Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Když chcete v písemné komunikaci něco zdůraznit, pište vykřičníky a používejte otazníky

Hello 5

Občas narazíte na odstavce textů, které jsou prošpikovány znaky ! a ?, případně ?!?. Spíše tedy narazíte na něco podobného:

Komentář:> „Dnes však je to v pořádku, protože váš vožralej Milošek je prostě nadčlověk a může přeci všechno že!!!“
Odpověď: „IQ tykve. Nejste vy volič pravice?? JÁ SE PTÁM JENOM SOUDĚ PODLE VAŠEHO IQ. Váš ministr Blažek je taky velmi inteligentní a vychovaný abstinent, že???“:-)

Proč nepoužívat vykřičníky a proč je nepoužívat 5x za sebou?

Působíte pak jako nervíček uzlů, jelikož vykřičníky evokují pocit, že na vás někdo křičí. A asi nikdo z nás nemá rád, když na něj nějaký nýmand za psacím stolem / od klávesnice počítače neustále řve. Nikomu to není příjemné a vy tak čtenáři rozhodně nebudete sympatičtí. Budete totiž vypadat jako psychopati / agresoři, kteří neumí vyjádřit svůj názor jinak než za pomocí hlásné trouby nastavené na standardních 140 decibelů. V reálu byste takového člověka nechtěli mít vedle sebe, jelikož by vám byla jeho přítomnost nepříjemná.

Protože vás z něj budou bolet uši. Budete z něj mít strach, protože se budete obávat, že nejspíše neudrží v následující chvíli nervy na uzdě a začne vám pak i sprostě nadávat a nebo vás bude chtít knockoutovat dobře mířenou ranou na tlamu.

Dalším takovým veřejným tajemstvím je fakt, že jakmile zvýšíte hlas, ušní bubínky lidských stvoření mají tendenci se bleskurychle zatahovat a sdělení pak jakousi podivnou náhodou nedorazí až do centra veškerého dění (do mozku). Důsledkem evoluce se pak bubínky stanou zvukoprůchozími a někteří jedinci se tak stávají zcela imunními vůči zvukům z vašeho chřtánu.

Výsledkem je, že jakékoliv sdělení ve formě řevu, i kdyby pocházelo z úst tygra bengálského, vejde jedním uchem dovnitř a pak zase druhým ven a skončí ukotvené někde v časoprostoru. A stejně tak je to v písemné komunikaci. Zde zkrátka neplatí, že čím více vykřičníků, tím více Adidas.

Stejně tak křičící individuum nebude nikdo respektovat. Bude na vás působit jako neschopný rádoby šéf, který nemá žádný přirozený respekt a doufá, že když zvýší hlas, tak jej okamžitě všichni začnou poslouchat (většinou se tak nestane). A přiznejme si to – kdo má takové lidi rád? Pouze přednosta psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Slyšel jsem dokonce obhajobu, že používáním vykřičených otazníků člověk pouze ukazuje své emoce a to, jak moc je energický :-). Prakticky nikdo není zvědavý na něčí citové výlevy – na ulici, na tramvajové zastávce a ani kdekoliv jinde. Emoce si nechte na doma. Tam klidně po sobě házejte talíře a nebo si temperamentně zaboxujte.

Také vás asi nebude moc rajcovat, když by se před vámi na ulici najednou zčistajasna objevila nějaká paní a začala by „energeticky“ gestikulovat vaším směrem a řvát na celé kolo, že jste hrozný čurák, ve chvíli, kdy vedle vás stojí 151 zvídavých očí (ten jen s jedním okem je kyklop a nebo pirát).

Závěr: Ten, kdo moc křičí, toho nikdo mít rád nebude. Nebude nikdy za sympaťáka či sympaťačku. A nikdo jej nebude poslouchat. Ani ve skutečném světě a ani v tom internetovém. Proč? Protože takovým lidem chcete dát od přírody přes držku.

Mužské jméno Jaroslav je staroslovanského původu, odvozené od slova jaryj, to se vykládá jako vznětlivý či silný. Jméno Jaroslav se pak vykládá jako silný vládce či mocný vládce. Někdy se také jméno Jaroslav chybně vykládá jako slavící jaro. Kdy slaví Jaroslav svátek?Jaroslav slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 27. dubna (27.4.).Ženská podoba jména JaroslavŽenská podoba...

Otazníky kombinované s vykřičníky

Stejne blbě působí, když používáte KAPITÁLKY V TEXTU. A NEBO několik otazníků za sebou. Také nevíte proč??? Protože pak to vypadá, jako kdybyste si mysleli, že člověk, se kterým komunikujete na druhé straně je totální imbecil a není schopen pochopit vaši otázku, pokud mu ji nezvýrazníte pomocí otazníčků. Můžete si to klidně myslet, ale rozhodně byste to neměli dávat takto okatě najevo (pokud to fakticky není imbecil).

Je to stejné, jako kdybyste před každou svou otázku dali věty typu:

Jsi tak blbý, že …

Jste tak vylízaní, že (nevíte) …

Nejlepší je pak obě možnosti kombinovat (?!!!!?). Tím se nejenom uživatele ptáte, jestli je debil, že něco neví, nechápe, nerozumí něčemu. Ale ještě na něj SPROSTĚ ŘVETE!!! A pokud to ještě podpoříte nějakým zvířecím horoskopem (vůl, kráva případně pěkná p**a) a přidáte ikonického smajlíka, abyste ukázali, jaký jste kápo, tak… pozitivní výsledek je zaručen. Jelikož jste právě přilili olej do ohně. Doporučují 4 z 5 ponížených zákazníků / nasraných diskutérů / chytrých PíáRistů.

Jak tedy komunikovat?!?

Nepoužívat zbytečně často vykřičníky a otazníky. Spousta lidí se k jejich používání uchyluje z toho důvodu, že berou vše hrozně moc osobně. Nedokáží se odprostit od emocí. Někdo jim něco napíše a oni zbrunátní a vybouchnou. A pak to chtějí dát pisateli sežrat. Rada první tedy zní – neberte komunikaci osobně. Berte to jako pohodové poklábosení s kámošem (či kámoškou). Taky jej přece hned nechcete hned zabít jenom kvůli tomu, že má opačný názor, než máte vy.

A když už vás někdo fakt nasere, vydloubněte mu srdce lžící. Lžíce je tupá, víc to bolí.

Když máte pocit, že byste někam dali vykřičník a ideálně jich tam dali hned několik, dejte tam tečku. Když vás to nutí do věty napsat zástupy otazníků, dejte tam jenom jeden. A pokud už máte neutuchající potřebu tam dát vykřičník a také pro jistotu jej obalit otazníky jako smažák ve strouhance, použijte raději otazník.

A rozhodně tam nedávejte nelichotivá označení, která si na sebe může vztáhnout skoro úplně každý, i když se jej spor třeba vůbec netýká.

Protože někdy stačí jenom to označení i bez vykřičníků a strávíte celý den vysvětlováním svého výroku na Twitteru:

  •  
  • 6
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Když chcete v písemné komunikaci něco zdůraznit, pište vykřičníky a používejte otazníky” má již 5 komentářů

  1. Martin20:25 dne 21.4. 2020 napsal/a

    Tak stupidni clanek jsem dlouho necetl a podle toho se ridi zenske🤣 pritelkyne se rozesla se mnou, ze jsem je pouzival,… dobry? Jak pouzit vetu bez otazky,… asi bych ji mel preposlat komunikaci byvalek, kde se to jen hemzilo otazniky a vykricniky🤣

  2. ano21:04 dne 17.10. 2019 napsal/a

    Prdel

  3. Thierry11:54 dne 28.9. 2017 napsal/a

    Já nemusím nikam psát vykřičníky!!!!!!! Jasné???????!!! A teď prosím tu lžíci.

  4. jehla09:17 dne 11.10. 2013 napsal/a

    To se lžící a srdcem zařazuji do svého zlatého fondu citátů, díky!

  5. Poeta12:52 dne 1.7. 2013 napsal/a

    Pobavilo :)))

Ostatní uživatelé také četli:

Je to necelého 2,5 roku, co jsem si pořídil první iPhone. Pátou řadu. 128 GB. Hliník. Tehdy se „pětka“ prodávala za necelých 27 000 Kč (teď se za skoro stejnou cenu prodává iPhone 6). Já jej sice kupoval za necelou polovinu (a i to se mi zdálo jako hodně peněz). Zatím ze všech telefonů, které...

Další záhadou českého pravopisu jsou slova tamní a tamější. Ačkoliv mohou tato slova působit trochu zastarale, pro někoho až archaicky. Nenechte se mýlit, tato slova jsou dodnes hojně užívána v běžné mluvě a literatuře. Je velmi lákavé, napsat ve slově tamější -n-, protože mají stejný kořen, pravopis tohoto slova je však náročnější. Společným základem těchto...

Pokud o něčem chcete říct, že je to skvělé, výborné, úžasné, oslnivé, prostě nejlepší, pravděpodobně užijete slovo brilantní. Druhá varianta, tedy briliantní, zní sice logicky, protože si ji odvozujeme od briliantů, které jsou nepochybně super úžasné, nicméně přídavné jméno od tohoto slova neexistuje. Takže i ty brilianty budou nakonec brilantní, nikoliv briliantní. Příklady SPRÁVNÉHO použití slova...

Praští vás tvar epyka do očí? Pak asi víte, že pravopisně správně je pouze varianta epika! Slovo epika má původ v řečtině, proto není možné vysvětlit měkké „i“ po písmenu „p“ podle českých pravidel pro psaní „i / y“. Je to zkrátka výjimka, kterou si každý musí zapamatovat. Na druhou stranu slovo epika se už plně...

Cyklistika, anebo ciklistika? Cyklistika je odvozena od slova cyklista, to je tvarem původně francouzského cycliste, odvozeného ve francouzštině od základu cycle – „kolo“, „kruh“, pocházejícího z latinského slova cyclus. Jedinou pravopisně přijatelnou variantou je tedy cyklistika, nikoli ciklistika.Cyklistika je využívání jízdních kol pro dopravu, rekreaci, cvičení nebo sport. Lidé zabývající se cyklistikou jsou cyklisté. Jízdní...

Testimoniál – co to je? Testimoniál představuje nejsilnější formu důkazu, že vaše značka a produkty/služby, co poskytujete, skutečně fungují.V době, kdy lidé přestávají věřit tradiční reklamě a místo sloganu raději spoléhají na zkušenosti druhých, se z jednoho slova stává mocný nástroj – reference. Není to jen obyčejná recenze. Je to ověřená, osobní výpověď zákazníka nebo klienta, která přesvědčuje lépe než...

Někdo píše výhrůžky, jiný výhružky a další jen a pouze vyhrůžky. další považuje za jedinou kodifikovanou variantu slovo vyhrůžka. Tak jak je to tedy správně? Podle Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost, je vedle slova výhrůžka možný i tvar vyhrůžka, nejčastěji je asi používán výraz výhružka, ale mezi slovy není významový rozdíl. Slovo výhružka...

Mužské jméno Edvard je jméno anglosaského původu. Jeho význam je obvykle překládán jako hlídající štěstí či bohatý strážce. Vzniklo spojením staroanglických slov éad (štěstí, blaho) a weart (strážce). Alternativou jména Edvard je Eduard. Kdy slaví Edvard svátek?Edvard slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 18. března (18.3.).Domácké podoby jména EdvardEd,Eda,Edík,Edís,Edoun.Edvard a statistikaKolik žije v ČR EdvardůK...

Z těchto dvou variant je v češtině správná pouze jedna varianta – a to ta, která zachovává původní (německý) pravopisný původ: ✅ Leitmotiv – jediná správná varianta tohoto slova v češtině, která zachovává původní německý pravopis. ❌ Lightmotiv – nesprávná varianta ovlivněná anglickou výslovností slova „light“ (světlo). Etymologie slova leitmotiv Slovo leitmotiv pochází z němčiny...
Načíst dalších 10 článků