Je vůbec možné pracovat efektivně z domu?

Jednoduchá odpověď. Ne, nejde. Nebo ještě jinak. Jde, ale ne dlouhodobě. Čas od času to nevadí, pokud se na to mentálně připravíte. Popíšu důvody, proč si myslím, že je lepší jít pracovat do kanceláře (či si zařídít pronájem kanceláře) anebo do nějakého coworkingového centra.

Proč to nejde?

Byli jste někdy zaměstnaní a měli jste někdy homeoffice? Kolik z vás pak práci flinkalo? Kolik práce jste tehdy udělali? Pracovali jste efektivně? Kolik úsilí vás nakonec stálo vstát z postele a přesunout se ke stolu? Už to chápete?

Že to zvládnete? Ne(jspíš)ne

Nebudete mít dostatečnou disciplínu. Ano, jednou to zvládnete. Podruhé taky. Potřetí už pak ne. Když jednoduše musíte vstát a jít do kanceláře, tak se z toho stane takový rituál. Protože když už vstanete a jedete přes půlku města do kanceláře, kterou si navíc platíte, tak si sakra rozmyslíte, jestli budete (anebo nebudete) pracovat.

Sociálno

Jestliže jste pracovali někdy v kolektivu, budou vám doma chybět lidé. Už jen to, že vyběhnete na ulici ve vás probudí trochu sociálna. Budete muset sem tam na někoho promluvit a pokud ho nezabijete svým dechem, budete spolu i komunikovat.

Budete muset být trochu více tolerantní k ostatním (doma to dělat nemusíte, když jste tam sami).

Nestane se vám, že za celý den nezavadíte o jediného člověka. Ta druhá věc je, že…

Nebudete vypadat jako Jožin z bažin

Znáte to. Celý den máte na sobě pyžámko, které nevidělo pračku, jak je rok dlouhý. Zuby si už nečistíte a nebo je teda jednou za dva týdny přetáhnete rejžákem. A když už tak ležíte v té posteli s tím notebookem a chce se vám na záchod, tak si říkáte, co by se stalo, kdybyste na tu toaletu nedošli, ale rovnou se… Nenapadlo vás to nikdy? Tak nic, asi jsem divný já…

Díky tomu, že se budete denně potkávat s lidmi, tak sami nemůžete vypadat jako zvíře. Nutí vás to se občas vykoupat. Umýt si vlasy. Starat se o svůj look (protože možná se tak narodila, možná to jen není takové prase). Chodit k holiči / kadeřníkovi.

Efektivita práce

Díky tomu, že máte postel na dosah ruky, nenutí vás nic brzo vstávat. Stejně tak vám nic nebrání v tom, abyste si v průběhu dne hezky ustlali. Tohle v kanceláři, kde kolem vás budou pracovat lidé, nikdy neuděláte (proto je lepší mít společnou kancelář a nebýt někde zavřený v koutě sám).

Na druhou stranu – v kanceláři byste měli mít naprostý klid. Open office, kdy vám do uší zleva i zprava buší hluk hovoru od kolegů také není to pravé ořechové.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Current ye@r *

Článek ”Je vůbec možné pracovat efektivně z domu?” má již 3 komentářů.

 1. Jana11:19 dne 12.1. 2015 napsal/a

  Tohle si nemyslím. Dá se pracovat i efektivně z domova. Je to samozřejmě hlavně o motivaci, disciplíně, vytvoření návyků a focusu na práci.

 2. Jan Onesork17:33 dne 19.8. 2014 napsal/a

  Tohle je hodně individuální. Já jsem zjistil, že u mě jediné, na čem záleží, je motivace.

  „… Protože když už vstanete a jedete přes půlku města do kanceláře, kterou si navíc platíte, tak si sakra rozmyslíte, jestli budete (anebo nebudete) pracovat. …“ Tohle IMHO platí jen chvíli a postupně opadá. V případě, že člověk pracuje na volné noze, tak nad sebou nemá bič nikde – ani doma, ani v kanceláři, ani v coworkingu. Musí si najít tu vnitřní motivaci (proč to dělám?) – potom může pracovat kdekoliv, kde má aspoň trochu rozumné podmínky.

  Po 7 letech na volné noze jsem si vyzkoušel práci z domu, z coworkingů (3) a vlastní kanceláře. Nyní pracuji doma :)

 3. Marek Hnátek03:46 dne 18.8. 2014 napsal/a

  Heh, mám stejnou zkušenost. Když musím pracovat z domova, nejdřív vyrazím na chvíli pracovat někam do kavárny a pak nazpět domů. Člověk se musí hlavně zbavit toho pyžama :-).

  Tys to vyřešil coworkem, nebo máte pronajatou kancelář?