Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Libye x Lybie x Libije x Lybije

Jak se tento stát, ležící v severní Africe píše?

 • Libye – jediná správná varianta z pohledu pravopisu.
 • Lybie – nesprávná varianta.
 • Lybije – nesprávná varianta.
 • Libije – nesprávná varianta.

Správné užití slova Libye

 • 1.pád – Libye
 • 2.pád – (bez) Libye
 • 3.pád – (k) Libyi
 • 4.pád – Libyi
 • 5.pád – Libye!
 • 6.pád – (o) Libyi
 • 7.pád – (s) Libyí

Správné užití slova Libye

 • Kde leží Libye?
 • Libye leží v severní Africe.
 • Byl jsi už někdy v Libyi?
 • Libye nás velmi zaujala.
 • Mám kamaráda, který bydlí v Libyi.
 • Pojedeme spolu do Libye?
 • Libye je opravdu krásná.
 • Libyjci jsou milí lidé.
 • Znáš nějaké památky v Libyi?
 • Kolik má Libye obyvatel?
 • Chci bydlet v Libyi.
 • Jednou se chci přestěhovat do Libye.
 • Čím tě zaujala Libye?
 • V Libyi byla v roce 2011 vedena občanská válka.
 • Libyjci vyjadřovali nesouhlas s idejemi Muammara Kaddáfího.

Pokud máte problém se socializací, vždy se hodí přispět do konverzace nějakým zajímávým tématem. Čeština vás podrží. Pokud se kohokoliv zeptáte, zda se píše s myšmi, myšma nebo myšima, nikdo si není tak úplně jistý, což rozvíří diskuzi. A vy budete znát správnou odpověď. Správně je s myšmi Jedinou správnou variantou, jak napsat 7. pád...

Co to je Libye – stát nebo město?

Libye je země na severu Afriky, která se nemůže zbavit nekonečných peripetií a občanských válek. Nejprve žila mnoho let pod tvrdou rukou Muammara Kaddáfího a poté si prošla převratem nazývaným Arabské jaro a nyní se zde válčí, země je zmítána chaosem, působí zde různé ozbrojené jednotky a není vůbec bezpečná pro návštěvu. V roce 2014 zde začala občanská válka, která reagovala na přechozí události počínající v roce 2011. Nově zvolený orgán Všeobecný národní kongres nezůstal dlouho demokraticky legitimní a vznikly nová uskupení, které se jej pokusili svrhnout. O té doby v zemi vznikly různé frakce a konflikt mezi nimi neustává.

Když z Libye ale sejmeme roušku války, je to krásná a rozlehlá arabská země mezi Egyptem, Súdánem, Nigerem a Alžírskem. Na severu ji omývá středozemní moře, na jihu najdeme nekonečné duny suché Sahary. Poušť zasahuje do velké části Libye, proto ačkoli se může zdát obrovskou, většina země je neobyvatelná. Libye byla osídlená už tisíce let před Kristem. Má proto dlouhou historii a uchovává si ji ve svých památkách. Ty ale nyní čelí válce stejně jako její obyvatelé.

Hlavnímu městu Libye Tripoli se přezdívá Bílá nevěsta Středomoří. Stěny budov září bílou barvou, nad město vystupují štíhlé medíny a dějiny libyjského národa přibližuje bohaté muzeum. Ve městě se striktně dodržuje zákaz alkoholu a pravidla ohledně oblékání. Nejvýznamnější mešita Karamanli stojí na Zeleném náměstí. Z nedaleké dominanty hradu Assai al Hamra se otevírá výhled na celý přístav a staré město. Obyvatelé Tripoli jsou přátelští, potrpí si na dobrou kuchyni a hosty rádi uvítají, pokud umí místní řeč a nehodnotí politickou situaci. Asi 120 kilometrů od Tripoli se rozkládají stará římská města Leptis Magna a Sabratha s pozůstatky chrámu bohyně Isis.

Leptis Magna patří k nejzachovalejším římským památkám v zemi. Původní osídlení zbudovali Kartaginci. Římané využili polohu místa na obchodní stezce s olivovým olejem a obilím a založili honosné město s chrámy, lázněmi a paláci. Leptis Magna obklopují hory, proto bylo znovuobjeveno až ve 20. století. Z města vedou stezky na panenské pláže lemované olivovníky.

Oáza Ghamades poskytuje úkryt karavanám putujícím přes poušť. Spletité uličky ochraňuje stín palmových listů, na malebných náměstích pokojně posedávají místní obyvatelé a berbeři vytváří krásné kousky ručně malované keramiky. V oáze leží několik měst: Jebel Nafusa, Nalut, Kadaw, Qasr al- Haj a Gharyan.

Přírodní poklad Libye tvoří pohoří Acacus na jihu země. Neklidné pohraničí znemožňuje výlety do hor. O to lépe zůstávají zachovány prehistorické skalní malby a zvyky kmene Tuaregů. Centrem pohoří je městečko Ghat s pouštní architekturou a vyhlídkami na písečné duny. Uprostřed pouště objevíte další přírodní unikát – jezera Ubari. Několik jezer obklopuje rozpálený písek. Ačkoliv leží stovky kilometrů od moře, voda je slaná a zaplavete si jako v oceánu. Ve skrytých zákoutích jezer můžete kempovat. Nezapomeňte na dostatek pitné vody.

Počasí v Libyi

Léta jsou v Libyi velmi horká. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 30 °C. Výjimkou nejsou ani teploty u 35 °C až 45 °C v pouštním vnitrozemí. Zároveň v té době málo prší, země je vyprahlá. V zimě teploty o něco klesnou, ale nejsou to zimy podobné těm našim. Bývá průměrně 15 °C a častěji prší. V místech, které pokrývá poušť, je déšť velmi ojedinělý.

Podmínky vstupu do Libye

Získat vízum do Libye není snadné. Vzhledem ke stávající situaci v zemi musíte mít pro získání víza pozvání. Pokud jej získáte a budete se Libye přece jen chystat například jako humanitární pracovník, musíte o vízum žádat na Velvyslanectví Libye v Praze. Není možné jej vyřídit online. Abyste vízum získali, musíte na Velvyslanectví dodat žádost, dvě pasové fotografie, pozvání a pojištění. Samozřejmostí je platný cestovní pas. Po příjezdu do Libye se poté musíte vždy nahlásit na Úřad pro pasy a migraci. S registrací vám může pomoci i recepce hotelu. Přihlašovací povinnost pro vás platí vždy, i kdybyste opustili zemi po pár dnech.

Poplatek za vstup do Libye

Poplatek za vízum se mění a vždy vám jej sdělí Velvyslanectví. Jiný další poplatek za vstup do země se standardně neplatí.

Měna a ceny v Libyi

Vzhledem k situaci v Libyi se nemůžete spoléhat na platbu kartou. Pokud se do země vydáte, mějte u sebe raději hotovost. Pokud neseženete místní měnu, dovezte si alespoň dolary.

Dostupnost bankomatů

Libye žije ve značném chaosu, a proto není možné počítat s možností výběru z bankomatu.

Kde vyměnit peníze

V Libyi zaplatíte lybijským dinárem. Můžete jej přepočítávat jako – jeden dinár je asi 16 Kč. V Libyi bují černý trh a na něm se kurzy mohou lišit. Raději se do něj ale nepouštějte. Směna v České republice před cestou není možná, české banky touto měnou nedisponují. Vzhledem k nepřehledné situaci je nejlepší dovézt na místo obnos v mezinárodní měně, nejlépe v dolarech a zjistit, zda vám je zde smění.

Místní ceny

Ceny v Libyi jsou přibližně srovnatelné s těmi českými. Některé se výjimečně vymykají.

 • jídlo v restauraci = 85 Kč
 • káva = 35 Kč
 • voda 0,3 l = 9 Kč
 • mléko 1 l = 50 Kč
 • jízdenka a hromadnou dopravu = 17 Kč

Očkování – Libye – potřebuji nějaké očkování?

Kdybyste do Libye přijížděli ze země, která je místem s výskytem žluté zimnice, jste povinni se proti ní nechat očkovat. Ostatní očkování jsou spíše doporučená. Nechte se očkovat proti žloutence typu A a pokud budete pracovat s místními jako například lékař, tak i typu B a doporučuje se také vakcína proti břišnímu tyfu. Pokud ale očkování mít nebudete, stejně vás do země pustí.

Zdravotní rizika v Libyi

Zdravotní péče je zde na velmi špatné úrovni. Pokud už se k základním ošetření dostanete, nemocnice mají špatné vybavení a nekvalifikovaný personál. Existuje tu zde několik soukromých klinik, kde je situace o něco lepší, ale stále není srovnatelná s evropským zdravotnictvím. Veřejné státní zdravotnictví je neplacené.

Čistota vody z vodovodu

Voda z vodovodu není vhodná pro pití. Je lepší sehnat vodu balenou, nebo vodu převařit či filtrovat.

Většina bezpečnostních organizací varuje před cestou do Libye. Politická stabilita v zemi neexistuje, sociální nepokoje jsou na denním pořádku a ozbrojené jednotky křižují ulice. Na druhou stranu Libye skrývá přírodní a historické unikáty, které stojí za to navštívit.

Je Libye bezpečná země?

Libye je země, která žije v chaosu a neustálém konfliktu. Není bezpečno v žádné její části, ani v hlavním městě Tripolisu. Působí zde různé ozbrojené skupiny, podnikají teroristické útoky, nejsou výjimkou ani únosy a přepadení. Lidé mají velké množství zbraní v osobním držení. Pokud byste se i přesto do Libye vydávali, zaregistrujte se před cestou do systému DROZD, Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Nemůžete zde počítat s Českým zastáním na místě. Česká ambasáda v Libyi byla nucena provést v roce 2014 evakuaci a nyní na místě není naše mezinárodní zastoupení.

Přírodní katastrofy v Libyi

Vzhledem k velkému suchu v zemi se zde v létě mohou objevit písečné bouře. Říká se jim ghibli.

Na co si dát v Libyi pozor?

Pokud nejste muslim, je pro vás v Libyi vstup do mešit zakázán. Také nesmíte fotit věřící při modlitbách. Pokud byste si je chtěli vyfotit v tradičních náboženských oděvech, také se to nedoporučuje. Berte ohled na místní tradice. V době Ramadánu muslimové přes den nekonzumují žádné jídlo. Bylo by tedy velmi neslušné se v jejich přítomnosti najíst.

Před cestou také počítejte s tím, že orientace zde není snadná. Různé cedule u silnic buď úplně chybí, jsou poničené nebo jsou pouze v arabštině.

Postoj k alkoholu v Libyi

Pití alkoholu je v Libyi oficiálně zakázáno. Islám pití alkoholu nepovoluje. Výjimečně v některých obchůdcích můžete alkohol sehnat, ale je lepší se mu v Libyi vyhnout.

Důležité kontakty pro cestovatele v Libyi

Telefonní linky popsané níže sice oficiálně fungují na území hlavního města, ale není zaručeno, že se na nich někam dovoláte. Situace je nepřehledá, neustále se mění a základní pomoci se vám dostat nemusí.

 • Centrální linka, která na požádání kontaktuje hasiče nebo ambulanci – 463 18 08, 463 18 07 (angličtina)
 • Policie – 193 (anglicky)
 • Hasiči – 4440930 (anglicky) 191 (arabsky)
 • Turistická policie – linka působící v angličtině každý den do 14 hodin – 4870048

Co navštívit v Libyi

Libye je rozvrácená země, kde nyní turismus moc nefunguje. Na mnoho míst se nemůžete jít jen tak podívat a spoustu památek už leží v ruinách. Stává se tedy spíše cílem pracovníků jako jsou novináři nebo doktoři v rámci humanitárních misí.

Velkou část země zabírá poušť, která může lákat některé obdivovatele této divoké vyprahlé krajiny. Pokud město Tripolis zvládne aktuální situaci, až se vše uklidní, budete tu moci znovu obdivovat letité památky jako je Oblouk Marka Aurelia nebo Červený hrad. Ve městě Benghází se nachází Ptolemaiovský chrám. Na místě Tobruk můžete najít památník bitvy, která se zde odehrála. Libye zkrátka nese spoustu odkazů několika civilizací, které se, doufejme, dočkají i doby, kdy bude v zemi klid a bezpečno.

Libye a gastronomie a místní kuchyně

Libyjská kuchyně je mixem kuchyně arabské a italské. Libye byla totiž v historii i pod nadvládou Itálie předtím, než zde zasáhli Osmané. Najdeme tu proto i těstoviny nebo rajčatovou omáčku. S rajčatovou omáčkou se podává například bazeen, což je upečený pokrm z ječmenné mouky právě s rajčaty. Když bazeen připravíte na sladko, přidáte k němu med a máslo, jde o jídlo ashida. Častou přílohou je také rýže. S rýží se připravuje pokrm usban. Jsou to dršťky, které známe z naší tradiční polévky, s rýží a zeleninou. Specifickou potravinou libyjské kuchyně jsou také datle a olivy. Můžete se zde také setkat s tradičním libyjským chlebem pečeným doma v kamenných pecích. Jídla zde často zapíjejí čajem a jeho vychutnávání je událostí. Pokrm, který zde zase pro změnu nenajdete je vepřové maso. Islám jej zakazuje jíst.

 •  
 • 1
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Píše se obligátní nebo oblygátní? Než začneme řešit pravopis, musíme si vysvětlit význam tohoto slova. Význam slova obligátníVýznam tohoto slova bohužel není úplně jasný. Jinými slovy, existují dva významy slova obligátní.obligátní = povinnýobligátní = obvyklýTo, jak kdo toto slovo použil, musíte tedy vždy odvodit z kontextu. Jedná se totiž o cizí slovo, které se dá...

Ženské jméno Taťána je ruského původu, jeho kořeny sahají až do antického Říma, kde žil slavný rod Tatiů. Již staří Řekové znali slovo tattó, které znamenalo ustanovovat, rozdělovat. Kdy slaví Taťána svátek?Taťána slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 29. března (29.3.).Domácí podoby jména TaťánaTáňa,Táťa,Ťána,Ťonka.Taťána a statistikaKolik žije v ČR TaťánK 16. 3. 2022 žije v...

Pokud nevíte, jak psát na klávesnici dvojtečku, učitě vám doporučuji si to zapamatovat. Není na tom totiž nic složitého a při psání textů na počítači se tato znalost může hodit. Jak se píše dvojtečka na klávesnici Najděte si klávesu se zobáčkem doprava. Je to ta stejná klávesa, kterou za běžných okolností používáte k psaní klasické...

I když by se na první pohled mohlo zdát, že je něco jednoduché, nakonec to ani tak jednoduché být nemusí. Ale uklidníme vás – stačí si jen věci malinko poskládat a hned budeme mít jasno! Slovní tvary bezesporu a beze sporu jsou totiž oba správné. Tím to ovšem nekončí, a tak doporučuji pokračovat ve čtení...

Ptáte se, jak napsat apostrof na počítači nebo na notebooku? Ukážeme si obě možnosti. Každopádně není na tom nic složitého a tuto znalost oceníte při psaní textů ve wordu apod. Tento postup se totiž dá obecně aplikovat při psaní na počítači. Typy apostrofů Není apostrof jako apostrof. Rozlišujeme dva typy apostrofů – typografický a strojopisný....

Ani při práci v administrativě není radno podceňovat rizika, která nás mohou překvapit i v klasické kanceláři. I zde má zaměstnavatel povinnost zajistit hygienické podmínky, bezpečnost a ochranu zdraví při práci všem svým zaměstnancům. Povinnosti má však nejen zaměstnavatel, ale i zaměstnance. Práce v administrativě je trendyV posledních dvaceti letech se stávala práce v administrativě...

Ptáte se jaký je rozdíl ve tvarech slovesa muset – musí a musejí? Rozdíl je pouze v tom, že tvar musejí klade důraz na množné číslo, protože se nedá aplikovat na číslo jednotné. Pokud tedy použijete tvar musejí, tak je všem jasné, že se jedná o 3. osobu množného čísla. U tvaru musí to tak...

Mužské jméno Pavel pochází z latiny, kde paulus znamená malý, nepatrný. Kdy slaví Pavel svátek?Pavel slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 29. června (29.6.).Ženská podoba jména PavelŽenskou podobou jména Pavel je Pavla či Pavlína.Domácké podoby jména PavelPavlíček,Pája,Pavlík,Pavli,Pavlos,Pašek.Pavel a statistika Kolik žije v ČR PavlůK 29. 6. 2022 žije v České republice 200 997 lidí se...
Načíst dalších 10 článků