Klávesové zkratky pro Mac

Krom článku, kde jsem se věnoval speciálním symbolům na macbooku, bych v tomto článku rád uvedl pár klávesových zkratek. Tedy zkratek, které vám urychlí a usnadní práci. Vypíšu jich tu několik, které si myslím, že v pracovním životě opravdu oceníte, pokud se naučíte je využívat.

 

Základní klávesy, které se ke klávesovým zkratkám používají.

Zavření okna

Na Macu si spousta uživatelů ani neuvědomí, že má otevřených několik oken zároveň. Pro ukončení aplikace existují dva způsoby:

  1. Pro zavření okna, ve kterém aktuálně pracujete, použijte zkratku Command + W.
  2. Pro zavření všech aktuálně otevřených oken stisknětě Command + Option + W.

Ukončení akce

Klávesou Escape v levém horním rohu dáte počítači najevo, že má zastavit poslední spuštěnou akci. To velmi oceníte, pokud se váš mac začne sekat, protože klávesou Esc mu dáte pokyn, aby ukončil načítání. Účinek Esc se liší podle toho, jaké okno máte aktuálně otevřené, ale obecně vždy zruší poslední provedenou akci.

Minimalizování oken

Pro to, abyste všechna aktuální okna shodili „na lištu“ stačí stisknout Command + Option + M.

Otevření Spotlightu

Pokud neužíváte funkci Spotlight, tak doporučuji vyzkoušet, protože se jedná o vyhledávač ve vašem Macu. Spustíte ho přes klávesy Command + mezerník. Cokoliv, co do Spotlightu zadáte, se bude vyhledávat ve vašem Macu, ale i v historii internetového vyhledávání. Přes Spotlight lze dále spouštět některé aplikace nebo Předvolby systému.

Schování Docku

Spodní lišta neboli Dock se schová po stisknutí Command + Option + D. Tuto funkci však některé aplikace blokují, takže nebude vždy fungovat.

Posouvání na stránce

Klávesové zkratky vám mohou usnadnit také pohyb na internetových stránkách. Po stisknutí Fn + pravé šipky se dostanete na konec stránky. Pokud místo pravé stisknete levou šipku, dostanete se naopak na začátek.

Zkratka Command + pravá šipka vás při prohlížení stránek v Safari posune o stránku vpřed. S levou šipkou se dostanete naopak o stránku zpět.

Přepínání textových oken

Mezi jednotlivými textovými okny se doporučuji pohybovat pomocí tabulátoru (Tab), který vám usnadní například práci v tabulkách, protože nebudete muset myší překlikávat mezi jednotlivými buňkami.

Diktování

Po dvojitém stisknutí klávesy Fn vás váš Mac začne automaticky poslouchat a váše slovo převádět na psaný text. Ne každému může tato možnost vyhovovat, ale jedná se o zajímavou funkcí, která z stojí za vyzkoušení.

Zobrazení historie

Historii prohlížení v aktuálním okně snadno zobrazíte užitím klávesové zkratky Command + Y.

Otevření posledního okna

Tuto funkci málokdo využívá, pravděpodobně protože o ní málokdo ví. Pokud jste omylem zavřeli nějaké okno stisknutím Command + Shift + T se otevře poslední zavřené okno a vy můžete pokračovat v práci.

Uzamčení

V případě, že pospícháte, svůj Mac rychle zamknete klávesovou zkratkou Command + Control + Q.

Obecně jsou klávesových zkratek stovky, ale  toto je asi vše k těm nejvíce užitečným. Doporučuji si ty zkratky víckrát za sebou vyzkoušet, abyste se je naučili používat a zvykli si na ně, protože pomohou vaši práci na Macbooku posunout o úroveň výš. :)

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Current ye@r *