Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

| Jak napsat na klávesnici svislou čáru – svislá čára na počítačové klávesnici (pipe nebo svislítko)

Hello 0

Svislá čára, rovná čára, rovné lomítko nebo také pipe. Říkejte tomu, jak chcete, každopádně tento znak se používá velmi často, a proto si vysvětlíme, jak se píše na počítačové klávesnici. Není na tom totiž nic složitého.

Kdy se používá svislá čára při psaní (nejen na klávesnici :-))?

Znak „|“, kterému se oficiálně říká „svislá čára“ nebo „svislý pruh“, hezky česky „svislítko“, , poangličtěle „pajpa“ a programátorsky nezřídka „ořítko“ (viz dále), nespadá mezí česká interpunkční znaménka a nejsem si jistý, zdali na něj česká typografie vůbec nějak blížeji nahlíží.

Pajpa pochází z anglického „pipe“, roura; tento význam má například v shellech unixových operačních systémů, kde umožňuje propojit výstup jednoho a vstup jiného programu, rouření. Oficiální český název tento znak pravděpodobně nemá, připomíná však příruby při sestavování potrubí z rour, z textů příkazů. Lidový kalk roura je kritizovaný zejména pro vzhledovou nepřípadnost – roura by měla ukazovat její průřez a anglické pipe má také bližší významy, jako pruh.

Tento znak často bývá zaměňován se znakem „¦“ (přerušovaná svislá čára), v programátorské praxi však záměna obou znaků není možná.

Svislítko se v české hladké sazbě užití téměř nenachází, snad pouze s výjimkou výpisů programových kódů v různých učebnicích a nesprávného užití vlivem grafické spodoby například s matematickými symboly (absolutní hodnoty, znak dělitelnosti). Právě toto užití svislítka, které je v hladké sazbě nepřípustné, se často a s velkým úspěchem objevuje na internetu. Proti tomu se nedá nic namítat a takové použití je často vzhledem k výraznému technickému zjednodušení zápisu považováno za správné.

V programátorské praxi se svislítku často říká „ořítko“, protože jeho (dvoj)zápis v mnoha programovacích jazycích znamená logické NEBO (OR). Unixáci by mě určitě napomenuli, kdybych nezmínil i prastarý termín „pajpa“ odvozený z letitého (dodnes neměnného) principu vstupně/výstupního řetězení příkazů právě pomocí symbolu „|“, tzv. roury (angl. pipe).

V technické praxi programátorům se svislítko používá pro logické NEBO, pokročilým uživatelům rozličných operačních systémů jako symbol se zvláštní funkční, kdy nejznámější je jeho využití v systémech postavených na jádře Unix a dále například tvůrcům webových stránek při tvorbě technických vzorců, které by bylo jinak obtížné zapsat.

Sémantický význam však v běžném textu tento znak žádný nenese, proto je dobré se mu vyhýbat, pokud to je možné.

Například v případě odkazů většinou možné je – a poměrně snadno. Pokud takto následuje více odkazů za sebou, pak by ve zdrojovém kódu mělo jít o seznam – a v tom jsou svislítka sémantický výrazně nadbytečná. Stejného efektu lze většinou dosáhnout pomocí vlastnosti border.

Jinak k tomu oddělování čehokoliv – k tomu svislítko není určeno, pro takové účely má čeština speciální interpunkční znaménka, například čárku, středník či půlčverčíkovou pomlčku (–).

Shrnuto: Tento znak lze použít všude tam, kam sémanticky patří (př. zdrojové kódy) a také tam, kde je využití jeho grafické spodoby výrazným benefitem pro uživatele (př. matematické vzorce, ve kterých nikdy nelze spoléhat na CSS). Pokud vedle sebe máte například dvě slova, která spolu úplně nesouvisí, můžete je oddělit touto čárou. Všem bude jasné, že k sobě nepatří. Text tak vypadá přehledně a strukturovaně.

Někdy to není s tou naší češtinou úplně jednoduché. Když si přečtete náš článek, tak budete mít jasno. V některých případech to není tak složité, jak se na první pohled zdá. V případě slova Silvestr / silvestr je nutné si uvědomit, že toto slovo může mít dva významy. Buď může označovat vlastní jméno, nebo bujaré oslavy spojené s posledním...

Já ji například mj. používám v zobrazení webu ve vyhledávání, kde odděluje název článku, rubriky a webu.

| Jak napsat svislou čáru přes Ctrl + Alt na klávesnici

Klávesy Ctrl + Alt se používají při psaní speciálních znaků nejčastěji. Důležité je zmínit, že Alt, který v tomto případě mačkáte, je na levé straně.

Podržte tedy Ctrl + levý Alt a pak stiskněte klávesu dvojitého W.

Druhou a velmi podobnou variantou je v tomto případě stisknutí Altu Gr, což je pravý Alt a plní stejnou funkci jako Ctrl + levý Alt.

Stiskněte tedy pravý Alt a klávesu dvojité W.

Pipe na numerické klávesnici na PC

I symbol svislé čáry má svůj konkrétní ASCII kód – tedy kód, který když vyťukáte na numerické klávesnici, tak se znak napíše. Nevýhodou je, že k tomuto postupu potřebujete numerickou klávesnici, kterou na notebooku často nenajdete. Zároveň byste měli mít i dobrého pamatováka, protože ASCII kódů je opravdu hodně. Nicméně nás teď zajímá ten jediný kód pro znak svislé čáry.

Podržte levý Alt a vyťukejte na numerické klávesnici za sebou čísla 1, 2, 4.

To by bylo k psaní svislé čáry vše a věřím, že si to zapamatujete tak, abyste to nemuseli stále dokola hledat na internetu! 🙂 Pokud vás zajímá, jak psát další speciální znaky, najdete je na přiloženém odkazu.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Píše se obligátní nebo oblygátní? Než začneme řešit pravopis, musíme si vysvětlit význam tohoto slova. Význam slova obligátníVýznam tohoto slova bohužel není úplně jasný. Jinými slovy, existují dva významy slova obligátní.obligátní = povinnýobligátní = obvyklýTo, jak kdo toto slovo použil, musíte tedy vždy odvodit z kontextu. Jedná se totiž o cizí slovo, které se dá...

Znáte ne pocit, když hodíte do moře láhev se vzkazem a ona dorazí přímo človíčkovi, na kterého celou dobu myslíte.Tak o tom je tento příběh. O opičákovi Pavlovi (viz komentáře). Bylo nebylo, v jedné zapadlé hospůdce jménem Chapeau Rouge žila jedna opička. Říkali ji Pavel. V tlupě zaujímala pozici security floor managera (česky – pozice vyhazovače). Až...

Taky teď všude vídáte zvláštní kódy jako KN95 nebo N95? Vítejte v době covidové. To je doba, kdy se nosí roušky a momentálně především respirátory. Ale respirátor není jako respirátor. V jednotlivých typech jsou podstatné rozdíly. Mezinárodní kódy respirátorů:N95 – kód USAKN95 – kód ČínyKF94 – kód KorejiRespirátory s kódem EU + Velké BritánieFFP1 –...

Jen málokdo v ČR toho ví o tvorbě eshopů a jejich provozu tolik jako človíček s přezdívkou „Souki“. Celým jménem Petr Soukup. Zakladatel společnosti Simplia s.r.o.  A přestože řešení od Simplie využívá už pár set eshopů. Přitom se o této malé české firmičce nikde moc nepíše. Je načase to změnit.Ahoj Petře, já již trochu nakousnul, čím se...

Jedná se o zkratku, která vznikla z anglických slov picture element, což v překladu znamená obrazový prvek. Je to termín, který je spojován s počítačovou grafikou. Pixel je nejmenší jednotkou digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Stále si pod tím nedovedete nic představit? V tom případě to řekneme jednoduše.  Jeden pixel je například jeden svítící bod na monitoru. Jedná se o...

Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda, která pomáhá lidem v boji se zákeřnými nemocemi i v rehabilitaci po úrazu. Člověk při ní sedí na speciálně vycvičeném koni, kterého vede proškolený pracovník. Rytmická koňská chůze má blahodárné účinky na fyzický i psychický stav nemocného.    Pravopisně SPRÁVNĚ je hipoterapieJediná správná varianta je hipoterapie. Pro lepší pochopení pravopisu musíme zdůraznit, že...

Sloveso vysmýčit nemá nic společného s míčem, proto je podoba vysmíčit nesmyslná. Slovo vzniklo ze základu smýčit (případně smýkat) a předpony „vy-“. Obě části patří mezi vyjmenovaná (nebo příbuzná) slova, takže by nám pravopis neměl dělat problémy. Pravopisně správně je vysmýčit! Dnes už se sloveso vysmýčit příliš nepoužívá, proto všichni nemusí znát význam slova. Raději ho...

I tohle slovo nám může pořádně zavařit. Jak se tedy píše? ✅ Akord – správná varianta. Můžeme si ji zdůvodnit množným číslem (akordy).❌ Akort – nesprávná varianta.Skloňování slova akordAkord je rodu mužského neživotného a skloňuje se podle vzoru hrad.pád – akordpád – (bez) akordupád – (k) akordupád – akordpád – akorde!pád – (o) akordupád –...
Načíst dalších 10 článků