Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jak funguje A/B testování

AB testování neboli z angličtiny AB testing se používá k porovnávání efektivity dvou kampaní. Pokud vám to pořád není jasné a zajímá vás, jak s AB testování začít, čtěte dál.

Co je to AB testování

AB testování se nejčastěji používá u PPC kampaní. Pokud inzerent neví, která z kampaní mu přinese lepší výsledky, může spustit experiment, při kterém se obě varianty kampaně zobrazují inzerentům naprosto náhodně v poměru 50/50. Obě kampaně tedy dostanou stejný prostor a ukáže se, která přinese lepší měřitelné výsledky.

Nejčastěji se u kampaní tedy srovnává konverzní poměr. Inzerenta však mohou zajímat i další statistiky jako například míra CTR prokliku.

AB testování slouží k ověření hypotéz, které inzerent má, protože se často může mýlit a do tvorby kampaně vnášet své subjektivní domněnky.

Testovat se ale nemusí pouze kampaň. Míru konverzí může ovlivnit třeba i úvodní fotografie nebo design webu. To vše můžete připravit ve dvou variantách a přesvědčit se o tom, která vám přinese více zákazníků.

Testovací fáze však v každém případě musí být provedena správně, aby nepodávala zkreslené výsledky. Klíčem jsou vždy statistiky, které musí být spolehlivé. Pokud má web konverze v jednotkách za měsíc, neřekne mu testování o efektivitě kampaně vůbec nic. Pro obě kamapně je také třeba zajistit stejné podmínky. Proto musí probíhat ve stejném čase. Pokud je jedna kampaň spuštěna třeba jen o týden později, už se mění podmínky a inzerent nemůže vědět, jestli pokles v konverzích neovlivnila změna situace na trhu.

Jak dlouho testování probíhá

Spousta lidí neví, jak dlouho nechat tento test běžet. Abyste dosáhli zobecnitelných výsledků, měl by test běžet 14 dní. V současné době se testuje jen jeden týden a často to opravdu stačí k tomu, aby se prokázalo, která kampaň je efektivnější.

Kdy použít AB testování

Nejčastěji se AB testování používá u již zmiňovaných PPC kampaní, kdy je jeho aplikace velmi jednoduchá a návratnost investice je vysoká.

Druhým nejčastějším případem je testování newsletterů. Funguje to tak, že skupinu příjemců rozdělíte náhodně na dvě podskupiny a každé potom zašlete jinou variantu newsletteru.

AB testování se doporučuje dělat i pokud provádíte grafické změny na webu.

Je však důležité, abyste měli vysokou návštěvnost webu a testovali tak své hypotézy na reprezentativním vzorku populace, a ne na několika náhodných návštěvnících.

Na co si dát pozor

AB testování může zpomalovat web, což může způsobit to, že se váš web nebude zobrazovat na předních příčkách ve vyhledávání. Je proto třeba si vybrat na testování vhodný nástroj a správně ho aplikovat.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Dotační program Nová zelená úsporám zahrnuje, mimo jiné i původní Kotlíkové dotace. Ty jsou nyní navíc dostupnější a hlavně velkorysejší. Běžné domácnosti mohou získat až 80 000 Kč na tepelné čerpadlo, domácnosti s nižšími příjmy až 180 000 Kč. Na co je dotace určena?Je možné čerpat dotaci na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší...

Boss je slangové označení pro nadřízeného, šéfa a vedoucího. Kdybyste patřili mezi fanoušky astronomie, měli byste vědět, že Boss je také název kráteru na Měsíci. Ale to je jenom taková zajímavost. Pravopisně SPRÁVNĚ je boss Boss je slovo přejaté z cizího jazyka, pravděpodobně angličtiny. A právě proto má pro český jazyk netypickou podobu. Bohužel neexistuje žádné...

Pojmem čtenost se většinou označuje počet lidí, kteří četli konkrétní tiskový titul. Obvykle se udává počet v procentech cílové skupiny nebo v tisících. Pojďme se ale podívat na pravopis tohoto slova. Tím jsme si vyjasnili význam, ale jak je to s pravopisem? Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát. Když si rozložíme výraz čtenost...

Zajímá vás pravopis hanlivého slova čúza, ale ve škole vám ho nikdo nevysvětlil? Pak jste tu správně. S tímto slovem se setkáváme docela často, a proto bychom ho měli umět napsat správně. Správně píšeme čúza / čůzaSprávné varianty tohoto slova jsou dvě. Obě mají dlouhé ú / ů. Není to tedy stejné jako třeba u...

V tento den se v roce 1809 narodil Francouz Louis Braille, vynálezce Braillova písma. Nevidomý Louis se seznámil s vojákem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou ke čtení za tmy. Tajná abeceda využívala systém dvanácti vystouplých teček, kterými se Louis k vytvoření vlastního písma inspiroval a vytvořil později tolik známe Braillovo písmo, což je...

Slovo astrologie vzniklo spojením dvou řeckých slov: astron (hvězda) a logos (slovo). Českým synonymem astrologie je hvězdopravectví.Člověk, zabývající se astrologií je astrolog.Astrologie je tradičním oborem zabývajícím se hledáním vztahů a souvislostí mezi postavením kosmických těles a právě probíhajícími i budoucími ději na určitém místě Země.Nejznámější oblastí astrologického zkoumání je popis vlivu postavení astrologických planet na...

Toto nás vždycky splete. Jaký je mezi těmito slovy rozdíl a jsou obě slova gramaticky správně napsaná? E-mail – elektronická pošta, do kterého dostáváme e-maily.Email – je to lesklý povrchový nátěr. Toto je také gramaticky správně.Na tomto příkladu tedy můžeme vidět, že slova jsou podobná, ale každé má jiný význam. Skloňování slova e-mailE-mail je rodu mužského...
Načíst dalších 10 článků