Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jak na placenou reklamu na Facebooku – 2. část

Hello 0

Pokud vás zajímá, jak na reklamu na Facebooku a Instagramu, mám tu pro vás jednu dobrou zprávu. Oba typy reklam se nastavují podobně, takže se zde zaměřujeme na reklamu na Facebooku a můžete tyto poznatky pak aplikovat i na Instagramu. Tento článek je pokračováním článku o reklamě na Facebooku, který najdete zde a doporučuji ho přečíst jako první. 

Optimalizace pro doručování Facebook reklam

Pomocí optimalizace pro doručování reklam udáváte cíle své sady reklam, a ty se pak Facebook pokusí splnit. Vaším cílem totiž může být co nejvyšší počet konverzí, ale i zobrazení reklamy a Facebook reklama se musí pokaždé chovat jinak. Nejčastěji se volí mezi následujícími:

 • Konverze – reklama se zobrazuje lidem, u kterých je největší pravděpodobnost konverze.
 • Kliknutí na odkaz – reklama se zobrazuje lidem, u kterých je nejvíce pravděpodobné, že na ni kliknou.
 • Zobrazení domovské stránky – cílí na uživatele, kteří po kliknutí čekají, než se stránka načte. Spousta uživatelů totiž kliká na odkazy, ale pokud se stránka ihned nenačte, už odchází a inzerenty to pak zbytečně stojí peníze.
 • Zobrazení – Facebook se snaží reklamu zobrazit co největšímu počtu potenciálních zákazníků.
 • Denní jedinečný obsah – stejný cíl jako u zobrazení, ale rozdíl je v tom, že se reklama nikomu nezobrazí víckrát než jednou denně. 
 • Zájem o příspěvek – reklama cílí na lidi, u kterých je pravděpodobnost interakce s příspěvkem. Cílem je zde tedy co nejvyšší počet liků, komentářů a sdílení.

U některých ze zmíněných strategií si dokonce můžete sami nastavit limit nebo cílovou cenu. Limit však nesmí být příliš nízký, protože pak by se vaše reklama zobrazovala malému počtu lidí.

Například u strategie konverze si můžete vybrat, jestli výši nabídky nastavíte ručně nebo to necháte na Facebooku. Zde nedokážu říct, která varianta je správná. Musíte zkrátka zkoušet. Pokud s Facebook reklamou začínáte, doporučuji nastavení výše nabídky nechat na Facebooku. Ostatně i sám Facebook prochází po spuštění kampaně tzv. fází učení se, kdy zjišťuje, jak vypadá váš cílový zákazník. V této fázi nedoporučuji provádět změny v kampani, protože Facebook by se musel začít učit od znova. Pokud počkáte, až bude fáze učení hotová, pravděpodobně se vám zlepší cena za výsledek. Změny tedy provádějte jen u neúspěšných kampaní, pokud změníte úspěšnou sadu reklam, riskujete zhoršení výsledků.

Testování různých strategií

Facebook Pixel potřebuje větší počet konverzí, aby se naučil rozpoznat vašeho zákazníka. Pokud tyto konverze nemá, doporučuji začít se strategií Zobrazení domovské stránky. Za nějakou dobu se můžete ke kampani vrátit a začít zjišťovat, jestli existuje lepší volba. 

Pokud máte kampaň s nějakou historií, je lepší otestovat, která strategie funguje lépe. Stačí duplikovat sadu reklam a povolit možnost Vytvořit test a porovnat novou sadu reklam s tou původní. U nové sady reklam přejděte do strategie nabídek, kde jednu nechte zcela automatickou a u druhé nastavte vlastní limit. U velkých kampaní si samozřejmě můžete dovolit testovat více variant najednou. Možností je také u jedné z kampaní optimalizovat na počet kliknutí a u druhé na konverze.

Možnost zduplikovat sestavu můžete využít nejen u strategií – nebojte se to vyzkoušet také u odlišných publik nebo obsahů reklamy. Důležité tady je nezapomenout zapnout funkci testu, protože jinak se reklamy nebudou zobrazovat ve stejném poměru a výsledky tak nebudou relevantní. Testování však obecně není základním kamenem nastavování reklamy, a proto se mu věnujte, pokud jste v nastavování reklamy pokročilejší. Dobrých výsledků dosáhnete i bez něj.

Formáty a typy Facebook reklamy

Vaší reklamou se může stát úplně nový příspěvek nebo naopak příspěvek, který na vaší stránce už nějakou dobu je – toho docílíte kliknutím na Použít existující příspěvek v Nastavení reklamy. Tento postup volím ve chvíli, kdy vím, že nějaký můj příspěvek má nebývale pozitivní ohlasy a mohl by tedy fungovat i na zákazníky, kteří ještě produkt neznají.

 • Obrázek – u obrázku je třeba myslet na to, že odlišné formáty, ve kterých se bude reklama zobrazovat, vyžadují odlišné rozměry. Zkontrolujte tedy, že obrázek vypadá ve všech formátech dobře. Nepodceňujte ani popisek, který by měl k obrázku ladit a publikum zaujmout. V současnosti v popisku obrázku dobře fungují smajlíci, kteří vám umožňují přitáhnout pozornost.
 • Video – má větší pravděpodobnost toho, že si. ho lidé všimnou. Obecně platí, že lidé s videem více interagují, takže doporučuji tento formát vyzkoušet. Na druhou stranu video generuje méně prokliků než obrázek, takže je potřeba opět zvážit cíle vaší reklamy. Pokud nemáte peníze na vlastní video, Facebook nabízí docela slušné šablony. Na tvorbu videa však dnes existuje několik portálů. Například na webu Fiverr je možné zakoupit video od 100 Kč. 
 • Rotující reklama – Pokud nabízíte větší počet produktů, vyzkoušejte rotující reklamu, která umožňuje nahrát až deset obrázků či videí a je ideální pro inzerci na mobilních zařízeních, kde jsou lidé naučení scrollovat zleva doprava. Tento typ reklamy je nejlepší pro kampaň typu Prodeje z katalogu, kdy se nahraje XML Feed s produkty a Facebook automaticky vygeneruje rotující reklamu.

Umístění Facebook reklamy

Umístění Facebook reklamy není úplně jednoduché především z toho důvodu, že některá umístění lze použít jen s určitým typem kampaně a některé kombinace umístění nelze použít zároveň. Nejsnadnější volbou je automatické umístění, ale pak je třeba často kontrolovat, zda všechna umístění generují zisk a zbytečně neproděláváte. Obecně však můžeme říct, že pro začátečníky je toto automatické nastavení nejlepší volbou a algoritmy Facebooku se neustále rozvíjí, takže většinou odvedou dobrou práci.

U umístění je potřeba myslet na již zmiňované formáty. Reklama se musí zobrazovat správně, jinak může zákazníky odradit. Prohlédněte tedy náhledy reklam a případně některá umístění upravte. Nemusíte se bát, že by to jakkoliv ovlivnilo hlavní reklamu. Mezi nejčastější umístění patří Facebook kanál (tedy na hlavní stránce Facebooku), Facebook pravý sloupec, Instagram kanál, Instagram stories a Audience Network, což je vlstně obdoba obsahové sítě Google Ads a obliba tohoto umístění v poslední době roste.

Pozor na iOS 14

Není to tak dávno, co bylo do správce reklam přidáno Centrum zdrojů. Facebook vám v souvislosti s iOS 14 dá sadu doporučení, jak na tento systém přejít. Pokuste se je všechna vyřešit.

V první řadě budete muset v nastavení firmy přejít do Bezpečnosti značky a zde do Domény. U domény byste měli vidět zelenou tečku, což znamená, že je vše v pořádku. Pokud tam doména není, přidejte ji, ale ve formátu bez www. Dál postupujte podle instrukcí. Najdete zde tři možnosti ověření: pomocí DNS záznamu, nahrání souboru nebo meta značky. Je na vás, které si vyberete.

Po ověření se vraťte do Business Manageru a klikněte na Ověřit. Pokud se vám to nedaří, počkejte několik hodin, než se nastavení vašeho účtu aktualizuje. Po ověření v záložce Propojené položky můžete k doméně přidat facebookovou stránku.

Pro nastavení souhrnného měření událostí přejděte do správce událostí na svůj pixel, v Přehledu klikněte na Konfigurovat události webu. V nastavení se vám pak zobrazí možnost přidat ke každé doméně až 8 událostí, které následně můžete seřadit podle priority. Můžete navíc přidat události pixelu i konverze. To ovlivní zejména sady reklam optimalizované na konverze. Události, které v souhrnném přehledu nenastavíte, nebude možné použít pro optimalizaci.

Pozor však na to, že při každé změně sady reklam se daná sada na 72 hodin zastaví, takže nastavení neměňte příliš často.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Jak na placenou reklamu na Facebooku – 2. část” má již 0 komentářů

Ostatní uživatelé také četli:

Zamluvení, rezervování, tak by se dalo přeložit slovíčko booking. V oblasti reklamy a marketingu se jedná o termín, který znamená rezervování a další aktivity spojené s uvedením reklamy na obrazovky (případně do éteru). V žádném případě se tedy nejedná o nic, co by bylo spojené s knihami. Booking je termín, který se používá zejména při plánování TV kampaní. Přičemž...

Brikety mohou mít různé tvary. Mohou vypadat jako válečky, kvádry nebo kostky. Ale o co se vlastně jedná? Jedná se o stlačený hořlavý materiál, který se obvykle spaluje v kotlech, krbech a kotelnách. Je to typ tuhého paliva, který vzniká slisováním nejrůznějšího hořlavého materiálu. Brikety z biomasy jsou navíc považovány za ekologický zdroj energie. Pravopisně správně je...

Aktuálně se internetem šíří podovodné a falešné e-maily od České pošty. Dokonce se k nim už přidávají i podvodné zprávy. Jak je poznat? Podvodné e-maily od České pošty Česká pošta odkazuje zákazníky, kterým podvodné maily přijdou na následující adresu, kam je mají přeposílat: info@cpost.cz. Celá situace už je v řešení a Česká pošta na tom...

Čeština je záludný jazyk, ve kterém se málokdo vyzná. Víte, jak se správně píše zakrátko? Jestli ano, můžete si pogratulovat. V této příslovečné spřežce chybuje každodenně mnoho lidí. Pravopisně správně je pouze tvar zakrátko – tedy dohromady. Jedná se totiž o příslovečnou spřežku, která zpravidla vzniká z ustálených spojeních. V tomto případě se sloučila předložka „za“ a přídavné...

Stále oblíbenějším typem střední školy je gymnázium. Slovíčko gymnázium je dubletou, to znamená, že se může psát ve dvou variantách. První je již zmíněná varianta gymnázium. Ta druhá je trochu problematická, protože na rozdíl od jiných podobných dublet (fantazie / fantasie) nestačí jen zaměnit „z“ za „s“, ale musí se také zkrátit samohláska. Správně tudíž...

Téměř každý má oblíbeného učitele. Někoho, kdo vás povzbudil, protože viděl váš potenciál. Pátého října si udělejte čas na oslavu Světového dne učitelů – celosvětové akce, kterou zahájila Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) v roce 1994. Stejně jako Matilda měla paní Honey, Harry měl Brumbála a Cady paní Norbury, možná jste...
Načíst dalších 10 článků