Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jak nás ovlivňuje psychologie barev

Hello 0

Barvy jsou všude kolem nás denně. A přesně to je důvod, proč bychom se měli zabývat psychologií barev a tím, jak na nás která barva působí. Nebo jak můžeme skrz barvy působit na druhé lidi my sami. 🙂

Co je psychologie barev?

Než se podíváme na význam konkrétních barev, mám tu krátký teoretický úvod o tom, co to vůbec ta psychologie barev je.

Už v roce 1666 anglický vědec Sir Isaac Newton zjistil, že když čisté bílé světlo prochází hranolem, rozdělí se do všech viditelných barev. Newton také zjistil, že každá barva je tvořena jedinou vlnovou délkou a nelze ji dále rozdělit na jiné barvy.

Další experimenty prokázaly, že světlo lze kombinovat za vzniku dalších barev. Například červené světlo smíchané se žlutým vytváří oranžovou barvu. Některé barvy, například zelená a purpurová, se při smíchání navzájem ruší a výsledkem je bílé světlo.

„Vzhledem k převládání barev by se dalo očekávat, že psychologie barev bude dobře rozvinutou oblastí,“ poznamenali vědci Andrew Elliot a Markus Maier. „Překvapivě bylo dosud provedeno málo teoretických nebo empirických prací o vlivu barvy na psychologii.“

Navzdory obecnému nedostatku výzkumu v této oblasti se koncept psychologie barev stal aktuálním tématem v marketingu, umění, designu a dalších oblastech. Většina důkazů v této nově se zkoumající oblasti je přinejlepším neoficiální, ale vědci a experti učinili několik důležitých objevů a pozorování o psychologii barev a jejím vlivu na nálady, pocity a chování.

Červená barva

Červená přitahuje největší pozornost a je spojena se silnými emocemi, jako je láska, vášeň a hněv.

Je to univerzální barva, která značí sílu, sílu, odvahu a nebezpečí. Červená je zářivá, podnětná a vzrušující se silným odkazem na sexualitu a zvýšenou chutí k jídlu. Jestli tedy chcete svou druhou polovičku navnadit na divokou noc, vymalujte si ložnici červeně nebo si oblečtě červené spodní prádlo. Pozor však na to, aby místo ve vaší náruči neskončila u ledničky! 😀

Červená je energizující a vzrušující a motivuje nás jednat. Může také dát důvěru těm, kteří se stydí nebo jim chybí vůle.

Je to vřelé a pozitivní barva, obecně spojená s našimi nejvíce fyzickými potřebami a naší vůlí přežít. Vyzařuje silnou a mocnou mužskou energii. Zlepšuje metabolismus, zvyšuje rychlost dýchání a zvyšuje krevní tlak.

Noste červenou, abyste povzbudili skupinu nebo schůzku, ale v menších částech oblečení, jako je halenka nebo šála. V základním souboru tmavě zelené, šedé, černé a námořnické barvy také dokáže zvednout náladu. Červené kravaty jsou také upřednostňovány politiky jako součást partnerství červených a modrých kravat.

Ve velké míře může červená způsobit vizuální napětí. Příliš časté nošení vás může označit za odpovědnou, ale také za panovačnou osobu.

Oranžová barva

Oranžová je odstínem povzbuzení, optimismu a sebevědomí, což značí extroverta. Oranžová vyzařuje teplo a štěstí, kombinuje fyzickou energii a stimulaci červené s veselostí žluté. Oranžová může inspirovat odvahu, nadšení, omlazení a vitalitu. A opět může mít stimulační účinky zejména na chuť k jídlu. Tato barva je však poněkud dvojznačná, protože může být také známkou pesimismu a povrchnosti.

V obchodních aplikacích oranžová působí dojmem cenové dostupnosti v závislosti na zvoleném odstínu a jeho kombinaci s jinými barvami. Jemnější než červená představuje oranžová více ženské energie a energie stvoření.

Pro vytváření nových kontaktů nebo na obchodní setkání se nebojte tuto barvu obléct. Přirozeně se kombinuje s podzimními odstíny, které získávají umělecký nebo uzemněný nádech s hnědými a kořeněnými odstíny.

Nezapomeňte zkontrolovat svůj oranžový nákup za denního světla, protože oranžová vypadá na každém světle jinak. Oranžové kravaty pro muže jsou u mužů čím dál více oblíbené, protože vyzařují úspěch.

Žlutá barva

Žlutá je barva mysli a intelektu, rezonující s levou, logickou hemisférou mozku. Je to kreativní barva, tón nových nápadů a nových způsobů.

Jako nejsvětlejší odstín spektra je žlutá povznášející a osvětlující. Nabízí naději, štěstí a zábavu. Je to teplá a šťastná barva, která vytváří pocit veselosti a hravosti a rozjasňuje lidem náladu.

Příliš mnoho žluté však může způsobit úzkost, nervozitu, obavy a konfrontaci, zejména u lidí, kteří jsou již ve stresu. Může také naznačovat netrpělivost, kritiku a zbabělost a motivovat lidi, aby se stali přehnaně kritickými a odsuzujícími.

Vyhněte se žlutému oblečení, když jdete na první rande a snažíte se někoho sbalit.Lidé obecně a především muži mají tendenci považovat tuto barvu za levnou a nenáročnou. Je však skvělé, že vám pomůže odlišit se a lze ji snadno spárovat s moderujícím odstínem, který dodá větší autoritu, jako je středně modrá nebo lesní zelená. Žluté kravaty v poslední době spadly ze stojanu, ale stále je lze úspěšně nosit ve žlutomodrém potisku nebo puntíku.

Zelená barva

Zelená je barva přírody, rovnováhy a růstu. Je klidný a bezpečný, symbolizuje harmonii, uzdravení a stabilitu.

Představuje také bezpečnost a soběstačnost. Tmavší zelená se týká peněz, bohatství a prestiže, zatímco světlejší zelená zase znovuzrození, růstu a svěžesti.

Příliš mnoho zeleně však může vést k pocitům závisti, chamtivosti, žárlivosti a sobectví.

V podnikání je zelená prospěšná pro cokoli, co má co do činění se zdravím a léčením a propaguje přírodní, bezpečné, organické a ekologické produkty. Tmavě zelená je dobrou volbou pro peníze a finanční weby.

Tuto barvu noste bezpečně a ve svůj prospěch v práci, na prodejních prezentacích, při žádosti o financování nebo o půjčku. Na světlejší straně zeleně jsou tyrkysová a aqua dvě z nejoblíbenějších barev. Na druhé staraně spektra najdete tmavší modrozelenou, která je velmi vkusná a působí zkušeně. Muži mohou ve svůj prospěch nosit šedozelené kravaty, když chtějí vypadat přístupně a autoritativně.

Modrá barva

Modrá je barva důvěry, vyrovnanosti a míru. Naznačuje loajalitu a integritu, stejně jako konzervatismus a předvídatelnost.

To má na mozek opačný účinek než červená. Je uklidňující, snižuje napětí a strach, zpomaluje tepovou frekvenci a snižuje chuť k jídlu. I když inspiruje moudrost a vyšší ideály, je to barva upřímná, zdrženlivá a tichá.

Protože modrá je ze všech nejvíce oblíbená barva, je nejbezpečnější ji použít napříkladí na obchodních a leteckých uniformách. Vztahuje se k důvěře, poctivosti a spolehlivosti, a proto pomáhá budovat loajalitu zákazníků. Modrá funguje dobře pro firemní svět a často se používá při důležitých schůzkách. Noste ji při pohovorech a setkávání s profesionály v oboru, jako jsou účetní, pojišťovny, bankéři a další finanční společnosti, kde je důležitá důvěra a spolehlivost.

Nevýhoda modré a zejména námořnické je, že se může zdát zralá, konzervativní a tak trochu nudná. Existuje však několik variací modré, které jsou více vzrušující než námořnická modrá. Vzpomeňte si na královskou nebo modrozelenou modrou, která je věrohodná, a přesto zajímavější než klasická modrá.

Kravaty s královskou modrou jsou skvělé pro konzervativní publikum. Taková kravata se bude jistě skvěle doplňovat s bílou nebo světle modrou košilí.

Fialová barva

Fialová je barvou představivosti a spirituality, inspirující vysoké ideály. Může být kreativní a individuální, ale i  nezralá a nepraktická. Značí jakýsi  introspektivní tón, který nám umožňuje spojit se s našimi hlubšími myšlenkami.

Lidé přitahovaní k purpurové barvě jsou obvykle citliví a soucitní, chápaví a podporující, myslí na druhé před sebou. Často budou mít mírumilovnou a klidnou povahu a za každé situace si zachovají svou důstojnost.

Fialová znamená bohatství, dokonce i královské hodnosti, stejně jako kvalitu, fantazii a kreativitu. Tento baarevný tón zvyšuje u lidí pocit krásy.

Často se používá k označení vysoce kvalitního nebo vynikajícího produktu. Pokud podnikáte v oblasti služeb, použijte ve svém marketingu purpurovou reklamu k propagaci svých prémiových služeb. Na příštím nákupním výletu hledejte fialovou, což je mnohem kreativnější volba než nákup další černé bundy. Je to dobrá náhrada za červenou a hodí se k většině pastelů, aby poskytla vysoce kontrastní vzhled autority, aniž by se uchýlila k černobílému klišé. Tuto barvu noste s jistotou, že budete vypadat draze a kreativně.

Fialové kravaty a pastelově fialové nebo pruhované košile pro muže často upřednostňují dobrodružnější a kreativnější lidé. Noste je s důvěrou, pokud zastupujete kreativní průmysl, službu nebo produkt.

Jak to tedy s tou psychologií barev je?

Každý z nás je individuální bytost a za sebe si myslím, že každá barva působí na různé lidi jinak. 🙂 Přehled, který jsem zde uvedl je ale prověřen léty a můžete se spolehnout na to, že většina uvedených prvních dojmů, které z vás lidé budou mít v různých barvách, určitě platí. Přesto se jistě najde někdo, koho pohled na modrou barvu probere a zvýší mu chuť k jídlu, ačkoliv to tak fungovat nemá. Záleží totiž i na tónu barvy a ten je pokaždé trochu jiný.

Každopádně barvy jsou zábava a například v oblékání není důvod se jich bát. 🙂

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Mít kabriolet se shrnovací střechou je sen každého pořádného chlapa. Ale kdo si může takové auto dovolit? Jedničkáři! Proto byste měli ovládat češtinu. Nebo můžete jít druhou cestou a naučit se vydělávat peníze.  Pravopisně správně je shrnovací! Ve slově se často chybuje kvůli výslovnosti. Málokdo totiž říká [SHRNOVACÍ]. Mnohem častěji v běžné řeči uslyšíte podobu [SCHRNOVACÍ],...

Kdo by neměl rád čokoládu? Hlavně děti ji milují a rozhodně si zaslouží svůj vlastní mezinárodní den čokolády. Pojďme se podívat, odkdy se slaví a proč. Kdy se slaví světový den čokolády?Světový den čokolády připadá vždy na sedmého července (7. 7.).Historie světového dne čokoládySvětový den čokolády, který byl založen v roce 2009, představuje údajné výročí...

Je to nečekané, ale jedná se o pojem, který je pevně spojen s kinem. Obvyklý týden začíná v pondělí, ale kinotýden začíná ve čtvrtek. Proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý. Nové filmy jsou obvykle nasazovány právě ve čtvrtek. Teď už víte vše, takže si pořiďte popcorn, nápoj a vyrazte do kina na svůj oblíbený film. A...

Motá se kolem webů již několik let. Teda vlastně spíš pár desítek let. Programoval, kódoval a nakonec se dostal ke grafice a focení. Tak by se ve stručnosti dala popsat životní cesta Petra Václavka. Pojďme se tedy vydat na její začátek…Petře, na svém webu máš uvedené, že ses narodil jednoho krásného dne :-). Kdy přesně to bylo?V úterý.A mohl...

Vždycky, když si nevíte rady se psaním příslovcí, zkuste si najít původní výraz a slova odvozená. Pravděpodobně pak bude podstatně snazší odůvodnit správný pravopis příslovce. Zkusme si tedy najít podstatné jméno. Je to suverén. Od něho si odvodíme přídavné jméno, které vznikne spojením základu suverén a přípony „-ní“. Tím vznikne zdvojené písmeno „n“, které je...

Dopodrobna znamená jinými slovy detailně, do hloubky. Dopodrobna je příslovečná spřežka, proto se píše dohromady. Dvouslovná varianta do podrobna ve spisovné češtině neobstojí. Je nesprávná. Pravopisně SPRÁVNĚ je dopodrobnaNejlehčí bude, když si zapamatujete, že se jedná o spřežku. Anebo se vždy podívejte na tento web.Kdo by hledal nějaké zdůvodnění, toho musíme zklamat. Se spřežkami to...

Jedná se o složení slov mass a prestige. Co to tedy je? Je to marketingový pojem, který označuje produkty, které jsou prestižní, ale i cenově dostupné. Je pouze malé procento lidí, kteří nechtějí mít luxusní zboží. Bohužel (bohudík) si ho většina nemůže dovolit. Tím vzniká na trhu zajímavá trhlina, kterou se snaží někteří výrobci zaplnit....

Slovo cache se na první pohled liší od běžné české slovní zásoby. Má totiž svůj původ v angličtině. Přestože se jedná o poměrně nové slovo, už se stihlo částečně začlenit do českého jazyka. Sice si ještě udržuje svůj původní pravopis, ale jinak je možné výraz cache skloňovat běžným způsobem podle vzoru růže.   Pravopisně správně je...

Šipek můžete na klávesnici udělat hned několik, takže pokud neumíte skákat šipku do bazénu, naučte se ji dělat aspoň na počítači. Určitě se vám to někdy může hodit a aspoň už to nebudete muset hledat pořád dokola na internetu. 🙂 Jak udělat šipku na klávesniciŠipky můžete psát do všech světových stran. Proto uvádím návod na...
Načíst dalších 10 článků