Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kdy se slaví Světový den mrkve?

Hello 0
Kdy se slaví Světový den mrkve?

Ach, ta všudypřítomná mrkev. Oblíbené králičí jídlo, úžasné pro zrak a základ jednoho z nejlepších dortů na světě! Tato kořenová zelenina je plná vitamínů a výživy, ale zaslouží si opravdu svůj vlastní mezinárodní den?  Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok přesně 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy.

Kdy se slaví Světový den mrkve?

Světový den mrkve se slaví vždy čtvrtého dubna (4.4.).

Historie Světového dne mrkve

Den mrkve vznikl v roce 2003 a jeho účelem je šíření povědomí o blahodárných účincích mrkve po celém světě. Popularita Mezinárodního dne mrkve každoročně roste stejně tak, jako počet zemí, ve kterých se oslavy pořádají Velká Británie, Francie, Švédsko, Itálie, Austrálie, Japonsko či Rusko.

Historie divokých předků mrkve sahá na území dnešního Afghánistánu. První mrkev, která spatřila světlo světa, byla fialová a hořká. Zpočátku se pěstovala pro lékařské účely. V 10. století ji naši předkové využívali k usnadnění porodu. Svou cestu dobývání Evropy nastartovala mrkev se žlutými kořeny. Postupem času vznikla mutací červené a bílé odrůdy dnes všem známá oranžová mrkev. Vyšlechtili ji Holanďané v 17. století a až o dalších sto let se rozšířila skutečně do celé Evropy.

Jak oslavit Den mrkve

Mezinárodní den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok přesně 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy.

Užívání si dne mrkve je celkem jednoduchý koncept, který se většinou točí samozřejmě kolem konzumace mrkve. Ale do mixu lze vhazovat i další kreativní nápady!

Použití v kuchyni V kuchyni se používá pouze kořen. Může se jíst syrová vcelku, jen tak po opláchnutí, nasekaná či nastrouhaná do salátů v kombinaci s jablky nebo cibulí, posypaná petrželkou, pažitkou nebo ořechovými jádry, tepelně upravená v polévce, dušená atd. V polévkách bývá často kombinována s celerem a cibulí.

Mrkev jako droga

Jako droga se sbírá její kořen (Radix dauci), semena (Fructus dauci) a výjimečně i nať (Herba dauci). Látka falkarinol (falcarinol) obsažená v mrkvi může zabraňovat rozvoji rakoviny.

Droga podporuje obranyschopnost proti infekcím, zlepšuje zrak (zejména šeroslepost), užívá se při jaterní dietě, pomáhá při močových kaméncích a revmatických zánětech kloubů, je mírně močopudná a projímavá, při zevním použití hojí rány, spáleniny či vředy. Šťáva z kořene se hodí při léčení či doléčení ischemické choroby srdeční, jako potravinový doplněk prospěje těhotným a kojícím ženám nebo při chudokrevnosti. Nálev ze semen se užívá při angině pectoris. Nejčastěji se podává jako mrkvová šťáva, ze semen se připravuje nálev (pije se 2x až 4x denně), nať se obvykle používá čerstvá zevně ve formě kašovitých obkladů. Zdroj: https://zatecky.denik.cz/z-regionu/vite-ze-dnes-slavime-mezinarodni-den-mrkve-20140404-qe3n.html

Když lidé představí mrkev, je nepochybné, že mysl je okamžitě přivedena k jasně oranžovému kořenu se zelenými listy. Stejný, který se v zimě často trčí z tváře sněhuláka. Ale ne každý ví, že oranžová je jen jednou z mnoha barev, které mrkev přirozeně má. Ve skutečnosti oranžová není ani nejběžnější barvou mrkve mimo Ameriku! Den mrkve je skvělou příležitostí dozvědět se více o všech různých formách mrkve a o tom, co mohou přinést k požitku a výživě jídel! Po tisíce let pečlivého pěstování svět nakonec dospěl k jasně oranžové, mírně sladké, vůbec ne hořké odrůdě mrkve, která se dnes běžně vyskytuje v receptech.

Jak již bylo zmíněno, existuje několik odrůd této oblíbené zeleniny, známé jako kultivary, které se liší od tradiční oranžové barvy, na kterou lidé obvykle myslí. Možná jste zatím neslyšeli o dračí mrkvi, krásná forma této kořenové zeleniny, která má lahodně komplexní chuť, lehce pikantní a sladkou pro děti. Existuje také krásná žlutá mrkev, která je zbarvena jasně žlutě jako banán, ale má vlastní výjimečnou chuť. Mrkev je základem tolika jídel, od bohatých a slaných dušených pokrmů po sladké koláče a cukrovinky. Odrůdy mrkve také mohou sloužit jako téměř jakákoliv část jídla, včetně sladké kandované mrkve nebo jako barva podnosu bohatě pražené zeleniny. Den mrkve oslavuje tento kořen ve všech jeho použitích, formách a příchutích!

Ať už jste nadšení sportovci, či sportu holdujete pouze pasivně (nebo ho dokonce rázně odmítáte v jakékoliv formě), možná se vám už občas stalo, že jste váhali ohledně správného psaní jedné sportovní aktivity. Mluvíme tu o badmintonu, Slovníkem spisovné češtiny definovaném jako „hra s opeřeným míčkem odráženým raketou přes síť“. Pravopisně správná varianta je ta s „a“,...

Recepty z mrkve

Jezte mrkev, mrkev a další mrkev

Nejsnadnější a nejchutnější způsob, jak oslavit Den mrkve, je zajistit, aby mrkev byla součástí alespoň jednoho vašeho jídla!

Udělejte si mrkvový dort

Mrkvový dort, který je pro mnohé chutný, používá tuto zeleninu překvapivým způsobem, ale zamilujete si ho. Přidání koření na dort a přelití krémovou polevou je perfektní způsob, jak si vychutnat a oslavit tuto všestrannou zeleninu.

Pěstujte mrkev

Jedním ze skvělých způsobů, jak ocenit mrkev, je pokusit se ji vypěstovat! Nejsou náročnou rostlinou na pěstování, ale vyžadují půdu, která je v dobrém stavu. Mohou být vysazeny ze semen uvnitř v chladnějších měsících a poté přesunuty ven, když je teplejší počasí. Protože mají tendenci růst kolem kamenů a jiných kořenů v půdě, nemusí domácí mrkev vypadat úplně rovně. Ve skutečnosti může být docela zábavné sledovat, do jakých tvarů vyroste, když se skrývá pod zemí! Bez ohledu na to, jaký mají tvar, budou určitě chutné a výživné. Tak dobrou chuť!

Pikantní mrkvový salát

Potřebujeme: 6 velkých mrkví, 1 cibuli, 2 lžičky pikantní hořčice, sůl, pepř, citronovou šťávu, cukr, sůl, olivový olej.

Mrkev nakrájíme na tenké proužky a povaříme ji v troše vody, do které přidáme lžičku cukru a půl lžičky soli. Lehce podusíme do poloměkka a scedíme. Pokud ji propláchneme studenou vodou, zachová si krásnou barvu. Takto připravenou mrkev v míse smícháme s troškou vody a dle chuti citronovou šťávou, hořčicí a cukrem. Přidáme najemno nakrájenou cibuli, dochutíme solí a pepřem. Promícháme a necháme vychladit.

Mrkvové smaženky

Potřebujeme: 6 mrkví, hladkou mouku, 3 vejce, olivový olej, strouhanku, 2 bílé jogurty, kari, sůl.

Mrkev nastrouháme nahrubo a smícháme spolu s moukou, vejci a strouhankou. Vznikne středně husté těsto, ze kterého lžící tvoříme placičky a smažíme v horkém oleji z obou stran dozlatova. Podáváme s brambory a kari dresinkem, který si připravíme z jogurtu do něhož přisypeme kari dle chuti a lehce osolíme.

Hranolková indická mrkev

Potřebujeme: 65 dkg mrkve, 3 brambory, zázvor, máslo, sůl, kari.

Mrkev nakrájíme na hranolky, brambory na kostičky a zázvor oloupeme (stačí malý kousek, asi 2 cm) a nakrájíme na plátky. Pekáček vymažeme máslem a vložíme do něj mrkev a brambory. Posypeme solí, kari a zázvorem a na povrch položíme plátky másla. Vložíme do předem vyhřáté trouby na 180° C a pečeme za občasného promíchání dozlatova.

Vitaminová bomba

Mrkev oloupeme a uvaříme v trošce vody doměkka. Rozmixujeme a zalijeme převařenou vodou. Podle toho, jak chceme mít nápoj hustý, dolijeme vodu. Přidáme pomerančovou šťávu ze tří pomerančů a cukr podle chuti, promícháme, scedíme a vychladíme.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Nevíte, proč se píše ve slově Ibiza měkké i? To se dozvíte v dnešním článku. ✅ Ibiza – orientujeme se podle původního názvu, proto měkké i. Navíc slovo Ibiza není ve vyjmenovaných slovech po b.❌ Ibyza – nespisovná varianta.Skloňování slova IbizaIbiza je rodu ženského a skloňuje se podle rodu žena.pád – Ibizapád – (bez) Ibizypád...

  Asi každý z nás poznal jednou to, když si koupit chleba a zapomněl ho celý sníst. Potom se lehce může stát, že chleba ztvrdne. Samozřejmě se všichni snažíme neplýtvat potravinami a nakupovat jenom tolik, abychom všechno zdárně spotřebovali a nebylo nutné nic vyhazovat. Ale někdy se to i přes sebevětší snahu nepodaří, nákup neodhadneme,...

Podstatné jméno brejle nám většinou chybně evokuje představu, že se jedná o nespisovný tvar. Opak je pravdou. Jen pro zajímavost – výraz brejle je kodifikován a spadá pod spisovný jazyk. Takže brýle i brejle lze ve spisovném textu použít. Spisovné je slovo brýle, ale i brejleSlovo totiž pochází z němčiny. Přišlo k nám nejprve jako...

Přijít někam na čas dělá mnohým z nás problém. A správně napsat, že přijdeme nebo nepřijdeme na čas také. V některých případech totiž tato dvě slova můžeme napsat dohromady jako spřežku, ale paní spisovná čeština pro nás připravila i pár výjimek, kdy to zkrátka nejde. Správně je na čas i načasUklidním vás tím, že ve...

Zelený čtvrtek Zelený čtvrtek je v křesťanském kalendáři posledním čtvrtkem před Velikonocemi, zároveň je pátým dnem Svatého týdne. Křesťané všech denominací si připomínají poslední večeři Ježíše Krista s dvanácti učedníky a ustanovení eucharistie. Podle historických pramenů byl Zelený čtvrtek velice významným dnem. Po Ježíšově příchodu do Jeruzaléma a Jidášově zradě o Škaredé středě se v tento den...

Zdá se vám, že spojení ku předu vypadá poněkud divně? Máte pravdu! Jedná se o pravopisnou chybu. Pravopisně správně je kupředu!Jedná se totiž o příslovečnou spřežku. Bohužel si nemůžeme pomoc žádnou snadno zapamatovatelnou poučkou, takže bude nejlehčí, když si správnou podobu slova kupředu uložíte do svých mozkových závitů. Nebo se v případě potřeby podívejte sem. Nám...

Proč píšeme ve slově Hostomice měkké i? To se dozvíte v dnešním článku. ✅ Hostomice – správná varianta. Hostimice není ve vyjmenovaných slovech po M.❌ Hostomyce – nesprávná varianta.Skloňování slova Hostimicepád – Hostomicepád – (bez) Hostomicpád – (k) Hostomicímpád – Hostomicepád – Hostomice!pád – (o) Hostomicíchpád – (s) Hostomicemi Správné užití slova HostomiceByl jsi někdy...

Přemýšlíte nad tím, jaký je rozdíl ve slovech sdělit a zdělit? Zásadní. Slovo sdělit pište vždy jen s písmenem s. Správně je sdělitSdělit ve smyslu oznámit někomu něco píšeme vždy se s. Neexistuje zde bohužel žádné pravidlo, podle kterého byste si to mohli zapamatovat. Zkrátka to tak je. Pokud někde uvidíte z, můžete si být...

Pod označením volná živnost se skrývá celá řada činností, které můžeme jako OSVČ vykonávat bez dalších podmínek, stačí, když na živnostenském úřadu doložíme, že splňujeme všeobecné podmínky. Nemusíme tedy prokazovat žádné odborné ani jiné způsobilosti ani praxi. Co patří do volných živnostíVolná živnost zahrnuje většinu činností, které OSVČ vykonávají.Z těch nejpoužívanějších například maloobchod i velkoobchod,...
Načíst dalších 10 článků