Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mallorca x Malorka x Malorca x Majorka

Mallorca nebo Malorka? Co je správně?

Mallorca je největším ostrovem Španělska. Leží ve Středozemním moři, přibližně 200 km od Valencie, Barcelony a Alžíru.

  • Mallorca – správný zápis je výhradně Mallorca.
  • Malorka – toto není správný zápis slova Mallorca, pouze fonetický přepis české výslovnosti.
  • Malorca – ani toto není správný zápis slova Mallorca, to se vždy píše se dvěma l.
  • Majorka – toto také není správný zápis slova Mallorca, pouze fonetický přepis katalánské výslovnosti.

Ve slově vicemiss je velmi důležité znát význam předpony „vice-“, která má původ v latině. Předpona „vice-“ znamená „místo-“ (ve smyslu zastoupení někoho -> vicemiss zastupuje miss). S předponou „vice-“ se v českém jazyce setkáme i ve slovech jako je vicepremiér, viceprezident, viceguvernér atd. Opět se jedná o označení osob, které v případě potřeby zastupují prezidenta, premiéra nebo guvernéra....

Správná výslovnost slova Mallorca

Ačkoliv v češtině vyslovujeme [malorka], správná výslovnost katalánského Mallorca je [majorka].

Skloňování slova Mallorca

Mallorca je rodu ženského a skloňuje se podle vzoru žena.

 • 1. pád – Mallorca / Mallorka
 • 2. pád – (bez) Mallorcy / Mallorky
 • 3. pád – (k) Mallorce
 • 4. pád – Mallorcu / Mallorku
 • 5. pád – Mallorco / Mallorko
 • 6. pád – (o) Mallorce
 • 7. pád – (s) Mallorcou / Mallorkou

Správné užití slova Mallorca

 • Mallorca je protkána bezpočtem pěších turistických tras.
 • V hlavním městě ostrova Mallorca se vrátíte do minulosti při prozkoumávání místních památek.
 • Mallorca je největší a nejrozmanitější z Baleárských ostrovů.
 • Mallorca je největší ostrov Baleárského souostroví.
 • Mallorca je učiněná nádhera plná slunce
 • Dnes vás zavedeme na španělský ostrov Mallorca.
 • Objevte největší španělský ostrov Mallorca s průvodcem.
 • Oblíbeným místem, kde se ubytovat a odkud začít poznávat Mallorcu bývá pro mnoho cestovatelů hlavní město.
 • Zájezdy a krásná dovolená last minute a first minute na ostrov Mallorca.

Mallorca

Největším a zároveň i hlavním městem je Palma de Mallorca. Mallorca je častým cílem turistů a cestovní ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů tamního obyvatelstva. Místní obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu i zemědělstvím a pěstováním vína. Na ostrově žije necelý 1 milion obyvatel a úředním jazykem je španělština a katalánština. Dále na Mallorce mají svoje specifické nářečí tzv. Mallorqui, které vychází nejvíce z katalánštiny.

Historie Mallorcy

Během doby bronzové a doby železné existovala na ostrovech Mallorca a Menorca Talajotická kultura, po které zde zůstaly kamenné megality.

Mallorcu obývali a dobývali v minulosti Římané, Maurové i Byzantinci, proto se zde dochovalo mnoho stavebních památek, které připomínají působení různých kultur a etnik. Kolonizací i kartograficky zruční Římané dali Mallorce jméno, které ve španělské verzi zůstává a znamená „Ta největší“.

Na obranu ostrova před Barbarskými piráty ze Severní Afriky bylo od 16. století podél pobřeží postaveno na 84 obranných věží.

Mallorca jako dovolenková destinace

Na největší ostrov Španělska se dostanete buď letecky, nebo lodí. Hned po příjezdu se zamilujete do přírodních scenerií, kterých je tu nepočítaně. Díky velkému počtu slunečných dní a příjemnému mořskému klimatu si dovolenou budete užívat. Všude kolem jsou piniové lesy, květinová aranžmá, okouzlující pláže, romantická městečka, azurové moře a v neposlední řadě majestátní hory.

Mallorca patří mezi nejoblíbenější světové destinace a během sezony se zde vystřídá více než 12 milionů turistů. Navzdory tomuto enormnímu množství se nemusíte bát přelidnění. Domluvíte se zde několika světovými jazyky.

Mallorca nabízí i sportovní vyžití, najdete tu desítky tenisových kurtů, golfové hřiště, zařízení provozující vodní sporty či množství akvaparků, kde se vyřádí nejen děti, ale i dospělí. Vybrat si tu může ze stovek pláži, ale i z odlehlejších zátok. Najdete tu i nádherné útesy, z nichž můžete bezpečně skákat do moře.

Kromě klasické sangrie ochutnejte i tvrdší anýzový likér hierbas či sladkou dobrotu ensaimadas. Mořské plody za dostupné ceny či zdejší klobásky také nevynechejte. Ke gastronomickým požitkům patří i zábava, nechte se třeba unášet rytmy flamenca.

Co navštívit na Mallorce

Palma de Mallorca a katedrála La Seu

Hlavní město Mallorcy byste během svého poznávání neměli vynechat. Ukrývá nejen malebná zákoutí, ale také řadu památek, které nám svou architekturou připomenou, že jsme stále na evropském kontinentu. Nedaleko Starého přístavu se hrdě tyčí jedna z největších gotických katedrál v Evropě, katedrála Panny Marie, přezdívaná La Seu. Její stavba začala ve 13. století a je skutečně velkolepá. Za návštěvu stojí rovněž nedaleký maurský palác Almudaina a palácové zahrady Hort Del Rei.
Na oběd v typicky mallorském duchu se vydejte na velký krytý trh Mercat d´Olivar. Vůni čerstvého ovoce a zeleniny, sušených šunek a sýrů neodoláte. A pokud zatoužíte po odpočinku, bělostném písku a modravých vlnkách moře, zavítejte na pláže Playa de Palma nebo Playa del Arenal. Jsme si jisti, že Vás tyto pláže rozhodně nezklamou.

Historické městečko Alcudia

V záplavě borovicových hájů se ukrývá skvost s poetickým názvem Alcudia. Toto neuvěřitelně zachovalé historické městečko je známé nejen pro své památky, ale také pro vynikající kuchyni a tradiční festivaly. Alcudia byla kdysi kompletně obehnána vysokými zdmi, aby mohla snáze vzdorovat pirátům, kteří si město vybírali za svůj cíl. Ačkoliv z těchto valů zbylo jen málo, Alcudia si udržela svůj historický ráz především v uličkách Starého města. Pokud Vám během prohlídky vytráví, Puerto Alcudia může být vaší spásou. Zde najdete desítky skvělých restaurací, kde můžete ochutnat skvělou středomořskou kuchyni.

Klášter ve Valldemossa

Jakmile dojde řeč na romantickou vesničku na západním pobřeží Mallorcy, možná Vás jako první napadne jméno skladatele Chopina. Právě on se svou přítelkyní G. Sandovou pobýval v posledních letech svého života ve zdejším klášteře. I proto je Valldemossa jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova. Nádherný je také Real Cartuja de Valldemossa, téměř sedm staletí starý kartuziánský klášter, který vyrostl na základech maurské pevnosti. Projděte se dlážděnými uličkami, nasajte pohodovou atmosféru a v některé z kaváren si dopřejte lahodnou čerstvou kávu.

Město pomerančovníků Sóller

Tak trochu stranou leží městečko Sóller. Toto nádherné místo mezi olivovníkovými háji a lány pomerančovníků bude dalším malým rájem, jehož scenérie se vám zapíšou hluboko do srdce. Sóllerské údolí poskytuje stabilní teplotu a zároveň i dostatek čerstvého větru, který zdejší pomerančovníky doslova milují. V Sólleru pak za návštěvu stojí historická marína s desítkami drobných loděk, za soumraku je jako malovaná. Město samotné překypuje historickými budovami, je třeba zmínit především sakrální stavby. Z těch vyniká kostel Sant Bartomeu a klášter Sa Capelleta. Kousek za městem najdete palác maurského vezíra – Alfabia. Ta nadchne nejen svými zahradami, ale také svou barokní fasádou a umně provedenými interiéry.

Mys Cap Formentor

Jedním z nejkrásnějších míst na Mallorce je nejsevernější výspa ostrova, mys Cap Formentor. Naskytnou se Vám zde nádherné pohledy na rozeklané zálivy, špičaté útesy, o skály se tříštící vlny a nekonečnou temně modrou mořskou hladinu. K procházce podél útesů patří i zastávka u stále fungujícího majáku Faro de Formentor.

Výroba mallorských perel

Zavítáte-li do druhého největšího města Mallorcy, Manacoru, určitě si nenechte ujít výrobu mallorských perel. Od založení společnosti Majorica, která se na jejich výrobu specializuje, se město stalo metropolí výroby umělých perel. Perly sice nepocházejí z útrob perlorodek, ale jsou vyrobené z přírodních surovin, tedy skla a pravé perleti. Díky tomu jsou neobyčejně odolné a k nerozeznání od těch pravých.

Dračí jeskyně

Na ostrově Mallorca najdeme hned několik jeskyní, ale ta nejkrásnější je na východním pobřeží nedaleko přístavu Porto Cristo. Cuevas del Drach, neboli Dračí jeskyně, Vás okouzlí rozličnými krápníkovými útvary a hudební show přímo u podzemního jezera, jednoho z největších na světě. Umělecký dojem je umocněn fantastickou akustikou rozlehlých prostor a hrou světel. Nadšenci se také mohou vydat na plavbu lodí po jezeře.

Soutěska Torrent de Pareis a zátoka Sa Calobra

V centrálním mallorském pohoří Tramuntana narazíte na jednu z přírodních zajímavostí ostrova. Soutěska Torrent de Pareis z ptačí perspektivy vypadá, jako kdyby v těchto místech pukla země. Sklaní bloky padají do hloubky dvou set metrů a na úplném dně se prodírá vodními tunely, jeskyněmi a hlubokými jezírky říčka Pareis. Svou velikostí se řadí mezi největší erozní soutěsky jižní Evropy. Soutěska ústí do zátoky Sa Calobra, jedné z hodně navštěvovaných zátok na Mallorce, která opravdu stojí za návštěvu a hlavně za koupání v průzračném moři.

Jezero Cúber a pozorování ptáků

Cestou přes hory se dostanete k malebnému jezeru Cúber, kde se nabízí procházka kolem jezera s výhledy na nejvyšší horu ostrova Puig Major (1436 m n. m.). Lokalita jezera je známá pozorováním ptactva, zejména supů, orlů nebo poštolek.

Mallorské pláže

Nejčastějším důvodem návštěvy ostrova Mallorca je koupání v moři a válení se na pláži. Proč by taky ne, když se zde nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží Evropy. Jednu z nejlepších pláží Mallorcy najdete nedaleko letoviska Sa Coma na východě ostrova. V severní části Mallorcy byste neměli vynechat přístavní městečko Pollenca s čistými písečnými plážemi a mělkým mořem. Zatoužíte-li po klidu, vydejte se do zátoky Sa Calobra s jednou z nejkouzelnějších pláží na ostrově ukrytou mezi vysokými útesy. Pláž je malá, pokrytá oblázky s průzračnou vodou. Krásné scenérie na Vás čekají také nedaleko městečka Santanyí na pláži Cala LIombards a pláž Caló del Moro Vám ukáže, jak vypadá ráj.

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Váháte, jestli napsat skanzen, nebo skansen? Pak se nemáte za co stydět. Tvar skansen se může zdát na první pohled divný, někdo by ho možná označil za chybu. Ale opak je pravdou. Pravopisně správně je skanzen, ale i skansen Význam slova skanzen / skansen je asi každému zřejmý, ale přesto ho raději připomeneme. Podle slovníkové...

Určitě to znáte. Máte hned několik možností, ale objektivně nevíte, která bude fungovat lépe. Ano, každý má nějaký tip, co by mohlo být efektivní, ale je to pouze subjektivní názor, který není podpořen tvrdými daty. Díky metodě označované jako A/B Testing (anglicky také A/B split-run testing) zjistíte, jak je to doopravdy. A/B testing byla původně...

Většinou se do Zlína podívám tak jednou za čtvrt roku. Nic moc mě tam netáhne. Ale pokaždé, když tam zavítám, tak si uvědomím, že se tam vlastně nic moc nezměnilo. Za poslední roky se událo snad jen to, že tedy někdo uprostřed Zlína vybudoval nákupní centrum Zlaté jablko. Jo, abych nezapomněl, ještě tam někdo nedávno...

Ženské jméno Ivanka je jednou z obdob jména Ivana, to je ženskou podobou jména Ivan, kteréje hebrejského původu, jde o chorvatskou podobu jména Jan, které pochází z hebrejského Jochánán, což znamená „Hospodin je milostivý“. Toto jméno se v době raného křesťanství šířilo z latiny jako Joannés, odkud se v poněmčené podobě Johan dostalo k západním...

Kdekdo by možná řekl, že v těchto skoro stejně znějících slovech není žádný velký rozdíl. Opak je však pravdou – každé slovo totiž používáme v trošku jiném významu. Takových dvojic je mnoho, slova balicí a balící využijeme jako příklad, na kterém si ukážeme, jak to vlastně celé funguje. Přídavná jména zakončená na –icí jsou tzv. účelová –...

Víte, zda psát slovo daný s jedním nebo dvěma n? Jedná se o další ze záludností českého jazyka, a proto tu pro vás mám jednoduché vysvětlení i s příklady. Když je něco dané, znamená to, že to nemůžete měnit. Někdo jiný to takto stanovil a vy nemáte právo to měnit. Správně je danýNa psaní n...

Pokud máte počítač od společnosti Apple, možná si lámete hlavu nad tím, jak napsat české uvozovky. Klávesnice Macu totiž nabízí pouze americkou variantu uvozovek, a sice uvozovky nahoře. Americké rovné uvozovky najdete přímo na klávesnici a napíšete je podržením Shiftu + stisknutím klávesy s uvozovkami. Jak psát české uvozovky na macu V českém prostředí s...

I když je ve vířivce obvykle teplá voda, spisovný tvar je pouze vířivka. Vysvětlení je jednoduché. Vířivka označuje typ vany, ve které víří voda a tím vzniká příjemné prostředí pro relaxaci. Výraz vířivka je odvozený od slova vířit, takže není žádný důvod pro psaní „ypsilon“. Výraz vířit totiž nepatří mezi vyjmenovaná slova ani mezi slova...
Načíst dalších 10 článků