Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kdy se slaví Mezinárodní den žen (a mužů) ?

Hello 0

Mezinárodní den žen nelze řadit mezi státní svátky, každopádně jedná se o tzv. významný den. Jak ale tento den vůbec vznikl? A mají nějaký svůj den i muži?

Kdy se slaví MDŽ?

Mezinárodní den žen se slaví osmého března (8.3.). Nejedná se o pohyblivý svátek, slaví se zkrátka každý rok v tento datum.

Zajímavostí je, že dlouho nebylo stanoveno konkrétní datum oslav. Většinou se slavilo v únoru nebo březnu bez vyhraněného datumu. Ke zvolení konkrétního data došlo až po 1. světové válce. Tehdy se konala demonstrace v Petrohradě a bylo to právě 8. března.

Historie mezinárodního dne žen – proč se slaví MDŽ?

Ačkoli se mezinárodní den žen (MDŽ) slaví každý rok 8. března, základní myšlenka tohoto svátku není dnes už tolik známá. Přinášíme článek, který objasňuje původ tohoto svátku a zamýšlí se nad jeho významem v dnešní době.

Ačkoli se mezinárodní den žen (MDŽ) slaví každý rok 8. března, základní myšlenka tohoto svátku není dnes už tolik známá. Pro některé muže je 8. březen dnem, kdy koupí květinu či čokoládu své přítelkyni, manželce či kolegyni, nebo jim alespoň popřejí, pokud vůbec. Proč však v tento den obdarovávají své drahé polovičky už dnes ví jen málokdo z nich a nevědí to dokonce ani samy ženy.

Nejčastěji bývá tento den spojován s československým socialistickým režimem, čemuž bezpochyby přispěly okázalé slavnosti 8. března na počest žen, typické především rudými karafiáty, oslavami na pracovišti a verši představitelek Svazu žen. Právě kvůli spojení s bývalým režimem přestali v současné době někteří tento den slavit, neboť se podle nich jedná pouze o uměle vytvořený komunistický svátek. Skutečnost je ale jiná. Počátky tohoto významného dne sahají hlouběji do historie, mnohem dále než vůbec komunistické hnutí vešlo u nás ve známost.

Mezinárodní den žen se slaví už od počátku 20. století, s komunistickým režimem v Československu jeho vznik nesouvisí. Původní základní myšlenkou MDŽ je občanská a politická rovnoprávnost mužů a žen, zapojení žen do rozhodovacích procesů, zavedení volebního práva pro ženy a odstranění genderové diskriminace. MDŽ by tedy neměl být spojován s komunismem, ale s mnohaletým mezinárodním bojem za ženská práva a rovnoprávnost mužů a žen. Jako takový je MDŽ důležitým dnem každoročně připomínajícím nikoli éru komunismu, ale boje žen za svá práva.

Vznik a vývoj MDŽ

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem proč se měly ženy v boji za svá práva scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost, jak ženy, tak také muže.

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.

Mezinárodní den žen – jak vypadá dnes?

Krmit -> zkrmit = správná varianta. Proč tomu tak je? Můžeme si pomoci pomůckou, která říká, že předpona „z-“ se píše v případě, kdy z nedokonavého slovesa (krmit) se stává sloveso dokonavé (zkrmit). Stejným způsobem je možné utvořit i další dokonavá slovesa (modrat -> zmodrat, černat -> zčernat, hubnout -> zhubnout atd.) Pravopisně správně je zkrmit! A...

MDŽ byl oficiálně uznán OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. V tomto roce MDŽ uznalo také mnoho národních vlád. V roce 2001 vydal generální tajemník OSN u příležitosti MDŽ poselství, kde zdůrazňuje problém současné doby – nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Upozornil na to, že je třeba do rozhodovacích procesů zapojit více žen, neboť jejich přístup může v mnohém přispět v předcházení konfliktů a zajišťování míru.

Dnes je MDŽ demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost.

MDŽ a 8. březen je tedy možná částečně poznamenán svou komunistickou minulostí, kdy se ho komunistická politická elita v Československu zmocnila k využití své propagandy. Jde však o den uznávaný v různých částech světa. Připomínat a oslavovat tento den je velice důležité, neboť to znamená podporovat a souhlasit s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v zaměstnání, politice, vzdělání, rodině a ve veřejném životě vůbec. Tento den může být také připomínkou, že ačkoli došlo v určitých oblastech k výraznému zlepšení v postavení a právech žen, stále ještě není situace ve všech oblastech a také ve všech státech uspokojující. Je nutné dále prosazovat rovnoprávnost žen a mužů a v některých zemích je navíc nutné dále bojovat za ženská práva, kterých se tam ženám nedostává ještě ani nyní, v 21. století. MDŽ nám tedy připomíná, že boj za ženská práva a rovnoprávnost ušel už dlouhý kus cesty, dlouhý kus cesty má ale ještě před sebou.

Mezinárodní den mužů

Mezinárodní den mužů neboli MDM spadá na devaténáctého listopadu (19.11.), což bude letos ve čtvrtek. Přestože u nás se tento svátek ještě moc nevryl moc do povědomí, ve světě se slaví tento svátek již ve více než 60 zemích. Původně se měl podobně jako MDŽ slavit na konci února. Jerome Teelucksingh, zakladatel tradice, však datum svátku přesunul na zmíněný 19. listopad.

Svátek není uznán Organizací spojených národů a v České republice nepatří mezi významné dny. Mezi další významné dny patří také Den matek a Den otců.

Den matek

V České republice a na Slovensku se Den matek slaví druhou neděli v květnu. Ta v roce 2021 spadá na 9. května. Mnoho zemí však pro oslavy využívá jiné datum. Např. v Rusku, Bělorusku a některých balkánských státech je slaven stejně jako MDŽ 8. března.

Den otců

Den otců v podstatě vznikl jako odpověď na vytvoření Dne matek v roce 1907. První oslava Dne otců proběhla o rok později během katolické akce v kostele. Za národní svátek v USA byl však prohlášen až Lyndonem Johnsonem v roce 1966. Stejně jako u svátku matek mnoho zemí využívá pro oslavy rozdílná data. V Česku se slaví třetí neděli v červnu, což je i datum vycházející z americké tradice. Letos vychází na 20. června.

  •  
  • 1
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Píše se obvykle nebo obvikle? Rád vám to vysvětlím. Je to totiž naprosto logické. Stačí si vzpomenout na vyjmenovaná slova po v. Správně je obvykleObvykle je slovním druhem příslovce. A proč se píše s tvrdým y?Mezi vyjmenovanými slovy po v je slovo zvykat. A od něj je možná trochu překvapivě odvozeno slovo obvykle, proto ho...

Pozor, pozor! Už jste někdy viděli tvar naslyšenou? Pokud ho snad dokonce používáte, tak vás nepotěšíme. Naslyšenou je pravopisně špatně! Na slyšenou totiž není příslovečná spřežka. Jedná se o předložku „na“ (která se pojí se 4. pádem) a zpodstatnělé přídavné jméno „slyšenou“. Pravopisně správně je pouze „na slyšenou“! Můžeme si pomoci také tím, že mezi...

K napsání tohoto článku mě motivovaly události posledních několika dní. Sedl jsem si a přemýšlel nad tím, kam jsem se posunul za poslední necelé dva roky. Ty roky utekly jako voda. Posunul jsem se o ohromný kus kupředu. Ale tohle mi docvaklo až ve chvíli, kdy jsem se bavil se svými známými. Až v tu chvíli...

Když se řekne impuls, pravděpodobně se vám ihned vybaví otravná hláška „haló tady impulsovi,“ která je neodmyslitelně spojená s radiem Impuls už více než 15 let. Otázkou zůstavá, zda píšeme impuls nebo impulz. Správně je impuls i impulz Mile rád vás uklidním, že obě varianty jsou správné. Slovo impulz bylo v češtině původně pouze s...

Labyrint je slovo, které je pevně zakořeněné v českém jazyce. Jedná se však o slovo přejaté z cizího jazyka. Do češtiny se dostal z řečtiny (labyrinthos), nebo latiny (labyrinthus). Obdobný výraz lze najít i v dalších jazycích. Například v angličtině se jedná o slovo labyrinth. Jak je vidět, ve všech slovech je zřetelné tvrdé „y“. Stejně tak je zřetelné písmeno...

Lyže, nebo liže? Lyže patří mezi vyjmenovaná slova a píšeme je s tvrdým Y. Lyže jsou sportovní nářadí, které používáme při lyžování na sněhu nebo na vodě. Jediný správný zápise je lyže, nikdy liže.Lyže jsou dvě podlouhlé desky v přední části se zvednutou špičkou. Používají se k lyžování. Byly původně dřevěné, nyní jsou obvykle ze...

Ve světě výpočetní techniky slouží binární čísla jako základní stavební kameny všech digitálních systémů. Zatímco desítkový systém je široce používán v našem každodenním životě, počítače se spoléhají na jednoduchost a efektivitu binárního zápisu při provádění složitých výpočtů a ukládání informací. Tento článek si klade za cíl poskytnout komplexní pochopení binárních čísel, jejich významu a způsobu...

Jedná se o nedovolený způsob propagace, se kterým se rozhodně žádný zákazník nechce setkat. Při propagaci jsou cíleně používány zavádějící informace. Účelem je zmást zákazníka a namastit si kapsu ať to stojí, co to stojí. Klamavá reklama je nekalosoutěžní jednání, které spočívá v šíření takových údajů o vlastním nebo cizím podniku (službě, výrobku atd.), jež vyvolají...

Dlouho jsem váhal, která varianta – zda ačkoliv nebo ačkoli – je správně. Teď už vím, že to byla ztráta času a pro upřesnění to chci sdílet i zde. Ono je to totiž úplně jedno. Můžete si vybrat, která varianta je vám sympatičtější. Správně je ačkoliv i ačkoliJe to stejný případ jako u slov kdokoliv...

Nejste si jistí, zda je správně butik, či butyk? Pak si pamatujte, že tvrdě se slovo pouze vyslovuje – v písemném projevu je správně varianta s „i“, tedy butik. Podle Slovníku spisovné češtiny se za tímto slovíčkem skrývá „menší prodejna s módním zbožím, zejm. textilním“. A pokud si vybavíte i francouzské „boutiquie“, ze kterého jsme butik přejali,...
Načíst dalších 10 článků