Jak se píše adresa na balík nebo dopis?

Píšete dopis nebo posíláte balík, ale nevíte, kam a jak se píše adresa? Raději se ujistěte, abyste neprohodili příjemce a adresáta a nebyli za blbce. Ono je to totiž matoucí. A navíc má psaní poštovní adresy na dopis i balík svá pravopisná pravidla.

Jak napsat adresu na dopis nebo balík

Mám tady pro vás takové desatero, kterého se řídit, pokud odesíláte dopis:

 1. Piště čitelně – důležitější než všechny ostatní náležitosti je to, zda se dá vaše písmo přečíst. Nejčastěji se používá hůlkové písmo. Ale i kdybyste psali psacím, tak je důležité, abyste adresy nenadepsali škrabopisem. Teda pokud chcete, aby byl váš dopis správně doručen.
 2. Pokud se ptáte, kam napsat adresu na dopis, odpověď je jediná – do levého horního rohu patří údaje odesílatele, do pravého dolního rohu pak údaje příjemce. To je všeobecně známé pravidlo, které musíte dodržovat, aby nedošlo k nedorozumění.
 3. Všechny údaje musí být zarovnány vlevo.
 4. Na konci řádku nepiště interpunkci – výjimkou jsou případy, kdy na konci řádku je nějaká zkratka (např. s. r. o.). Jinak se však při psaní adresy interpunkce nepoužívá.
 5. Adresa se píše vždy s velkým počátečním písmenem.
 6. PSČ a název pošty patří k sobě  – pokud posíláte dopis do poštovní přihrádky, napište za poštovní směrovací číslo i název pošty. Obojí by tedy mělo být na jednom řádku.
 7. Pokud máte poznámku k odeslání dopisu (např. doporučeně), píše se na obálku vlevo pod poštovní adresu odesílatele. Poznámku za vás však většinou vyplňuje pošťák.
 8. V případě, že píšete adresu rukou, měli byste mít na paměti, že písmo nesmí být menší než 0, 25 cm. Psát byste něměli žádnými barevnými zvýrazňovači.
 9. PSČ se dělí na trojčíslí a dvojčíslí oddělená mezerou.
 10. Pište čárku mezi údaji, které píšete na jeden řádek.

Pořadí údajů v adrese

V dopise pro fyzickou osobu se na první řádek píše oslovení s velkým počátečním písmenem, tedy Vážená paní/pan/rodina/manželé apod.

Poté následuje jméno adresáta nebo organizace. U fyzických osob lze přidat titul.

Pod jménem by měl být název ulice s číslem popisným. Tyto dva údaje patří k sobě a čárkou je nedoddělujeme.

Na posledním řádku se vždy uvádí PSČ a za ním se dělají dvě mezery, za kterými je na stejném řádku uveden ještě název města nebo obce.

Hotovo! Není to nic složitého, přesto stále spousta lidí netuší, jak obálku nadepsat. Takže vám na poště určitě hlavu neutrhnou, pokud nějaký detail opominete. :)

 

 

 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*