Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Maledivy x Maledivi

Maledivy nebo Maledivi? Co je správně?

Maledivy, plným názvem Maledivská republika, ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu, tvoří stejnojmenné souostroví – řetězec devatenácti korálových atolů. Ostrovy jsou pokryté chlebovníkovými a palmovými háji. Jsou lemovány písčitými plážemi a průzračnými lagunami. Tento nejplošší a nejníže položený stát světa (žádné místo se nenachází více než 2,5 m nad hladinou oceánu) patří k vyhledávaným turistickým cílům.

 • Maledivy – v našem pravopise je uznávána pouze tato podoba.
 • Maledivi – tato psaná podoba je nepřípustná.

Skloňování slova Maledivy

Maledivy je pomnožné podstatné jméno rodu ženského.

 • 1. pád – Maledivy
 • 2. pád – (bez) Malediv
 • 3. pád – (k) Maledivám
 • 4. pád – Maledivy
 • 5. pád – Maledivy!
 • 6. pád – (o) Maledivách
 • 7. pád – (s) Maledivami

I když by se na první pohled mohlo zdát, že je něco jednoduché, nakonec to ani tak jednoduché být nemusí. Ale uklidníme vás – stačí si jen věci malinko poskládat a hned budeme mít jasno! Slovní tvary bezesporu a beze sporu jsou totiž oba správné. Tím to ovšem nekončí, a tak doporučuji pokračovat ve čtení...

Správné užití slova Maledivy

 • Porovnejte si ceny zájezdů do destinace Maledivy
 • Maledivy jsou tropickým rájem položeným v Indickém oceánu.
 • Ptáte se, kam na dovolenou na Maledivy?
 • Maledivy, to je více než 200 obydlených ostrovů.
 • Oficiální název ostrovů nejsou Maledivy, jak si většina lidí myslí.
 • To jsou hlavní lákadla tropických Malediv.
 • Proč právě Maledivy?
 • Komfortní poznávací zájezdy na Maledivy.
 • Co dělat na Maledivách.
 • Hledáte levné letenky na Maledivy?
 • Maledivy jsou nádherné.
 • Nejčastěji rezervované hotely Na Maledivách.

Maledivy

Oficiální název ostrovů nejsou Maledivy, jak si většina lidí myslí, ale Maledivská republika, která se nachází v Indickém oceánu severozápadně od Srí Lanky, rozkládají se na více jak 90 000 km2 ve dvou řadách atolů, kterými mezi atoly Suvadiva a Addu / Seenu, prochází rovník. Devadesát devět procent Malediv se skládá z moře, a to „jedno“ procento tvoří 1 196 korálových ostrovů, které jsou seskupeny do 26 přírodních atolů. Každý maledivský atol je tvořen z korálového útesu, který je lemován lagunou s hlubokými kanály, které útesy rozdělují.

Ostrovů je dnes už ale více než 1 196, jelikož se v lagunách na severním a jižním Male atolu (Kaafu atolu) od roku 2014 masově a nesmyslně tvoří nové a umělé, na kterých se staví resorty. Přesný počet ostrovů je dnes nemožné stanovit. Některé vznikají a některé zanikají. Obydlených ostrovů je aktuálně 199. Králem obydlených ostrovů je hlavní město Male. Aktuálně na Maledivách najdeme něco kolem 150 resortů aneb turistických letovisek. V roce 2021 jich zase pár přibude a možná také ubude. Zbytek ostrovů je neobývaných nebo jsou použity k zemědělství a za dalšími účely obživy, kterou je mimo cestovní ruch také rybolov a od roku 2015 stavařina aneb stavební průmysl.

Obyvatelé Malediv

Po sčítání lidu v roce 2018 byl počet obyvatel Malediv 441 882, v roce 2021 vzrostl počet obyvatel až na 540 540, jsou rozptýleni po všech atolech. Nejvíce jich však žije na severním a jižním Male atolu, kdy většina žije v hlavním městě Male. Maledivci hovoří jazykem Dhivehi (Maledivština), který je úřední, ale běžně se tu používá angličtina, kterou se již dnes dětí učí už od malička. Základy znají i hodně staří místní. Mnoho Maledivců mluví také italsky, bangladéšsky, rozumí také sinhálštině, hindštině a arabštině.

Maledivci standardně pracují od neděle do čtvrtka, tedy ti, kteří pracují a volný den mají v pátek a v sobotu dopoledne. Osobně mám ale pocit, že většina Maledivců má volno 365 dní v roce a když je přestupný rok, tak 366.​ Pracovní doba je různá a mění se dle potřeby. Obchody jsou otevřené pořád s výjimkou „prayer time“, času modliteb, který se liší. Během Ramadánu počítejte se změnami, které se dějí doslova z minuty na minutu.

Historie Malediv

Historii mají Maledivy poměrně bohatou, ale cestovní ruch je poměrně mlád. ​V roce 1960 byla na Maledivy vyslána OSN (Organizace spojených národů), která Maledivy pro cestovní ruch nedoporučila, protože se jim zdály nevyhovující. Přesto se ale tehdy několik místních, dnes velká společnost, rozhodla, že se pokusí vystavět resort a turisty na Maledivy přivézt. Cestovní ruch na Maledivách začal na ostrově / resortu Kurumba, který byl oficiálně otevřen v únoru 1972, kdy resort oficiálně přivítal první skupinu turistů, mezi níž byli převážně italští novináři a fotografové. V roce 2022 budou Maledivy slavit 50. let od vzniku cestovního ruchu.

Historie Malediv v bodech

 • 1. století př. n. l. – Římský navigační manuál, cestovatelský průvodce, Periplus Maris Erythraei, zmiňuje ostrovy, které jsou považovány za Maledivy.
 • 2. století př. n. l. – Ptolemaios odkazuje na Maledivy v jeho geografii. V roce 362 př. n. l. zaznamenává římský historik návštěvu maledivské delegace do Říma, s dárky pro císaře Juliana. V roce 662 př. n. l. zaznamenává historický čínský dokument, že král Malediv poslal dary pro čínského císaře Kao-Tsung z dynastie Tchang
 • 1153 – Maledivy konvertovali k Islámu. Do této doby tu panoval buddhismus.
 • 1558 – Maledivy byly napadeny Portugalci
 • 1573 – Mohamed Thakurufaanu osvobozuje Maledivy od Portugalců
 • 1752 – Malabarci vtrhnou na Maledivy a okupují je tři měsíce
 • 1887 – Je podepsán Protektorát s Velkou Británií
 • 1932 – Přijata první ústava Maledivské republiky
 • 1953 – Mohamed Ameen jmenován prvním prezident Maledivské republiky
 • 1954 – Konec první republiky, prezident Mohamed Ameen je vyhnán a na Maledivy se vrací sultanát, novým vládcem a sultánem je zvolen Mohamed Fareed
 • 1965 – Osvobození Malediv od britského protektorátu, který pro ně byl mimochodem velkým přínosem. 26. 7. 1965 začaly Maledivy slavit tzv. Den nezávislosti.
 • 1968 – Konec Sultanátu, Maledivy se opět stávají republikou a prezidentem je zvolený Ibrahim Nasir, po kterém bylo pojmenované i mezinárodní letiště, na ostrově Hulhule.
 • 1972 – Je otevřen první resort – turistické letovisko Kurumba a první turisté začínají přijíždět na Maledivy
 • 2008 – 11. listopadu: Byl zvolen první demokratický prezident Mohamed Nasheed přezdívaný Anni.

Maledivy jako dovolenková destinace

Maledivy bývávaly známy pouze jako luxusní destinace pro ty nejbohatší naší planety, to ale v prosinci 2009 změnilo a maledivské ostrovy, respektive obydlené lokální ostrovy, mohou navštívit i ti méně zámožní. Maledivy jsou pro nás jednou z nejbližších tropických destinací. Koncem listopadu 2020, i přes globální pandemii, Maledivy získaly 1. místo v prestižní soutěži World Travel Awards a staly se tak nejlepší destinací na světě v roce 2020!

Ubytování na Maledivách

Ubytování je na Maledivách možné na vybraných obydlených ostrovech, v penzionech a hotelech a na resortech různých cenových kategorií. Od těch nejlevnějších, přes cenově dostupné, až po ty nejluxusnější. Záleží jenom a jenom na vaší peněžence a preferencích. Vybrat si můžete z různých kategorií bungalovů vil, a to od zahradních, přes plážové, vodní až k soukromým ostrovům a residencím.

Cestování mezi ostrovy

Na Maledivách je možné cestovat celkem třemi různými způsoby, a to po vodě, vzduchem nebo po silnici.

Mezi obydlenými lokálními ostrovy se dá cestovat levným veřejným trajektem (kvůli Covid aktuálně zakázané), rychlo lodí, hydroplánem nebo vnitrostátním letem. Doprava na resorty je vždy organizována buď rychlo lodí, hydroplánem, kombinací hydroplán a rychlo lodi, vnitrostátním letem nebo kombinací vnitrostátního letu a rychlo lodě.

V hlavním městě Male se dá cestovat autem (taxi) nebo autobusem. Stejně tak jako na ostrově Hulhumale‘, který je propojen s ostrovem Hulhule‘ – mezinárodním letištěm Velana.
V roce 2018 byl mezi ostrovy Male, Hulhumale a Hulhule (mezinárodním letištěm Velana) otevřen most Cinamale / Sinamale, a to znamená, že se mezi těmito ostrovy už nemusí cestovat jenom po moři, veřejnými trajekty, ale je mezi ostrovy možné cestovat také po silnici, motorovými vozidly. Místní se přepravují na skútrech a kolech nebo auty či autobusy.

Turistické vízum

uristické vízum se uděluje pro všechny národnosti na mezinárodním letišti Velana International Airport nebo na dalších mezinárodních letištích, která jsou zároveň vnitrostátním letištěmi, při příletu na Maledivy. To znamená, že se předem o vízum nežádá. Turistické vízum je uděleno na 30 dní, a to zdarma. K udělení víza je potřeba mít s sebou platný cestovní pas (platný minimální půl roku po návratu z destinace), zpáteční letenku, dostatek finančních prostředků, to znamená 100 USD jako základ + dalších 50 USD na den, na uhrazení nákladů při pobytu v zemi nebo rezervaci (voucher) od cestovní agentury nebo kanceláře, hotelu či resortu, kde hodláte trávit dovolenou a vyplněnou Traveler Health Declaration Form. Na turistické vízum nesmíte být zaměstnaný. Hrozí trvalé vyhoštění ze země.

Bezpečnost na Maledivách

Maledivy jsou bezpečnou zemí a nyní obzvlášť. V hlavním městě Male maximálně narazíte na kapsáře. Od roku 2009 jsem osobně žádného nepotkala, ale chraňte si své věci, tak jako všude, kam cestujete. Nic nenechávejte bez dozoru, a to hlavně na pláži. Vaše cennosti se tak nemusí ani tak líbit místním, ale třeba i jiným turistům. Pokud víte, že budete trávit dovolenou na lokálních ostrovech a budete cestovat přes hlavní město Male‘, zjistěte si podrobnosti o politické situaci. V případě demonstrací, které souvisí s politikou a většinou se konají v pátek, kdy mají Maledivci volno, se vyvarujte míst se zvýšeným počtem lidí, např. větší hloučky lidí, protestní pochody atd.

Na co si dát při cestě na Maledivy pozor

Na Maledivách je přísně zakázán nudismus a plavky jsou akceptovány pouze v plážových resortech, na obydlených ostrovech na speciálních bikini plážích určených pro turisty, na neobydlených ostrovech a na sand bancích, tzv. písečných mělčinách. Na veřejnosti je pro ženu nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu. V podstatě cokoliv, co neodhaluje prsa a ramena. Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se musí každý zout, vstup je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu. Občas potkáte místní slečnu v minisukni a vyzývavém tričku, místy ženu, které koukají jen oči a je celá zahalená. Líbání a jiný kontakt, je zde také zakázán. Maledivci jsou v tomto dost evropští, a ne tak striktní, letmý polibek a držení se při procházce za ruku nikoho nepobouří, sami místní to dělají.

Na Maledivy je zakázáno dovážet narkotika, alkohol a porno materiál (prasárničky nechte na doma), produkty z vepřového masa a symboly jiných náboženství. Hrozí vysoké sankce.
Vyvážet je zakázáno korály a ostatní úlovky z mořského dna. Maličké mušličky a úlomek korálu, max. do 5 cm a hrstku písku celníci tolerují. Různé nádobky, suvenýry s pískem a podobně se dají zakoupit v obchodech kolem 1 až 2 USD.

Co zažít na Maledivách

Maledivy jsou samy o sobě zajímavá země, je ale několik věcí, které musíte vidět, ochutnat a prožít, abyste poznali to nejkrásnější z Malediv. Tady je několik tipů na zajímavosti, které k této ostrovní zemi neodmyslitelně patří.

Jídlo

ídelníček Maledivanů obsahuje z velké části ryby. Jídla jsou velmi kořeněná. Typickým kořením je kari. Oblíbeným jídlem je ryba s rýží nebo rybí polévka. Nabídka nápojů je na Maledivách velmi omezená. Například mléko zde seženete jen v prášku. Z místních specialit ochutnejte raa – jde o mízu z kokosové palmy.

Suvenýry

Z dovolené na Maledivách si můžete dovézt suvenýry v podobě rukodělných předmětů ze skořápek kokosových ořechů, mušlí nebo palmových listů. Milovníci čajů budou potěšeni velkou nabídkou indických a srí-lanských čajů.

Ramadán

Z nejdůležitějších svátků je na Maledivách Ramadán, který trvá 28 dní. Dalším svátkem je například Den nezávislosti, který připadá na 26. červenec a je oslavou zrušení britského protektorátu. Velkolepou událost zažijete 11. listopadu v hlavním městě Male, kde se každoročně slaví Den republiky.

Hry

Mezi maledivské tradiční hry patří bai bala – dvě družstva se vytlačují z kruhu; wadhemum – přetahování na laně; thin mugoali – hra podobná baseballu. U mladých dívek je oblíbená hra bashi, která se hraje na tenisovém kurtě, ale bez raket, pouze s tenisovým míčkem. Jedna dívka se postaví zády k družstvu a hází jejich směrem míček, který se družstvo snaží chytit.

Hudba

Maledivská folklorní hudba a životní styl maledivanů jsou ovlivněny kulturami arabského světa, jižní Indie, Malajsie a Indonésie. Například Boduberu je maledivské představení s bubny a zpěvem. Je velmi podobný africkému stylu zpěvů a tanců.

Další zajímavosti

Některé okolní ostrovy hlavního města Male slouží například jako věznice (ostrov Dhoonidhoo) nebo skládka (ostrov Thilafushi). U ostrova Funadhoo jsou umístěny ropné věže. V roce 1998 došlo k zvýšení teploty moře – efekt El Niňo. Výsledkem bylo zblednutí korálů. Na severních ostrovech Malediv, nad kterými je mezinárodní letecký koridor, bylo zjištěno globální stmívání. V roce 2003 byl na Maledivách zaznamenán pokles dopadajícího záření o 10 %.

 •  
 • 1
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Stupňování přídavných jmen nepatří mezi nejtěžší disciplíny. Ale přesto se objeví slova, která člověka dokáží pozlobit. Mezi taková se řadí i přídavné jméno snadný. Pravopisně správně je nejsnazší i nejsnadnější! Abychom tu zbytečně neplkali, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku správného stupňování slova snadný.  Příklady SPRÁVNÉHO užití slova nejsnazší: Zvolili jsme nejsnazší cestu na vrchol, ale...

Proč se nepíše dyktát? Odpověď je jednoduchá. Slovo diktát pochází z latinského výrazu dictatum. Během let došlo k počeštění, takže se už nepíše „c“ uprostřed slova, ale písmeno „i“ bylo uvnitř výrazu zachováno. Pravopisně správně je pouze diktát!Výraz diktát je možné normálně skloňovat podle vzoru hrad.Na závěr ještě vysvětlíme význam. Diktát může označovat rozkaz a autoritativní řízení....

Vysrali Křížalovou tlupu (sry Tome, se stim smiř). Doklonce se ztichli přetím čupr poblít ise zahraňičním visvjetlovačem vísletků internetovíhc anket (bot, bot, bot!). Ovivnili česki jasik i cejel čechi. Ojebvili Zmikunda. A dávnone mněli chřezt. Bes celeru. A tky bes chkřistu. Vitalij kňišku a ta blila v kameních kňikupectíhc prso vyprdána. Svoje misot si proto u ananas...

Alexandra Ženské jméno Alexandra je řeckého původu. Jde o ženskou podobu jména Alexandr, které je překládáno jako obránce mužů. Jméno Alexandra tak můžeme volně přeložit jako malá bojovnice. Osamostatnělou podobou jména je Alexa, Alexia a Sandra. Kdy slaví Alexandra svátek?Alexandra slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 21. dubna (21.4.).Mužská obdoba jménaMužská obdoba jména je Alexandr.Domácí podoby...

Vitrína je označení pro prosklenou skříň, která je určená pro vystavování předmětů. Podle české gramatiky je jediná přípustná varianta a tou je vitrína. Může se to zdát divné, že se právě ve slově vitrína často chybuje. V latině je slovo vitrinus a v němčině Vitrine. Proč by tedy Češi měli mít něco speciálního? Máte pravdu, často se...

Spousta lidí žije v omylu, že když si dají hamburger s hranolky, tak podstatné jméno hranolky je ženského rodu. Správně je ale ten hranolek, tedy rod mužský neživotný a měli bychom používat množné číslo ty hranolky (ty hrady). Pokud si objednáváte v McDonaldu, zkuste se příště zamyslet nad tím, jakou variantu používáte. Většina lidí to...

V první části článku o SEO a optimalizaci pro vyhledávače jsme se věnovali statistikám a spíše teorii, ve druhé části článku o SEO se zaměříme především na updaty vyhledávacích algoritmů, které patří mezi tzv. offpage faktory, což jsem vysvětloval už v minulém článku o SEO. Nyní vám pomohu vysvětlit, jak konkrétně se algoritmy vyhledávačů proměnily...

Kořen pastináku sice připomíná mrkev, ale pouze vzdáleně. Pastinák má totiž bledší zabarvení. Také chuť má trochu jinou. Výraznější. Proto je nedílnou součástí základů zeleninových vývarů, krémových polévek a omáček. Pastinák je vyhledáván také kvůli vysokému obsahu vitamínů. Pravopisně správně je pouze pastinák! Měli bychom zmínit také výslovnost -> [PASTYNÁK]. Mnoho lidí však výraz komolí,...

Činnost, anebo činost? Ve slově činnost píšeme zásadně dvě n, totéž platí i o příbuzných slovech jako např. činný. Napsat činost s jedním n je nepřípustné, vyjímku však tvoří slovo činovník, které píšeme takto jednoduše.V nejširším slova smyslu je činností každé chování nebo proces, pokud jsou funkčně zaměřeny; proto se mluví například o činnosti stroje,...

Píše se piškot nebo piškota? Pojďme se podívat na to, jak správně toto slovo napsat a jak ho skloňovat. Správně je piškot Původ slova piškot můžeme hledat v rakousko-německém slově piskotte. V češtině se jedná o slovo rodu mužského neživotného, takže se skloňuje dle vzoru hrad. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova piškot: Dort s piškotem mi...
Načíst dalších 10 článků