Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kdy a jak se slaví Den ošklivých svetrů (National Ugly Christmas Sweater Day)?

Hello 0

Dříve byly symbolem trapnosti a špatného vkusu, ale dnes jsou svetry s vánočními motivy velmi trendy. A je jedno, jestli se jedná o klasický kousek se sněhulákem nebo vtipný svetřík s blikajícími světélky. Kýčovité svetry k Vánocům prostě patří, ale věděli jste, že má jejich nošení v prosinci jiné opodstatnění?

Kdy se slaví Den ošklivých svetrů?

Mezinárodní den ošklivých svetrů se slaví každý 3. pátek v prosinci (jedná se tak o pohyblivé datum – každý rok se bude slavit v trochu jiný den).

Výpis dalších datumů na další rok je níže:

18. prosince 2020
17. prosince 2021
16. prosince 2022
15. prosince 2023
20. prosince 2024
19. prosince 2025
18. prosince 2026
17. prosince 2027
15. prosince 2028
21. prosince 2029
20. prosince 2030

19. prosince 2031

Proč se slaví Mezinárodní den ošklivých svetrů?

V roce 2011 vytvořili milovníci ošklivých vánočních svetrů Národní den ošklivých vánočních svetrů jako způsob, jak odlehčit rušné svátky a předvést své absurdně ošklivé svetry. Tento den je stále oblíbenější a slaví se po celém světě.

Jak se slaví Mezinárodní den ošklivých svetrů?

Každý rok se ošklivá nositelé ošklivých vánočních svetrů ošklivě zdobí, ošklivě nakupují a dělají maximum ošklivostí pro to, aby předčili loňský Mezinárodní den ošklivých svetrů, kdy měli na sobě ten nejvíce ošklivý svetr. Plstěné a odrbané svetry s třpytkami, které vám doslova vypalují zornice tím, jak je to prostě hnusné (a ošklivé).

Svetry osazené elfy, sněhuláky, vločkami, soby, Santa Clausem nebo naším Ježíškem doplněné o svršky s koťátky či magické jednorožce a unicorny (a koně :-D) a jinou ošklivou havěť  –  čím barevnější, ošklivější a přeplácanější a čím více máte na svetru nápisů Merry Christmas, tím lepší.

Všechny společnosti k tomuto svátku přistupují trošičku jinak.

Někomu stačí si koupit svetr s klasickými vánočními motivy – elfy, sněhuláky či soby, Santou a doplnit je ještě o stejně „vhodné“ svršky s koťaty… zkrátka čím barevnější, ošklivější a přeplácanější vánoční svetry s motivy Santy, sobů, vloček a nápisů Merry Christmas, tím lepší.

Nebo stačí vytáhnout nějaký váš starý ošklivý svetr, obléct si jej, vyfotit se a poslat peníze na charitu. I tak může vypadat Den ošklivých vánočních svetrů (National Ugly Christmas Sweater Day), kdy různé charitativní organizace v tento den vyzývají lidi, aby lidé zvážili, jestli skutečně potřebují každý rok nový vánoční svetr. Ve Spojeném království se jich prodá vždy několik milionů a jejich výroba zbytečně zatěžuje životní prostředí. Zkrátka myšlenkou je, že na charitu můžete přispět i ve svetru z loňska a bojovat tak proti zbytečnému plýtvání, když chcete někomu pomoci.

Kupříkladu v minulosti (v roce 2017) americké aerolinky pro své cestující nabízely v tento den vcelku netradiční benefit – jejich cestující se mohli v nevkusných vánočních svetrech nejenom dříve usadit do letadla, ale aerolinky jim ještě navíc v průběhu nastupování do letadla hráli vánoční písničky.

Kdo vymyslel svetry s vánočními motivy?

Je těžké zjistit, kdo si takový svetr oblékl poprvé, ale jisté je, že se staly důležitou součástí oděvů v komediích z osmdesátých let. První masově vyráběné vánoční svetry spadají do stejného období a nesly název „jingle bell sweaters“ (svetry s rolničkami, pozn. red.).

Vůbec poprvé se v takovém svetru objevil v osmdesátých letech Bill Cosby. Šlo tehdy o anti-módní sdělení, které se proměnilo ve vánoční tradici. Tyto svetry se pak začaly objevovat na vánočních večírcích. Pak byl 19. prosinec vyhlášen za Národní den nošení ošklivých svetrů. V ten den se v Americe soutěží a hledá se ten nejošklivější vánoční svetr.

Jak vypadá takový ošklivý svetr?

Představte si ošklivého Hamáčka – tedy jeho ošklivý červený svetr – viz níže…

Ošklivý svetr je pojem, který se vžil díky filmu Deník Bridget Jones, respektive Marku Darcymu, který si v něm oblékl model se sobem. Z původně trapného momentu se stal vánoční hit a dnes si bez svetrů se sobíkem, tučňákem nebo alespoň vločkou takřka neumíme představit svátky.

Pojem ošklivý svetr však dostává v dnešní době další význam. Dal by se pod něj totiž shrnout trend pleteninových solitérů, které zkrátka nelze zařadit do jedné módní škatulky. Zpravidla se vyznačují výraznými barvami a vzory, cizí jim není ani patchwork nebo color block. Někdy jsou víc retro, jindy doslova psychedelické, dříve byly nejčastější svetry s barevnými pruhy, ty už samy o sobě nestačí – jsou moc obyčejné.

Jan Hamáček a jeho ošklivý červený svetr

Na úvod si řekněme jednu věc – v přírodě slouží výrazné barvy jako upozornění pro predátory, že si mají dávat bacha. Že by se jim mohlo stát. V lidské společnosti tato barva symbolizuje to samé, ale může také představovat ještě jiné varování – a sice: „Pozor! Kokot!“.

Tou dobou vzniklo možná také rčení: „To je jako kdybys navléknul ošklivé prase do slušivého červeného svetříku“. Až na to, že ten svetřík nebyl slušivý a to prase bylo taky ošklivé…

Jak celá anabáze s červeným svetrem u Hamiho aka Želé aka začala?

Ministr vnitra Jan Hamáček si na tiskové konference jednoho dne nebral sako a kravatu, ale pohodlný červený svetr (říkejme mu ošklivý červený svetr).

Celebrity, drahé večírky a bulvární média. To je showbyznys. Jak se toto slovo správně píše? Nejčastěji se vyskytují hned tři varianty tohoto slova, ale neměly bychom se nechat zmást. Správné varianty jsou totiž pouze dvě. Správně se píše showbyznys i šoubyznysSlovo showbyznys je takový hybrid. Dlouhou dobu bylo napůl české a napůl anglické. První částo...

Červený svetr ministra vnitra Jana Hamáčka se staly neodmyslitelným symbolem koronavirové krize v Česku. Odlehčený outfit, se kterým se místopředseda vlády ukázal na tiskovkách během nouzového stavu se staly terčem kritiky, protože tato barva evokovala podle některých odborníků spíše válečný režim a podvědomě vyvolávala daleko větší obavy veřejnosti, než bylo třeba. Ale spíše než, že by tento červený ošklivý svetr vyvolával strach u lidí, tak daleko větší strach v očích veřejnosti vyvolával fakt, že si někdo něco takového vezme vůbec na sebe.

Mělo to ale jedno milé ale – Hami pochopil v tento den, proč má tam dole také své koule.

Ministrovi vnitra, což byl touto dobou právě Hamáček, se totiž povedlo během jediné konference naučit tisíce občanů Česka, aby nosili roušky, byli ohleduplní a zodpovědní. Dal navíc najevo, že kdo nebude poslouchat výzvy vlády, zemřou kvůli němu lidé a dotyčný si to bude do konce života vyčítat. Za svá slova sklidil poprvé (a naposled) od občanů obdiv.

V červeném pulovru se evidentně lidem líbil natolik, že doslova druhý den zachvátila ČR „horečka červených svetrů“. Poté, co si tento odrbaný červený svetr na několik jednání oblékl ministr vnitra Jan Hamáček, začali se i další Češi objevovat v podobných pulovrech, včetně členů krizového štábu. Není to poprvé, co se outfit stal zbraní v boji proti nepříteli.

Bohužel Hamimu to hrdinství vydrželo ani ne půl roku…

Celé jeho hrdinství vzalo za své s kauzou Vrbětice – a sice tuzemskými i zahraničními médii proběhla zpráva, která otřásla českou veřejností. A sice – vyplývalo z ní, že že výbuch muničního skladu ve Vrběticích mají na svědomí ruští agenti.

Na povrch se pak dostaly informace, že ministr vnitra a nově i zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dle několika zdrojů věděl o tom, že ruští agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích. A přestože mu tato informace byla známá, naplánoval pondělní cestu do Ruska, kde chtěl jednat o dodávkách dosud neschválené vakcíny Sputnik, která dle kritiků Putinova režimu měla sloužit jako nástroj propagandy. Hamáček to nechtěl blíže vysvětlovat, ale čelil vážnému podezření, že jeho mise do Moskvy, kterou vydával za politickou kamufláž před oznámením vrbětického útoku, měla ve skutečnosti jiný cíl. Podle řady svědků chtěl vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit Joe Bidena a Vladimira Putina.

Návštěvu Moskvy plánoval v dubnu, nakonec ji ale neuskutečnil. Podle opozičních politiků tím ohrožoval bezpečnost Česka, choval se vlastizrádně a chtěl ututlat ruský terorismus v zemi. V úterý odpoledne kvůli této kauze jednali na uzavřené schůzi poslanci i s představiteli zpravodajských složek.

Události nabraly rychlý spád a řada věcí zůstává stále nejasných (byť se dá asi jednoduše číst mezi řádky, co je pravda, ať si kdokoliv ve svetru říká, co chce :-)). I proto se na internetu k tomuto tématu záhy objevila řada vtípků, které si utahují z jednotlivých aktérů.

Hamáček - červený svetr - sjezd ČSSD

Hamáček – červený svetr – na sjezdu ČSSD a GIF, který si dělá z Hamáčka prdel…

Další zajímavosti na Den ošklivých svetrů (National Ugly Christmas Sweater Day)

Spoluzakladatel společnosti UglyChristmasSweater.com Fred Hajjar a jeho bratr Mark vybudovali na myšlence ošklivých svetrů jednu z největších firem v tomto oboru.

Vyrábí schválně ošklivé svetry a prodávají je za nesmyslné ceny. Nejnovější kolekce společnosti se inspirovala Popeyeovým populárním smaženým kuřecím sendvičem, která okamžitě zaznamenala úspěch. Jak sám tvrdí, poprvé jsem si tohoto fenoménu všiml v roce 2011, kdy lidé doma pořádali párty s ošklivými svetry, jenž předtím provozoval eshop se zbožím z televizních pořadů a filmů.

Všimnul si tehdy na online tržišti eBay, že se tam tyto oškliví staré vánoční svetry po babičce prodávají i za více něž sto dolarů či 300 dolarů. Společně s bratrem pak na konci roku 2012 spustili web UglyChristmasSweater.com. Z vlastních zdrojů do svého podnikání investovali 5 tisíc dolarů, které se jim však hned vrátily.

Jen první rok prodejem vydělali přes 40 tisíc dolarů (913 240 Kč) a rok na to měli trojnásobné tržby (120 tisící dolarů) a stejným tempem se jim dařilo i v dalších letech. V roce 2019 pak tržby měli dosahovat až 6 milionů dolarů a společnost tou dobou zaměstnával kolem 65 lidí (což je úctyhodný počin na to, jak ztřeštěný je to business).

Zajímavé také je, že všechny svetry se prodávají výhradně na webových stránkách společnosti. Většina z nich se vyrábí v Číně a několik kolekcí v Michiganu. Hlavní expediční sklad mají bratři o v Detroitu a měl přes 12 tisíc metrů čtverečních. Později si pak kvůli rapidně rostoucí poptávce pořídili ještě jeden prostor o rozloze 9 tisíc metrů čtverečních. Jejich super nápadu si ale všimly také ostatní velké obchodní řetězce – Costco, Walmart, Macy’s, Nordstrom nebo Kohl a tak museli značně inovovat, aby zůstaly vepředu před konkurencí.

Proto přidali kupříkladu novou službu, díky níž si zákazníci mohli do 24 hodin objednat svetr s vlastním motivem.

Styly ošklivých svetrů se v průběhu let výrazně změnily. Od retro sobů a vánočních stromků se posunuly ke kýčovitějším a bizarnějším motivům. Objevilo se i několik nových oblíbených položek. Jsou to 3D svetry, politické motivy, včetně jednoho s prezidentem Trumpem nebo třeba svetr na pumpu, kdy je v rukávu svetru ukrytá malá pumpa a při jejím stisknutí se začne měnit design svetru samotného (zvířecí postavičky se začnou pohybovat, Trump začne hýbat hubou – což by upřímně bylo lepší, kdyby tu hubu nechal zavřenou apod.).

Bratři ale nevyrábí dnes pouze svetry, ale i různé spodní prádlo a další látkové a bavlněné doplňky.

  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Patříte mezi lidi, kteří se lehce rozzlobí, nebo dokonce naserou? Dokáže vás naštvat, když nevíte, jak se správně píše nějaké slovo? Jak je to vlastně se slovesem rozzlobit? V češtině je jediný přípustný tvar a tím je rozzlobit. Proč tomu tak je? Pro vysvětlení se nemusí jít daleko. Stačí si udělat takový menší rozbor. Slovo rozzlobit...

Přemýšlíte nad tím, jak se píše slovo sirup? Správná varianta je sirup s měkkým i. Můžete se však setkat i s označením sirob, které  je méně časté, ale kdybyste ho náhodou chtěli použít, tak pozor na to, že na konci je písmeno b. Slovo sirup má dvě správné varianty a obě jsou s měkkým i.Nikdy...

Přečíst si první část článku–> Velkou roli budou hrát i kamarádi, kteří vám pomohou některé hádky úspěšné zapít do němoty :-D, já tomu říkám mentální hygiena – prostě úplně vypnete mozek a zbavíe se komplet stresu (na chvíli). Dobří kamarádi (a alkohol a jiné drogy) vám pomohou se spolehlivě zrušit jako turné Helenky Vondráčkové. Odrovnat...

Správný tvar je pouze shůry. Jde o příslovečnou spřežku. Toto pravidlo lze odvodit, z významu, protože shůry znamená shora, ještě lépe řečeno seshora (z vrchu dolů), což se vždy píše se s. Takže žádné zhůry vy češtinářské zrůdy, ale jen shůry :-D. Jediná varianta, kdy by se dalo použít slovo zhůry je, že by značila příjmení...

Markýza je slovo francouzského původu, které se už plně přizpůsobilo českému jazyku. Proto se při psaní můžeme řídit platnými pravidly českého pravopisu. Stejně tak je možné výraz markýza normálně skloňovat podle vzoru žena. Pravopisně správně je pouze markýza!A protože je markýza slovo odvozené od výrazu markýz, budeme stejný pravopis uplatňovat i u tohoto tvaru.Markýza má...

Je více možností, jak může křížek vypadat. Vysvětlíme si všechny možnosti, které váš počítače od společnosti Apple nabízí tak, abyste mohli plně využít jeho potenciál.  Jak se píše křížek jako plus Klasickou variantou, jak psát křížek na klávesnici jakéhokoliv počítače, je napsání znaménka plus. To na Macu najdete na pravé straně a v tom případě...

Labyrint je slovo, které je pevně zakořeněné v českém jazyce. Jedná se však o slovo přejaté z cizího jazyka. Do češtiny se dostal z řečtiny (labyrinthos), nebo latiny (labyrinthus). Obdobný výraz lze najít i v dalších jazycích. Například v angličtině se jedná o slovo labyrinth. Jak je vidět, ve všech slovech je zřetelné tvrdé „y“. Stejně tak je zřetelné písmeno...

Posmívali jste se někdy lidem, kteří používali tvar potencionál? Pak asi víte, že správná varianta je potenciál. Nebo se jen rádi smějete.  Každopádně. Pravopisně správně je pouze potenciál. Dobře si to zapamatujte, aby se jednou někdo nesmál vám. Slovo potenciál vychází z latinského potentia a z toho vznikl výraz potenciál. Obdobný pravopis se dodržuje také...
Načíst dalších 10 článků