Google Ads je mocný nástroj na správu PPC kampaní. Jednou z jeho předností je i ta, že dokáže změřit konverze a hodnoty prodejů. Jak na to se dozvíte v tomto článku.
Proč vlastně měřit konverze?
Tuto otázku si zodpovíme jen pro jistotu, protože věřím, že většina z vás ví, jaký význam pro kampaň měření konverzí má. Konverze je to, proč vlastně celou kampaň spouštíte. Pokud tedy nebudete mít přehled o tom, kolik lidí konverzi provedlo, nemůžete vyhodnotit, zda je kampaň efektivní. Lépe řečeno – jestli není ztrátová. Protože ztrátové kampaně nikdo nechce.
Google Ads nebo Google Analytics
Pravděpodobně vás hned napadlo, proč v tomto článku nepíšu o měření konverzí v Google Analytics, což je hlavní nástroj na vyhodnocování statistik webů, který samozřejmě také denně používám. Ale z hlediska meření konverzí oba nástoje kombinuji. Konverze totiž opravdu měřím v Google Analytics, nicméně tyto statistiky pak vždy naimportuji do Google Ads.
Pokud by vám však tento způsob nevyhovoval, ještě máte možnost vygenerovat měřící kód přímo v Google Ads a pak ho vložit na web.
Přesto tuto variantu úplně nedoporučuji. Google Analytics je totiž na měření konverzí zkrátka lepší – umožňuje měřit konverze i z neplacených návštěv, což vám umožňuje chování jednotlivých uživatelů lépe porovnávat. V GA najdete obecně přehlednější statistiky, které vám toho víc řeknou. Konverzní kód z Google Ads vám změří pouze konverze z Google Ads kampaní.
Co je nevýhodou měření konverzí v Google Analytics je fakt, že se jedná o složitý nástroj. Návod jak na to najdete na webu, ale počítejte s tím, že pochopit tento systém vám zkrátka několik hodin zabere. Pokud tedy nemáte času nazbyt a potřebujete konverze rychle změřit, nebojte se konverzní kód použít.
Jak začít měřit konverze v Google Ads
Pro měření konverzí v Google Ads je tedy potřeba v první řadě přidat na web kód, který si vygenerujete ve svém Google Ads účtu. Přejděte do menu, kde se vám zobrazí položky plánování, sdílená knihovna, hromadné akce, měření a nastavení. Konverze logicky najdete v kategorii měření. Po kliknutí na tuto možnost se vás Google Ads zeptá, jakou konverzi chcete vytvořit.
Typy konverze
Aplikace – zjistíte počet stažení aplikace na iPhone i Android.
Telefonní hovory – měří počty telefonátů provedených na základě vaší inzerce či webových stránek. Tady si ale rozhodně dávejte pozor na to, že Google generuje své vlastní telefonní číslo, které se v rámci inzerce zobrazí. Když na toto číslo někdo zavolá, Google ho automaticky přesměruje na vaše telefonní číslo. Telefonní číslo Google se však z nějakých důvodů neustále mění, takže pokud si ho zákazník uloží s tím, že na něj zavolá později, může se stát, že číslo už nebude existovat. A to vás může připravit o desítky zákazníků.
Import – nahraje do Google Ads konverze, které se uskuteční mimo web. To se bude hodit, právě pokud měříte konverze v Google Analytics a chcete je zobrazit také v Google Ads. Abyste mohli s touto možností pracovat, musíte nejprve Google Ads propojit s Google Analytics. JAK? (je tam odkaz)
Webová stránka – používá se pro měření prodejů na e-shopu. A protože o prodeje jde většině inzerentů, tento nástroj se používá nejčastěji. Pokud konverze měříte pomocí Google Ads kódu, zvolte právě tuto možnost.
Nastavení konverzní akce
- Název konverze – je čistě na vás, jaký zvolíte, ale protože konverzí bude více, myslete na přehlednost a to, abyste se v nich později vyznali.
- Kategorie – pomůže vám právě s přehledností, protože rozřadí konverze do jednotlivých segmentů.
- Hodnota – používá se u e-shopů, jinak tedy zvolte možnost „nepoužívat hodnotu.“ U měření hodnot e-shopu je důležité především správné nastavení měny.
- Počet – rozliší, co vše se považuje za konverzi. Pokud zde kliknete na slovo „každá,“ bude to znamenat, že i když jeden uživatel provede více nákupů, bude každý nákup započítán jako zvláštní konverze. Naopak, pokud do kolonky napíšete číslo 1, bude se konverze vztahovat pouze k jednomu uživateli a i kdyby nakoupil 10x, pořád to bude jedna konverze.
- Doba sledování konverzí – jedná se o dobu, která uplyne mezi rozkliknutím reklamy a provedením konverze. Jedná se o maximální prodlevu a bývá v GA přednastavena na 30 dní, což je optimální.
- Zahrnout do sloupce konverze – u hlavních konverzí zvolte „ano,“ u sekundárních „ne“. Ovlivníte tím přehlednost statistika to, kde se konverze v přehledech zobrazí.
- Atribuční model – je velmi složitý, proto d začátku zvolte možnost „s nárustem v čase.“
Už jste četli? Vánoce x vánoce
Jak přidat měřící kód z Google Ads na web
Nejjednodušší způsob, jak umístit měřící kod na vaše webové stránky, je použití správce Google značek. Umožní vám kód přidat bez pomoci programátora. Toho budete potřebovat pouze k nastavení měření transakcí, což je složitější.
Kód konverze má dvě části – globální značky a fragmentu události.
U placených e-shopů můžete vložit číslo a štítek konverze v administraci. Pro bezplatná řešení navíc bude určitě možnost stáhnout si spoustu pluginů.
Všechny kódy najdete na stránce Nastavení značky, a to pro klasický web, tak i pro AMP verzi webu.
Co je to globální značka
S globální značkou je to složité z toho důvodu, že dříve byly potřeba tři – pro remarketing, měření konverzí a Google Analytics. Dnes vám stačí jedna – gtag.js. Což je tedy problém ve chvíli, kdy máte starší web, u kterého ještě byly potřeba značky tři.
V první řadě tedy zkontrolujte, jaké kódy na svém webu máte. Pokud tám máte trojí kódy, tak je odstraňte a nahraďte jednou globální značkou. U novějších webů už v kódech pravděpodobně najdete jednu globální značku z Google Analytics.
Globální značka je jediný kód na webu, který obsahuje gtag.js.
Co je to fragment události
Jedná se o kód, který měří Google Ads konverze. Je tedy nesmírně důležité ho umístit správně. Vložte ho pouze na stránku s konverzí! Nejčastěji to bude stránka s poděkováním za objednávku apod., kdy je konverze opravdu provedena. Někdy se však tato stránka po ukončení objednávky nemusí zobrazit, a proto existuje možnost Kliknutí – zde však může být vložení kódu komplikované, proto se raději obraťte na správce webu.
Návratnost investic v Google Ads
Návratnost investic je klíčový ukazatel, který vám ihned odhalí, jestli je vaše kampaň efektivní. Často tento údaj může přinést zklamání z toho, že kampaň je ztrátová. Nebojte se však těmto údajům postavit čelem a brát to tak, jak to je. Možná je pro váš produkt vhodný úplně jiný typ inzerce než PPC reklama.
Při počítání návratnosti investic nezapomínejte na celoživotní hodnotu zákazníka a povědomí o značce. Proto někdy stačí, že se z hlediska návratnosti pohybujete kolem nuly. Protože se vám daří pomocí zvýšení prodejů zvyšovat také povědomí o značce, reputaci a obzvlášť v začátcích není potřeba, aby vám reklama přinesla milionové zisky.
Na co si dát u měření konverzí pozor
- Některé konverze Google Ads neumí spočítat – skutečný počet konverzí je většinou vyšší než číslo, které vám Google Ads zobrazí.
- Pokud jeden uživatel udělá konverzi na mobilu a pak na počítači, Google to počítá jako dvě konverze. To stejné je i v případě, že na reklamu klikne na jednom zařízení a nákup provede z druhého.
- Je spousta konverzí, které Google Ads změřit nedokáže – především offline konverze, které zákazník může provést v kamenné prodejně nebo tím, že si u vás zboží objedná například e-mailem. Obecně vám reklama přinese spoustu benefitů, které Google Ads započítat neumí. Proto ve chvíli, kdy kampaň není ztrátová, ale vy jste z hlediska zisku na nule, často můžete považovat kampaň za úspěšnou.