Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jak poznat fake účty na Facebooku?

Jsou krásné. Anebo přinejmenším dříve byly. Jsou na Facebooku. A ještě jedno mají společné – existují pouze v tom virtuálním světě. V reálném životě je nemáte šanci potkat.

Tereza Doležalová (kterou pan tvůrce brzy přeoperoval na chlapa, ale zapomněl smazat jeden status), Alice Sitzová, Daniela Kolářová. Všechny tyto nádherné holky a kluky najdete na sociálních sítích. A mají jedno společné. Ve skutečnosti se za těmito profily skrývá někdo zcela jiný a vypadá zcela jinak.

Těch jmen samozřejmě najdete více a nemusí se vyskytovat vždy jen na Facebooku. I když s fake profily se setkáte nejčastěji právě ve spojistosti s touto sociální sítí… I když největší provar se tehdy podařil CoolPeople na LinkedInu. Odtud možná znáte Lucku Svobodovou.

Lucka Svobodová je jedna z nejznámějších HRek na Googlu, jen ji ještě nikdo neviděl osobně

Níže jsem se pokusil shrnout, jaké společné znaky mají falešné profily a jak je spolehlivě (ne)poznat.

A budu samozřejmě rád, pokud do komentářů uvedete další „profláklé“ fake profily, které by bylo fajn znát :-).

Často jsou to ženy. Nebo to aspoň ženy dříve byly

Asi nejspíše z toho důvodu, jelikož se na internetu  pohybuje více seznámení chtivých mužů.

A stejně tak asi i proto, že (nezávistivé) ženy, v případě, že je dívka hezká, tak spíše schválí žádost o přidání mezi přátele. Muži by od zástupce stejného pohlaví nejspíše takovou žádost odmítli, pokud by daného člověka neznali osobně.

Terka je ve skutečnosti Marco. Má tedy pindíka...

Výjimkou jsou teenageři, kteří mezi své přátele přidají skoro každého.

I tuto část jsem si v rámci tohoto článku vyzkoušel. Zkrátka u mlaďochů se jede na počet přátelství, na kvalitu se moc nehledí. Stačí tedy jen vybrat vhodnou a ne moc profláklou profilovku (tedy ne nic z filmu Stmívání) a máte během pár hodin dostatek nových kamarádů.

Často se pak ale z vaší oblíbené virtuální slečny stane někdo zcela jiný. A tak se z Terky stane klidně přes noc Marco. Akorát je pak třeba nezapomenout za sebou zahladit stopy a smazat všechny předchozí statusy.

Profil byl založený nedávno a je až přehnaně aktivní

Pojem nedávno může představovat buď tento či minulý rok. Což o to, na tom by nebylo nic divného. Dá se předpokládat, že ne každý má založený Facebook.

Ale v ČR je to skoro každý druhý.

V roce 2014 podle oficiálních dat používalo Facebook 4,2 milionu Čechů, datováno k dnešku to bude již asi něco kolem 5-5,5 milionů uživatelů (což je vaná většina české internetové populace, která čítá přibližně 7 milionů uživatelů). Tedy šance, že byste zrovna nyní narazili na někoho, kdo nemá Facebook je zhruba 50:50.

K tomu, abyste však spolehlivě určili, jestli se jedná o „fake“, vám to však stačit nebude. Budete tomu muset věnovat trochu více času a úsilí.

To je ostatně také důvod, proč ani Facebook nemá zatím žádný spolehlivý mechanismus sloužící k tou, jak určit bezpečně falešný profil a proč jsou často tyto nahlášené profily posuzovány mnohdy ručně.

Uspěchaná historie falešného profilu

Častým jevem je, že autor nově založeného fake profilu se snaží vytvořit dojem, že se jedná o reálného uživatele.

Zatímco u pravého profilu máte díky své aktivitě za poslední roky vytvořenou určitou historii příspěvků a máte vytvořený okruh přátel, kteří vás znají (a tento přirozený vývoj vašeho profilu vám zabral i klidně několik let), tak u fake profilu na něco takového není čas (a ani to z povahy věci nejde – zkrátka takový fake profil nikdo znát osobně nebude a rozhodně nemáte roky na vytvoření jednoho falešného profilu).

Tvůrce fake profilu potřebuje mít vytvořené vše rychle a nemá roky, tak jako vy, na to vytvořit stovky statusů. Musí zkrátka všechno to, co ostatním trvá roky, zvládnout v řádu dnů, maximálně týdnů. A většinou tam najdete jenom fotky, protože ty mají šanci zaujmout.

A proto tedy tak často u fake profilu vidíte, jak jsou tam nahrané desítky fotek za  několik dní. A od data založení je tam najednou přehršle statusů a komentářů.

Zde je třeba také zmínit to, že když jste noví na Facebooku, tak asi rozhodně nebudete znát všechny funkce, kterými Facebook oplývá a chvíli se budete rozkoukávat, než přijdete na to, co máte dělat a jak se máte chovat. Fake profil tuhle fázi často přeskakuje, jelikož tvůrce tohoto profilu je dosti často zkušeným uživatelem této sociální sítě.

Proto mají tyto profily také potřebu posílat desítky žádostí o přátelství. Nicméně tuto partyzánštinu už Facebook začal postupně eliminovat. To je ostatně také důvod, proč se vám v případě, že posíláte žádosti o přátelství bez rozmyslu a ideálně rychlostí blesku, bude zobrazovat hláška, že s daným uživatelem nemáte žádné společné přátele a budete muset odsouhlasit, že víte, k čemu tato funkce slouží.

Tuhle hlášku budete vídat, když budete spamovat, vy buzíci

Pokud tuto hlášku budete ignorovat a vesele dál rozesílat žádosti o přátelství, tak vám Facebook tuto funkci automaticky na určitý čas zablokuje. Je to opět jeden z obranných mechanismů Facebooku proti takovýmto vykukům.

Nicméně, než dojde k zablokování této funkce, tak se musíte fakticky docela dost snažit anebo vás musí nahlásit větší počet uživatelů…

Mnoho přátel a nikdo jej / ji nezná

Díky tomu, že vlastní falešného profilu obesílá desítky a stovky lidí, tak jej z povahy věci ani nikdo znát nemůže. Což opět napomáhá k odhalení profilu.

Cílem fake uživatele je se naopak infiltrovat mezi vaše kamarády. Opět – spíše vyhovíte žádosti o přátelství od lidí, které (asi) znají i vaši kamarádi. A přesně na to sází i tvůrce fake profilu.

Krásná Terka je ve skutečnosti virtuální muž

Tady dám tedy takovou radu – pokud si nejste jistí, zda to je nebo není reálný člověk, podívejte se, zda má mezi přáteli i někoho, koho znáte. Pak stačí tomu dotyčnému napsat, odkud zná člověka, co si vás přidával mezi přátele. Pokud vám odpoví, že si jej jen přidal a nezkoumal to (stává se) a daný profil splňuje jedno či více kritérií, které jsem popsal výše, jedná se s největší pravděpodobností o fake.

Problém nastává ve chvíli, kdy ve virtuálním světě vznikne několik virtuálních profilů, které se tváří, že jeden druhého navzájem znají (zkrátka jako kdyby to byli kamarádi). Skupiny fake profilů už se hůře rozklíčují, jelikož tam zkrátka  musíte zkontrolovat více jak jeden profil. A pokud si se všemi profily dal někdo hodně záležet, šance, že se vám je podaří odhalit, je o dost nižší.

Jelikož se tyto profily pak zdají skutečným lidem jako reálné.

Statusy

Když jste na Facebooku, máte skvělou postavu, máte prachy anebo něco jiného, co by vám ostatní lidé mohli závidět, tak se s tím automaticky pochlubíte.

Díky tomu mohou ostatní vidět, že jste na dovolené se svou vyvolenou a mohou vám patřičně závidět.

Pokud jste to nikdy nevyzkoušeli, doporučuji to zkusit. Ten pocit, kdy se sluníte na pláži a ostatní jsou až po krk zavalení sněhem, je k nezaplacení. A mnohdy skutečně k nezaplacení je, protože ta drahá dovolená a profi foťák, který potřebujete na bezhybné fotky, skutečně zadarmo také není…

A protože ne každý z nás má miliony na to, aby se mohl válet celý život u moře, je tohle jeden z možných ukazatelů.

Stejně u reálného profilu se bude lišit i povahu jednotlivých statusů – všechny stejné rozhodně nebudou.

Jednou se vyfotíte ve fitku. Podruhé se objevíte s kamarády v kině. Příště zase budete iritovat své přátele z dovolených. Nebo z nějaké zazobanecké párty.

Tak tohle je určitě noční můra každého cizince, který se rozhodl studovat češtinu. Je mnoho češtinářských špeků, které se pletou. Tvary přijeď a přijeť patří mezi ně. Proto se nemusíte za nic stydět, že hledáte správný tvar na internetu. Pravopisně správně je přijeďPravopisně správně je pouze tvar přijeď. Je to rozkazovací způsob od slovesa přijet.Právě...

A sem tam k tomu přihodíte i nějakou fotku, kde nejste sami, případně vás v těchto fotkách někdo označí. A budete zkrátka žít podobně jako žijete v reálném životě – tedy nebudete sami.

Terka je lasice, co? Spíše lasic no...

Rozhodně nebudete postovat od rána do večera statusy, kde budete polonazí v tangách a ptát se ostatních:

„V čem mám vyrazit ven do zimy? V růžové mikině a v tangách? Anebo jen v tangách?“

„Sluší mi to? Pokud myslíš, že jo, dej mi like! Jestli si myslíš, že si mám vzít něco jiného, napiš mi co.“

„Je tu nějaký nadržený sameček na pokec?“ (i když s podobnými statusy se čas od času setkáte i u reálných profilů :-))

Obsah je král a stejně tak asi kamarádka Alice - taky má pindíka

Jsou na dovolené

Tento bod se ještě vztahuje k předchozím řádkům. Fake profily jsou dost často na dovolené.

A to skoro pořád. Pořád u moře, pořád v teple a v blízkosti pláže. My digitální nomádové sice také občas odjedeme někam na dovolenou, ale rozhodně tam nejsme každý den v roce.

A proč tomu tak je? No protože když kradete fotky fitness modelů a fitness modelek a ti žijí v Miami, na Floridě či v Kalifornii, kde je pořád slunečno, tak stejně tak budete mít všude slunečno i na fotkách.

Opět – to neznamená, že i v reálném životě nemůže někdo hodně cestovat a věčně se opalovat u moře – může. V takovém případě se pak zkuste podívat, zda na daný profil nesedí nějaký další typický prvek, o kterém se zmiňuji v tomto článku.

Mnoho odkazů a reklam

Krásnou ukázku najdete u profilu Daniely Kolářové. Fake profil totiž někdo vytváří za předem daným účelem. Většinou jde o propagaci nějakého brandu.

A protože autor fake profilu chce vidět rychle výsledky, tak nemá čas na to vymýšlet desítky statusů, kterými by to prokládal.

Danča Kolářová - další žena s koulemi

Zde se mi nevím proč, vybavil tento obrázek:

Když si s fake profilem likujete vlastní status, působí to nějak takhle. A stejně tak to působí, když šíříte pomocí fake profilu vlastní články

Naprosto debilní jména

Opět další ukázka toho, jak lze odhalit fake profil. Předem ale říkám, že ve chvíli, kdy si někdo dává docela dost velkou práci s tím, abyste nepoznali, že se vás někdo snaží oblbnout, tak zvolí i relativně česky znějící jméno.

Ale neplatí to vždy a všude. Rozhodně se nedá se 100% určitostí říct, že Franta Skočdopole anebo Anna Lopatová je fake jenom kvůli tomu, že se při každém jejich vyslovení dusíte smíchy.

Ale jakmile se vám stane, že si vás přidá do přátel někdo, koho neznáte a jeho / její jméno zní zkrátka divně, měli byste zpozornět. Nejspíš se nejedná o reálný profil.

Mají perfektní profilové fotky

Samozřejmě i skutečný profil může mít nádhernou profilovou fotku. Ale když tam nějaká neznámá dívka či chlapec během jednoho dne nasype 50 profesionálně upravených a vyretušovaných fotek, tak je to buď fotograf, co poslední dva roky nedělal nic jiného, než jenom upravoval své vlastní fotky.

Anebo fake profil.

Anebo obojí 🙂

Dá se poznat bezpečně, že se jedná o falešný profil?

Jak vidíte, těch faktorů, podle kterých jde zhodnotit, zda se jedná či nejedná o falešný profil, je docela dost. Někdy se z toho docela zapotíte a samotné vyhodnocování pak často dost připomíná práci Sherlocka Homelesse. Musíte se totiž často infiltrovat vy sami mezi společenstvo „fejků“.

Vím, že tímto článkem dávám také tak trochu návod těmto podvodníkům, jak vytvořit dokonalý fake profil, ale spíše věřím, že díky těmto řádkům začnou lidé být více obezřetní a podvodné profily nahlašovat anebo si je aspoň nebudou přidávat mezi přátele / kontakty s takovou lehkomyslností.

Navíc se domnívám, že každý uměle vytvořený profil se dříve nebo později (v závislosti na jeho popularitě) podaří odhalit. Přece jenom ve chvíli, kdy máte 3 000 přátel na Facebooku, tak si čas od času (stejně jako já) dá práci s tím, aby si zrovinka ten váš profil trochu proklepnul.

A vždy se mezi těmi lidmi najde někdo, kdo rozumí „těm internetům“ trochu více a umí použít k odhalení falešného profilu trochu sofistikovanější metody. Tedy i u „fejků“ platí ono slavné přísloví, že lež má krátké nohy. A že i vy nebo kdokoliv jiný je pak schopný dohledat, že Terka má sestru na východě a jmenuje se Anastasia Domanskaya.

Důležité je na fake profilu publikovat obsah, který má šanci zaujmout

Protože, i když se autor fake profilu bude snažit sebevíc (ať chce nebo ne), dříve nebo později udělá nějakou chybu, která jej odhalí.

A pak bude jeho tvůrce (v případě Daniely Kolářové -> Milan Charvát) bude za blbce ve chvíli, kdy se na to přijde.  Což k šíření dobrého jména samotného internetového projektu a jeho vlastníkovi moc neprospěje. Protože si vás lidé automaticky zaškatulkují mezi lháře a podvodníky.

Zde bych potom použil další poučení – pokud už chcete použít něčí identitu, napište to rovnou a klidně si vytvořte parodický účet (viz parodický účet na Twitteru Karla Schwarzenbergera.

Když totiž bude hned od začátku jasné, že se jedná o recesi, můžete se za docela krátkou chvíli stát virtuální celebritou a nikdo vám takový profil rušit a nahlašovat nebude.

Tedy pokud zrovna nebudete parodovat OVB :-).

Proč by to někdo dělal?

Možná si teď říkáte něco o tom, že autor je trochu schizofrenik. Má pocit, že jej od rána sleduje FBI. Jeho dům hlídá CIA a jeho poštovní schránku si po večerech otvírá Barack Obama.

Schizofrenik nejsem. Můj dům nehlídá žádný agent CIA a ani FBI.

Ale jsem skálopevně přesvědčen o tom, že mě sledují agenti KGB. 

Jen už automaticky očekávám, že vše, co najdu na internetu, nemusí odpovídat realitě. Stejně tak vím, že náš obraz na internetu (ať už na sociálních sítích nebo kdekoliv jinde) může být zcela jiný, než je ve skutečnosti.

Že za perfektním specialistou na internetový marketing se může skrývat asociál, který neumí ani pořádně mluvit a o internetu ví velké kulové. Že za krásně vypadající profilovým obrázkem dívky se může skrývat třicátník, který chce zpropagovat svůj projekt, klub či diskotéku a nechce do propagace investovat ani korunu.

Pouze mě udivuje, že tolik lidí zkrátka nerozezná falešný profil a ještě si s těmito virtuálními lidmi jsou schopní měsíce dopisovat :-).

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Jak poznat fake účty na Facebooku?” má již 2 komentářů

 1. petr tuma11:09 dne 13.5. 2020 napsal/a

  sám razím myšlenku že21. .stol.je století FAKU.Ale čeho je moc toho je příliš…Jakoby fake byl jen na internetu…Jakoby mezi lidma ,ve vztazích ,ve vynášení rozsudků ,tzv.vyšetřování policie nevévodila LEŽ!Až to nabírá dojmu že to právě tak někdo ,ten zločinně nastavený stát, chce,a že např.milostné mailové podvody,sám obětí?,dodnes nevím ,když to čr policie odmítá šetřit/jen sepsaný protokol…/
  Achtít po lidech na FB aby psali jen svým známým je neskutečná nepřirozenost…,když se v dobách izolace chtějí právě seznámit ,aby nebyly sami ,a klidně i ze zahraničí-určitě větší nad+ěje než na seznamkách -zde 99%fake,a nikdo to neřeší ,v mediích o tom drží hubu ,a hl.proto ,aby zakryly fakt že ženy jsou za vodou ,když nalezly do všech možných bordelů. Další aspekt je že se nechce aby se lidé dávaly dohromady ,bojovat společně za lepší svět -a tak židobolševická klaka chce tuto velkou možnost otrávit ,aby lidé kapitulovali …když zde vládne fake

 2. JANA HOMOLKOVÁ-FILIPIOVÁ08:15 dne 3.4. 2019 napsal/a

  PROSÍM O POMOC.JELIKOŽ JSTE MNĚ UŽ NĚKOLIKRÁT ZABLOOKOVALY EMAIL-ÚČTY A PROFIL-ÚČTY NA FACEBOOKU TAK JSEM MUSELA ZADAT VŽDY NOVÝ,A JINOU FOTKU.MÁM TŘI.NA KAŽDÉ MÁM JINOU FOTKU,ALE JSEM TO STÁLE JÁ.JINÍ LIDÉ A ZNÁMÝ TAKY MNĚNÍ PROFIL.FOTKY.A JAKMILE JSEM PŘEDĚLALA JINOU FOTKU UŽ JSTE SI MYSLELY ,ŽE JDE O JINOU OSOBU.PŘITOM TAM MÁM MOBILNÍ ČÍSLO-604314432.TYTO EMILY JSOU VŠECHNY MOJE-jana.homolkova.filipiova2541965@seznam.cz-jana.hom.filipi1965@seznam.cz-homolkova.jana2541965@seznam.cz.stále mám s váma problémy.šly by tyto emaly a účty schrnout v jeden stálý-pod mým mobil.č.a neblokujte mně.a co to znamená ,že server-nenalezen-stále mně blkuje moje uživ.jm.a do třetice,že jsoumé emaily zastarale.co mám dělaat.vypadá to,že brzy vše zruším,už těch problémů mám dost.

Ostatní uživatelé také četli:

Fotí. Dělá retuše. Své výtvory pak upravuje a prodává ve fotobankách. Provozuje weby, které (jak jinak) tvoří hlavně fotografie z oblasti geologie. Celý jeho život se tak nějak točí kolem obrázků. To je basti alias Zbyněk Buřival.Ahoj Zbyňku, i tebe poprosím o pár vět na úvod o své osobě. Děkuji.Ahoj všem. Pocházím z Brna, často se stěhuju a...

Používáte tvar tericální? Pak děláte chybu. Pravopisně správně je terciární!Bohužel neexistuje žádná jednoduchá poučka, která by nám pomohla s pravopisem. Prostě si slovo terciární musíme zapamatovat. Pomoci si můžeme pouze podobnými slovy, ve kterých se tolik nechybuje -> primární, sekundární.A co přídavné jméno terciární znamená? Významy mohou být dva.Terciární = třetí v pořadí.Terciární sektor = oblast národního hospodářství zahrnující...

Splín nemá nic společného se slovem plyn, ani se slovem plynout. Splín nepatří ani mezi vyjmenovaná slova, takže není důvod, proč psát splín s tvrdým „y“. Pravopisně správně je pouze splín. A co vlastně slovo splín znamená? Je to podstatné jméno, které označuje melancholií, případně sklíčenost a smutek. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova splín: Mít splín v tomto...

Pouliční umění, které je prováděno ve veřejných prostorách, se nazývá graffiti. Jsou tam dvě „f“ a měkké „i“. Jiná varianta než graffiti není pro malování a sprejování v ulicích přípustná. Takže žádné grafiti nebo graffity. Správně je graffitiJedinou správnou variantou pro označení pouličního umění je graffiti s dvěma f a měkkými i. Důležité je si zapamatovat,...

Má se psát se všemi chlapci? Se všemi stroji? Nebo se všemy děvčaty? jednotné číslo pád mužský ženský střední 1. všechen všechna všechno, vše 2. všeho vší všeho 3. všemu vší všemu 4. všechen všechnu, vši všechno, vše 6. o všem o vší o všem 7. vším vší vším množné číslo pád mužský ženský střední...

Tohle je první ze série článků o webové analytice. Postupem času se tento seriál bude rozrůstat (snad). Takže pojďme na to. Na začátek trocha teorie, kterou však doporučuji přečíst, najdete tam možná také pár odpovědí na vaše otázky, které podle mého soudu řeší anebo řešil snad každý, co s webovou analytikou začínal. Předem také rád na...

Ne, že bychom toto slovo užívali denně, ale občas na něj natrefíme všichni. Jeho pravopis, respektive správné hláskování může někoho plést. Proto si to vysvětlíme. A to jako vždy na příkladech. Správně je francouzštinaJedinou správnou variantou je francouzština. Můžete si to zapamatovat podle toho, že nejprve máte slovo Francouz jako příslušník národa a k tomu...

Stručně, jasně, výstižně. Brief je soubor přesných informací, které pomohou tvůrcům kampaně, aby dosáhli požadovaných cílů. Jak už bylo psáno v první větě, brief by měl být maximálně stručný, jasný a výstižný. Brief sepíše klient (zadavatel reklamní kampaně). Jedná se o podrobné sdělení toho, jakou má představu o vedení komunikace.Dobře napsaný brief šetří čas a prostředky...

Ve francouzském jazyce je výraz tresor, v němčině Tresor. My však žijeme v České republice, proto se musíme ptát, jaká je správná podoba v českém jazyce? Pravopisně správně je pouze tvar trezor!Sice se k nám slovo dostalo z němčiny, ale psaná podoba se přizpůsobila výslovnosti. Slovo trezor je plně počeštěné, takže ho je možné úplně normálně skloňovat podle vzoru hrad.O...
Načíst dalších 10 článků