Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Kolik molochů jsi navštívil, tolikrát jsi korporátním zaměstnancem

Hello 3

V každém správném firemním molochu jsou 2 typy lidí. Ti, co něco umí. A ti, co neumí vůbec nic. Zatímco ta první skupina většinou dovede pracovat efektivně. Umí se rozhodovat, brát na sebe odpovědnost a hledat vlastní cesty, ta druhá neumí nic. Díky své tuposti napáchá tato skupinka většinou více škody než užitku. A pak cestuje z jedné firmy do další a tam se snaží udržet jako klíště do té doby, než ostatní přijdou na to, co to je za vola.

Korporátní budižkničemu

V malých firmičkách se většinou setkáte jen s tou první skupinou. Čím větší firma však firma je, tím více se přelévají mističky vah na druhou stranu a v podstatě se dá říci, že na korporátní sféru připadají na 1 schopného člověka 4 korporátní budižkničemu.

Budižkničemu manažerovité

Lehce. Veškerou odpovědnost přehazuje na druhé. Veškerý svůj pracovní život tráví na Facebooku. Má plnou hubu keců, jak nestíhá. A přitom je od rána do večera na kafíčku a „obědíčkuje“ s kolegy.

Tato sorta lidí má také jednu unikátní vlastnost – i když pracuje (podle CíVíčka) v daném oboru již deset let, ví o něm naprosté prd. Možná i ten prd o tom ví více, než tahle stvoření.

Ale jedno se takovému budižkničemu musí nechat – všude o tom, jaký je to ex-prd a menežer, bude náležitě kecat. Bude vám vykládat, jak řídilo půlku zeměkoule. Jak jej jeho zaměstnanecké ovečky milovaly až za hrob a šly by pro něj bez váhání přes saharskou poušť s jednou čutorkou v ruce.

Jak se stále všude firmám dařilo, dokud zaměstnávali budižkničemu.

Paradoxně firmy, které budižkničemu opustilo, si to nemyslí. Asi chybka v parsování či co.

Takové korporátní budižkničemu také vždy ví vše nejlíp. Protože přece budižkničemu dělalo již půl života manažera. Akorát se stále chodí ptát ostatních, co má dělat v kritických situacích a hlavu na špalek musí vždy nést někdo jiný.

Pamatuji si kdy jsem jednomu podobnému manažerovi „pomáhal“. Tahal mě všude s sebou jako cvičenou opičku a když se někdo z vedení na něco zeptal, otočil se na mě a zeptal se:

„Co si o tom myslíš, Michale?“

Po mé odpovědi pak následovalo (a)typické:

„Také si to myslím.“

Někdy jsem už vážně v duchu přemítal, co by se stalo, kdybych řekl:

„Mám největší penis na světě.“

Asi bych se dočkal stejně uznalého pokývání jako vždycky. Na druhou stranu jsem si připadal jako kardinál Richelieu. Byl jsem taková šedá eminence řídící chod celé firmy. Problém byl jen v tom, že když se dařilo, můj „cvičitel opic“ byl chválen a vynášen do nebes a odměňován drahými automobily. A když se nedařilo, přešlo se rázem na systém padajícího hovna. Tedy výkaly padaly na mou hlavu a viník byl jasný natotata :-). Vlastně doteď žasnu nad tím, že nikdo si nevšimnul toho, že tento ředitel ví o své práci totální minimum. A zvláštní je, že zatímco se lidé v této firmě vyměnili už asi stokrát, protože věčně dle názoru „řídi“ neplnili KPI, nikoho nenapadlo vyměnit neschopného ředitele. Inu, jiná doba.

Vždy totiž  tu práci ředitele za něj odtáhli jiní. Ti, co něco věděli. A protože je to mnohdy tak brutálně iritovalo, co za vola jim šéfuje, tak se sebrali a šli pryč. A milý manažer díky tomu skončil. Jelikož musel najmout jiné lidi. A nepoznal, že nabírá stejného neschopu, jako je on sám. Chápu, že manažer či ředitel nemůže vědět vše, nezná do detailu kompletně vše. Od toho má podřízené. Ale je docela průser, když ředitel po dvou letech ve firmě neví, co vlastně jeho firma prodává… I to jsem třeba zažil také.

K tomu se právě váže další taková pecička.

Když budižkničemu manažerovité staví tým budižkničemů

Milé budižkničemu prošlo jen a pouze korporátní sférou. Tomu, co dělá houby rozumí, jelikož se nikdy nemuselo do problému hlouběji ponořit.

Jediné kritérium, které mu tak zbývá k hodnocení kandidátů, je jejich CV. Musí tedy spoléhat na to, co si do něj kandidáti navymýšlí.

Není důležité, co umíte, ale kolika stejně velkými firmami jste prošli

Už jste četli? Jak si vybrat SEO konzultantaJe jich jako hub po dešti. Někteří ještě stále nabízejí registrace do stovek mrtvých katalogů. Mají stovky referencí od klientů typu tmave-ponozky-levne-skoro-zdarma.cz. Jiní pořádají školení. A většinou mají jedno společné. Nerozjeli žádný vlastní projekt (jako třeba Objevit.cz). Napadá mě, na čem se tedy tito SEO konzultanti učili? Na...

To je jediné kritérium, podle kterého se hloupé budižkničemu rozhoduje ři výběru zaměstnanců.

Je úplně jedno, jestli jste tam řadili ovoce do regálů či řídili svůj vlastní tým. Důležité je, aby měla daná firma zvučné jméno. Google, Microsoft, Facebook, Accenture, Ogilvy, Seznam, LMC, Deloitte, Ernst & Young, Yahoo, Salesforce, SAP, AVG, DHL, T-Mobile, Vodafone, O2… Čím více zaměstnanců a poboček po světě, tím více korporát.

Čím větší firma, tím lepší

V CV je samozřejmě nutné každou předchozí práci náležitě okecat. To znamená, že když budižkničemu třídilo v Tescu zboží do regálů, tak si do CV napíše, že se podílelo na strategickém plánování firmy.

Jestliže budižkničemu v přechozí práci všichni nesnášeli, tak si do CV vyplní kolonku týmový hráč.

V případě, že se jedná o nerváka, který vždy vypění při každé sebemenší příležitost, objeví se v životopise položka asertivita.

Budižkničemu umí perfektně ohýbat historii. Jestliže firma málem zkrachovala, do CV se zapíše, že budižkničemu pomáhalo firmě expandovat a dobývat zahraniční trhy a navyšovat zisky.

Důležité je, že aby bylo zřetelné, že tam dělalo budižkničemu pohlavára. Menežra. Ředitele zeměkoule. Však on se najde zase brzo nějaký další blbec, který jej zaměstná. Vždyť potopit další firmu je tak snadné :-). Tohle je vlastně jediné, v čem má manažerovité budižkničemu perfektní praxi. Umí dokonale managovat pád vlastní firmy.

Z jedné ušmudlané uklízečky udělá budižkničemu tým vysoce specializovaných podřízených, které vedlo 15 let. I když jej vlastně záhy zbavili vedení a velela mu právě ona ušmudlaná uklízečka, páč si pan ředitel neuměl ani zavázat tkaničky od bot.

Budižkničemu má většinou krátkodobou paměť. Čirou náhodou zapomíná v CV zmínit, že jej vyhodili protože to bylo totální nemehlo a na jeho pozici raději najali šimpanze z nedaleké ZOO.

Jako kontaktní osobu, pro případ, že by si někdo chtěl ověřit reference, uvede Budižkničemu své dva kamarády z předchozí práce, kteří stejně jako milované budižkničemu dostali vyhazov. Jelikož to byla stejná budižkničemu.

Budižkničemu meetingovité

Speciální odrůdou budižkničemu jsou tzv. schůzkaři. Schůzkaři nabírají vědomosti jen a pouze na meetinzích. Proto jich pořádají každý týden alespoň dvě stovky a žijí v domnění, že čím více meetingů absolvují, tím více informací načerpají.

Specialitou budižkničemu je pak schopnost protáhnou desetiminutový meeting na tři hodiny. Přitom se však neprobere nic zásadního. Ale prostě se plká o věcech, které s prací nesouvisí. A tak tam sedí třicet lidí, kteří berou půl mega na hodinu a povídají si o tom, co včera dávali v televizi. Inu korporace.

Budižkničemu trubkovitě-zmatečné

Tento typ budižkničemu velice často zmatkuje a plete páté přes deváté. Na něco se vás zeptá. Vy mu odpovíte. Ono vám to vše odkýve a za 5 minut se vás jde ptát na to samé znova. Je to vlastně taková nádherná ukázka přírodního perpetuum mobile.

Občas je ale jednání s trubkovitě-zmatečným budižkničemu docela zábavné. Vy mu řeknete, že ta zelená není zelená, ale oranžová. Při dalším dotazu mu odpovíte, že to není oranžová, ale fialová a tím budižkničemu totálně zmatete. A tak si můžete hrát celý den, dokud vás to nepřestane bavit.

Budižkničemu – Excel(entní) statistik

Potřebuje ke všemu statistiky. Čísla. Co naplat, že jim vůbec nerozumí. Důležité je to dát do Excelu a poslat. Hlavně rychle! Ať můžeme tam nahoře ukázat nějaká čísla. Když budižkničemu statistik číslům vůbec nerozumí, budete s ním muset chodit všude a vysvětlovat všem ta čísla z Excelu. Nebojte, on nikdo další těm číslům rozumět nebude.

Důležité je, aby čísla rostla. Aby grafy směřovaly nahoru (jejda, to co roste do nebes, to jsou náklady za reklamu?). Rostly obraty (co naplat, že jste v těžké ztrátě).

Ještě v dobách, kdy jsem dělal pro Socialbakers, tak jsme tam měli podobně smýšlející budižkničemu. Na všechno byly třeba tabulky. Na to, kolikrát jste se za den nadechli. Kolikrát jste si uprdli. To vše muselo být v Excelu.

Jednou jsem tak jako každý týden přípravil report a z hecu jsem soubor zahesloval, abych si otestovatl, jestli ty soubory vůbec někdo čte a nedělám tedy tyto tabulky úplně zbytečně (respektive jsem si myslel, že do nich nikdo nečumí). Zaheslovaný soubor jsem poslal svému budižkničemu. Co myslíte? Po heslu k souboru se nikdy nikdo nesháněl (to byla ta chvíle, kdy jsem si řekl, že bude asi lepší jít odsud prostě do prdele). A tak vždy, když bylo opět nutné poslat další Excel se statistikami, tak jsem do něj doplnil data, soubor poslal a marně doufal, že ten soubor někdo také třeba dneska zkusí otevřít.

Nejsmutnější na tom však je, že tento člověk i po letech v Socialbakers stále dělá. Ještě smutnější však bylo, že takových lidí v této firmě bylo víc. Ti tam už sice naštěstí nedělají. Ale „Excelují“ v jiné korporaci… 

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Kolik molochů jsi navštívil, tolikrát jsi korporátním zaměstnancem” má již 3 komentářů

 1. tygr21:28 dne 12.9. 2013 napsal/a

  Problém je v tom, že kvůli technologickému pokroku je skutečné práce velký nedostatek. Ti, kteří práci jen předstírají, se vlastně chovají sociálně, protože nejaká tak zbude i na ostatní potřebné. Korporace přesto dosahují nepřiměřeně vysokých zisků, se kterými nikdy nejsou spokojeni.

 2. Martin12:01 dne 2.9. 2013 napsal/a

  Ono zase nebereš tu druhou stranu pohledu, dostaneš zaplaceno tak jako tak, a když firma krachne díky tvé neschopnosti, najdeš si jinou.

  Jestli ona není chyba spíše v té motivaci. To, že někdo je schopný pracovník vůbec neznamená, že má praktickou inteligenci a setkávám se s tím denně. Schopný člověk lze za pár korun, budižkničemu za dvojnásobek, pak je otázka kdo je doopravdy schopnější? Že 🙂

  Já si třebas myslím, že není žádný problém s lidmi, kteří prostě uvažují takto „budu si 5 let surfovat na Facebooku za xx.000 tisíc měsíčně, pak mě vyhodí a budu surfovat jinde ;)“. Není problém spíše v tom, že jim to prostě prochází? Není chyba spíše v tom, že ten schopný často bere o 10% více než ten neschopný?

  Není chyba v našem uvažování lidí, kdy by většina chtěla, aby všichni brali stejně. To co dělají ti tvoji budižkničemu je jenom pasivní agresivita. Sedí, pasivně nesouhlasí a žijí si svůj život. Tak to prostě dneska funguje. To, že ty míříš víc nikoho nezajímá!

  1. michelllin17:03 dne 2.9. 2013 napsal/a

   Já tu druhou stranu vnímám. Ale když krachne firma kvůli mé neschopnosti, tak pokud jsem surfoval x let po internetu, tak další firmě nemám co nabídnout.
   Já právě vidím problém v tom, že někdo chce škatulkovat. Jakmile začnu tohle dělat, tak právě bude těm schopnějším chybět motivace pracovat. Protože prostě vidí, že když budou dělat méně, mají méně práce, jednodušší život a nikdo po nich nic nechce. Problém vidím taky v tom, že firmy mnohdy dají téměř stejné nebo někdy i větší peníze člověku, který pro něj má minimální přínos. A těm schopným přidat nechtějí. Ale pak klidně zaměstnají dalšího člověka, aby dělal práci, kterou má dělat budižkničemu. Tam jim nevadí, že vyhazují peníze z okna. Samo – ředitel firmy nemůže vše vědět, ale měl by aspoň tušit něco o tom, co dělá. Znám třeba ředitele, který si pamatuje jména všech svých zaměstnanců a to je jich rovná stovka. Ví o všem. A má na fungování firmy ohromný vliv. Pak je ta druhá sorta lidí, kterým někdo dal manažerskou funkci a oni na to prostě nemají a o dění ve firmě ví velké kulové.

Ostatní uživatelé také četli:

S tímto slovem se běžný člověk moc často nesetkává, proto není ostuda, když si neví rady se správným pravopisem. My si na gramatickou správnost posvítíme v následujícím krátkém textu. Pravopisně správně je pouze tvar antedatovat. A hned si vysvětlíme proč.Význam slova antedatovatPro správné pochopení je důležité si slovo antedatovat vysvětlit. Antedatovat znamená, že určitý dokument (záznam, dopis,...

Pod označením volná živnost se skrývá celá řada činností, které můžeme jako OSVČ vykonávat bez dalších podmínek, stačí, když na živnostenském úřadu doložíme, že splňujeme všeobecné podmínky. Nemusíme tedy prokazovat žádné odborné ani jiné způsobilosti ani praxi. Co patří do volných živnostíVolná živnost zahrnuje většinu činností, které OSVČ vykonávají.Z těch nejpoužívanějších například maloobchod i velkoobchod,...

Kdo je dříve narozený a pamatuje si komunismus, ten bude pravděpodobně vědět i správný pravopis u slova družstvo. V dobách rudé totality byly v Československu družstevní byty, závody a záložny. Ale nutno dodat, že také nebyl toaletní papír. Nicméně pojďme zpět k pravopisu. Pravopisně správně je pouze družstvo!Družstvo, vzniklo ze základového slova druh, ke kterému byla následně...

Chcete skončit s chybným pravopisem? Pak jste na naší stránce správně! Vysvětlíme vše jasně, stručně, a bez zbytečných keců. Pravopisně správně je pouze skončit!V tomto slově se velice často chybuje. Mnoho lidí si totiž myslí, že může použít známou poučku pro psaní předpony „z-“. -> Jestliže se jedná o změnu stavu, pak se píše předpona „z-“. Takové...

Rudolf Mužské jméno Rudolf má německý původ ze staroněmeckých slov hrud, hrod + wolf s významem slavný vlk. Kdy slaví Rudolf svátek?Rudolf slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 17. dubna (17.4.).Domácké podoby jména RudolfRuda,Rudy,Ruděk,Rudla,Rudáš,Rudoušek,Rudínek.Rudolf a statistikaKolik žije v ČR Rudolfů K 11. 4. 2022 žije v České republice 34 lidí se jménem Rudolf.Oblíbenost jména RudolfJméno je...

Akční plán je celkový souhrn všech marketingových aktivit. Je dobré jej mít vytvořený minimálně na měsíc dopředu. V akčním plánu volíte, dle vašich finančních i časových možností, marketingové činnosti, kterým se každý měsíc chcete nebo můžete věnovat. Tudíž, kdy je předpoklad, že se dostanete k vytouženému cíli. Sestavení akčního plánuPři sestavování akčního plánu si navrhněte...

Ačkoliv se dnes setkáme s tvarem perfekcionalismus i perfekcionismus, správně pravopisně můžeme napsat pouze jednu z těchto variant. Pojďme si vysvětlit proč. Správně je perfekcionismusZapamatujte si, že správně se píše jenom kratší varianta – perfekcionismus.Pefekcionalismus neexistuje. Pravděpodobně máme sklon tento tvar používat, protože se podobá známému slovu nacionalismus. Bohužel ale tato dvě slova nemají nic...

Den vítězství je v kalendářním pořadí druhý ze sedmi českých státních svátků. Trochu nadsazeně můžeme říci, že slavíme vítězství dobra nad zlem, datum 8. května 1945 bylo z historického hlediska velmi důležité, protože se jedná o formální ukončení 2. světové války.  Kontext 8. května 1945 Hrůzy 2. světové války tu asi nemusím připomínat, ale pro...

V dnešní době, kdy naše životy takřka ovládají algoritmy sociálních sítí, se může hodit znát správný pravopis tohoto slova. Možná se totiž mylně domníváte, že slovo algoritmus má co dočinění se slovem rytmus. Ale tak to není. Správně je algoritmusSlovo algoritmus je rodu mužského neživotného a nemá nic společného se slovem rytmus. Algoritmus píšeme vždy...

Pořád je příslovce, které se běžně používá v mluvené i psané češtině. Synonymní výrazy jsou například slova stále a neustále. Případně se dá nahradit spojením každou chvíli.  A proč o slově pořád píšeme? Protože se v něm často chybuje.Pravopisně SPRÁVNĚ je pořádSlovo je pravděpodobně problematické kvůli výslovnosti. Jen si zkuste nahlas říct pořád. Když se na to...
Načíst dalších 10 článků