dobré lidi. Uvědomte si, že si je zasloužíte. A pokud si myslíte, že si dobré lidi nezasloužíte, uvědomte si proč. Proč si nedovolíte být šťastní?

Je to o jakémsi vnitřním monologu. Nechci na vás tlačit, abyste si za jeden večer vyřešili všechna traumata. Nejdůležitější ale je, abyste vůbec začali. Abyste se sami sebe zeptali, proč vám samota tak vadí? Proč vaše předchozí vztahy nefungovaly? Dovolte si na tyto otázky odpovědět a dovolte si tak změnit svůj život.

Zamilujte se do samoty

Smutek a samota vás dost možná ubíjí. Dá se na to ale dívat i z druhé strany a to tak, že samota je příležitostí. Nebojte se jí. Není tady, aby vás zastrašila. Je tady od toho, aby vám dala lekci.

Nemůžete tedy samotu brát jako dočasnou fázi, kterou jenom přečkáte. To, že jste sami a nemáte partnera se stalo z nějakého důvodu. Samozřejmě, že člověk je tvor společenský a většina z nás zkrátka chce jednou založit rodinu a sdílet s někým svůj život. Věřte mi, že i na vás tenhle šťastný konec čeká. Důležité je však to, do jakého vztahu nakonec vstoupíte a přesně to, můžete nyní ovlivnit tím, jak strávíte čas, kdy jste sami.

Váš následující partner totiž může být zpočátku ideální partie, ale po nějaké době si můžete začít uvědomovat, že váš vztah vlastně není to, co jste si přáli. Dojde vám, že vlastně nejste tak šťastní. Že jste přesně tam, kde jste byli. Že už zase vedle sebe máte někoho, kdo vám ubližuje.

Pokud však tento čas, kdy jste sami, využijete k tomu, abyste poznali svou pravou hodnotu a zahodili stará traumata, může váš příští vztah stát na pevných základech. Nebudete na druhém člověku závislí, protože se naučíte být sami se sebou. I když toho druhého budete milovat, tak budete vědět, že za své štěstí jste zodpovědní jen vy sami.

O tom ta samota vlastně je. Je to nová výzva, která nás má připravit na další vztah tak, abychom stále dokola neopakovali své chyby.

Zlepšujte se

Sice jsem před chvílí psal o tom, že máte ležet na gauči a dovolit si nic nedělat, ale zároveň po odpočinku věnujte nějaký čas seberozvoji. Uvědomte si, jaké činnosti jste vždy chtěli zkusit. Co jste rádi dělali v dětství. Dělejte zkrátka to, co vás baví a v tom se zdokonalujte.

Pracujte tak, abyste na sebe mohli být pyšní. Když je člověk sám, tak spoustu věcí může, protože se nemusí tolik ohlížet na druhé. Věnujte tedy tento čas ve vašem životě tomu, abyste si uvědomili, co přesně od života chcete. Jak vypadá nejlepší verze vás samotných?

Stanovte si nějakou vizi toho, kam se chcete posunout. To ale neznamená, že jí musíte splnit. Že musíte dosáhnout té nejlepší verze sebe sama. Vize je však přesně tím, co potřebujete k tomu, abyste měli motor. Abyste ráno měli vůli vstát z postele a jít něco s radostí dělat, i když vedle vás nikdo neleží. Vize vás směřuje a zároveň je tou nejlepší společnicí, ať už jste sami nebo máte partnera.

Samota ve vztahu

Na závěr bych rád poznamenal, že samota se samozřejmě netýká jen lidí bez partnera. Spousta lidí se cítí ve vztahu sama. Nemohou se na toho druhého obrátit. Pravděpodobně je to právě z toho důvodu, že nezvládli projít fází samoty a ihned se na někoho upnuli. Nejsou si jistí sami sebou, a proto hledají jistotu ve vztahu. Nicméně nejistotě se nedá utéct, a proto se začne dříve nebo později projevovat.

Pokud máte vztah, ve kterém se cítíte sami, ale zároveň vám na něm záleží a nechcete o druhého člověka přijít, zkuste zajít na párovou terapii. Partner, kterému na vás záleží, na ni s vámi půjde. Samozřejmě spousta lidí je v tomto směru stále konzervativních, takže můžete na terapii chodit sami, ale už to, že váš partner odmítne účast na terapii něco vypovídá o tom, proč se ve vztahu cítíte sami. Jak byste se neměli cítit sami, když ten druhý vám odmítá pomoct, i když mu řeknete, že vás ve vztahu něco trápí?

Možná máte pocit, že váš problém není tak hrozný, abyste museli vyhledat terapeuta, nicméně dnes už se na terapie chodí i z preventivních důvodů a není na tom nic špatného. Pokud ale stále z nějakého důvodu terapii odmítáte, je o to důležitější, abyste se začali věnovat sami sobě. Výše zmíněné body zkuste aplikovat do svého života, i když vztah máte a může to tak být časově náročné, obzvlášť pokud máte rodinu. Bohužel před pocitem samoty neutečete, a tak se mu raději co nejdříve postavte čelem. Přijměte výzvu a postupně si zkuste rozpracovat vnitřní témata. Uvědomte si, proč se cítíte sami.

Není to nic jednoduchého, protože se také může stát, že zjistíte, že chyba není ve vás, ale v partnerovi. To je hodně bolestivé, protože pokud není ochotný začít něco dělat, může to vést k rozchodu. Takový rozchod vám však otevře nové obzory a umožní odžít si fázi samoty pečlivě a o to pečlivěji pak vybrat dalšího partnera, abyste se znovu nezklamali.

Než ale začnete vinu svalovat na druhé, opravdu se zamyslete, co se ve vás samotných děje. Protože pokud má váš partner pocit, že váš vztah je v pořádku a vy vidíte, že se snaží vztah udržet, pak bude pravděpodbně chyba na vaší straně. Například pokud na něm neustále hledáte chyby místo toho, abyste se soustředili na to, co se mu daří a podporovali ho, zrcadlí to jen vaše vlastní nejistoty. Sám jsem hodněkrát někomu vyčetl to, co mi vlastně vadilo na mně samotném. V tu chvíli jsem si začal uvědomovat své nejistoty. A snažím se je zpracovat. Samozřejmě to nejde hned, ale důležité je, že o nich vím a snažím se nepřenášet svoje vlastní problémy na druhé lidi.

Jestli bych chtěl, abyste si něco z tohoto vyčerpávajícího článku, který vás možná až moc psychicky rozebral, odnesli, tak je to to, že všichni musíme začít u sebe. Musíme se věnovat sobě a poznat se, než se poženeme do vztahů. Protože v opačném případě to většinou končí vztahem, ve kterém ztrácíme sami sebe.

Přeji vám hodně štěstí ve vztazích i samotě. :) Nic není lepší nebo horší.

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

„My máme silný refrén jak hovado …“ Tak začíná refrén oblíbené slovenské kapely Horkýže Slíže. Jak se ale slovo refrén píše? A co přesně znamená? Docela často se ve slově refrén chybuje, i když k tomu není žádný zásadní důvod. Pravopis je poměrně jasný. Správná varianta je pouze refrén, tedy s písmenem „n“ na konci.Správně je pouze...

Už je tomu mnoho let, co se v našem životě objevily divné čtverečky, ale stále mnoho lidí neví, o co se jedná. Tak to vysvětleme! Jsou to QR kódy, což je zkratka anglického Quick Response (rychlá odezva). Do QR kódů se dá zašifrovat spousta informací, které může každý získat za pomoci telefonu s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou....

Za poslední roky jsem vyzkoušel obě varianty – jak cestování na vlastní pěst, tak cestování a dovolenou přes cestovky. Obě mají něco do sebe – mají řadu výhod i nevýhod a nedá se tak říci, co je lepší anebo horší. Zájezd přes cestovní kancelář – je lepší anebo horší? Je i neníObecně bych to shrnul...

Ať už jste podnikatel na volné noze nebo majitel eseróčky, dost pravděpodobně spolupracujete nebo v budoucnu budete spolupracovat s nějakými dalšími externisty, kteří nabízí své služby a vystupují tedy také jako podnikatelé. Bez některých spoluprací se totiž v dnešním světě podnikání neobejdete. Právo se úpravě poskytování služeb příliš nevěnuje. Přesně proto jsou dnes dohody o...

Kdo zná perfektně češtinu, ten by si měl v tomto případě s pravopisem hravě poradit. Pokud mezi ně nepatříte, nevadí. Jsme tu my! Abychom mohli správně určit pravopis, musíme si nejdříve uvědomit, že se jedná o dvě rozdílná slova, která však obě patří do české slovní zásoby.Pravopisně správně je maně i marně! Ale pozor na významy!Marně je...

Pozor! Jedná se o dvě rozdílná slova. Hold i holt může být pravopisně správně, ale je důležité použít správné slovo ve správné situaci. Holt – je slovo, které se používá například při konstatování faktu nebo při povzdechu.Hold (s písmenem d na konci) – naproti tomu slovo hold vyjadřuje poctu, projev úcty.Slova hold a holt se pletou hlavně...

Ono pověstné – „Param pam pam pám, I`m lovin it.“ – zná asi každý, ale víte, že se jedná vlastně o jingle? Jingle (česky také znělka), má mnoho podob. V zásadě však platí, že se jedná o výrazný zvuk, který má upoutat pozornost, podpořit zapamatovatelnost, nebo označit předěl mezi tematickým vysíláním v rádiu. Jingle, jak už bylo...

O funkčních stylech se učí převážně na střední škole, protože jejich rozpoznání se hodnotí u maturitní zkoušky. Nicméně některá pravidla uplatníte na vysoké škole i v praxi. Rozhodl jsem se proto vypsat klíčové body, ke každému stylu, abyste věděli, čeho se držet, pokud píšete jakýkoliv text. Co je to fukční styl?Jedná se o styl slohového...

Jak se píše slovo sypat? Pokud si nevíte rady, tak jste tady správně. Sypat s tvrdým y patří do vyjmenovaných slov po s. Správně je sypatSlovo sypat píšeme pouze a jedině s tvrdým y. Platí to samozřejmě i pro slova příbuzná jako zasypat, posypat apod.Slovo sipat spisovná čeština nezná. Jedinou možností s měkkým i je...

Se složenou závorkou se setkáte především v matematice. A protože se vše přesouvá do digitálního světa, může se vám docela snadno stát, že jí budete potřebovat napsat na počítači. Proto vám teď názorně vysvětlím, jak napsat složenou závorku na klávesnici, ať už píšete na notebooku nebo stolním počítači. Jak napsat složené závorky na anglické klávesniciSvou...
Načíst dalších 10 článků