Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Josef Řezníček: Nevadí, když půjdete proti proudu

Hello 0

Pepperos aka Josef ŘezníčekŘíkají mu Pepperos, i když žádný pepř nikdy neprodával. Pro ostatní je to Pepa. Pepa Řezníček. Internetový podnikatel, který založil v 19 letech projekt Škeble.cz, který pak prodal větší konkurenci.

V současnosti provozuje několik projektů a zaměřuje se s nimi na pomoc majitelům webových stránek, kteří se chtějí prosadit na internetu. Svoje služby nabízí pod hlavičkou projektu Včeliště.cz a píše také svůj osobní blog, který se překvapivě jmenuje Pepperos.cz.

Ahoj Pepo,

na začátek našeho článku tě čeká taková menší představení, kterému se stejně jako všichni ostatní nevyhneš. Pověz nám tedy prosím něco o sobě. Co děláš, kolik je ti let, jak dlouho podnikáš, kde žiješ a tak.

Ahoj Michale. Je mi 23 let a podnikám už od svých 15. Za tu dobu jsem toho na internetu vyzkoušel docela dost. Celý život jsem bydlel v Praze, před rokem jsem se přestěhoval k Brandýsu nad Labem. V současné době vlastním firmu, která pomáhá lidem s propagací jejich stránek na internetu. Kromě toho jsem také založil online školení o optimalizaci pro vyhledávače. Spravujeme i několik desítek vlastních webových projektů. Po práci chodím do školy a hraji na saxofon.

Jak ses vlastně dostal k podnikání?

Dostal jsem se k němu díky knížce Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho. Po jejím přečtení jsem už chtěl být jenom podnikatel. Předtím jsem přemýšlel o kosmonautovi a prezidentovi :-). Protože jsem ale neměl ze začátku žádné peníze, jediná otevřená cesta vedla k online podnikání, kde člověk může začít s pár korunami v kapse. Celý můj příběh si můžete přečíst na mojí online vizitce.

Vzpomínáš si na svůj první projekt? Kolik ti tehdy vydělal?

Vzpomínám si dobře. Dokonce ještě donedávna fungoval. Šlo o stránky pro chovatele domácích mazlíčků MojeZvíře.cz. Dnes vypadá web mnohem lépe, než když jsem si ho tehdy nechal udělat já, ale princip a funkce zůstaly. Stránky mi nevydělaly nic, ba naopak jsem na nich pár tisíc korun prodělal. Daly mi ale důležité první zkušenosti.

Jestli si dobře pamatuji, tak jsi také vlastnil portál o studiu v USA. Máš jej stále ve svém portfoliu a nebo jsi jej již „střelil“ jinému majiteli?

Pořád ho vlastním, je to stránka StudujemeVUSA.cz.

Mohl bys uvést další své weby nebo projekty, které vlastníš a nebo jsi prodal?

Projektů bylo hodně, vytvořil jsem jich už několik set. Většina ale už dnes nefunguje, nebo je nemá smysl zmiňovat. Šlo o malé stránky, které jsem okolo roku 2006 a 2007 společně s mým prvním týmem produkoval jako na běžícím pásu. Byla po nich velká poptávka a dalo se na nich vydělat slušné peníze prodejem reklamy. Kromě nich jsem založil již zmíněný web MojeZvíře.cz. Další pěkný web je StudujemeVUSA.cz. Ten vznikl díky mému ročnímu studiu v USA. Pak je to určitě už tebou zmiňovaná Škeble.cz. Před tímto eshopem jsem ještě spustil obchod GadgetWorld.cz, kde jsem jako jeden z prvních v ČR prodával gadgets sortiment. Nyní aktivně pracuji na Včeliště.cz a SEOŠkola.cz. V roce 2013 jsme začali budovat i několik nových stránek, ale ty si zatím nechám pro sebe. Až do konce minulého roku jsem také vlastnil a řídil společnost v USA, kde jsem zaměstnával lidi z různých částí světa. Obchodovali jsme s weby a internetovou reklamou.

Který z těchto projektů tě nejvíce naučil?

Určitě to byl internetový obchod Škeble.cz, kde jsem si vyzkoušel opravdu hodně věcí. Od vedení obchodu, vedení skladu, zaměstnávání prvních lidí, online propagaci všemi různými způsoby, offline propagaci, až po provoz kamenné prodejny. Jezdil jsem na zahraniční veletrhy, komunikoval s dodavateli i výrobci po celém světě a dělal i spoustu jiných věcí.

Jako jeden z mnoha úspěšných podnikatelů jsi studoval v zahraničí. Co ti pobyt v jiné zemi dal a nakonec vzal?

Pobyt v USA mi toho dal hodně. Určitě nelituji, že jsem tam jel. Byla to obrovská příležitost, která mi ukázala, co se skrývá za velkou louží. Také mi ukázala, že místní lidé jsou podobní nám i všem ostatním, že se zkrátka nelišíme. Také jsem si uvědomil, že každý může dokázat velké věci, když opravdu bude chtít. Tato zkušenost mi vzala jeden rok studia, protože po návratu mi moje škola neuznala studium v zahraničí. Na druhou stranu jsem zase díky tomu potkal novou třídu, se kterou jsem střední školu dostudoval. Až budu mít děti, určitě jim doporučím podobnou cestu, nebo se alespoň nebudu zlobit, když propadnou. Na střední škole se totiž vytváří mnoho přátelství a mít jich dvojnásobek se hodí.

Proč ses odsud vrátil zpět do své vlasti?

V České republice se mi líbí a skončilo mi studijní vízum, takže jsem ani neměl na vybranou.

Považuješ školu za důležitou? Naučila tě něco a nebo jako spousta podnikatelů jí přikládáš malou váhu?

Myslím, že škola je důležitá. S mnoha věcmi nesouhlasím a bojoval jsem s nimi na střední škole. Většina z nich se ale vyřešila studiem na vysoké. Předtím mi vadilo, že musím do školy, i když výuku nepokládám za dostatečně efektivní a bylo by lepší si to nastudovat samostatně a případně přijít na nějaké konzultace, třeba i společné, kde by byli všichni připraveni. Protože nyní studuji VŠE kombinovanou formou, splnil se mi tak tento malý sen. Většinou se do školy i těším. Vysoká škola tě naučí se učit, vytvořit si systémy, jak se připravit na zkoušky a zvládnout je. Musíš se překonávat a zapojuješ mozek jinak, než to děláš normálně. Proto je to dobré.

Mohl bys srovnat ze svého úhlu pohledu české školství a právě úroveň školství v zahraničí? V čem se podle tebe liší nejvíce?

Jsem za české školství rád, i když má určitě také svoje mouchy. V Americe jsem i v maturitním ročníku dostával razítka za domácí úkoly a chovali se ke mě jako k dítěti. Na druhou stranu jsem měl mnohem víc možností. Jako hudebník jsem chodil na hudební předměty. Měli jsme obrovskou zkušebnu, spoustu peněz na nákup hudebních nástrojů a not, vlastní divadlo pro naše koncerty. To si neumím u nás představit.

Pojďme se vrátit k tvému e-shopu Škeble.cz. Myslím, že to byl asi tvůj nejvýdělečnější projekt. Mohl bys popsat jeho začátky, jak se vyvíjely měsíční obraty až po následný prodej a také to, proč jsi tento obchod vlastně prodal?

Za projektem stojí hodně mojí práce. Obrat se vyvíjel postupně, nebyl tam nějaký velký skok. Vždy se samozřejmě projevila vánoční sezóna, která začínala už v říjnu. Obchod jsem prodal, protože už jsem cítil, že nevím, jak dál bych ho posunul. Dnes už bych asi zase věděl. Ale stejně bych časem asi došel pravděpodobně do stádia, kdy už by růst nebyl takový.

Splnil prodej tvá očekávání? Jak se nový vlastník ujal tvého eshopu? Šlape podle tebe nyní lépe?

Prodej byl úspěšný a proběhl bez problémů. Nový vlastník myslím nevyužil potenciál webu a eshop myslím fungoval a více se propagoval lépe, když jsem ho vedl já. Ale to je častý scénář.

Tuším, že po prodeji jsi chtěl trochu cestovat po světě. Splnil sis svůj sen?

Trochu jsem cestoval a odpočíval. Taky jsem si uvědomil, že cestovat člověk může i bez toho, aby neměl žádné závazky. Naopak je zábava se vším, co m člověk na starosti, zvládnout například měsíční cestu na druhý konec světa. To jsem si vyzkoušel minulý rok, když jsem byl v Indonésii.

Jak tě vlastně napadlo, že založíš právě internetový obchod s gadgety a dárkovým zbožím?

Škeble.cz prodávala především designové zboží do domácnosti a postupně jsme k tomu přidávali dárkové zboží a gadgets. Produkty se mi líbily a věřil jsem, že i ostatním se budou zamlouvat. Navíc jsem měl zkušenosti z předchozího projektu GadgetWorld.cz, na který jsem částečně navázal.

Afirmace – spousta lidí nezná ani význam tohoto slova. Je to slovo cizí a zároveň odborné slovo. Význam má jen jeden; pozitivní potvrzení nebo přesvědčení. Využívá se v oblasti psychologie, kdy člověk sám sebe kladně motivuje a přesvědčuje (jsem krásná). ✅ Afirmace – píše se pouze s měkkým i. Varianta s tvrdým y neexistuje.❌ Afyrmace –...

Proč jsi zvolil jako název eshopu právě jméno Škeble.cz?

Chtěl jsem něco dobře zapamatovatelného. Je ale těžké najít český jednoslovný název na volné doméně, který by se hodil pro internetový obchod. Nakonec jsem našel Škebli. Myšlenka byla taková, že ve škeblích je někdy schovaná perla. A těmi perlami jsou právě produkty z našeho obchodu. Věci, které pěkně vypadají a ozdobí dům i náš život.

Co tě na podnikání nejvíce baví?

Nejlepší je, že si můžu dělat co chci a kdy chci. To je také největší nevýhoda. Je otázka, jak to kdo zvládne.

Proč jsi založil projekt Včeliště.cz. Co tě vedlo k tomu, že ses začal specializovat jako spousta jiných u nás v ČR na internetový marketing?

Když jsem vedl internetové obchody, zjistil jsem, že mě na všem nejvíc baví stránky propagovat. A tak jsem se dostal k myšlence, že bych rád dělal jenom to.

Jak velký tým lidí se stará o Včeliště?

Nyní máme v týmu asi 8 lidí. Další oslovujeme na projektové bázi. Struktura se často mění, proto stále hledáme schopné spolupracovníky. Kdo něco dobře umí a dokáže pomoct majitelům stránek se zviditelněním na internetu, ať mi dá vědět.

Neubráním se srovnání s Davidem Kiršem. Co říkáš na jeho styl podnikání? Vadí ti, že spousta lidí tě s ním srovnává a pak na tebe kvůli tomu pohlíží skrze prsty? Co si o Davidovi Kiršovi myslíš ty?

Včeliště.cz se myslím podnikání Davida nepodobá. Trénink SEOŠkola.cz už ano. Už několikrát jsem říkal, že můj projekt vznikl dřív než jeho, že byl inspirovaný modelem, který už mnoho let funguje na americkém trhu. A David se určitě inspiroval tím samým. David prodává informace a dělá to trochu jinak než já, nicméně s tím má také úspěch. Obdivuji ho za to, co dokázal a ještě určitě dokáže. Hodně lidí kvůli jeho produktům mělo předsudky ke všem ostatním podobným projektům – i k mému. Nemám jim to ale za zlé. Vím, jak moc je těžké odtrhnout se od názoru většiny. Sám se o to snažím, ale někdy s tím bojuji. Jeden člověk něco řekne a ostatní se toho chytí. Vznikne vlna a je tak jednoduché se do ní zapojit a tak těžké udělat si vlastní názor. To je ale na delší diskuzi.

Nedávno proběhlo internetem tvé netradiční srovnání SEO školení. Spousta lidí si klade otázku, zda to byl záměr a šlo ti hlavně o to rozčeřit až příliš klidné vody internetového marketingu. Můžeš nám tedy říci, jaký byl tedy záměr vytvořit tuto tolik „neoblíbenou tabulku“, nad kterou se rozohnil dokonce i Pavel Ungr, Michal Kubíček a mnozí jiní „experti“ a tvrdili, že srovnáváš jablka s hruškami?

Neočekával jsem, že se to všem bude líbit. Myslím, že někdo na začátku vlny to pochopil jako srovnání kvality školení a spustil jí. Ve skutečnosti to bylo srovnání, které mělo za cíl ukázat, že v 8 hodinovém školení nejde probrat tolik, jako v online tréninku. Pavel si stěžoval, že o jeho školení lžeme. Celé to ale vzniklo kvůli tomu, že na stránkách s detailem školení nebylo uvedeno, co školení obsahuje a já z tohoto popisu vycházel. Místo výhrůžek a nehezkých komentářů myslím stačilo poslat jeden email, což se pak stalo, a bylo vyřešeno. Docela pěkně na související téma píše i Michal Hardyn na blogu. Michal narážel na to, že školení nejde srovnávat, protože je každé úplně jiné. Já si myslím, že školení o optimalizaci pro vyhledávače mají podobný cíl a podobný obsah a proto se dají srovnávat. Už se mi ale nepodařilo mu vysvětlit, že nejde o srovnávání kvality.

Proč jsi zvolil právě tyto metriky, které ostatní kritizovali jako zcela nesmyslné?

Všichni by srovnávali podle kvality a neměřitelných metrik. Také se ale všichni shodují na tom, že to v podstatě nejde, protože kvalita je subjektivní. Když jsem to já udělal na základě údajů, které srovnat jsou, ostatní řekli, že je nesmyslné hodnotit podle toho. Trochu mi to připomíná jeden bod z přednášky Rejecting Normal od Jeanne Trojan.

Když se ohlédneš zpět, považuješ to za chybu, že jsi něco takového uveřejnil?

Za chybu ne. Příště bych ale k tabulce sepsal dlouhý manuál :-).

Co je cílem Josefa Řezníčka? Kam by se chtěl dostat? Co je jeho podnikatelský sen a co by chtěl dokázat a nebo vyzkoušet, než půjde do důchodu?

Chtěl bych být šťastný a vědět, že i lidé v mém okolí se mají dobře. Z pracovního hlediska bych se chtěl někdy v budoucnu podílet na mezinárodních zavedených projektech.

Pracuješ doma a nebo si pronajímáš kancelář?

Pracuji doma, kancelář nepotřebuji.

Jak vypadá takový obyčejný den podnikatele Josefa Řezníčka?

Ráno před 8:00 vstanu a nasnídám se. Tak hodinu hraji na saxofon a pak začnu pracovat. Po obědě pokračuji, dokud je co dělat. Navečer buď cvičím s kapelou, koncertuji, nebo odpočívám. Před několika dny mi vyšel pěkný článek na mitvsehotovo.cz, kde řeším organizaci mojí práce. Tam se dozvíte víc.

Jaké je tvé oblíbené jídlo a film?

Sním téměř všechno, nemám vyloženě nejoblíbenější jídlo. Každé, když se jí příliš často, přestává po čase chutnat. Mám rád filmy s dobrým koncem.

Máš nějaký vzor, ke kterému vzhlížíš nebo obdivuješ?

Obdivuji spoustu lidí, každého za něco jiného. V Čechách například Marka Prokopa, Honzu Řežába nebo Zdeňka Cendru. Ze zahraničí Johna Vanharu, Randa Fishkina a spoustu dalších.

Jaké servery denně navštěvuješ? Objevit zmiňovat nemusíš, to považuji za samozřejmost :-).

Ve své RSS čtečce mám několik set zdrojů, které sleduji. Každý den se objevím asi jenom na Facebooku. Každý týden pak na většině sledovaných stránkách. Protože se zajímám o SEO, sleduji například SearchEngineLand.com. Z českých bloggerů nejvíce obdivuji Draga ze 404m.com. A to především pro jeho pravidelnost a pro to, jak dlouho už úspěšně vydává zajímavé články.

Máš vůbec čas na čtení knih? Jak se vzděláváš?

Mám Kindle čtečku a na ní čtu knížky. Když je hodně práce, téměř nečtu. Nejvíc čtu v létě, na cestách či na dovolené. Nejvíce se vzdělávám čtením knížek, blogů a diskuzí s ostatními.

A co tvé koníčky?

Mým velkým koníčkem je hraní na saxofon. Se dvěma bigbandy hrajeme starší i moderní jazz. Myslím, že i ty, kteří tomuto stylu neholdují, koncert osloví. Přijďte 15. května do Reduty na Back Side Big Band, rád vás uvidím.

A poslední dotaz. Chceš našim čtenářům něco chytrého vzkázat? Nějaké moudro, radu a nebo jim něco důležitého sdělit?

Mám takové 3 myšlenky, kterými bych chtěl, aby se jimi lidé řídili:

1. Vystupte ze své komfortní zóny a dokažte si, že můžete dokázat, co budete chtít.

2. Nevytvářejte si vlastní názor na nějakou věc pouze na základě toho, co si ostatní myslí. Studujte problém do hloubky a oprostěte se od názorů ostatních. Nevadí, když půjdete proti proudu.

3. Nestěžujte si a snažte se myslet pozitivně. Když s něčím nesouhlasíte, spolupracujte na řešení, nebo mlčte.

Tak to je vše. Dovol, abych ti jménem celé naší redakce poděkoval za tvůj čas a věřím, že o tobě ještě uslyšíme i v budoucnu. Minimálně na Objevit tomu tak bude. Měj se hezky a ať se ti daří.

Díky moc za rozhovor, Michale. Tobě také přeji hodně úspěchů. Myslím, že děláš dobré věci a znáš směr. To je často nejdůležitější.

Tento rozhovor vyšel poprvé na Objevit.cz: http://objevit.cz/josef-reznicek-nevadi-kdyz-pujdete-proti-proudu-t26131

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Pravidlo o ofsajdu bylo zavedené, aby byly týmové hry atraktivní pro diváky. Zamezuje tomu, aby hráč čekal v blízkosti soupeřovi branky na dlouhou nahrávku přes celé hřiště. S ofsajdem se můžete setkat třeba při fotbal nebo hokeji. Naproti tomu v pozemním hokeji bylo pravidlo o ofsajdu zrušené v roce 1996. Ale pojďme k češtině. Pravopisně SPRÁVNĚ je ofsajd Slovo ofsajd...

Se svátky to je někdy v češtině těžké. S Božím hodem je to o to složitější, protože jeho název se skládá ze dvou slov. Jak tedy název napsat, aby to bylo správně? Pravopisně správně je Boží hod. Jedná se o významný svátek, takže je nutné od roku 1993 psát Boží hod s velkým počátečním písmenem. Druhá část názvu,...

Segway je elektricky poháněná dvojkolka pro jednu osobu, která si získala oblibu především mezi turisty. V metropolích se dokonce prohánělo tolik segweyů, až došlo k legislativnímu omezení. Ale nás zajímá hlavně čeština. Pravopisně SPRÁVNĚ je segway Slovo segway má původ v angličtině, proto má pro češtinu trochu netypickou podobu. A je to asi i důvod, proč se v tomto...

Za poslední roky jsem vyzkoušel obě varianty – jak cestování na vlastní pěst, tak cestování a dovolenou přes cestovky. Obě mají něco do sebe – mají řadu výhod i nevýhod a nedá se tak říci, co je lepší anebo horší. Zájezd přes cestovní kancelář – je lepší anebo horší? Je i neníObecně bych to shrnul...

Jaké vlastnosti by vlastně měl mít váš ideální partner? Co vše by tedy měl splňovat onen ideální muž a nebo ideální žena? Jakou roli by měl ten ideál dokázat spolehlivě zastat? Kým by měl být? Pojďme se prvně podívat na takového ideálního muže, kterého by chtěla mít doma každá pěkná cuchta. Pardon. Žena. A pak...

Převozníci jsou většinou lidé, se kterými navazujete vztahy po rozchodu. Zkrátka někdo, kdo vám pomůže zapomenout na minulý vážný vztah. Vyplní prázdnotu. Otevře vám oči (na světě existují desítky dalších lidí, se kterými můžete navázat vztah a nebo přinejhorším mít sex :-)). Ale ještě než začneme, tak si pustíme jednu takovou písničku :-).Kdo to je...

„By jste“ je výraz, kterým se to jen hemží v internetových diskuzích. Vyvolává tak mylný dojem, že je správně. Není. Je to typický příklad tzv. tendence k hyperkorektnosti. Správně je bysteI když si spousta lidí myslí, že spisovný je tvar by jste, ale bohužel je to špatně a vždy bylo. Jediným správným tvarem je „byste“.Jde o...

Honza patří k předním českým odborníkům na Facebook. Pokud potřebujete vědět, jak efektivně utratit své peníze za reklamu na Facebooku, půjdete nejspíše právě za ním. Co vše obnáší práce facebookového PPC specialisty, co musí umět a co vše dnes umožňuje Facebook z pohledu reklamy? O tom jsme si dnes povídali s Honzou Bartošem. Ahoj Honzo,...

Gamifikace se dnes používá především v marketingu, ale co přesně pojem gamifikace znamená a jakých forem může nabývat? Jaká je historie gamifikace? K čemu je dobrá a jaké jsou nejběžnejší používané gamifikační principy? Kde se s gamifikací můžete setkat?Byť to možná ani nevíte, nejspíš každý z nás se s gamifikací setkal minimálně v některém z...
Načíst dalších 10 článků