Jak měřit konverze v Google Ads

Google Ads je mocný nástroj na správu PPC kampaní. Jednou z jeho předností je i ta, že dokáže změřit konverze a hodnoty prodejů. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Proč vlastně měřit konverze? 

Tuto otázku si zodpovíme jen pro jistotu, protože věřím, že většina z vás ví, jaký význam pro kampaň měření konverzí má. Konverze je to, proč vlastně celou kampaň spouštíte. Pokud tedy nebudete mít přehled o tom, kolik lidí konverzi provedlo, nemůžete vyhodnotit, zda je kampaň efektivní. Lépe řečeno – jestli není ztrátová. Protože ztrátové kampaně nikdo nechce.

Google Ads nebo Google Analytics

Pravděpodobně vás hned napadlo, proč v tomto článku nepíšu o měření konverzí v Google Analytics, což je hlavní nástroj na vyhodnocování statistik webů, který samozřejmě také denně používám. Ale z hlediska meření konverzí oba nástoje kombinuji. Konverze totiž opravdu měřím v Google Analytics, nicméně tyto statistiky pak vždy naimportuji do Google Ads. 

Pokud by vám však tento způsob nevyhovoval, ještě máte možnost vygenerovat měřící kód přímo v Google Ads a pak ho vložit na web. 

Přesto tuto variantu úplně nedoporučuji. Google Analytics je totiž na měření konverzí zkrátka lepší – umožňuje měřit konverze i z neplacených návštěv, což vám umožňuje chování jednotlivých uživatelů lépe porovnávat. V GA najdete obecně přehlednější statistiky, které vám toho víc řeknou. Konverzní kód z Google Ads vám změří pouze konverze z Google Ads kampaní.

Co je nevýhodou měření konverzí v Google Analytics je fakt, že se jedná o složitý nástroj. Návod jak na to najdete na webu, ale počítejte s tím, že pochopit tento systém vám zkrátka několik hodin zabere. Pokud tedy nemáte času nazbyt a potřebujete konverze rychle změřit, nebojte se konverzní kód použít.

Jak začít měřit konverze v Google Ads

Pro měření konverzí v Google Ads je tedy potřeba v první řadě přidat na web kód, který si vygenerujete ve svém Google Ads účtu. Přejděte do menu, kde se vám zobrazí položky plánování, sdílená knihovna, hromadné akce, měření a nastavení. Konverze logicky najdete v kategorii měření. Po kliknutí na tuto možnost se vás Google Ads zeptá, jakou konverzi chcete vytvořit. 

Typy konverze

Aplikace – zjistíte počet stažení aplikace na iPhone i Android.

Telefonní hovory – měří počty telefonátů provedených na základě vaší inzerce či webových stránek. Tady si ale rozhodně dávejte pozor na to, že Google generuje své vlastní telefonní číslo, které se v rámci inzerce zobrazí. Když na toto číslo někdo zavolá, Google ho automaticky přesměruje na vaše telefonní číslo. Telefonní číslo Google se však z nějakých důvodů neustále mění, takže pokud si ho zákazník uloží s tím, že na něj zavolá později, může se stát, že číslo už nebude existovat. A to vás může připravit o desítky zákazníků.

Import – nahraje do Google Ads konverze, které se uskuteční mimo web. To se bude hodit, právě pokud měříte konverze v Google Analytics a chcete je zobrazit také v Google Ads. Abyste mohli s touto možností pracovat, musíte nejprve Google Ads propojit s Google Analytics. JAK? (je tam odkaz)

Webová stránka – používá se pro měření prodejů na e-shopu. A protože o prodeje jde většině inzerentů, tento nástroj se používá nejčastěji. Pokud konverze měříte pomocí Google Ads kódu, zvolte právě tuto možnost.

Nastavení konverzní akce

 • Název konverze – je čistě na vás, jaký zvolíte, ale protože konverzí bude více, myslete na přehlednost a to, abyste se v nich později vyznali.
 • Kategorie – pomůže vám právě s přehledností, protože rozřadí konverze do jednotlivých segmentů.
 • Hodnota – používá se u e-shopů, jinak tedy zvolte možnost „nepoužívat hodnotu.“ U měření hodnot e-shopu je důležité především správné nastavení měny.
 • Počet – rozliší, co vše se považuje za konverzi. Pokud zde kliknete na slovo „každá,“ bude to znamenat, že i když jeden uživatel provede více nákupů, bude každý nákup započítán jako zvláštní konverze. Naopak, pokud do kolonky napíšete číslo 1, bude se konverze vztahovat pouze k jednomu uživateli a i kdyby nakoupil 10x, pořád to bude jedna konverze.
 • Doba sledování konverzí – jedná se o dobu, která uplyne mezi rozkliknutím reklamy a provedením konverze. Jedná se o maximální prodlevu a bývá v GA přednastavena na 30 dní, což je optimální.
 • Zahrnout do sloupce konverze – u hlavních konverzí zvolte „ano,“ u sekundárních „ne“. Ovlivníte tím přehlednost statistika to, kde se konverze v přehledech zobrazí.
 • Atribuční model – je velmi složitý, proto d začátku zvolte možnost „s nárustem v čase.“

Jak přidat měřící kód z Google Ads na web

Nejjednodušší způsob, jak umístit měřící kod na vaše webové stránky, je použití správce Google značek. Umožní vám kód přidat bez pomoci programátora. Toho budete potřebovat pouze k nastavení měření transakcí, což je složitější. 

Kód konverze má dvě části – globální značky a fragmentu události.

U placených e-shopů můžete vložit číslo a štítek konverze v administraci. Pro bezplatná řešení navíc bude určitě možnost stáhnout si spoustu pluginů.

Všechny kódy najdete na stránce Nastavení značky, a to pro klasický web, tak i pro AMP verzi webu. 

Co je to globální značka

S globální značkou je to složité z toho důvodu, že dříve byly potřeba tři – pro remarketing, měření konverzí a Google Analytics. Dnes vám stačí jedna – gtag.js. Což je tedy problém ve chvíli, kdy máte starší web, u kterého ještě byly potřeba značky tři.

V první řadě tedy zkontrolujte, jaké kódy na svém webu máte. Pokud tám máte trojí kódy, tak je odstraňte a nahraďte jednou globální značkou. U novějších webů už v kódech pravděpodobně najdete jednu globální značku z Google Analytics. 

Globální značka je jediný kód na webu, který obsahuje gtag.js.

Co je to fragment události

Jedná se o kód, který měří Google Ads konverze. Je tedy nesmírně důležité ho umístit správně. Vložte ho pouze na stránku s konverzí! Nejčastěji to bude stránka s poděkováním za objednávku apod., kdy je konverze opravdu provedena. Někdy se však tato stránka po ukončení objednávky nemusí zobrazit, a proto existuje možnost Kliknutí – zde však může být vložení kódu komplikované, proto se raději obraťte na správce webu.

Návratnost investic v Google Ads

Návratnost investic je klíčový ukazatel, který vám ihned odhalí, jestli je vaše kampaň efektivní. Často tento údaj může přinést zklamání z toho, že kampaň je ztrátová. Nebojte se však těmto údajům postavit čelem a brát to tak, jak to je. Možná je pro váš produkt vhodný úplně jiný typ inzerce než PPC reklama.

Při počítání návratnosti investic nezapomínejte na celoživotní hodnotu zákazníka a povědomí o značce. Proto někdy stačí, že se z hlediska návratnosti pohybujete kolem nuly. Protože se vám daří pomocí zvýšení prodejů zvyšovat také povědomí o značce, reputaci a obzvlášť v začátcích není potřeba, aby vám reklama přinesla milionové zisky. 

Na co si dát u měření konverzí pozor

 • Některé konverze Google Ads neumí spočítat – skutečný počet konverzí je většinou vyšší než číslo, které vám Google Ads zobrazí. 
 • Pokud jeden uživatel udělá konverzi na mobilu a pak na počítači, Google to počítá jako dvě konverze. To stejné je i v případě, že na reklamu klikne na jednom zařízení a nákup provede z druhého.
 • Je spousta konverzí, které Google Ads změřit nedokáže – především offline konverze, které zákazník může provést v kamenné prodejně nebo tím, že si u vás zboží objedná například e-mailem. Obecně vám reklama přinese spoustu benefitů, které Google Ads započítat neumí. Proto ve chvíli, kdy kampaň není ztrátová, ale vy jste z hlediska zisku na nule, často můžete považovat kampaň za úspěšnou.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Pokud si nejste jisti, jak se správně píše slovo zkolabovat, nemusíte zoufat. Rozhodně nejste jediní. Je to oblíbený chyták, který učitelé dávají do diktátů. Když si přečtete náš krátký text, tak už v tomto slově chybovat nebudete. A možná ani v jiných ne. Hned v úvodu prozradíme, že správně je pouze varianta zkolabovat s počátečním písmenem „z“ – tedy...

Pohled provozovatele webu – peníze Z pohledu provozovatele webu je to celkem jasné: Je to fajn obsah – lidé rádi čtou příběhy slavných. I vy si to rádi přečtete. Je to originální obsah – přesně podle všech příruček, které radí, že máte vždy vytvářet originální obsah, je právě rozhovor vždy jedinečný. Nejsou to obecné plky, které...

Odpověď je nijak. Snadné to není a nebude, pokud jste někoho milovali anebo ho měli extrémně moc rádi. Rychle to také nebude, protože prostě to bude chtít čas – pro někoho to bude záležitost týdnů, pro někoho měsíců a někomu to bude trvat roky. Je to velice individuální. Hodně vám nicméně pomohou následující kroky, kdy máte...

Nemusíte mít problém s pravopisem ani gramatikou, abyste měli problém najít chyby v textu. Ani jejich cílené vyhledávání vám často nepomůže. Pokud se budete řídit následujícími tipy, už nebudete potřebovat internetový hledač chyb v textu ani korektora. Jedná se jen o doporučení, která fungují u mě a každý si samozřejmě musí najít, co mu nejvíce...

U některých spřežek či slovních spojení si musíme dávat pozor, v jakém kontextu je použijeme. Platí to i u dokonce / do konce, protože každé z nich používáme jinak. Dokonce psané dohromady jako spřežku používáme, když chceme něco zdůraznit, vygradovat.Do konce psané zvlášť používáme jako předložku do a podstatné jméno konec.Více nám určitě pomohou příklady správného užití.Příklady...

Ptáte se, co je to PPC marketing? Není to tak složité, jak to vypadá. Zkratka PPC znamená pay per click – v překladu platba za proklik. To znamená, že inzerent platí pouze za potenciální zákazníky, kteří kliknou na reklamu, protože je nějakým způsobem zaujala. PPC je jeden z nejefektivnějších nástrojů online marketingu, protože umožňuje přesné...

Jízda na koni nebo třeba na motorce se může z češtinářského pohledu změnit na zapeklitou záhadu. Stačí nahradit slovo jízda jedním z dvojice výrazů ježdění nebo jezdění.  Nejspíš i vás už někdy napadlo, jestli je správné psát ježdění nebo jezdění. Ve hře je i názor, že jsou oba nespisovné. Pravidla českého  pravopisu se k této záležitosti vyjadřují poměrně...

Jak je to s těmi daty / datumy? Skloňování některých slov je v češtině opravdu složité, když to srovnáme například s angličtinou. Tento článek vám však pomůže, udělat si v tom jasno. Správně je data a někdy i datumy Podstatné jméno datum patří k přejatým slovům, která řadíme ke střednímu rodu a skloňujeme je podle...
Načíst dalších 10 článků