Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jak začít s Google Analytics – 1. část

Dejme tomu, že jste se dozvěděli, co je to Google Analytics a rádi byste s tímto nástrojem pracovali. Jenom nevíte jak. Mám tu pro vás proto návod na základní i pokročilé nastavení v Google Analytics 3, což je aktuálně nejrozšířenější verze.

S Google Analytics pracuji denně a pokud se ponoříte hlouběji do online marketingu, pravděpodobně se bez tohoto nástroje neobejdete.

Co to je Google Analytics

Slyšeli jste toho možná hodně, ale pro jistotu bych vám tento systém rád více přiblížil. Abychom si byli jisti, že pod pojmem Google Analytics myslíme všichni to samé.

Nejjednoduššeji popíšeme Google Analytics (GA) jako bezplatný systém na měření a vyhodnocování  návštěvnosti webu.

GA je však mnohem složitější nástroj, který poskytuje komplexní přehledy a o návštěvnících webu se díky němu dozvíte téměř vše, co vás ohledně návštěvnosti zajímá – ať už jde o průměrnou dobu jedné návštěvy, bounce rate atd.

Základy Google Analytics

Nejprve se musíte v GA zorientovat a vědět, jaké nástroje kde najdete.

Když Google Analytics otevřete, po levé straně se vám zobrazí menu. Zde můžete zvolit domovskou stránku, na které najdete velmi zjednodušené přehledy návštěvnosti vaašeho webu. Dále můžete zvolit Přizpůsobení, které umožňuje nastavit obsah vlastních přehledů – sestavíte si tak jakýsi balíček statistik, které vás opravdu zajímají. To je však pro pokročilejší uživatele, kterým nestačí standardní přehledy.

V menu pod položkou Přehledy najdete ty nejdůležitější a nejzajímavější statistiky k vašemu webu. Jsou obecně mnohem více podrobnější než statistiky domovské stránky. Rozhodně se tedy vyplatí jim věnovat pozornost.

Atribuce je pokročilá funkce, která pracuje s atribučními modely. Je ale pouze pro weby, které mají více než 600 konverzí za 30 dnů.

V sekci objevujte najdete odkazy na informační zdroje a doplňkové nástroje, mnohem více vás ale bude zajímat položka správce, která vám umožní spravovat vše potřebné k nastavení Google Analytics.

První přihlášení do Google Analytics

Přes účet, který si v GA založíte, můžete následně sledovat více webů. Pro jednotlivé weby pak můžete vytvořit více služeb.

Pokud máte jen jeden web, budete mít k dispozici jen jednu službu. A co to ta služba vlastně je? Každá služba má k dispozici určité výběry dat, na jejichž základě se definují všechny statistiky. Pokud máte pro svůj web více výběrů dat, tím více se o webu dozvíte. Tím už však přecházíme do pokročilého nastavení. Takže zpět k založení účtu. 🙂

Stejně jako dezinfekce, které se věnujeme zde, i dezinformace se dříve psala se s. A i nová pravidla ohledně pravopisu u tohoto slova jsou stejná jako u dezinfekce – základní, neutrální je varianta se z, dezinformace, zatímco varianta se s je příznaková, užíváme ji tedy pouze ve specifických případech – například odborných textech nebo pokud chceme,...

Na počátku všeho stojí Google účet. Pokud ho již máte založený, bude pro vás celá registrace podstatně jednodušší. Pokud už nějaké aplikace od Googlu, které se zaměřují na reklamu používáte, pak si nezapomeňte tento nový účet založit na stejný e-mail. V budoucnu se vám bude hodit, když budou účty propojené. To platí i pro tak jednoduchou aplikaci jako je gmail.

Google Analytics 4

Google se vás rovnou bude snažit  podpořit v založení nejnovější verze – Google Analytics 4. Zatím však obsahují málo funkcí, takže byste pravděpodobně brzy zjistili, že vám nějaká chybí.

Proto doporučuji zvolit založení možnosti Universal Analytics (Google Analytics 3) – to se vám snadno podaří v rozšířených možnostech, kde stačí zvolit založení služby pro Universal Analytics.

V GA platí pravidlo 1 web = 1 služba. Proto s každým webem, pro který chcete statistiky zobrazovat, zároveň musíte založit novou službu.

Pozor na nastavení správného časového pásma, aby statistiky odpovídali zemi, ve které inzerujete.

Po založení účtu budou GA vyžadovat umístění měřícího kódu na web, protože jinak nelze statistiky získat. Celý ho zkopírujte a dejte ho na všechny stránky do části <head>. Kdyby byl příliš dole, nemusel by stíhat zaznamenávat uživatele, kteří stránku jen rychle proletí. Do 24 hodin po vložení kódu by se vám už měly začít zobrazovat první statistiky.

Globální webová značka

Nejnovější globální webová značka vypadá takto: gtag.js

Měla své předchůdce, ale tento typ má nejvíce funkcí a poskytuje nejpřesnější výsledky. Doporučuji i webům, které používají starší značku, aby přešly na gtag.js. Není na tom totiž nic složitého. Nejdůležitější je se ujistit, že jste odstranili všechny staré GA kódy. Stačí vyměnit starou značku za novou a máte hotovo!

Pozor je potřeba dát pouze u měření transakcí e-shopu, které tímto přechodem nesmí být poškozeno. Měření transakcí má totiž vlastní kód, který bude potřeba nové značce přizpůsobit. Pokud nevíte jak na to, požádejte raději o pomoc programátora.

S touto nejnovější značkou se vám navíc bude pohodlně přecházet na Google Analytics 4, až budou zdokonaleny.

Nový výběr dat v Google Analytics

V Google Analytics byste měli vytvořit minimálně dva výběry dat. Jeden bez filtrů a druhý s nimi – zde budete moct libovolně měnit nastavení a zkoušet jaké filtry vám pro selekci dat nejvíce vyhovují. V případě, že se vám něco nepovede, tak budete pořád mít k dispozici původní věrzi dat.

Výběry dat se v praxi používají především na vytvoření několika segmentů zákazníků, jejichž reakce můžete sledovat odděleně a zjistit, jak se která skupina chová. Můžete například vytvořit výběr z návštěvníků, kteří na web chodí z počítače a z mobilního zařízení. Návštěvníky můžete takto filtrovat samozřejmě i bez výběrů, a to v samotných přehledech. Ale časem zjistíte, že některé segmenty vašich zákazníků vykazují podobné chování a v takovém případě se vyplatí skupinu vyselektovat a statistiky tak zpřehlednit.

Je potřeba však myslet na to, že statistiky se v nových výběrech začnou zobrazovat až po vytvoření daného výběru a starší data se vám zde nezobrazí.

Jak vyloučit vlastní IP adresu

Z hlediska výběrů byste v první řadě měli vyloučit vlastní IP adresu. Vy sami totiž budete svůj web navštěvovat velmi často, což může statistiky zbytečně zkreslovat.

Přejděte do hlavního menu, zde klikněte na „Správce“ a pak na „Výběr dat,“ kde klikněte na „Vytvořit výběr dat.

Tím, že vytvoříte úplně nový výběr dat, zůstane ten původní beze změny. U tohoto nového výběru přejděte do sekce „Filtry,“ kde zvolte vyloučení vlastní IP adresy. Stejným způsobem můžete vytvořit filtrů desítky a vyloučit všechny IP adresy, které potřebujete.

Filtry vám krom vyloučení IP adresy mohou pomoct například s vyfiltrováním návštěvníků z konkrétního státu. Zvažte také vytvoření filtru pro jednotlivé subdomény.

Jak používat UTM parametry

UTM parametry jsou klíčové ke sledování statistik kampaní. Pomáhají totiž Google Analytics roztřídit návštěvy na placené a neplacené, což je pro vyhodnocování kampaní stěžejní. UTM parametry předají GA informaci o tom, odkud návštěvníci přišli.

Statistiky o návštěvnosti najdete pomocí UTM parametrů v menu v kategorii „Akvizice“ a pak už stačí jen kliknout na „Veškerá návštěvnost.“ Do zdroje kliknutí uveďte síť, na kterou jste umístili reklamu.

Pozor na to, abyste UTM parametry nepoužívali v Google Ads. Pokud máte propojené Google Ads s Google Analytics, budou se data přenášet sama.

U kampaní v Skliku můžete parametry zapnout v menu Nástroje – Automatické tagování.

To by bylo k první části základního kurzu Google Analytics vše. Brzy se zde na webu objeví i druhá část, kde se budu věnovat právě zmíněnému propojení Google Analytics a Google Ads v případě, že to ještě nemáte. Dále zde najdete více o UTM nebo vysvětlení toho, co znamenají jednotlivé statistiky v Google Analytics.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Jak začít s Google Analytics – 1. část” má již 0 komentářů

Ostatní uživatelé také četli:

Kdo si během kuponové privatizace namastil kapsu, ten určitě bude vědět, jak správně napsat slovo kupon / kupón. Ale správný pravopis by měli znát všichni, takže se pustíme do stručného vysvětlení. Pravopisně správně je kupon i kupón!Je nutné podotknout, že obě varianty jsou významově rovnocenné. Dokonce i zastoupení v jazyce je rovnoměrné, takže je jedno, který...

Taky teď všude vídáte zvláštní kódy jako KN95 nebo N95? Vítejte v době covidové. To je doba, kdy se nosí roušky a momentálně především respirátory. Ale respirátor není jako respirátor. V jednotlivých typech jsou podstatné rozdíly. Mezinárodní kódy respirátorů:N95 – kód USAKN95 – kód ČínyKF94 – kód KorejiRespirátory s kódem EU + Velké BritánieFFP1 –...

V několika ze svých předchozích článcích jsem se už zabýval tím, jestli je vůbec možné efektivně pracovat z domu. Podle mého soudu ne. Ano, určitě existují lidé, kterým nedělá problém se soustředit, i když pracují doma. Je jich tak malé množství, navíc i oni si museli projít stejným vývojem (zjištění, že doma pracovat nemohou ->...

Znáte ne pocit, když hodíte do moře láhev se vzkazem a ona dorazí přímo človíčkovi, na kterého celou dobu myslíte.Tak o tom je tento příběh. O opičákovi Pavlovi (viz komentáře). Bylo nebylo, v jedné zapadlé hospůdce jménem Chapeau Rouge žila jedna opička. Říkali ji Pavel. V tlupě zaujímala pozici security floor managera (česky – pozice vyhazovače). Až...

Dne 25.5.2018 bylo zavedeno nové Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně GDPR (General Data Protection Regulation), které se stalo nejvíce uceleným souborem pravidel na ochranu dat na světě. Nařízení bylo přijato již o dva roky dříve, na jaře roku 2016, a tak všechny organizace měly dostatek času na to, aby se připravily na nová...

Mezinárodní den Romů Mezinárodní den Romů je jeden z mála svátků, který Romové mají a který se stal v devadesátých letech mezinárodní záležitostí. Je to den, který oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, kterým Romové čelí. Kdy se Mezinárodní den Romů slaví?Mezinárodní den Romů se slaví 8. dubna (8. 4.).Vyhlášení Mezinárodního dne RomůMezinárodní den Romů byl...

Den vítězství je v kalendářním pořadí druhý ze sedmi českých státních svátků. Trochu nadsazeně můžeme říci, že slavíme vítězství dobra nad zlem, datum 8. května 1945 bylo z historického hlediska velmi důležité, protože se jedná o formální ukončení 2. světové války.  Kontext 8. května 1945 Hrůzy 2. světové války tu asi nemusím připomínat, ale pro...

Ženské jméno Sonja je jednou z variant jména Soňa, které je ruského původu, vzniklo zkomolením řeckého jména Sophia, které znamená moudrost. V česku se jméno vyskytuje také v podobě Sonia. Kdy slaví Sonja svátek?Sonja slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 28. března (28.3.).Domácí podoby jména SonjaSoňka,Sonička,Sunka,Sonka.Sonja a statistikaKolik žije v ČR SonjK 15. 3. 2022...
Načíst dalších 10 článků