Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kdy se slaví Štědrý den?

Pokud jste milovníky Vánoc, určitě víte, proč se tento den slaví, jakým způsobem a kdy. Pro ty, co nevědí, může být inspirací třeba tento článek.

Kdy se slaví Štědrý den?

Štědrý den se slaví u nás v České republice dvacátého čtvrtého prosince (24.12.). Nicméně v jiných zemích se slaví vánoce až 25.prosince, v některých dokonce až 26.12., což může být pro některé docela překvapením.

Jak vznikly Vánoce?

Zvyk slavení Vánoc byl zaveden v Konstantinopoli v roce 379, a do Antiochie tradice dosáhla okolo roku 380. Od slavení svátku bylo upuštěno poté, co Řehoř z Nazianzu odstoupil jako biskup v roce 381, ale zvyk byl znovu zaveden Janem Zlatoústým asi v roce 400.

První písemné zmínky

Historie vzniku

Prvním dokumentem, který dosvědčuje, že se opravdu slavily Vánoce, byl Filokalův Chronograf z roku 354. Uvádí narození Krista mezi oslavami mučedníků římské církve.

Jak se Štědrý den slaví?

Když se řekne Štědrý den, každému se hned vybaví Vánoce. Štědrý den se slaví tak, že se sejde celá rodina u stolu při sváteční Štědrovečerní večeři. Ve vánoční čas jsou zvykem i různé tradice.

Jak se slaví vánoce ve světě?

Vánoce v USA

Děti večer 24. prosince nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den lidé odpočívají a navštěvují příbuzné. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

Během Vánoc jsou Američané štědří k lidem, kteří na tom nejsou tak dobře jako oni sami. Posílají peníze do nemocnic, sirotčinců a charit, které pečují o znevýhodněné občany.

Vzhledem ke značné různorodosti jednotlivých států USA se vánoční tradice velice liší. Například na Hawaii Vánoce začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí ve svém člunu.

Německo

V sousedním Německu se oslavy Vánoc hodně podobají těm českým. Němci si potrpí na zdobení svých domů, betlémy a adventní věnce. Stejně jako u nás německé děti navštěvuje i sv. Mikuláš, který jim dává drobné dárky, pokud byly hodné.

Na Štědrý den navštěvuje domácnosti Weihnachtsmann neboli Vánoční muž s dlouhými zrzavými vousy a naděluje dárky. Tradiční pokrmy se liší napříč regiony. Na vánočních tabulích najdeme smažené ryby, pečené kuře nebo kachnu. Největší hody ale probíhají tradičně až na Boží hod, nikoliv 24. prosince.

Řecko

Vánoce jsou začátkem dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králůDlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky dávají o Vánocích i na Nový rok.

Nejstarší tradicí je slavnostní zdobení lodí, loděk a člunů.

Zdobení Vánočního stromečku se totiž v Řecku stalo zvykem až v polovině 19. století. Původním symbolem, který najdete v Řecku během Vánoc i dnes na hlavním náměstí a téměř v každém městě, je loďka ozdobená světelnými řetězy. V řeckých domácnostech loďky najdete všech velikostí a i v papírové podobě.

Zdobení malých lodí (Karavaki) je tradice, stará několik stovek let a značí také kladný vztah Řeků k moři. Zvláště na většině řeckých ostrovech zůstávají vánoční lodě nejoblíbenější výzdobou Vánoc.

Chorvatsko

Na Štědrý den, chorvatsky Badnjak, se dříve (podobně jako u nás) držel půst a děti také věřily na zlaté prasátko. Pojídaly se různé kaše, ovoce a cukroví, které ani dnes nesmí na vánočním stole chybět. Nyní Chorvaté jedí k obědu rybu a to ve vnitrozemí kapra či jiné sladkovodní druhy, v přímořských oblastech si potom pochutnávají na rybách mořských. Typickým vánočním cukrovím jsou pepřové perníčky tzv. paprenjaci. Po celý den se z obydlí linou koledy a jiné zimní písně, také podle založení rodiny bývají dodržovány lidové zvyky a obyčeje. Večer se sejdou u slavnostního stolu a podávají obvykle krůtu. Večeře bývá později, až tak kolem 23 hodiny, aby se potom mohli společně vydat do magické noci ozářené lampičkami na půlnoční mši. Před tím ale ještě pokládají pod nazdobený stromeček dárky.

Tradice

 • Pečení cukroví – tato tradice je jedna z nejproslulejších. Většina rodin peče vánoční cukroví, někdo si ho jednoduše koupí. Vánoční cukroví nesmí chybět na žádném stole.
 • Krájení jablka – po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Říká se, že když ho rozkrojíte a naleznete hvězdičku, budete mít v příštím roce štěstí a zdraví, pokud však naleznete křížek, znamená to podle pověry špatné znamení, například nemoc nebo smrt.
 • Vánoční stromeček – neznám jednu rodinu, která by na Vánoce neměla v místnosti vánoční stromeček – ať už umělý nebo živý.
 • Házení střevícem – dívka se musí postavit zády ke dveřím a hází botou přes rameno. Pokud míří bota ke dveřím, znamená to, že se vdá a odejde z domova.
 • Vánoční koledy – většinou se před štědrovečerní večeří a mnohdy i po ní zpívají vánoční koledy, které jsou projevem jakési vánoční atmosféry a rodinné sešlosti.
 • Talíř navíc – při štědrovečerní večeři hodně lidí praktikuje zvyk, že položí na stůl o jeden talíř více. Proč? Kdyby třeba přišla nějaká nečekaná návštěva.
 • Zlaté prasátko – celý den se před štědrovečerní večeří drží půst (tedy nejí se žádné maso). Pokud tohle člověk dodrží, říká se, že uvidí zlaté prasátko, které také z velké části symbolizuje vánoce.
 • Dárky – skoro v každé rodině si po štědrovečerní večeři předávají dárky na znamení rodinné pohody, klidu a lásky.

Nejoblíbenější vánoční pohádky

 • Mrazík – pohádka je o Nastěnce, která žije s krutou macechou a nevlastní sestrou Marfušou. Jednoho dne ji macecha pošle zalévat květy k rybníku, kde potká Ivana. Bezhlavě se do něj zamiluje. Jejich láska prochází různými zkouškami, ale nakonec vše dopadne dobře.
 • S čerty nejsou žerty – skvělá čertovská pohádka, kterou milují snad všichni. Líbí se totiž jak malým dětem, tak dospělým. Je to díky výbornému scénáři, skvělým hereckým výkonům, sympatickým čertům a filmové hudbě Jaroslava Uhlíře.
 • Tři oříšky pro Popelku – vánoční klasika z dílny filmového mága Václava Vorlíčka. Dovedete si představit svátky bez Popelky, kterou ztvárnila krásná Libuška Šafránková?
 • Jídlo u štědrovečerní večeře

  Většina lidí při štědrovečerní večeři jí buď kapra a bramborový salát, nebo řízky s bramborovým salátem.Zdroj: Wikipedie

  Zdroj: Wikipedie

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Muži často přemýšlí, jak si zajistit náklonnost pěkných slečen. Pravděpodobně však málokdy přemýšlí o tom, jak se vlastně slovo náklonnost správně píše. Správný tvar je pouze jeden. A to náklonnost. Náklonost je z pohledu pravopisu špatně. Proč tomu tak je? Slovo vzniklo ze základu náklon a přidané přípony –nost. Tím dojde ke zdvojení písmene n. Slovo náklonnost...

Je to takový nekonečný příběh. V češtině je spousta slov, u kterých člověk neví, jestli je psát dohromady, nebo zvlášť. Stejný případ je i slovo mimochodem. Nutno podotknout, že dřív se jednalo o dvě samostatná slova. Během let však prošli procesem spřahování a vznikla z nich takzvaná spřežka. Jinými slovy. V současné době se píše slovo mimochodem dohromady....

Píše se pitoreskní nebo piktoreskní a hlavně – co tento výraz vlastně znamená? Přesně na to se podíváme v dalším češtinářském rychlokurzu. Správně je pitoreskníTvar piktoreskní je špatně, a proto na něj rychle zapomeňte.Jediná správná varianta je pitoreskní, tedy bez písmena k. Z hlediska češtiny se jedná o knižní výraz, a proto se s ním...

Mužské jméno Waldemar je starogermánského původu – jméno Waldomar. Jméno má základ ve slovech walten – vládnout a mar – velký. Jméno se proto vykládá jako Velký vládce. Po založení Kyjevské Rusi vikingy se jméno rozšířilo i po východní Evropě a foneticky změnilo na Vladimír. Kdy slaví Waldemar svátek?Waldemar slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek...

Můžete si ho oslavit sledováním maratonu Star Wars nebo návštěvou kina. Pojďme se podívat na to, kdy, proč a jak dlouho už se mezinárodní den Star Wars slaví. Kdy se slaví mezinárodní den Star Wars? Pokud jste opravdovými fanoušky Star Wars, měli byste vědět, že mezinárodní den Star Wars se slaví čtvrtého května (4.4.). Mezinárodní den Star...

Víte jak správně napsat slovo lyrika? Ano, čtete správně. Píšeme ho zásadně s trvdým y. Znalost správného pravopisu tohoto slova se vám může hodit především na střední škole, v běžném životě se toto slovo tolik nepoužívá. Ale kdyby přece jenom, tak vy už budete vědět, jak ho psát. Správně je lyrikaLyrika je podstatné jméno rodu...

Výraz je pravopisně správný v obou variantách. Můžete tak psát dle vlastního uvážení zadruhé i za druhé a význam bude pokaždé úplně stejný. V jazykové terminologii jde o příslovečné spřežky, které vznikají spojením předložky a číslovky. Obecně však platí pravidlo, že v případě delších číslovek je vhodnější zvolit variantu psaní zvlášť (např. po padesáté sedmé). Samozřejmě něco jiného...

Kontroverze je označení pro názorový spor, který je většinou delšího a významnějšího charakteru. Obvykle je tento spor vedený na veřejnost. Podobný výraz má také polemika. Význam jsme si už stručně vysvětlili, ale jak je to s pravopisem? Abychom mohli určit správný tvar, měli bychom zjistit, kde mají slova kontroverze a kontroverznost původ. A protože nechceme nikoho...

Určitě už jste si někdy každý ve vztahu prošli problémem žárlivost. Co to ale ta žárlivost je, jak se projevuje a co s ní můžeme dělat?Žárlivost je emoce, která s sebou může přinášet řadu dalších pocitů jako jsou například stres, úzkost, vztek nebo strach.Příčiny žárlivostiTěch může být opravdu mnoho. Velkou roli můžou hrát v žárlivosti...
Načíst dalších 10 článků