Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Je nutné mít webové stránky?

Hello 1

Každý podnikatel webové stránky potřebuje, pokud to s podnikáním myslí vážně. I obyčejný student, co si chce přivydělat či najít lepší práci se bez nich neobejde, protože kdo dnes není na internetu – jako by nebyl.

Pokud něco prodávám (ať už jde o výrobek či službu), webové stránky jsou nutností. Když nic jiného, chce to aspoň informační web, v nejlepším případě rovnou e-shop.

Zatímco vy máte pevnou pracovní dobu, stránky fungují pořád. Vy možná obětavě pracujete o víkendech, ale web běží i tehdy, když spíte. Někdo z druhého konce Česka se klidně může rozhodnout nakupovat ve dvě ráno.

Pečivo, chleba, 4 rohlíky, k tomu segedínsky guláš, 4 knedlíky

Online se dnes prodávají takové věci, o kterých byste si to rozhodně nemysleli (třeba rohlíky), což krásně ukazuje, že lidé využívají online nakupování ve všech odvětvích.

Nejznámější řetězce v tomhle dost zaostávají. Lidl, Albert, Tesco a další to podcenili a už je předehnali jiní. Lidl se to snaží dohnat, nedávno se objevily zprávy, že chystá internetový obchod, který ovšem nebude prodávat čerstvé potraviny. Službám jako Rohlik.cz nebo Kosik.cz se tak stejně nevyrovná.

Obě jmenované prodávají čerstvé ryby, pečivo, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, … Jsou to takové internetové supermarkety, kde seženete nejen jídlo. Rohlik.cz garantuje dodání nákupu do 90 minut, což je sice o něco delší doba, než kdybyste skočili na nákup sami, ale za to pohodlí to stojí. Ceny nejsou o moc vyšší.

Dalším důkazem, že se všechno přesouvá do online života, jsou třeba weby sítě Ticketpro a Ticketon. Doby, kdy jste si museli jít vyzvednout vstupenku na akci osobně, jsou dávno pryč. Ten kus papíru si vyřídíte přes internet.

Špatný web může odradit

Jenže celé to internetové šílenství má ještě jeden háček. Po internetu se dá vysledovat velká spousta opravdu špatných webů, a tak mě napadá, že možná je někdy lepší nemít žádný web/e-shop, než mít špatný. Tím totiž zákazníky jenom odradíte.

Lidé jsou otrávení z věcí, které jsou nepřehledné, dlouho se načítají a vypadají jako z minulého století, když bylo HTML žhavou novinkou a GIFy se snažily dobýt svět.

Co to znamená špatný web?

Dáme si jednoduchý příklad. Například web www.moderniweb.com je více než špatný a myslím, že to na první pohled pozná úplně každý (nejspíš kromě jeho autora, který tvrdí, že primitivní vzhled vypadající jako z Malování je záměrný). Poskytuje nám ovšem dobrý přehled mnoha webových nedokonalostí, jmenovitě:

  • celkový dojem je nechutný
  • špatný kontrast – text splývá s pozadím
  • není responzivní
  • dlouho trvá, než se načte (než přiletí všechny prvky)
  • odkazy na některé stránky nefungují
  • nejasný obsah a struktura

Hlinsko je město v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Nachází se na území Železných hor v CHKO Žďárské vrchy, v severní části Českomoravské vrchoviny. Centrum města leží v údolí horního toku řeky Chrudimky, velkou částí zástavby na jihozápadním až západním úpatí železnohorského hřebene, přibližně také na rozhraní chráněných krajinných oblastí Žďárských vrchů a Železných hor. Žije zde přibližně 9 600 obyvatel. ✅ Hlinsko – správná varianta. Hlinsko nepatří mezi vyjmenovaná...

Tento web má zřejmě něco společného s tvorbou webů, ani to nelze z obsahu pořádně rozeznat. Jako potenciální zákazník dokonce nemám vůbec chuť to zkoumat.

moderniwebcom

Ne, ne ne. Takhle raději ne.

Jasně že tohle byl nejspíš extrém, ale podobné chyby se dají najít u jakéhokoliv jiného webu či e-shopu. Pojďme se ještě na nějaké podívat.

Chtěl jsem vybrat nějaký e-shop s jídlem, ale o Rohliku a Kosiku už řeč byla, tak jsem vybral e-shop s grily. Nějak podvědomě mě to k tomu jídlu pořád táhne a letní grilování už se blíží. Objednali byste si gril z e-shopu www.grilykrby.cz? Já vám svůj verdikt hned sdělím.

grilykrby

Jaký je váš první dojem z tohoto webu?

Responzivita, aktuální informace a kontaktní formulář

Na první pohled mám z e-shopu docela dobrý pocit. V roce 2016 už by sice měly být weby roztažené na celou obrazovku, ale zas tak zlé to není. Plusové body dávám za responzivitu, protože úplně běžně nakupuji přes internet z mobilu.

Orientace na webu je intuitivní, chápu, že zboží ke koupi najdu v levém sloupci, v horním menu jsou ostatní věci důležité pro zákazníka. V pořádku. Web vypadá docela aktuální, je tam zmínka o nových grilech pro rok 2016. Aspoň že tak.

Abych ale jen nechválil, chybí mi tu pár informací. Otevírací dobu jsem po chvilce našel v záložce Kontakty. Tam by ji však většina lidí nehledala, čekal bych tam telefon, e-mail atd. A dalším přešlapem je kontaktní formulář. Možná lidem zjednodušuje práci, ale otevřít e-mailovou aplikaci a napsat na mailovou adresu není až tak složité. Formuláře působí nedůvěryhodně a lidé si nejsou jistí, zda jejich zpráva vůbec došla.

kontakt

Myslíte si, že kontaktní formulář lidem zjednoduší práci? Ne, působí nedůvěryhodně.

Musíte být vidět

Je fajn být na internetu, ale když o e-shopu nikdo neví, je to k ničemu. Bez profilů na sociálních sítích se v dnešní době neobejdete, z Facebooku se navíc stává slušný komunikační nástroj se zákazníky. Žádný FB profil e-shopu GrilyKrby.cz jsem nenašel, ani na webu o něm není zmínka.

Na druhou stranu, když si do Googlu dáte „grily Weber“, „grily a krby“, „grily“ nebo podobná klíčová slova, na e-shop vždy narazíte. SEO optimalizace tu rozhodně proběhla na jedničku a to je klíčové.

Shrnutí

Pojďme si tedy shrnout pár základních webových principů, o kterých jsme mluvili:

  • design (žádné výtvory z Malování, profesionální vzhled přidává na důvěryhodnosti)
  • responzivita
  • rychlé načítání
  • jasná struktura webu/e-shopu
  • aktuální informace
  • intuitivní odkazy (otevírací dobu neschovávejte do položky Kontakty)
  • profily na sociálních sítích
  • SEO
  • Kdo dnes podniká a není na webu, podřezává si větev sám pod sebou. Čím dál více služeb funguje online, a pokud nestihnete rozjezd, předběhne vás konkurence. Do rozjetého vlaku se nastupuje už těžko.

    Na druhou stranu nehezké a nepřehledné webové stránky zvládnou zákazníky spolehlivě odradit. Není to v tom světě internetu vůbec snadné.

    A ještě na závěr, slíbil jsem vám, že vám sdělím svůj verdikt. Až budu jednou shánět gril, s klidným svědomím si ho z www.grilykrby.cz objednám.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Je nutné mít webové stránky?”

  1. Ivo13:00 dne 21.8. 2017 napsal/a

    Nové webové stránky dělají internet nefunkčním , minimalizují informace a ztěžují vyhledávání. Informací je na našich nových metrových monitorech minimum a aby byla „blbost“ dotažena do dokonalosti je na světlém pozadí světlé písmo v ne ideálním poměru fontu / velkosti čtecí plochy . Vypadá to celé jako záměr odstavit funkčnost internetu v Evropě? Stačí se podívat na např.Čínské weby kde je informací a možnosti rozcestníku nepřeberně.

Ostatní uživatelé také četli:

Landing page je pojem, který se nejčastěji používá v PPC marketingu a v češtině tak úplně nemá svůj ekvivalent. Přesto se jedná o klíčový pojem v ppc. Co znamená landing page v marketingu Landing page označuje webovou stránku, na kterou se odkazuje v marketingové kampani, a která byla za tímto účelem vytvořena. Každá landing page má...

Tyto dva výrazy jsou správně oba, každý však používáme jinak. Na co si tedy musíme dávat pozor? Dokola používáme jako příslovce s významem do kruhu, kolem nebo když o něčem chceme říct, že je to pořád to stejné, opakující se.Do kola je pak složené z předložky do a podstatného jména kolo.Příklady SPRÁVNÉHO použití slova dokola:Točila se pořád dokola...

Pod názvem drogerie / drogérie se neskrývá obchod s drogami, nýbrž maloobchodní prodejna. Dříve se tak nazývaly pouze obchody s chemikáliemi (drogami), dnes se používá také pro obchod, kde najdete chemické prostředky pro domácnost nebo kosmetiku. Pojem drogerie / drogérie může být použit také pro e-shopy. Lidé si často nejsou jistí, jestli je správně drogerie nebo drogérie....

Je správně varianta poloostrov, nebo poloostrov? Je to jasné, nebo si s námi čeština pohrává a chce nás zmást? V tomto případě to není žádný chyták. Správně je pouze tvar poloostrov. Jedná se o složeninu, která vznikla z tvaru polo + ostrov (pokud nejste úplní dementi, tak jste na to už asi přišli sami :-)). Nejedná se tedy...

Jak se píše slovo historie? Po tvrdé souhlásce následuje „y“. Pravopisně správně by měl být tvar hystorie. Nebo ne? V žádném případě! Čeština je záludná. V tomto případě si pro nás přichystala chyták. Původ slova historie je v zahraničí, proto má, aspoň pro nás Čechy, atypický pravopis.Pravopisně správně je pouze historie!Obdobný pravopis se váže i ke slovům příbuzným...

Přestože vyslovujeme z, slovo Korsika píšeme se s. Korsika – jediná správná varianta z pohledu českého pravopisu.Korzika – nesprávná varianta.Korsyka – nesprávná varianta.Korzika – nesprávná varianta.Skloňování slova KorsikaKorsika je rodu ženského a skloňuje se podle rodu žena.1.pád – Korsika2.pád – (bez) Korsiky3.pád – (ke) Korsice4.pád – Korsiku5.pád – Korsiko!6.pád – (o) Korsice7.pád – (s) KorsikouSprávné...

Sedmý pád číslovky dvě je poměrně velký oříšek. Stále je spousta lidí, kteří si raději tipnou, než aby si zjistili, jaký je správný tvar. U nás se to dozvíte. Jasně, stručně a bez zbytečných keců. Jediným pravopisně správným tvarem je dvěma. Ostatní varianty jsou nespisovné, tudíž by se neměly používat. SPRÁVNÉ skloňování číslovky dvě: 1....

Obě varianty jsou pravopisně správné, je ale nutné rozlišovat jejich význam. Pokud použijeme sloveso dobí(ý)t špatně, může to významně pozměnit kontext celé věty. Dobít je spojeno s významem tlouci, mlátit. Dobít tedy použijeme například ve smyslu přestat bít (srdce dobilo), anebo ubít (dobít zvíře) či doplnit elektrickým nábojem (dobít akumulátor).Sloveso dobýt se užívá ve významech...

Dobrý aperitiv dokáže podpořit chuť k jídlu. Ale co to vlastně je? Jedná se o alkoholický nápoj, který se podává asi 10 až 20 minut před jídlem. Aperitiv má také společenskou funkci, protože plní funkci přípitku. Češi mají odjakživa k alkoholu blízko. Přesto si v minulosti museli vypůjčit slovíčko z francouzského jazyka. Český jazyk totiž neměl své vlastní označení...

Karel Čapek měl češtinu v malíku, ten by se nespletl. Jak jste na tom vy? Víte jak napsat statut a status? Víte v jaké situaci tato slova použít? Nevíte? Nevadí! Čtěte následující řádky. Obě varianty mohou být správné, ale musí se použít ve správné situaci. Pojďme si tedy vysvětlit významy slov statut a status.Rozdíl mezi statut a...
Načíst dalších 10 článků