Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kdy se slaví Štědrý den?

Pokud jste milovníky Vánoc, určitě víte, proč se tento den slaví, jakým způsobem a kdy. Pro ty, co nevědí, může být inspirací třeba tento článek.

Kdy se slaví Štědrý den?

Štědrý den se slaví u nás v České republice dvacátého čtvrtého prosince (24.12.). Nicméně v jiných zemích se slaví vánoce až 25.prosince, v některých dokonce až 26.12., což může být pro některé docela překvapením.

Jak vznikly Vánoce?

Zvyk slavení Vánoc byl zaveden v Konstantinopoli v roce 379, a do Antiochie tradice dosáhla okolo roku 380. Od slavení svátku bylo upuštěno poté, co Řehoř z Nazianzu odstoupil jako biskup v roce 381, ale zvyk byl znovu zaveden Janem Zlatoústým asi v roce 400.

První písemné zmínky

Historie vzniku

Prvním dokumentem, který dosvědčuje, že se opravdu slavily Vánoce, byl Filokalův Chronograf z roku 354. Uvádí narození Krista mezi oslavami mučedníků římské církve.

Jak se Štědrý den slaví?

Když se řekne Štědrý den, každému se hned vybaví Vánoce. Štědrý den se slaví tak, že se sejde celá rodina u stolu při sváteční Štědrovečerní večeři. Ve vánoční čas jsou zvykem i různé tradice.

Jak se slaví vánoce ve světě?

Vánoce v USA

Děti večer 24. prosince nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den lidé odpočívají a navštěvují příbuzné. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

Během Vánoc jsou Američané štědří k lidem, kteří na tom nejsou tak dobře jako oni sami. Posílají peníze do nemocnic, sirotčinců a charit, které pečují o znevýhodněné občany.

Vzhledem ke značné různorodosti jednotlivých států USA se vánoční tradice velice liší. Například na Hawaii Vánoce začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí ve svém člunu.

Německo

V sousedním Německu se oslavy Vánoc hodně podobají těm českým. Němci si potrpí na zdobení svých domů, betlémy a adventní věnce. Stejně jako u nás německé děti navštěvuje i sv. Mikuláš, který jim dává drobné dárky, pokud byly hodné.

Na Štědrý den navštěvuje domácnosti Weihnachtsmann neboli Vánoční muž s dlouhými zrzavými vousy a naděluje dárky. Tradiční pokrmy se liší napříč regiony. Na vánočních tabulích najdeme smažené ryby, pečené kuře nebo kachnu. Největší hody ale probíhají tradičně až na Boží hod, nikoliv 24. prosince.

Řecko

Vánoce jsou začátkem dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králůDlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky dávají o Vánocích i na Nový rok.

Nejstarší tradicí je slavnostní zdobení lodí, loděk a člunů.

Zdobení Vánočního stromečku se totiž v Řecku stalo zvykem až v polovině 19. století. Původním symbolem, který najdete v Řecku během Vánoc i dnes na hlavním náměstí a téměř v každém městě, je loďka ozdobená světelnými řetězy. V řeckých domácnostech loďky najdete všech velikostí a i v papírové podobě.

Zdobení malých lodí (Karavaki) je tradice, stará několik stovek let a značí také kladný vztah Řeků k moři. Zvláště na většině řeckých ostrovech zůstávají vánoční lodě nejoblíbenější výzdobou Vánoc.

Chorvatsko

Na Štědrý den, chorvatsky Badnjak, se dříve (podobně jako u nás) držel půst a děti také věřily na zlaté prasátko. Pojídaly se různé kaše, ovoce a cukroví, které ani dnes nesmí na vánočním stole chybět. Nyní Chorvaté jedí k obědu rybu a to ve vnitrozemí kapra či jiné sladkovodní druhy, v přímořských oblastech si potom pochutnávají na rybách mořských. Typickým vánočním cukrovím jsou pepřové perníčky tzv. paprenjaci. Po celý den se z obydlí linou koledy a jiné zimní písně, také podle založení rodiny bývají dodržovány lidové zvyky a obyčeje. Večer se sejdou u slavnostního stolu a podávají obvykle krůtu. Večeře bývá později, až tak kolem 23 hodiny, aby se potom mohli společně vydat do magické noci ozářené lampičkami na půlnoční mši. Před tím ale ještě pokládají pod nazdobený stromeček dárky.

Tradice

 • Pečení cukroví – tato tradice je jedna z nejproslulejších. Většina rodin peče vánoční cukroví, někdo si ho jednoduše koupí. Vánoční cukroví nesmí chybět na žádném stole.
 • Krájení jablka – po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Říká se, že když ho rozkrojíte a naleznete hvězdičku, budete mít v příštím roce štěstí a zdraví, pokud však naleznete křížek, znamená to podle pověry špatné znamení, například nemoc nebo smrt.
 • Vánoční stromeček – neznám jednu rodinu, která by na Vánoce neměla v místnosti vánoční stromeček – ať už umělý nebo živý.
 • Házení střevícem – dívka se musí postavit zády ke dveřím a hází botou přes rameno. Pokud míří bota ke dveřím, znamená to, že se vdá a odejde z domova.
 • Vánoční koledy – většinou se před štědrovečerní večeří a mnohdy i po ní zpívají vánoční koledy, které jsou projevem jakési vánoční atmosféry a rodinné sešlosti.
 • Talíř navíc – při štědrovečerní večeři hodně lidí praktikuje zvyk, že položí na stůl o jeden talíř více. Proč? Kdyby třeba přišla nějaká nečekaná návštěva.
 • Zlaté prasátko – celý den se před štědrovečerní večeří drží půst (tedy nejí se žádné maso). Pokud tohle člověk dodrží, říká se, že uvidí zlaté prasátko, které také z velké části symbolizuje vánoce.
 • Dárky – skoro v každé rodině si po štědrovečerní večeři předávají dárky na znamení rodinné pohody, klidu a lásky.

Slovo kredit patří mezi další záludnosti českého jazyka. Po tvrdé souhlásce by správně měl následovat ypsilon, ale není tomu tak. Je to slovo cizího původu, proto se na něho poučka nevztahuje. Zároveň je trochu zvláštní počáteční písmeno „K“. Správnou podobu slova si prostě budete muset zapamatovat. Anebo se vždy přijďte poradit k nám, protože my víme,...

Nejoblíbenější vánoční pohádky

 • Mrazík – pohádka je o Nastěnce, která žije s krutou macechou a nevlastní sestrou Marfušou. Jednoho dne ji macecha pošle zalévat květy k rybníku, kde potká Ivana. Bezhlavě se do něj zamiluje. Jejich láska prochází různými zkouškami, ale nakonec vše dopadne dobře.
 • S čerty nejsou žerty – skvělá čertovská pohádka, kterou milují snad všichni. Líbí se totiž jak malým dětem, tak dospělým. Je to díky výbornému scénáři, skvělým hereckým výkonům, sympatickým čertům a filmové hudbě Jaroslava Uhlíře.
 • Tři oříšky pro Popelku – vánoční klasika z dílny filmového mága Václava Vorlíčka. Dovedete si představit svátky bez Popelky, kterou ztvárnila krásná Libuška Šafránková?
 • Jídlo u štědrovečerní večeře

  Většina lidí při štědrovečerní večeři jí buď kapra a bramborový salát, nebo řízky s bramborovým salátem.Zdroj: Wikipedie

  Zdroj: Wikipedie

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Realitní makléř – jedno z možná nejzatracovanějších a zároveň jedno z nejnáročnějších povolání vůbec. Pokud i vás někdy zajímalo, zda byste měli na to vydělávat si jako realitní makléř, nyní máte jedinečnou možnost proniknout do světa realiťáků, nahlédnout pod pokličku a dozvědět se o jejich práci trochu více. O svém povolání se dnes rozvyprávěl Michal...

Ženské jméno Karla je německého původu. Jde o ženský protějšek jména Karel. Základem jména je germánské slovo karlaz či staroněmecké karal, s významem muž. Když Karel Veliký vyrvořil svou Franskou říší, slovo se rozšířilo i za hranice, nyní již ve významu panovník. Ze slova vzniklo i české označení král. Ženské jméno Karla se vyskytuje také...

Burison i burizon jsou výrazy, které je možné použít ve spisovné češtině. V rámci jednoho textu se doporučuje používat pouze jeden vybraný tvar. Burison / burizon je označení pro speciálně usušená zrna rýže. V průběhu sušení dochází ke zvětšení jednotlivých zrn a vznikne burison / burizon. Ten komu burisony / burizony chutnají, tak říká, že to je...

Psaní tohoto odborného názvu je komplikované a výběr z těchto čtyř možností je náročný. Dvě z nich ale můžeme rovnou vyškrtnout – správně se totiž toto slovo píše s y. Co se týká výběru aneurysma x aneuryzma, Internetová jazyková příručka uvádí jako správné aneuryzma. Variantu se s můžeme považovat za zastaralou (dříve se slova tohoto typu se s psala), dříve...

Album je často používané slovo. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde na množné číslo. Spousta lidí totiž používá tvar albumy, který je špatně. Správně píšeme alba Ačkoliv by tvar jednotného čísla – album – mohl vést k tomu, že množné číslo má tvar albumy, není tomu tak. Slova, která jsou zakončená na -um, kterému předchází souhláska...

Vtipů o blondýnách je plno, ale o blondýnech téměř žádný. Čím to je? Tak to opravdu netušíme. A ani tu od toho nejsme. Nás zajímá pravopis. Tak hurá do toho a je hotovo. Pravopisně správně je blondýn! A kdo to vlastně ten blondýn je? Jedná se o muže, který se honosí blond vlasy. V přírodě se...

Mezinárodní den letectví a kosmonautiky Právě 12. dubna roku 1961 se konal první let člověka do vesmíru. V dějinách 20. století šlo o jednu z nejvýznamnějších událostí. Přesně o dvacet let později byl z amerického mysu canaveral vypuštěn na zemskou oběžnou dráhu raketoplán Columbia. V 21. století se lidstvo pokouší pronikat do vesmíru stále hlouběji. Jako připomenutí začátků průzkumů i...

Honza patří k předním českým odborníkům na Facebook. Pokud potřebujete vědět, jak efektivně utratit své peníze za reklamu na Facebooku, půjdete nejspíše právě za ním. Co vše obnáší práce facebookového PPC specialisty, co musí umět a co vše dnes umožňuje Facebook z pohledu reklamy? O tom jsme si dnes povídali s Honzou Bartošem. Ahoj Honzo,...
Načíst dalších 10 článků