Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Jiří Sláma: Měl sem takový období určité fáze života a to bylo hodně divoký (náboženství a drogy)

Hello 0

284914_216223941757738_5790474_n

Fotograf, který se k focení dostal vlastně náhodou. Jeden z těch, jež měl možná ve své životě hodně štěstí (proto jsme si s Jirkou hodně rozuměli, protože jsem také takové dítě štěstěny). Jirka nejenom fotí, ale také pomáhá s pořádáním nejznámějšího českého festivalu věnující se tetování. Možná jste na něm byli. Možná jste o něm slyšeli. A možná ani jedno z toho. I proto vzniknul tento článek.

To je normálně, jak kdybych viděl sám sebe.

Takže, takhle nějak jsem fungoval po celou dobu. Ale jako vzdělání uznávám, musím říct, že čím jsem starší, tím se snad učím i víc a raději. Konkrétně i v tý fotce je to velice nutný. Tedy, jít s dobou, sledovat trendy a učit se novým věcem i technikám. A ta další věc je, že já teďka mám ještě docela takový… Ne že bych se cpal do politiky, ale jsou věci, který se mi nelíbí.

A na ty jsem začal docela hodně poukazovat. A abych na to mohl poukazovat, tak jsem si musel najít o tom problému spoustu informací, tedy nastudovat alespoň něco základního. Dohledat, najít a vyšťárat si vše, abych nebyl odkázanej jenom na nějaký nerelevantní články v novinách. Protože dneska je to tak, že jsou všechna média koupená či podplacená byznyssebrankou a všichni nám, tedy lačným konzumentům tisku, podsouvají pouze to, co se v tu danou dobu  hodí.

529023

Masopust Točná

Jak se na ty věci třeba snažíš upozorňovat? Případně můžeš i zmínit, na co ses ty konkrétně snažil upozornit a jak?

To ne, že snažil, já se o to stále snažím. Tady mám třeba krabice, vidíš je ne?? A ty krabice jsou plný triček a támhlety hromady papíru to jsou všechno objednávky, který musíme uspokojit, a ten problém … nebo problém… jak to jen říct, abych nebyl za FOBA či pitomce…….

Nelíbí se mi to, že je tady nějakej fenomén, kterej bych já osobně postavil mimo zákon, protože to, co ten fenomén káže, je prostě, propagace a souhlas s násilím, s vraždama, se zabíjením ve jménu “víry”, a fenomén se jmenuje islám a jeho rozpínavost. Vím, že se to spoustě lidem nelíbí. Spousta lidí ani vůbec netuší, že takovej problém existuje. Spousta lidí si myslí, že jsou hodní muslimové (ti, co je máme v ČR) a pak zlí muslimové, kteří v Evropě nejsou, čili se nás to netýká.

Já ale říkám. Islám je jeden. Verše koránu jsou jenom jedny. A pokud si ti, já bych je nazval hodní muslimové, neumí udělat pořádek ve svých řadách, to znamená pokud si oni sami neumí vyklidnit tu radikální část a takovou tu část lidí pod islámem, která zabíjí a prosazuje vraždy a kamenování a takovýhle hovna v uvozovkách, tak v tu chvíli pro mě je tahle celá věc  “pouhou” ideologií prosazující své zájmy na úkor svobody ostatního obyvatelstva a já osobně je stavím na úroveň fašismu. Fakt, až tak! Znovu opakuji, postavil bych ho mimo zákon. Tohle do civilizovaný společnosti nepatří. A dneska už to vidí i evropský politici, vidí to i český politici, že to je prostě blbě a že už nebude jednoduchý je zkrotit a usměrnit.

Vždyť se podívejte co se děje na Blízkém Východě a v Iráku. To je děs co tam ti z “IS” provádějí a to vše ve jménu toho pravého islámu. Nebo alespoň tak to hlásají do světa…… Podívejte se co se děje ve Francii, Anglii, Švédsku, Belgii…… Imigranti pod islámem tam začínají ovládat a terorizovat (v uvozovkách) zem, která jim poskytla útočiště. To je prostě šílený! Teďka zas ten americkej novinář….. ty vado, voni mu tam v Iráku uříznou hlavu, vzkážou světu, že nás islámskej stát utopí v krvi a pak tady média udělají rozhovor s tím českým muslimem Sáňkou a on bleje do kamery keci o tom, že to, co tam “IS” dělá, že to není islám??

Je šílenej, nebo nesvéprávnej?? Co to tedy je, když ne islám?? Jmenuje se to islámskej stát, nebo chalífát, jedou podle koránu a toho jejich mohamedána, mají to v názvu i na své vlajce a Sáňka tu bleková něco o tom, že to není islám?? Won je asi fakt nějakej pomatenej a nebo přesně ví co dělá. Lže, mlží a to všechno jen proto, aby lidem zatemnil obzor a udělal cestičku pro ten pravý a rozpínavý islám?! A pak ten českej arabista (mimochodem muslim jak poleno, jen si zrovna nevzpomenu na jméno), kterej to v telce bagatelizuje na to, že řezání hlavy nožíkem je vlastně na Blízkém Východě běžnej standard?! Hele, mám na ty šílence fakt nervy.

Postavit to mimo zákon, a všechny ty islámisty pečlivě monitorovat, zda ten kult dál neprovozují a nepáchají či neplánují zlo i tady u nás v Evropě. To je jediný řešení.

Takto Jiří Sláma upozorňuje na věci, které jej znepokojují

Jiří Sláma upozorňuje na věci, které jej znepokojují. Pomocí triček

stredovek_NE

Jiří Sláma se snaží poukázat na hrozbu islámského světa. Neodsuzuje muslimy. Chce jen, aby normální část zklidnila tu radikální odnož. Aby se ostatní nemuseli bát

A myslíš, že třeba časem se to dopracuje do takové fáze, že skutečně ten islám bude v některých státech zakázaný nebo že ti lidé tam prostě se nebudou moct stěhovat?

Hele já vůbec netuším, kam až tohle může dojít. Ale když pozoruju současný světový dění a když pozoruju to, co se děje v souvislosti toho nově vyhlášenýho Chalífátu, islámskýho státu.

A když vidím, co natáčí za videa a pouští to do světa a ukazujou to všem. Když vidím, jak vyhrožujou celýmu světu, jak používají násilí i zastrašování jakožto úplně běžnou praxi, tak se mi z toho zvedá žaludek. Osobně mi už taky přišly výhrůžky a nebylo to zrovna příjemný, takže jsem to raději postoupil (jak u mě není zvykem) Policii ČR, třeba přijdou na to, kterej hajzl to rozesílal a to nejen mě.

A tím, že se pustili takhle i do mě, byť jsem ze začátku neprosazoval nic konkrétního, to mi fakt nadzvedlo mandle! Říkal jsem jen to, že když někdo někam přijde na návštěvu a je mu poskytnut jakýsi azyl nebo útočiště, tak by se ten dotyčný člověk měl v tý daný zemi přizpůsobit, měl by se chovat podle pravidel té země, která mu to útočiště poskytla.

A pokud se najednou ten člověk v hostitelské zemi rozkouká a začne tady vyvádět, křičet něco o sharía a dělat bordel…… po nás “domácích” chtít, abychom mu tady dovolili stavět mešity, aby on tady mohl de facto kázat nesmysly, blbnout našim dětem hlavu, obluzovat naše ženy  aby z nich později vyrobil otrokyně svých oplzlých chtíčů a v budoucnu snad by tu chtěl i zabíjet ze cti?! Tak sorry, to ne! Máme se snad vrátit o 500 let v historii, tedy do středověku a koukat na to, jak se tu budou řezat hlavy odpůrcům a příslušníkům opozice?

Motocykl 2013

Motocykl 2013

To je stejný, jako kdybych někoho pozval na návštěvu, udělám mu oběd, on se tady naobědvá a po obědě půjde  támhle do rohu místnosti, a tam se mi vysere s tím, že je to u něj v poušti normální…. a chce, abych si na to zvykl, protože máme svobodu projevu, demokracii a já sem povinný respektovat jeho prapodivné zvyky a to i tehdy, kdy odporují mému stylu života s svým způsobem i zákonu……?!

Jinak jsem za rasistu a xenofoba……??!! A klidně to tam můžeš ocitovat doslovně, akorát tam dejte nějakej slušnej výraz tomu slovu vyserete jo, ale prostě takhle to je.

525430

Čeládko, vstávat!

Stalo se :-).

Evropa dává azyl utečencům, který jsou támhle někde na tom Blízkým východě nebo v Africe zabíjený bezcitným magorem pod islámem a oni místo toho, aby drželi hubu a byli rádi, že mají azyl, že mají půdu pod nohama a že mají možnost žít v míru, tak tady budou dělat bordel a vyšilovat a chtít, abychom tu ten islám vítali, schvalovali a podporovali? Jsou to magoři??!!!

To prostě nejde! Politik jako na to bude koukat, nic nedělat a my se budeme bát chodit v noci ulicema? To fakt ne. Takže čím víc oni dělají peklo, tím víc já chytám nervy a tím víc jedu trička. Teď jsem navrhnul 5 nových modelů a budu do toho oblíkat lidi a budu shánět sponzory, abychom to mohli dostat mezi lidi levněji než doposud a pojedu dál, dál, dál, aby si toho všimnuli jak politici, tak i další lidé a klidně celá Evropa a Svět! A jestli mě někde pověsej na sloup a rozstřílej kalašnikovem, tak mě prostě rozstřílej. No a co?!…

Není nic jednodužšího, než si na policii ČR zjistit, zda mám pořád platnej zbrojní průkaz, případně si ho obnovit a dokoupit si na obranu rodiny i České republiky nějakej Glock, kulovnici s dalekohledem a na boj zblízka krátkej brok a až si pro mě přijdou, tak jich pár vezmu s sebou!

Hele, co se má stát, to se stane a před touto zhovadilostí uši sklopit nehodlám! Už jsem viděl na fotce, jak to vypadá, když je člověk pověšenej na jeřábu a je rozstřílenej. Byl to příjemnej pohled v uvozovkách, ty vyvržený střeva….. a právě z důvodu, že dělají takovýhle věci, tak já budu dělat všechno proto, aby se to tady neusadilo a aby nás tady ne… ne… ne… počtem… jak se to řekne.

530108

…za oparem světlo jest

Nepřevýšili?

Nepřevýšili. Prostě ne, ne ne. Nezlobte se na mě, ne. Já se o tomhle strašně nerad bavím, nechci, aby ani tenhle rozhovor byl pojatej jako propagace téhle mé aktivity. I když proč ne, www.jajsemtadydoma.cz a na internetu pak třeba namátkou ostřejší stránka v mezích zákona a tou je  www.ivcrn.cz jejíž zakladatelé a příznivci už delší dobu jedou po ČR sbírku podpisů k petici, která žádá nepovolení druhého stupně registrace muslimských obcí, tedy další část “legalizace” islámu v ČR. Sám si říkal, že jsem nějakým způsobem známej člověk, že o mně pár lidí ví, že jsem jakoby trošku pod drobnohledem.

Ouk, využil sem toho a zvedám varovnej prst se slovy: „Pozor na islám, nevěřte jim ani slovo, podle koránu mohou lhát, když to je dobré k prosazení  islámu. Naopak věřte tomu, že lžou, klamou, vykrucují se, a zamořují islámem a jeho středověkou bezcitnou tváří celou naší planetu!“ Jako doopravdy, začínají se nám tady roztahovat lidi pod islámem, o kterých nikdo z nás neví, jestli jsou v pohodě nebo jestli jsou to skrytí radikálové s časovanou bombou okolo pasu.

Nechci, aby nám v Český republice chodili zakuklený baby od hlavy až k patě, protože nikdo neví, jestli ta dotyčná nemá okolo pasu 30 kilo TNT, nebo po těle rozškrábaný a neléčený svrabový boláky. Všude máme kamery, mě každá z nich snímá celýho včetně obličeje, ony jsou celý zahalený, čuměj jim třeba jenom oči. Cejtím se diskriminovanej!!! Jsme v Evropě, v Čechách. Tak tu budou všichni co tu bydlí a žijou, chodit jako evropský lidi taky oblíkaný a pokud se jim to nelíbí, tak ať sednou na éro a odletěj zpátky do pouště.

Tady jsou naše pravidla, naše zem, naše zvyky, naše víra. Buď nás budou poslouchat a budou respektovat jak tu žijeme a přijmou to bez výjimky za své když jsou tu na návštěvě, nebo ať se seberou a vypadnou. Hotovo. Tečka! Neřeším turisty například z SA, pokud jsou civilizovaní a v pohodě. Neb doufám, že než k nám do Evropy vstoupí, proklepnou je tajné služby a věřím, že si sem nepouštíme žádný teroristy a radikály. I když, američana předevčírem popravil angličan.. to je děs. Pak těm, co už v Evropě jsou důvěřuj – to prostě nejde!!!

Ty už jsi během rozhovoru tak nějak zmínil, že můžou existovat dobří i špatní muslimové a de facto se to nedá nijak poznat. Nebo ještě jinak. Máš třeba nějaký kamarády, kteří jsou muslimové?

Jak to rozeznat. Ne dobří a špatní, tak ta otázka nestojí. Jak jsem už řekl. Pokud tedy existují “hodní” muslimové a “mírumilovný” islám (tomu sám nevěřím), tak ať si tito jakože umírnění lidé udělají mezi svými “soukmenovci” pořádek a zlikvidují ty radikální odnože.

Tím mohou dokázat světu, že mají pravdu o těch “hodných” a věřím, že bychom na to pak všichni pohlíželi trochu jinak. Ale pokud si oni neudělaj pořádek mezi sebou, pokud oni neuměj zastavit ty svoje radikály (myslím, že to jsou zastánci toho pravého islámu) a ty části muslimský komunity, které úplně bezhlavě prosazují středověký praktiky, jako jsou vraždy ze cti, kamenování, zabíjení, řezání hlav, pedofilii….. vždyť máš hned další příklad. Tam u nich si čtyřicetiletej frajer může vzít devítiletý dítě a může s ním normálně souložit… kurwa kde to jsme???

Prostě to v týhle naší společnosti nemá místo a pokud se nějaká “víra” řídí s prominutím takovým svinstvem a bere ho za legitimní normu, tak to nemůže být braný za víru. To není náboženství, to je odporná fanatická ideologie. Panebože, 21. století a oni jedou podle pravidel středověku. A tohle se mi prostě nelíbí, proto dělám tu aktivitu s těma trikama “Já jsem tady doma”. Tak!

A kamarády muslimy? Mám kámoše, kterej pochází z Africký země a musel odsud utéct, jinak by ho islám zabil – nežral tu magorárnu jak bylo třeba a tak raději emigroval a islám poslal do věčných lovišť. Taky se vídám s několika bývalými muslimy, kteří od islámu zběhly a ty důvody proč se od něj odklonili jsou doopravdy “výživné”, stejně jako všechna upřímná vyprávění o tom, jak to tam uvnitř tý komunity funguje. Prostě děs. To je jak za Hitlera, kdy v Čechách řádilo gestapo. Oni se mezi sebou špiclují, donášejí na sebe, udávají se a nemilosrdně pak trestají ty, kteří se proti tomu jejich islámu proviní, byť pro nás je to jejich “provinění se” absolutní banalitou, nad kterou bychom se zasmáli……

524686

White is good!

Pojďme teď tedy na chvíli odložit náboženství stranou. Zkusme se tedy ještě zaměřit na to tvoje fotografování. Ty jsi říkal, že už fotíš hrozně dlouho. Kdy myslíš, že u tebe nastal ten zlom, že se o tobě začalo psát nebo vůbec tě lidi začali znát? Kdy ses stal dejme tomu veřejně známou osobností?

Tak já nevím, jestli jsem veřejně známou osobností, to jakoby fakt nedokážu relevantně posoudit. A hrozně dlouho nefotím. Od dětství sem vlastníkem fotoaparátu – fotoaparátů a v třetině života sem občas něco zmáčknul a tu nedávnou minulost, tedy období, kdy se fotce věnuji více, probereme později, pokud si vzpomínám na připravené otázky.

...na mostě

…na mostě

Takhle, řekl jsi to správně. Jsi pod drobnohledem, lidé tě znají. To znamená, že já tě beru jako veřejně známou osobnost. Minimálně, když řeknu jméno Jirka Sláma a přidám tam slovo fotograf, tak lidé ví, o koho se jedná.

Asi možná jo, tak jako někdo mě zná, ale jsou zase lidi, který mě neznaj. Nebo ne?! To určitý spektrum lidí, kteří mě znají, tak má asi společný zájmy se mnou…..  motorky, tetování, erotickou fotku, akt, uměleckou fotografii, internetové diskuse a fotostránky…… myslím……

Co ještě můžeme mít za společný zájmy? Hezký ženský prostě, pivo, festivaly, bigbeat a tohlencto focení. Vždyť vidíš, že třeba na tom Facebooku se to všechno tak nějak mísí a to i zásluhou toho, že tam běhaj nějaké algoritmy, které spojují lidi podle zájmu. Nemyslím, si, že jsem nějak výrazně známou osobou,  to je blbost. To, že mě pár lidí zná, to ze mě nedělá celebritu, nebo jak se to řekne. Prostě lidi který mě znají určo nejsou statisícové davy, který by řekly: „Jéžiš ty vole čum na něj, Jirka Sláma, to je ten světově známej českej fotograf, toho my všichni známe.“ I když by to bylo možná milé…či nemilé?…

Netuším. Já jsem úplně obyčejnej člověk, kterej někdy něco vyfotil a to něco se snad i líbilo. Pustil jsem ty fotky “do světa”, lidi ty informace v podobě fotek nasdíleli, přidali k tomu nějakej názor, nebo někde u piva to řekli kámošovi, že byli támhle někde na výstavě a že tam vystavoval nějakej Sláma. Takhle jsem se možná dostal do povědomí několika osob, ale že bych byl jako nějak úplně jakože známý, to fakt asi ne…

Loudil obecný

Loudil obecný

A čím si třeba jako myslíš, že ty fotky zaujaly? Čím byly třeba jinačí oproti fotkám jiných fotografů?

To já nevím, jak to můžu vědět…….?

Takhle. Dá se vůbec do těch fotek promítnout nějaký jakoby rukopis fotografa?

Ten kamarád, kterej mě víceméně tu novodobou, tedy tu digitální fotku zpočátku učil, ten Vítek Haluza, tak ten řek, že moje fotky okamžitě pozná, když otevře časopis nebo otevře internet.

Jak je pozná, netuším. Jestli mám nějakej rukopis, nevím, asi ano. Je to možný, protože já ty fotky svým způsobem, když už teda je musím upravovat, tak je upravuju skoro pořád stejně. A kompozice volím taky de facto dost podobný. Že by moje fotky byly nějak výjimečné, to si vůbec nemyslím. Ba naopak si myslím, že to jsou úplně tuctový fotografie, který dneska vyplodí každej třetí nebo čtvrtej vlastník digitální zrcadlovky, kterej do toho trošku víc zabředne.

Nevím, proč se tak líbily. Asi jsem v nějaký správný době udělal správnou fotku, kterou potkala spousta lidí a stalo se to, co se stalo. Nemyslím si, že bych byl nějakej fenomén ve fotografii nebo něco takovýho. Naopak sám se mnohdy divím, že se ty moje výtvory líbí. Mně to prostě přijde, že jsou to úplně normální fotky, samozřejmě ne takový, který někdo vyplodí, jakože úplně neznalec, např. mobilem. Ale vidím okolo sebe strašnou spoustu lidí, který fotí krásně, nádherně a lépe než já, mají cit pro úpravy fotek, mají cit pro úplně netradiční a brutální kompozice a jsou mi svým způsobem vzorem i motorem, protože co si budeme nalhávat, furt se učíme a jdeme dopředu.

521273

Když makovičky zrály

A mohl bys zkusit popsat, jak vlastně vypadá nějaké takové focení? Jak vlastně vůbec vznikne ten nápad a jak dlouho třeba trvá, než ten nápad realizuješ? Jak třeba připravuješ tu kompozici a tak dál? Prostě zkus popsat celý ten proces nějaké fotky, která se ti vybaví z poslední doby, na které ses podílel. Nebo prostě je to tak, že jdeš, něco uvidíš a vyfotíš to?

No, když zabřednu do ženských, tak je to nějak takhle. Jste na baru, například sedíte na baru, posloucháte dobrej bigbeat, protože chodíte do baru, kde ten bigbeat nebo tu muziku, kterou máte rád, hrajou že jo. My chodíme na Vlachovku.  Hahahahaha, ne. Chodíme do Harleys v Dlouhé ulici a posloucháme AC/DC :).

No sedíte, koukáte a najednou vidíte nějakou scénu. Uvidíte prostě barmanku za pultem, jak něco dělá a zaujme tě to. V tu ránu máš motiv. Nebo je tam oslava, nějaký holky tam mají třeba rozlučku se svobodou, dělají tam blbosti na baru nebo na stole. To je jedno. Nebo někdo někoho polejvá, jenom kouknete, vidíte, máte další motiv. Tak vezmeš diktafon, napíšeš motiv, teda čo to táram….. hahahaha, nadiktuješ do diktafonu, co jsi viděl a jak to na tebe působilo a co tě zrovna napadne k tomu přidáš jako nadstavbu toho, co si viděl.

A pak když to mám takhle ošetřený, tak to třeba na rovinu řeknu té, která dala podnět. Když se jí do toho nechce, nepřemlouvám a najdu nějakej vhodnej objekt, kterej mi do toho nápadu sedne, a zase znova, na férovku řeknu oč jde a uvidí se co dál. Buď. A nebo.

519935 (1)

Vzala jsem si ten prášek..?

A jak to pak funguje?

No prostě, když není model, jakože neuspěju hned ze startu, musíme na ten nápad někoho ulovit. Jakože ten vhodný model. A ten taky oslovím, případně mu i zaplatím když to je nezbytné. Nebo přijde platící zákaznice, která mě zaujme a nabídnu to jí. Na pohodu.

Když souhlasí, dám jí třeba slevu na focení. No a pak dáš dohromady zbytek týmu, třeba vizážistku, kadeřnici a nějakýho stylistu. Když je ten nápad moc crazy a nestačí mi na to moje paní, tak musíme ulovit vizážistku a zbytek, který na ty brutální malůvky a jiný výplody koule mají….. Protože ne každej umí namalovat na ten obličej úplně všechno, co člověk chce. Ne každej umí učesat úplně všechno, co moje hlava, nebo lépe řečeno představa zrovna vyžaduje, ale z 90 % to pro mě dělá Jana – moje žena. A až ten model namalujete, učešete, upravíte, jdete na vymyšlenej plac, kde se to všechno bude odehrávat.

503608

…pod stolem

A co potom, jak de facto potom ty na tom vyděláš peníze? Protože ty nad tím strávíš dost času, něco musíš zaplatit dopředu modelům i týmu, tak jak vlastně vypadá ta návratnost vložené „investice“?

Vezmu tu fotku, kterou víceméně mám jako finálovou a pokud se fakticky povede, tak ji prostě udělám tak, aby mohla jít do prodeje. Aby mohla jít do nabídky, ne?! Co zas na tom nechápeš?!

Někam do fotobanky třeba?

Neeeeee. Já vůbec jako fotobanky vůbec nepoužívám. Teda shodou okolností mám jeden web, kterej je fotobankou, ale vůbec se o ten web nestarám a nejradši bych ho někomu předal, přenechal, protože mě vůbec nebaví, nebaví, nebaví. Nuda.

Ne, funguje to úplně jinak. Tu fotku vemu, vyrobím ji ale tak, že když se ta fotka bude líbit chlapovi, tak aby ta fotka neiritovala jeho manželku, když to pověsí do obejváku. To znamená, že na těch fotkách zpravidla nenechávám obličeje, jsou tam jenom torza těl v nějakejch zajímavých pózách s nějakým zajímavým nasvícením nebo to udělám tak, aby to bylo jinak zajímavé. V každém případě tak, aby to neiritovalo ani ženskou ani chlapa. No a dám to k sobě, já mám takovej malej e-shop, a tam tu fotku nahraju a dám ji tam k prodeji.

Teď koukám, že mi na eshopu chybí asi 30 fotek…….. divný?! Asi nějakej matrix nebo co! Musím to opravit. A protože sem nejspíš magor, tak ty fotky neprodávám za pár korun. Napadne mě třeba cena 100 000, tak ji tam dám za 100 000 a čekám co se stane. Když nic, tak slevním 🙂 Neprodávám fotky na kila, ani na kýble, ani na tuny.

Prostě fotku, za kterou si stojím a kterou pustím do oběhu, beru jako originální záležitost a tu fotku nacením tak, jak uznám za vhodné já. A neptám se trhu, co na to říká. Máme svobodu, nebo snad ne?! Netisknu jich hromady, ale pouze a maximálně 3 kusy, který taky podepíšu. U těchto fotek pak vedu evidenci, nad kterou dohleduje právník. Takže tak. Pak jsou samozřejmě reprodukce. Ty už jsou levnější, tam už si můžeš pořídit fotku řekněme za litr. Nebo například za takovou “baťovku” 1 490 korun. Tedy takto se vrací investice do strojené fotografie.

497165

Ed Peo Gers 2012

Jirko, ty jsi zmínil reprodukce. Zkus mi prosím jako laikovi vysvětlit, co si pod reprodukcí mám představit. Děkuji.

Reprodukce nemá katalogové číslo, není evidována, je na méně kvalitním papíru, parafa je pouze “ofocená”, atd, atd. Řekněme kopie originálu, plakát. Dám ti příklad. Přijdeš do nějakýho řetězce s nábytkem a tam uvidíš hromady zasklených záležitostí a to i od zajímavých autorů, přitom to je za pár korun. A to jsou ty reprodukce. Autor prodá svou fotku nějaký velký společnosti, ta to hodí do “kopírky”, nasekají 10 milionů kopií, které se osadí do nějakýho rámečku z Číny a pak s tím zaplaví trh. No a výsledek? Že přijdeš na návštěvu k dělníkovi ze stavby, kterej pracuje za 150 na hodinu a visí mu v chodbě, kde si zouvá pracovní boty, řekněme třeba Mona Lisa…….??  Hahahahha. Reprodukce, levná dekorace do každé mimořádné místnosti bytu či domu. Takže tohle je ono.

 Takže když já si tu tvou jednu jedinečnou fotku koupím na tvém e-shopu, tak ty mi jako to vytiskneš a pošleš nebo jak to funguje?

Pro mě to má osobní význam, to znamená, že já to udělám tak, že my se spolu s kupujícím dohodnem na provedení, rozměrech a na podkladu, na kterej ta fotka (originál) přijde umístit. Nebo jestli to bude fotoobraz nebo jestli to bude kapa deska, nebo co to vlastně má ve finále být.

Já to pak celé dovyrobím na klíč. Tedy zadám firmě, se kterou spolupracuju, která dělá fotografie klasickou cestou, tedy osvitem. A zbytek se udělá ručně. Tedy poctivě a kvalitně. U vyvolání, případně u tisku, jsem obvykle přítomen já a společně dohlížíme na to, aby byl výrobek tip top. Řekněme, aby barvy odpovídaly mým představám a požadavku kupujícího.

Aby černá byla černou, bílá pak bílou. Když to je ve finále, tak to kupujícímu přivezu osobně, parafujeme produkt (označíme jej podpisem), vypíšeme papíry, vše se zaznamená přítomným právníkem, zaknihujeme to, předáme novému majiteli a frčíme domů.

Tedy pokud nejdeme s novým majitelem zapít jeho nový kousek do “sbírky”.

478222

…happy

Kupujou si to od tebe spíš Češi nebo ze zahraničí nebo je to tak půl na půl?

Spíš ze zahraničí, ale Češi se také v poslední době nenechají zahanbit. Ale nemysli si, nejsou to takové obraty, že bych si tapetoval obejvák pětilitrama.

Já tady na zemi vidím, že tady máš různý časopisy, Playboy atd. Fotil jsi třeba i pro tyhle časopisy nějaké fotky? A rovnou se zeptám, jestli ano, tak ty fotky byly jako na objednávku, že ti řekli hele prostě potřebujem fotku pro tohle číslo tady tuhletu ženskou, jak to bude vypadat je to na tobě?

Jak  přesně funguje pozadí Playboye neřeším.

Nicméně mám přítele, tedy kamaráda Martina Šebestu, to je taky jeden ze schopných českých fotografů, kterej už pro Playboy fotil několikrát. A vlastně Martin mě seznámil přímo s produkcí českýho Playboye. Ne že bych jim přímo dělal fotky, ale už jsme se tak nějak na různých jednáních a večírcích sešli a bavili se. Teďka tady mám zrovna jednu slečnu, se kterou by se měl fotit pictorial. Máme i téma, který by to mohlo bejt pro časák zajímavý, tak doufám, že se to povede. A že to tam v tom říjnu nebo listopadu (či později) vyjde.

Časopis, jakože Playboy, mám rád. Četl jsem jej už co by mladý, pubertální jedinec, tak proč ne? Jsou tam hezký ženský v nevulgárních pózách, jsou tam mnohdy zajímavý články, takže Playboy jo, v pohodě. A pokud mi něco v budoucnu otisknou, budu spokojeně vrnět……..

506308

Duchové Kampy

A zkus mi třeba popsat, co za vybavení používáš k tomu, když fotíš, a co vůbec ta výbava stojí? A teď myslím nejenom jakoby věci na focení, ale zároveň na úpravu fotek a tak dál?

No, čím fotím. Fotím, já se tady teďka trošku asi budu degradovat před ostatníma fotografama, který fotěj první ligu.

Já jedu starý pět déčko dvojku Marka od Canóna a ten foťák mi na focení ženských a těchhle mých šmoulovin vyhovuje. Měl jsem dva tyto fotoaparáty, ale před časem jsem ten jeden prodal a koupil jsem si místo toho zase Canon, tentokrát EOS 70D, což je jakoby o třídu níž.

Ale přesně jsem věděl, proč si ho chci koupit. Za prvé jsem chtěl mladej foťák a za druhé jsem potřeboval rychlej foťák, kterej má výklopnej displej. A kterej má lepší uspořádání pro natáčení videa. A nechtěl jsem za to utratit bambilion.

Tohlencto mi vyhovovalo, takže jsem za nějaký peníze prodal ten svůj starej 5D Mark II a za ty prachy jsem pořídil fungl novej 70D. Takže já fotím, tím co mám,  nemám žádný exkluzivní vybavení. Vlastním pouze 5D Mark II, který se dá pořídit dneska… já nevím, kolik může stát…

Tak asi kolem 50 000 za tělo a za 70D jsem platil myslím, že 22 nebo 23 tisíc. Co používám dražšího, to jsou objektivy. Ale zase to nejsou nějaký úplný cenový bomby. Když to spočítám, tak všechny dohromady, jestli mají cenu 100, 150 tisíc, tak je to moc. Hrozně rád používám 70 – 200, protože mi vyhovuje, že nemusím moc šmatlat po place.

A když si potřebuju sáhnout pro detail, tak to můžu tímhletím pohodlně zařídit a nenachodím zbytečné kilometry. Ale úplně brutálně ulítávám na pevných sklech. Úpravy fotek řeším jednoduše. K vyvolání negativu používám Lightroom a k doladění Photoshop. Vše jsou to Adobe produkty, které už nekupuji, ale platím za jejich pronájem. A to včetně aktualizací, supportu 24 hodin denně 365 dní v roce, což je pohodlnější a ve finále i levnější.

V čem jsou třeba ta pevná skla dobrá?

Lepší kresba, lepší všechno. Takže já si teďka jedu na 100 mm od Canonu v makru a na 85mm, to je taky pevný,  a to jsou takový moje favority. Ty mě bavěj, jakože tyhle skla.

476235

Černá vdova

Kdybych byl třeba já začínající fotograf, tak myslíš, že se dají udělat pěkný fotky s nějakým vyloženě foťákem za pár tisíc?

Určitě jo.

Jo, není to jen o tom vybavení? Je to spíš o tom umět udělat tu kompozici, vymyslet to, nafotit?

Tak ono jako úplně… Začneme tím, že zkomponovat fotku, dobře zkomponovat fotku můžeme mobilem. Pokud budou supr světelný podmínky, tak dneska ty mobily maj desetimegapixelový foťáky, optiku ucházející, to rozlišení je fakt zajímavý a jde to.

Ergonomicky do ruky to taky některý mobily dávaj a jsou přizpůsobený spíš na focení než na telefonování takže proč ne. Ale pak jsou momenty, kdy potřebuješ kvalitnější záběr a to už mobil nedá. Tady už potřebuješ rychlejší chip, kvalitnější optiku, atd…..

Dneska už jsou foťáky za pět za šest tisíc, který tohle zvládají úplně excelentně. V uvozovkách excelentně. Samozřejmě, že když si koupíš nějakej plnoformát či středoformát a k němu nějaký luxusní sklo, nebo  prostě něco profesionálního (a tedy i dražšího), tak tam z toho vyloudíš úplně nádherný věci, pokud víš jak na to…

Optika se tady chová jinak, všechno to je přesný, bokeh a tyhle záležitostí vypadají úplně jinak než na těch levnějších fotoaparátech. Pro klasickou fotku nebo normálnímu člověku, kterej nepotřebuje nějaký umělecký ztvárnění něčeho speciálního fakt dokonale, tak mu bohatě stačí foťák za pět, za šest, řekněme do deseti tisíc.

A na trhu jsou od všech značek od Canonu, přes Nikon, až po Olympus. Teďka dokonce snad i Samsung udělal nějakej takovejhle foťáček – malej a schopnej. Funguje to. Můžeš kombinovat i moderní tělo a starý objektiv, který osadíš přes redukci. Z toho taky lezou pěkný wjecy a nestojí to kotel peněz. Však, když pak potřebuješ dělat větší fotografie, potřebuješ tisknout velikánský fotografie nebo míříš do reklamní zakázkový fotky, kde jsou jasně daný parametry výsledku a hodnoty výstupu.

Nebo když chceš vytisknout fotku, která půjde na panelák, tak to nemůžeš fotit foťákem, kterej má rozlišení 5, 8, nebo 10 Mpx. Tam už potřebuješ foťáky, který jsou v cenový hladině s více nulama…..

Pro někoho bezcenný kus papíru, pro mnohé podnikatele nepostradatelná součást jejich peněženky. Proč? Slouží jako nositel informace či propagační materiál. Je skladná a pro ty z nás, co s sebou neustále nenosí poznámkový blok, je to ideální informační prostředek.   Vizitka tedy plní tyto základní tři funkce:Slouží k předávání nejnutnějších kontaktních údajů na vás anebo vaši firmuSdělí...

To už je  bohužel mimo můj batoh. Takže není pravdou to, že to železo člověk nepotřebuje. Ale je pravdou to, že fotku dělá člověk a ne foťák. To železo nám pouze usnadňuje cestu k pořízení té či oné fotografie a ovlivňuje její kvality a hodnoty na výstupu.

Už jsi tak nějak i zmínil, že ten fotograf vlastně může fotit žejo klasické portrétovky, fotky, které půjdou na billboardy a tak. Jak moc se třeba liší tyhlety práce od sebe? Když třeba fotíš jenom třeba fotky nebo naopak děláš nějaké komerční fotky? Ta výbava předpokládám se taky bude lišit. Liší se potom i styl té práce?

Svou výbavou jsem hodně soběstačnej. A když přilétne zakázka, kde potřebuju nějakou speciální aparaturu, tak si jí prostě pronajmu a je to vyřešené. Je to jednoduché a funguje to. Když si chci dát k svačině 30 deka šunky, nepotřebuju kupovat stádo prasat a k tomu 8 řezníků. No ne?!

452954

Summer in Prague

Noooo…. Ne :-). Říkal jsi, že jsi hrozně rád fotil ženské. Jaká třeba nejzvučnější jména ti prošla pod objektivem? Třeba nějaké modelky nebo lidi ze šoubyznysu? Fotil jsi vůbec někoho takového?

Hele jedinej, kdo mě teď právě napadá, je Lucka Bílá, kterou jsem fotil pouze jako dokumentarista při natáčení klipu Samota. U toho byl i Kamil Střihavka. A další……. třeba Helenka Vondráčková. To se fotilo pro nějakej časopis, ani už nevím jméno média. Já se k celebritám moc nedostanu, tam jsou karty dlouhodobě rozdaný, jakože mezi celebritou a fotografem.

Ty lidičkové už mají vybudovaný vztah, jakože profesionální, také tam už existuje důvěra a to by se mělo ctít. Fakt se nikam necpu, protože jsem normální a nechci zneužívat umění a slávu jiných pro svůj vlastní prospěch. Pokud si o mou práci někdo z těchto sfér napíše, rád se na spolupráci dohodnu, ale abych rozesílal nějaký nabídky do produkcí, médií, či jedincům z řad celebrit, to fakt ne.

To se půjdu raději pást na zahradu.

A fotíš radši třeba s těma slavnýma lidma nebo naopak máš radši, když je to někdo úplně neznámý, že prostě si s ním fakticky můžeš dělat, co chceš, a on tě poslouchá na slovo?

Hele já se budu teďka opět degradovat na úplnýho blbce, protože moc nesleduju televizi.

Ani moc nesleduju takový ty módní časopisy. Maximálně koukám na dokumenty. A když literatura, tak zpravidla něco historickýho, odbornýho, prostě něco, co mě může obohatit vědomostně a rozšířit mi obzory, což si myslím, že módní časopis nesplní.

Nicméně pak přijde na řadu taková otázka, jakou jste mi položili, a já musím suše konstatovat, že jdu někam na večírek nebo sem někam pozvanej, či se nacházím v nějakým klubu. Okolo mě choděj celebrity a já vůbec nevím, kdo to je. Takže pak do mě kope manželka a říká, to byla ta a ta, to byl ten a ten. A mně nezbývá, než koulet očima. Sláma no……

Takže jako ptát se mě na to, která celebrita mi prošla rukama. A jestli se mi dělá lépe s tím nebo s tím…. nevím…… neřeším. Každej, kdo chce hezký fotky, by měl fotografovi důvěřovat a poslouchat ho na slovo, když už si ho vybral.

Tuhle jsem fotil  krásnou mladou paní s rodinou. Když jsme to všechno dofotili, tak teprve potom vyplavalo na povrch, že to je populární hlasatelka z Český televize. Nebo moderátorka, nevím. Hele, já jsem v tomto ohledu úplně mimo mísu, i když nějaký znalosti mám. Poznám třeba Dejdara, Zemana a taky pana Gotta, nebo H.P. Baxtera ze Scooter, či Pavla Novotnýho z Extra.cz i jeho tátu :).

Když už jsi zmínil ty módní časopisy, co ty a móda? Když třeba chodíš na ty večírky, říká ti třeba manželka, co si na sebe musíš vzít?

Hele, když je psanej dresskód,  je to daný a jdu do požadovaného úboru. Jinak je moje móda omezená. Kraťasy, tričko, pantofle, tenisky, džíny, tepláky, bomber, džíska, klokanka a kšiltovka. Případně motorkářský hadry. Se s tím moc nepářu.

Ale faktem je, že se už delší dobu domlouvám s Pavlem Filandrem a společně se pokusíme ze Slámy samorosta udělat člověka. Uvidíme jak todle znásilnění mé image dopadne. Myslím že to stejně skončí ve skříni a vyhrajou džíny s trikem, který supportuje nějakej motoklub…… třeba Hells Angels, to jsou alespoň normální cvoci jako já.

A mají na oblečení moc hezký malůvky.

452582

Osudová linie

Hele když už jsi zmínil ty motorky, kdy jsi tomu propadl?

V 11 letech, když jsme společně se spolužákem kradli v uvozovkách jeho tátovi pincka a drtili jsme motokros v lese za sídlištěm Vajgar v Jindřichově Hradci. A vždycky pak jeho táta přišel z práce, zjistil to, a dal nám co proto….

A teď máš spíš nějakou sportovní motorku nebo takový ten klasický choper?

Hele teď mám harleye no, ale ten harley je strašně komplikovanej, takže ho radši nebudeme moc zmiňovat. Budeme říkat, že tíhnu k harleyům, protože ta moje motorka je taková sporná. Já se hádám s jednou leas. společností kvůli tý motorce a máme tam nějaký spory o kačky. NO?!

Na kafe se tě teda už ptát nebudu, to už vím. Ale spíš mi řekni, jak ses tedy dostal k tetování. Protože mě zajímá, jestli ses k němu dostal ještě de facto za komunistů nebo kdy?

No, tetování je takový, já nevím proč, ale já jsem vlastně už coby čtrnácti, patnáctiletej smrad,  kamarádil s lidma, který byli o 10, o 15 let starší než já a mezi těma lidma byli  i lidi, kteří byli samozřejmě potetovaní.

A tak nějak takhle jsem se k tomu dostal, že vlastně já jsem chtěl nějakej obrázek a bavili jsme se o tom v hospodě a ten jeden z těch lidí řekl jo v pohodě, tak jsme šli k němu. On měl doma verzatilku, měl svázaný normálně klasický jehly na šití nějakýma provázkama. Tak to vydezinfikoval, vyndal černou tuž a nakreslil obrázek, vlastně celej ten obrázek už nakreslil v hospodě, doma to nějak ještě dopracoval, že to podčáral tužkou, pak to obtiskl na ruku, normálně mi to vyškrábal, pak to vystínoval a za dvě, tři hodiny jsem měl tetování.

Pak jsem přišel domů, mamka ta se mohla zbláznit, ale měl jsem tetování no. I když ještě to jsem přeskočil, protože první tetování jsem si udělal sám, ale to mám tady už jakože takhle schovaný, jsem tam měl takovou lilii nebo co to bylo, nějaká pindovina. Tak to jsem nedávno schoval, protože to vypadalo hrůzostrašně a ono to víceméně to tetování, o kterým se bavíme, je tohle. Šestnáct mi bylo, nebo tak nějak.

A co to mělo být?

Já nevim hele, to tam radši nebudem zmiňovat. To je nějaká lebka, bible, kříž, svíčka a injekční stříkačka. Život… Věci, které mne doprovázely a doprovázejí na mé cestě. Kromě tý stříkačky.

445023

Za obzorem

Měl jsi kvůli tomu problémy třeba ve škole nebo třeba tehdy v té době? Musel jsi to tetování třeba schovávat?

Já jsem to neschovával, ba naopak, ukazoval sem to. Že jo jako, ale taky se stalo to, že jak jsem to ukázal, tak to netrvalo ani čtrnáct dní a okamžitě mě zastavili policajti a šli si mě vyfotit. Takže tenkrát jsem nějak šmatlal po ulici, normálně mě zatkli, předvedli na policii, postavili mě před nějakou zeď, dali ke mně číslo, vyfotili si moje tetovačky a tak jsem pochopil, že jsem konečně  jinej než všichni ostatní – mám svou fotku u poldů.

Co třeba napadne tebe, když vidíš člověka s tetováním?

No tak, že je náš. Jo! No prostě nevím, jakoby v tý komunistický době to bylo jasný že jo, každej potetovanej měl cejch kriminálníka a nikdo si nepřipouštěl nic jinýho, jakože třeba že by to byl třeba námořník žejo. Všichni ho měli za kriminálníka a hotovo, vyřízeno. Ani nevím proč, prostě tenkrát jsem chtěl bejt…. jinej…..

Kriminálník a lump.

Zasáčkovanej v týhlenctý skupině a to se “povedlo”.

Praha . černobílá fotografie

Nic není jen tak černobílé. Pouze Praha

Myslíš, že zrovna tahle skupina lidí, kteří nějakým způsobem vybočují ze společnosti, ať už třeba i ty kriminálnící, jsou to potom třeba ti, kteří pomáhají změnit náladu v té společnosti? Že pomáhají rozpoutat nějakou vlnu, dejme tomu nevím, něco se lidem nelíbí, tak oni jsou prostě ti, kteří jdou a změní to?

Já nevím, takhle dalece, takhle filozoficky jsem nad tím neuvažoval, ale v každým případě já ty lidi mám rád a beru je, protože ať je to teď, nebo před 30 lety, tak jsou to prostě lidi, který mají zálibu v něčem, co se odlišuje od většiny, a nebojej se, nestyděj se to dát  najevo, jsou odhodlaní pro nějakou tattoo myšlenku něco udělat. Myslím si, že člověk, kterej je odhodlanej jít si za svým, má větší cenu než ten, kterej sedí u piva a brblá, jak je to všechno na hovno.

Samozřejmě jsou mezi nima i lidi, kteří to tetování mají ani ne tak z přesvědčení jako z toho, aby se někam zaškatulkovali. Ale stejně časem přijdou na to, že se nejde zaškatulkovat například tetováním mezi potetované, stejně jako se nemůžu stát hašišákem jenom tím, že si nechám narůst dlouhý vlasy a budu si hrát na hipieka. Nemůžu se stát pankáčem ani tím, že si udělám číro na palici, žejo. Všechno je to životní styl. Prostě pokud ten mozek, pokud ten člověk nefunguje na tý vlně kam chce patřit, tak se tam prostě nezačlení, ani kdyby se po………posral. V každém případě už se konečně tetování bere jako umění a to je myslím dobře. Skončilo období nálepek. Snad.

442431

Natáčení upoutávky na fesťák

Většina lidí, když si nechává dělat tetování, nebo když vidíš člověka, kterej je potetovanej, tak je za tím nějaký příběh toho člověka. Vnímáš to i ty takhle. A když už se podívám na ty tvoje tetování, byl bys schopný třeba říct právě ten příběh za některými tedy tetováními? Jedno už vím, to vzniklo tedy v hospodě.

Příběh no, já nevím, jestli ty lidi tam mají nějakej příběh všichni. V každým případě to tetování by ti mělo připomenout nějakou část života, nějaký období a důvod proč to máš. To, že si tam lidi dají nějakej příběh, to je pravda a je to fajn. Když vzpomenu Tattoo Convention a na ty soutěže miss, tak tam byly holky, který vyprávěly k těm tetovačkám super příběhy.

A za sebe, hele příběh… tohle tetování, to jsem popsal, pak tady bylo ještě takový podobný tetování, to bylo tady na tý druhý ruce. To bylo do toho samýho člověka. Pak tady mám takovej nápis, to je od kluka, tomu se říkalo Žebro. On měl přezdívku Žebro a ten je po smrti. To zmíním ten příběh jeho.

To byl kluk, kterej se dostal za komunisty do rozporu se zákonem a hodně si hrál s drogama a pak se z toho nějakým způsobem dostal, našel si holku, s tou holkou měl dvě děti a úplně se z toho průseru vylízal. Žádný kriminály, žádný fety nic, prostě slušnej táta od rodiny. A ta holka s těma dvouma dětma jela na kole, jeli na výlet nebo co, jel okolo náklaďák, nějakým způsobem je smet ze silnice. Ta holka, ta jeho manželka, na místě umřela, to jedno dítě taky umřelo a to druhý zůstalo žít a on tenkrát chtěl to dítě si osvojit a postavila se proti němu rodina tý zemřelý, to dítě mu nedali. Hrozný. Proto mluvím tak divně a třese se mi hlas….. Víceméně zachráněnej kluk, kterej měl život před sebou, přišel ve vteřině o všechno a tak šel a spáchal sebevraždu, protože mu to poslední, na čem mu záleželo vzali.

A proto tady tohle tetování, ten nápis, tady zůstane až do konce. To je takovej smutnej příběh. No a ty zbylý , to jsou tetování, nevím, tahleta biomechanika ta je od Maťa, ta vznikla jako překrejvačka toho jednoho tetování, který už nějak ztratilo svůj smysl, tady nápis FTW – Fuck The World. To je jasný, že jo. Já jsem člověk, kterej když to shrnu, tak, mám svět a život sice strašně rád, ale jsou určitý fáze a určitý dění na tom světě, který mám úplně v prdeli a protože se za tenhle názor nestydím, tak jsem si to nechal vytetovat na ruku.

Tohle další to je jasný, to je symbol mýho loňskýho kalendáře, kterej způsobil jakýsi poprask a všude o tom psali, že bratr Kajínkovi advokátky nafotil pornokalendář. Přitom to nebylo porno, byly to jenom makrofotky intimního styku mezi mužem a ženou, tedy fotky hodně v detailu. Ale pár lidí napsalo, že to je porno kalendář. Jelita…..  hahahhha. Však dopad toho kalendáře na me, na moje myšlení a na moje nitro byl velice kladnej, protože těch fajnovejch reakcí bylo několik tisíc, oproti nějakým pěti nebo třem, který byly jakože záporný. FUCK

Duo

Duo

Jak ses k tomu vlastně dostal k tomu focení toho kalendáře?

Do prdele, seš asi tisícípadesátej člověk, kterej se na to ptá. Ok, tak to řeknu znova. Jak fotím ty akty a glam, tak tady mám okolo sebe strašnou spoustu krásnejch mladejch lidí. A nejsou to jenom ženský, jsou to i chlapi, mají super tělo, co si budem povídat. Holky tady choděj nahatý, kluci tady choděj nahatý, člověk ví, jak to všechno vypadá, já jsem samec, já mám rád ženský a když vidím něco hezkýho, tak se nestydím to těm dotyčným pochválit a říct to. Co si budem povídat, ženský genitálie a prsa  jsou nádherný že jo?!

Když má chlap dobře namakaný tělo a je ještě k tomu dobře vybavenej, tak je to taky pěkný a to říkám jako heterosexuál. No a když si pak představíš takhle urostlýho chlapa a krásně vybavenou ženskou a představíš si to dohromady, no, tak to taky vypadá moc hezky že jo?! A nikdy nikdo tady v tý naší bananas republice nezveřejnil takovýhle detailní fotky, jakoby sadu detailních fotek s nějakou postoupností. No tak protože to ještě nikdo nikdy neudělal, tak jsem musel být první, udělal sem ty fotky a vyrobil sem z té sady obrázků kalendář 2014 s názvem Life is Nice. Řekni, no není život krásnej??

A byl to tvůj nápad?

No jasně.

Kde jsi sháněl třeba modely. A hlavně takhle musel jsi je shánět nebo se ti sami hlásili?

Nesháněl jsem je, nebylo třeba. To takhle jednou přišla nějaká slečna, která potřebovala radu, protože byla oslovená k nafocení nějakejch lechtivějších fotek, tak se sem přišla zeptat na to, jak to funguje, jak to chodí, protože se někde dozvěděla, že fotím pro nejmenovanou zahraniční produkci takovýhle trošku odvážnější věci.

Takže jsme to tady s ní probírali a protože jsem tenhle nápad na ty makro fotky měl v hlavě už delší dobu, tak jsem jí to úplně z legrace, a to podotýkám, my jsme se viděli poprvé v životě jo, tak jsem jí to jen z legrace řekl, že takovejhle projekt mám v hlavě zase  já, a kdyby věděla o někom, kdo by do toho skočil, tak ať mi dá vědět. No a ona řekla “no já to klidně nafotím”.

Dohodli jsme si podmínky, za jakých se to zrealizuje, ty podmínky dodržela ona, ten aktér, já a víceméně celý okolí, který o tom vědělo a nafotili jsme to, zveřejnili jsme to a fertig. Bylo to určený jako vánoční dárek několika vybraným lidem, myslím ten kalendář. Ale pak snad jeden nebo dva z těch lidí řekli, že to je strašná škoda nepustit to do světa. Tak jsme tomu udělali takovou trošku propagaci, pokřtila nám to jedna sympatická Playmate, no a chyt se toho bulvár a najednou se to dostalo mezi lidi víc a bylo veselo. Měl sem celkem asi 300, 350, možná 400  kalendářů a jen se po nich zakouřilo a to i přes to, že nestál stovku, nebo dvě….. Zmizeli, už nemám ani jeden. Fajnový. No ne?!

A takové projekty tě třeba baví?

Jo. Tohle mě baví, to jsou výzvy a ty já rád.

Můžu se teď zeptat, co ty a drogy? Vyzkoušel jsi třeba něco během života? Kdyžtak to z toho záběru vystřihneme.

Nemusíme to stříhat, mám s nima zkušenost a nestydím se za to. Prostě to byl můj život. Měl sem takový období určité fáze života a to bylo hodně divoký. Takže jsem do těch drog vlítnul rovnýma nohama a to kurevsky, fakt hodně rychle. Prostě teď a bylo to…

Nebo takhle měl jsi prostě ten pocit, že tě ty drogy ovládají? Nebo jsi byl ten typ, že jsi byl schopný to kontrolovat?

Ne. Hele je to strašně zvláštní, já jsem do toho vletěl. Jakože fakt jsem do toho vletěl. A půl roku, nebo respektive takhle. Během měsíce se ze mě stal uživatel, kterej to do sebe rval dvakrát, třikrát i čtyřikrát denně.

Celá ta anabáze trvala půl roku a pak jsem se dostal do stádia, kdy můj zájem byl jenom sehnat matroš a ten dopravit do svého vlastního těla. Přestalo mě zajímat pivo, přestal mě zajímat bigbeat a úplně nejstrašnější bylo, že mě přestaly zajímat ženský. A jednou jsem takhle nějak seděl v hospodě, byla tam holka, se kterou jsem kdysi předtím něco měl a chtěla víc než jen si povídat a já jsem se přistihl, že jsem ji úplně na férofku vyfakoval.

A když jsem pak přišel domů, tak jsem si to všechno uvědomil a v duchu jsem si řekl: “ty vole krásná ženská, krásnej večer, není šukačka, není nic, je tady jenom ten tvůj prášek, kterej si za chvíli rozmícháš a napumpuješ si ho do trubky”. A výsledek byl takovej, že jsem ten prášek vzal, spláchl jsem ho do hajzlu, na chodbě toho baráku, kde jsem bydlel, jsem si chtěl udělat táborák, ale pak jsem si uvědomil, že to je blbej nápad, tak jsem šel na procházku. Všechny tyhle propriety jsem vzal s sebou, udělal jsem táborák a všechny ty hovadiny sem spálil a jejich zbytky, jako hlavně ty jehly sem hodil cestou zpět domů do popelnice.

Od tý doby je klid. Žádnej absťák, nic, vůbec nic, absolutně nic. Tak skončilo období debilních slámových drog.

Jako zralé víno

Jako zralé víno

Byl bys schopný říct, které všechny drogy jsi vyzkoušel?

Tak začalo to takovýma těma klasickýma za komunistů to byly vlastně nějaký ty prášky, který se rozdrtily, pak se přefiltrovaly a vytáhl se z toho, co se z toho tenkrát vytahovalo, kodein? Myslím si, že kodein. Ty wado, je to 30 let, kdo si to má pamatovat…. No, a pak herák a perník.

 Co třeba nějaké drogy, které se staly populární až potom, třeba extáze nebo LSD?

Hele LSD už bylo k sehnání i za bolševika a extošku ne teda, já jsem extošku nikdy nevyzkoušel. Mě se třeba líbí i house music a techno, kde se tyhle drogy víceméně hodně užívají, ale nikdy jsem to nezkusil a co teda občas, takhle třeba dvakrát, třikrát do roka, tak si dám brčko, travku.

Rozjímání

Rozjímání

Není to tak třeba trošku paradox, že třeba alkohol je povolený a třeba tráva, která já jako bych řekl podobné účinky, tak je třeba ilegální? Myslíš si, že je to dobře nebo špatně? Nebo zakázal bys třeba i ten alkohol nebo naopak bys třeba některé ty lehčí drogy povolil, kdyby to bylo jenom na tobě?

Já jsem v tomhle strašně free, takže já osobně jsem za okamžitou legalizaci konopí, minimálně konopí jo – ne v autě. Jen by každej měl vědět co hulí za matroš a pokud novic dostane kvalitní travku, neměl by si před ostatníma hrát na brut huliče……..

Nevyplácí se to. Seno je seno, travka je travka a dobrej skaňour dokáže pěkně zamotat palici i nohy.……..takže opatrně.

A byl bys schopný nějak říct i ty za sebe, co tě třeba ty těžké drogy naučily? Nějaké jako poučení, co ti to dalo do života? A rovnou zase na to navážu. Myslíš, že každý by měl za život vyzkoušet nějaké drogy nebo si myslíš, že je lepší, když se k tomu vůbec nedostane?

Hele mně drogy nedaly nic. Já jsem se na poli těch tvrdejch drog potkal jenom s lidma, který… nechci je urážet, ale troufám si říct, že to byli jenom hajzlové.

Samí podrazáci, křiváci, prostě nedobrý lidi. A jestli by si to měl každej vyzkoušet, hele to nechám na nich, ale já si myslím, že ne!!! Proč to pokoušet? Sám mám dítě, nebo mám děti a byl bych strašně nerad, kdybych s nima musel řešit jejich spadnutí do drog. To, že si to vyzkouší, to je asi daný, že jo.

To, že prostě třeba jednou začne kouřit, s tím nic nenadělám, že budou pít alkohol, s tím nic nenadělám také, koneckonců vidí to i u nás rodičů. Já i moje paní si prostě dáme nějakej ten drink, moje paní teda přestala kouřit, ale já kouřím dál. Ale pravdou je, že třeba nikdy v životě jsem neřekl před synem, že je super kouření, kuř, až budeš velkej.

Naopak říkám: “táta je blbej, že kouří, nikdy nekuř!” Co se týče alkoholu hele jsou lidi, který prostě alkohol umějí používat, umějí ho pít, nic jim nechybí, nic jim neschází, myslím, že jim to ani neubližuje. Pak jsou lidi, který to s tím chlastem neuměj, ráno se probuděj v 6 a musí si dát půllitra rumu, protože jinak nemůžou fungovat. Já alkohol piju, jak jsem řekl, skoro denně, ale mě celej den neuvidíš s pivem, natož s panákem, já si prostě splním svý povinnosti rodinný, pracovní a až pak můžu dát pívo. Samozřejmě, výjimka je to, když jsme na dovolený nebo když jsme někde na srazu nebo víkendové akci, kde se peče prase – to do toho nepočítám. Tak si to pívo dám i přes den.

Prostě a jednoduše, myslim si, že je lepší s těma drogama vůbec nakoketovat, i když jsem si na sobě vyzkoušel, že z nich jde vypadnout, sám sem z nich utekl než bys řekl švec a nepocítil jsem žádný problém. Já jsem si prostě řekl “Ne!”, a ze dne na den jsem přestal. S cigaretami to je horší. To jsem chtěl ukončit několikrát a to mi nejde…. Do prdele.

Karkulka

Karkulka

Jak ses vlastně dostal k pořádání tattoo festivalu? Proč ses vůbec začal na nějakém Tattoo Convention podílet? A jaké byly tvé začátky?

Předem musím podotknout, že já, tedy Jirka Sláma, nejsem pořadatelem pražské Tattoo Convention.

K Tattoo Convention sem se dostal tak, že v pořádající agentuře jsou chlapi, s kterými máme stejné zájmy. Například motorky a tetování. A protože jsme se velmi často potkávali na různých akcích a stal jsem se před lety jakoby jejich přítelem trošku oficiálněji, tak mě oslovili.

Teďka nevim, jestli to je deset let zpátky nebo osm, nějak tak. Tenkrát mne požádali, zda bych jim nešel pomoc na tenhle festival jako pingl na bar. Tak sem na ten první ročník šel za bar, kde jsem pomáhal celý víkend. Druhý můj ročník jsem šel pomáhat opět. To chlapům tenkrát vybouchlo občerstvení a my jsme měli takovou pojízdnou kuchyni, kde byla udírna, opékání na roštu, opékání na kameni a dělali jsme jim takový v uvozovkách catering.

A třetí ročník mě už požádali, jestli bych tam nemohl dělat fotodokumentaci celé té akce, plus být jakoby k ruce. To už jsem tedy fotil a dělal jsem dokument. Pak se stalo to, že vlastně ten člověk z pořadatelské strany, který  měl na starosti web konvence, nějak nestíhal nebo kýho šlaka nevím. Prostě se tam nastal nějaký problém a byl jsem oslovený, protože trošku umim s webem, jakoby napsat nějaké ty HTML a PHP kódy, tak jesli bych jim nemohl udělat web a postarat se o něj, tak jsem jim řekl, že ano.

Udělal jsem jim web. No, a takhle jsem do toho začal propadávat víc, víc a dneska už jsem tam braný jako člověk, který má na starosti všechno, co se týče focení, web stránky, Facebooku a těchto elektronických aktivit okolo pražské Tattoo Convention. Připomínám, aby každý věděl – já nejsem pořadatelem Tattoo Convention, jsem jenom přítelem pořadatele a jsem ten, kdo má na starosti pouze fotky, weby a práci na internetu, včetně FB.

Tatto Convention

Tatto Convention

Když jsi říkal, že umíš částečně kódovat, částečně programovat. Kde ses to naučil? Při jaké příležitosti?

Kdysi sem potřeboval web pro sebe a tím to vlastně začínalo. Mně tenkrát někdo udělal web stránky a chtěl za to kotel peněz a stránky byly úplně divný, a když jsem tam potřeboval něco předělat, tak ten člověk nebyl k zastižení.

Tak jsem se v tom webu šťoural a zjistil jsem, že to neumim, ale bratránek mi kdysi sdělil, že existuje nějaká literatura o této hatmatilce a pokud to ovládnu, můžu si to napsat v té řeči HTML sám. A takhle to vzniklo, pak jsem začal smolit nějaké weby – dokonce jsem i za nějaký dostal zaplaceno. A jak postupem vznikaly takové ty různé platformy a různé open-sourcy a takové ty záležitosti, kde prostě jsou nějaké hromady šablon k prodeji, kde už je k tomu i administrační systém, který se svým způsobem naučí používat i desetileté dítě, bylo vyhráno.

No, takže jsem jednoho kámoše požádal o pomoc. On mi pomohl a objevili jsme líheň šablon, která se jmenuje WordPress. A i přes to, že některým lidem nevyhovuje, tak u mně je to naopak – vyhovuje. A tak jsem se ho naučil celkem dobře obsluhovat a bylo po starostech. Tenhlencten můj kamarád, on je programátor, takže ten mi tam dělá takové ty zásahy, na které já nedosahuji. Já mu řeknu nějakou vizi, řeknu, co mi tam nevyhovuje a on mi to přeprogramuje k mojí spokojenosti.

10256728_740773932636067_4300797574121729387_o

Na tobě je dobré, že si jakoby tvoříš takové ty mýty, že se to pak ve stáří nenaučíš, to se mi na tobě líbí…

Je doba, která letí nějakým směrem, buď prostě zůstanu ve středověku nebo poletim s tou dobou, alespoň nějak, budu se snažit držet krok. Jsem zastáncem toho, že když potřebuješ něco udělat, tak to zadej, podpoř ekonomiku. Nechceš-li to dělat sám, nebo na to nestačíš, dej to udělat a vydělat druhým.

Ale všechny tyto aktivity, které páchám, u mě fungují tak, že si dneska řeknu, že chci nový web – svůj vlastní, teď, okamžitě, hned. No, a nikdo není schopen, mi ten web postavit například do druhého dne, a když už by se někdo takto šílený našel, tak si za to řekne takovou raketu, že prostě, že by mně lidé museli za to focení také platit rakety a v dnešní době je to takové spíš nereálné, takže já to vždycky musím vyřešit tak, že když dostanu nápad, tak musím být schopen ten nápad dotáhnout do nějaké podoby sám.

Samozřejmě, pak potřebuji grafiky a trendy v grafikách, které (řeknu na rovinu) vůbec nedávám. I když Photoshop a ostatní tydle voloviny zvládám, tak grafiku vůbec.

Vždycky vyrobím nějaký banner, myslím si, že je ten banner ucházející, ukážu ho tomu klukovi, co je absolvent nějaké té grafické školy, on se třikrát pozvrací a za deset minut mi pošle to samé, co jsem já potřeboval, ale v tom moderním pojetí, v tom duchu současného trendu. Jsou to ti kluci z Jihlavy, kteří nám letos dělali videoklipy ke konventu. Ta jejich společnost se jmenuje SB corporation – mladí kluci, bombastický, prostě schopný, pružný. Víceméně nám pomáhali se vším, co se týče videa a střihu. Perfektní spolupráce a hlavně mají nadhled a úplně jiné myšlení než třeba já.

Takže Sláma dostane třeba nápad a tihle kluci, když jim tu vizi přednesu, tak oni mi jsou schopni dopilovat vše do těch současných trendů. Jinak si samozřejmě všechno snažim dělat sám. Hawk

Zdroj: http://objevit.cz/jiri-slama-necpu-se-do-politiky-do-ty-spiny-jsou-vsak-veci-ktery-se-mi-nelibi-a-na-ty-musim-tvrde-a-verejne-poukazovat-nabozenstvi-a-drogy-16-t91703

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Vždycky, když si nevíte rady se psaním příslovcí, zkuste si najít původní výraz a slova odvozená. Pravděpodobně pak bude podstatně snazší odůvodnit správný pravopis příslovce. Zkusme si tedy najít podstatné jméno. Je to suverén. Od něho si odvodíme přídavné jméno, které vznikne spojením základu suverén a přípony „-ní“. Tím vznikne zdvojené písmeno „n“, které je...

Káva, kafe i café jsou zdánlivě podobné výrazy, mezi kterými však je třeba rozlišovat z hlediska formálnosti. Proto jsem se rozhodl blíže vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl. Spisovná čeština uznává pouze kávuKáva je sázka na jistotu. Jedná se o označení nápoje z kávových zrn, které můžete použít v jakémkoliv textu, protože je neutrální a...

Mezinárodní den přátelství je důležitý především proto, že neoslavuje dvě kamarádky, které spolu zajdou na kávu, ale metaforicky znamená i oslavu přátelství mezi zeměmi, politickými režimy a kulturami.  Kdy se slaví Mezinárodní den přátelství Tento významný den se slaví třcátého července (30.7.), a to už od roku 1958. U nás se tolik neslaví, ale ve...

Jmenuje se Honza. Věnuje se použitelnosti, zvyšování konverzního poměru, návrhům webových aplikací, eshopů a jejich testováním. Celým jménem Honza Kvasnička, který nám dnes povykládá spoustu věcí o UX. A nejenom o UX :-).Honzo, než se pustíme do rozboru samotného oboru použitelnosti webu, na začátek se nám prosím všem představ.Zdravím všechny čtenáře magazínu Objevit.cz a moc děkuji...

Svislá čára, rovná čára, rovné lomítko nebo také pipe. Říkejte tomu, jak chcete, každopádně tento znak se používá velmi často, a proto si vysvětlíme, jak se píše na počítačové klávesnici. Není na tom totiž nic složitého. Kdy se používá svislá čára při psaní (nejen na klávesnici :-))?Znak „|“, kterému se oficiálně říká „svislá čára“ nebo...

Ve slově hanba lidé chybují poměrně často. A je jedno, zda mluvíme o emoci, kterou cítí zostuzený člověk nebo o filmu od Bergmana. Objevuje se tendence psát toto slovo s „m“, tedy ve formě hamba. Správně  je hanbaSprávně je pouze hanba s „n“.Pokud si nejsme jisti, jak hanbu napsat, napoví nám příbuzná slova jako hana,...

Kdo nikdy nezažil sarkasmus / sarkazmus, ten pravděpodobně spadl z jiné planety. Protože sarkasmus je u Čechů na denním pořádku. Ale víte, jaký je správný pravopisný tvar? Nebudeme vás dlouho napínat. Pravopisně správně je sarkasmus i sarkazmus. Ještě donedávna byl tvar sarkazmus považován za chybný, ale dnes už to neplatí. V současnosti můžete napsat sarkasmus i sarkazmus...

Kemp je takové to poklidné místo se stany, kam si jezdíme odpočinout, ale jeho návštěva se může se zvrhnout v soutěž o to, kdo hlasitěji křičí na své sousedy, že nemají v noci dělat bordel. To asi všichni známe. Ale pojďme zpátky k češtině. Píše se camp nebo kemp?Slovo kemp k nám přišlo z angličtiny...

Kdybychom měli k dispozici seznam nejpoužívanějších chytáků do školních diktátů, slovo třpytivý bychom v něm zaručeně našli. Důvod, proč se v něm chybuje je pravděpodobně ten, že se nám správná varianta třpytivý s tvrdým y vizuálně nelíbí a přijde nám tak nějak divná. Nicméně opak je pravdou. Správně je třpytivýZapamatujme si tedy jednou provždy, že jedinou...
Načíst dalších 10 článků