Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Manhattan x Manhatan x Menhetn

Manhattan, Manhatan nebo Menhetn? Co je správně?

Manhattan je, společně s Brooklynem, Bronxem, Queensem a Staten Islandem jedním z pěti městských obvodů New Yorku.

 • Manhattan je jediný správný zápis tohoto slova.
 • Manhatan, Menhetn – psát Manhattan s jedním t, případně počeštěně Menhetn není pravopisně správné.

Skloňování slova Manhattan

Manhattan je rodu mužského neživotného a skloňuje se podle vzoru hrad.

 • 1. pád – Manhattan
 • 2. pád – (bez) Manhattanu
 • 3. pád – (k) Manhattanu
 • 4. pád – Manhattan
 • 5. pád – Manhattane
 • 6. pád – (o) Manhattanu
 • 7. pád – (s) Manhattanem

Píše se na Nový rok? Anebo nový rok s malým počátečním písmenem “m”? Obě dvě varianty mohou být správné. Záleží pouze na kontextu. Když je Nový, myslí se první den nového roku. Když je nový, myslí se každý den nového roku. Zjednodušeně se dá říct, že Nový rok s počátečním velkým písmenem se používá pro označení...

Správné užití slova Manhattan

 • Při návštěvě New Yorku nevynechejte ostrov Manhattan.
 • Luxusní koktejl Manhattan z kvalitní žitné whisky a sladkého vermutu.
 • Nový výhled na Manhattan vás dostane.
 • Orientace na Manhattanu je relativně jednoduchá.
 • Na Manhattanu žije přibližně 1 619 090 obyvatel.
 • Manhattan je nábožensky velmi různorodý.
 • Na Manhattanu je situováno obrovské množství nejcennějších nemovitostí světa.
 • Manhattan byl dějištěm mnoha významných kulturních hnutí.

Manhattan

Newyorský městský obvod Manhattan se nachází na stejnojmeném ostrově. V současnosti představuje Manhattan ekonomické i administrativní centrum New Yorku a potažmo ekonomické a bankovní/finanční centrum celých Spojených států a v jistém smyslu i ikonický symbol západního kapitalismu. Sídlí zde newyorské burzy cenných papírů, zlata, různých komodit a mnoho komerčních bank. Patří mezi nejžádanější lokace pro kancelářské a obytné prostory, ale s obrovskými cenami za pronájem či odkoupení. Mít pobočku na některé z prominentních ulic Manhattanu znamená pro každou firmu punc prestiže a světovosti. Mimo bankovní a finanční sektor a mnoho dalších odvětví je též jedním ze světových center módy.

Mrakodrapy a panorama New Yorku

Oblast Manhattanu je plná výškových budov, které se začaly stavět již po roce 1920. Některé mrakodrapy byly v době svého dokončení nejvyššími stavbami světa. Od roku 1972 do 11. září 2001 zde stála tzv. dvojčata Světového obchodního centra, která však byla zničena teroristickými útoky. Od té doby byl více než 10 let nejvyšším mrakodrapem ve městě znovu Empire State Building, který však v roce 2013 překonalo dokončení stavby One World Trade Center, nového obchodního centra postaveného místo původních dvojčat. Stavba je aktuálně nejvyšší budovou západní polokoule.

Obyvatelé Manhattanu

Oblast dnešního Manhattanu navštívil již na začátku 17. století anglický cestovatel Henry Hudson, který nepřímo započal migraci přistěhovalců z Dánska i dalších evropských zemí, kteří do této oblasti proudili již od roku 1620. V průběhu 19. století zažil Manhattan příliv přistěhovalců z Irska, Itálie, Německa a dalších zemí, jejichž první setkání s Novým světem začínalo právě zde. Po celé 19. století byl nejlidnatějším městským obvodem New Yorku, později ho co do počtu obyvatel předstihly čtvrtě Brooklyn a Queens, které mají každá přes 2,5 milionu, Manhattan je v současnosti třetí s 1 619 090 obyvatel, je ale nejmenším ze všech pěti obvodů co do výměry.

Manhattan je jedním z nejvýše příjmových měst v USA s počtem obyvatel vyšším než 1 milión. V roce 2004 byla průměrná daňová povinnost cca 25 000 dolarů. Manhattan má nejvyšší příjem na obyvatele v zemi. Např. na Upper East Side, kde je nejvyšší koncentrace bohatých lidí, je průměrný příjem 90 000 dolarů ročně. Manhattan také v poslední době zažívá tzv. baby boom. Od roku 2000 se počet dětí do 5 let žijících na Manhattanu zvýšil o 32 %.

Manhattan je nábožensky velmi různorodý. Je to dáno především vysokou koncentrací různých kultur v této části New Yorku. Největším náboženstvím je římskokatolická církev, která zahrnuje asi 36 % populace. Následují židé s 20 %, dále protestanti (9 %) a muslimové (2,5 %).

Zhruba 60 % obyvatel Manhattanu mluví anglicky jako rodným jazykem, 23 % španělsky, 5 % čínsky, 2 % francouzsky, 1 % japonsky, 1 % korejsky. Další jazyky nedosahují výše 1 % populace, ale je jich několik desítek. Celkem 40 % obyvatel Manhattanu mluví jiným rodným jazykem, než angličtinou, což z Manhattanu dělá jedno z jazykově a kulturně nejrozmanitějších měst světa.

Čtvrti Manhattanu

Některé názvy čtvrtí jsou odvozeny od zeměpisného postavení (např. Upper East Side), jiné podle etnických hledisek (Little Italy). Několik čtvrtí jsou zkratkami, např. SoHo (South of Houston) nebo Nomad (North Madison Park). Název Harlem je odvozen od nizozemského města z koloniální éry Haarlem. Každá čtvrť má svou specifickou historii, SoHo je známá především jako obchodní čtvrť, Greenwich Village zase jako rodiště beatnické generace, Chelsea je čtvrť umění a nočního života, Chinatown zase žije čínskou kulturou.

Ostrov Manhattan sousedí s Brooklynem a Queensem na západě, s Bronxem na severu a se státem New Jersey na východě. Jižně se dále nachází poslední nejmenovaná newyorská čtvrť, Staten Island.

Dělení Manhattanu

 • Upper Manhattan, leží severně od W 110th St na západě a severně od E 96th St na východě. Jsou zde čtvrti: Morningside Heights, East Harlem, Harlem, Manhattanville, Hamilton Heights, Sugar Hill, Washington Heights, Hudson Heights, Inwood.
 • Mezi Midtownem a Upper Manhattanem leží čtvrti: Lincoln Square, Lenox Hill, Upper West Side, Upper East Side, Yorkville, Carnegie Hill, Manhattan Valley.
 • Midtown Manhattan, je oblast mezi 14th Street a 59th Street. Tvoří je čtvrti: Chelsea, Flatiron District, Gramercy Park, Rose Hill, Hudson Yards, Garment District, Koreatown, Murray Hill, Theater District, Midtown, Midtown East, Hell’s Kitchen, Sutton Place.
 • Lower Manhattan nebo také Downtown Manhattan, je oblast jižně od 14th Street. Downtown Manhattan tvoří čtvrti: Battery Park City, Civic Center, Tribeca, Financial District, Chinatown, Little Italy, SoHo, Lower East Side, West Village, East Village.

Kriminalita na Manhattanu

V 19. století byla oblast rájem nelegálního hazardu a prostituce a byla známa jako velmi nebezpečné místo. Na přelomu 19. a 20. století se začal v New Yorku rozvíjet organizovaný zločin, který gradoval přistěhovalectvím mnoha Italů včetně známého gangstera Al Capona. Na východní pobřeží USA se začala šířit sicilská mafie známá jako Cosa Nostra, která využila prohibice z roku 1920 jako příležitosti k nelegálnímu obchodu s alkoholem. Všechny tyto události znamenaly neustálý nárůst kriminality, který pokračoval až do 90. let 20. století. V roce 1960 bylo v New Yorku zaznamenáno 390 vražd, přičemž o 10 let později už 1117 a v roce 1990 rekordních 2262. Od 90. let začala kriminalita klesat trendem, který trvá dodnes.

Na základě údajů z roku 2005 je New York mezi deseti městy USA s nejnižší kriminalitou. Na Manhattanu bylo v roce 1990 zaznamenáno 503 případů vraždy, přičemž v roce 2008 bylo vražd zaznamenáno pouze 62, což značí pokles přibližně o 88 %. U vloupání byl pokles asi o 80 %, u krádeží aut až o 93 %. Nemálo přispěli k rozvoji města a potírání kriminálních případů i starostové Rudy Giuliani a Michael Bloomberg, kteří se zasadili o zvýšení vlivu policie ve městě, zpřísnění trestů a přísnějšímu přístupu ke zločinu obecně.

Architektura Manhattanu

Manhattan je znám především velkou koncentrací vysokých mrakodrapů, ale i dalších památek a atrakcí, které jsou různorodé v aplikované architektuře. Většina města stojí na architektonickém stylu art deco, nejznámějšími a zároveň největšími budovami v tomto stylu jsou Empire State Building a Chrysler Building. Výškové mrakodrapy jsou nejen poznávacím znamením Manhattanu, ale také výsadou této čtvrti. Mezi lety 1890 – 1973 se na pozici nejvyšší budovy světa vystřídalo celkem 9 budov stojících právě na Manhattanu.

Turismus a významná místa Manhattanu

Manhattan ročně navštíví přibližně 50 milionů turistů, což jej řadí mezi jednu z nejoblíbenějších městských čtvrtí světa. Turistika je významným zdrojem příjmů. Newyorská gastronomie je velmi ovlivněna imigranty. Židé a Italové proslavili pečivo, tvarohové koláče a newyorskou pizzu. Mnoho pouličních prodejců prodává falafel a kebab, obvykle původem ze středního východu, nejpopulárnějšími jsou však hot dogy a preclíky. Na Manhattanu se nachází také řada významných amerických restaurací.
Na Manhattanu se nachází velké množství parků i pláží, které jsou hojně navštěvované. Nejoblíbenějším parkem je Central Park, který ročně navštíví desítky milionů turistů.

Drtivá většina nejoblíbenějších památek a atrakcí v New Yorku je situována právě na Manhattanu. Mezi nejvýznamnější místa ostrova patří One World Trade Center, památník Ground Zero, Manhattanhenge, Empire State Building, Rockefeller Center, Broadway, Central Park, známá obchodní ulice Wall Street, Chinatown, Times Square, nákupní ulice 5th Avenue, Chrysler Building, Flatiron Building nebo Grand Central Terminal. Nejnavštěvovanější památkou je socha Svobody.

One World Trade Center

One World Trade Center, v překladu Obchodní centrum jednoho světa je mrakodrap postavený v bezprostřední blízkosti místa, kde stály původní budovy Světového obchodního centra dvojčata, které byly zničeny teroristickými útoky z 11. září 2001.
Stavba byla dokončena instalací stožáru 10. května 2013, slavnostně otevřena pak byla o rok a půl později, v listopadu 2014. Mrakodrap se stal novou architektonickou dominantou, který znovu opanuje panorama New Yorku. Je součástí nového komplexu World Trade Center v newyorském Lower Manhattanu. Stavba je vyprojektována tak, aby výrazně usnadnila reakci na mimořádné události – používá moderní komunikační systémy a pro hasiče jsou speciálně vyhrazená schodiště i výtah. Architekti Obchodního centra se snažili využít šetrné – často úplně nové – technologie, aby snížili dopad na životní prostředí.

Ground Zero

Termín Ground Zero se začal po teroristických útocích z 11. září 2001 používat pro oblast Dolního Manhattanu zasaženou zhroucením budov Světového obchodního centra.
Místo má rozlohu 65 000 m². Na tomto místě byla v roce 2014 již dokončena stavba nového mrakodrapu One World Trade Center.

Manhattanhenge

Manhattanhenge je událost, během níž je zapadající nebo vycházející slunce v přímce s ulicemi ve východo-západním směru hlavní mřížkové sítě ulic newyorského Manhattanu. K tomuto jevu dochází dvakrát ročně, v termínech rovnoměrně rozmístěných kolem letního a zimního slunovratu. Vynikajícími místy pro pozorování Manhattanhenge jsou 14., 23., 34., 42. a 57. ulice.

Empire State Building

Empire State Building je 102patrová budova postavená ve stylu art deco, nacházející se v New Yorku v USA na křižovatce Páté Avenue a West 34th Street. Po svém dokončení v roce 1931 se stala na více než 40 let nejvyšší budovou světa, v roce 1972 ji překonala severní věž Světového obchodního centra. Po zřícení budov při teroristických útocích 11. září 2001 se Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku a třetí nejvyšší v USA. Aktuálně je Empire State Building sedmou nejvyšší budovou v New Yorku. V roce 1986 se budova zařadila na seznam národních kulturních památek. Budova je vlastněna a řízena společností W & H Properties. Je neodmyslitelnou součástí města, podobně jako Eiffelova věž patří k Paříži.

Nejvyšší plocha budovy byla původně navržena pro kotvení vzducholodí. 102. patro mělo sloužit jako přistávací plocha. Mezi 102. a 86. patrem byl vybudován výtah pro cestující, kteří měli být v 86. patře odbavováni. Po několika pokusech se vzducholoďmi se od plánu upustilo, protože se ukázal jako nepraktický a krajně nebezpečný.

Empire State Building je jedna z nejpopulárnějších venkovních vyhlídek na světě, nabízí pohled na celý New York, ale i New Jersey a další města. Navštívilo ji doposud více než 110 milionů lidí. První vyhlídka se nachází v 86. patře, druhá je pak ve 102. patře. Cesta výtahem z lobby budovy do 86. patra trvá méně než jednu minutu. Za první celý rok provozu (1933) vydělala terasa 2 miliony dolarů, což byla – kvůli nedostatku nájemníků – stejná částka jako z nájmu z prvního roku.

Od roku 1978 se zde každoročně koná závod v běhu po schodech z přízemí do 86. patra. Závodníci musí překonat výškový rozdíl 320 m a vyběhnout 1 576 schodů, aby dosáhli cíle. Rekord drží australský profesionální cyklista Pavel Crake, který v roce 2003 zdolal toto schodiště za 9 minut a 33 sekund.

Rockefeller Center

Rockefeller Center je komplex 19 obchodních budov pokrývající rozlohu 22 akrů mezi ulicemi 48th a 51st Street v New York City, stát New York, USA. Komplex, postavený rodinou Rockefellerů, se nachází uprostřed Midtown Manhattanu, mezi ulicemi Fifth Avenue a Seventh Avenue. V roce 1987 byl komplex vyhlášen Národní historickou památkou. Jedná se o největší privátně vlastněný komplex budov svého druhu na světě. Počátky jeho budování sahají do roku 1928. Stavět ho začal John D. Rockefeller, Jr.

Broadway

Broadway je jednou z nejznámnějších ulic New Yorku. Jde o o nejstarší hlavní severojižní ulici ve městě, která vznikla už v éře Nového Amsterodamu na místě bývalé indiánské stezky. Jde o jednu z mála newyorských ulic, která nedodržuje přísný pravoúhlý systém newyorských veřejných komunikací.

Ulice je známa hlavně množstvím činoherních a muzikálových divadel vysoké prestiže, sídlí zde i Broadway Theatre. Nejúspěšnější série zde uváděných představení dosahují tisíců repríz. V divadelním okrsku na Broadwayi se nachází 40 velkých stálých profesionálních scén s 500 a více místy pro diváky, které se věnují činohře či muzikálu. Divadelní produkce uváděné na Broadwayi jsou považovány za vrchol amerického divadelnictví a v anglicky hovořícím světě se jim v prestiži rovnají jen divadla provozovaná v londýnském West Endu.

Původní indiánská stezka Wickquasgeck se původně kroutila močály a skalinami podél celého ostrova. Po příchodu Nizozemců se brzy proměnila v hlavní dopravní tepnu z Nového Amsterodamu na jižní cíp ostrova. V 18. století Broadway končila v městské části severně od Wall Street, odkud byla propojena ulicemi jiných jmen (Eastern Post Road a Bloomingdale Road) s oblastí East Side a západem ostrova. V závěru 19. století byla rozšířena a upravena severnější část Bloomingdale Road nazývána Boulevard, ale od konce století se celé ulici říká Broadway.

Central Park

Central Park je velký veřejný městský park v městské části Manhattan ve městě New York v USA. Ačkoli co do velikosti se mezi newyorskými parky řadí až na páté místo, v počtu návštěvníků drží prvenství. Ročně ho navštíví asi 42 milionů lidí a stal se nejčastěji fotografovaným místem světa. Park patří mezi nejznámější městské parky na světě, objevil v různých filmech a televizních programech. Provozuje ho soukromá nezisková organizace.

Park láká turisty především svou polohou, velkým množstvím tras s krásnými výhledy a nejrůznějšími dalšími aktivitami pro všechny věkové kategorie. Disponuje 8 umělými rybníky, loukami i malými lesoparky. Studie z roku 2013 objevila celkem 571 živočišných druhů žijících na území parku. Četně zastoupené je hlavně ptactvo a turisty oblíbené veverky.

Central park nabízí pestré sportovní a kulturní vyžití. Desetikilometrovou cestu okolo parku využívají běžci, cyklisté a bruslaři, především přes víkendy po 19. hodině, kdy je zastavena automobilová doprava. Dále se dá bruslit na dvou stadionech nebo hrát hry na travnatých plochách. V parku najdeme celkem 21 dětských hřišť, zklamáni nebudou díky nejrůznějším sochám a obeliskům ani obdivovatelé umění. V parku se často pořádají koncerty a jiné kulturní akce jako například divadelní představení „Shakespeare in the park“. Na Fifth Avenue se vyskytuje malá Central Park ZOO s exotickými zvířaty.

Wall Street

V jižní části Manhattanu leží ulice Wall Street, ta směřuje ýchodně od Broadwaye dolů k South Street na East River skrze historické centrum Finanční čtvrti (Financial District). Wall Street se proslavila jako trvalé sídlo New York Stock Exchange (americká burza).

Název ulice je odvozen ze skutečnosti, že během 17. století Wall Street představovala severní hranici osady New Amsterdam. Čtyřmetrová stěna ze dřeva a hlíny opevněná palisádami byla postavena roku 1653. Hradba byla postupem času zesílena na obranu proti americkým domorodým kmenům, kolonistům z Nové Anglie a Britům. Stěna byla rozebrána Brity v roce 1699.
Na konci 18. století se ve spodní části Wall Street nacházel platan (druh stromu), pod kterým se scházeli obchodníci. V roce 1792 obchodníci vytvořili sdružení podepsáním Buttonwoodské dohody. Toto byl počátek Americké burzy.

Manhattanská Finanční čtvrť je jedna z největších obchodních čtvrtí ve Spojených státech a druhá v New Yorku po Midtownu. Finanční čtvrt i dnes tvoří zřetelné panorama, oddělené od středu města (Midtownu) vzdáleného pár mil na sever, ale nedosahující do takových výšek.

Rok 1929 přinesl krach na newyorské burze, přerůstající ve Velkou hospodářskou krizi. V tomto období byl vývoj Finanční čtvrti pozastaven. Stavba Světového obchodního střediska byla jedna z mála významnějších projektů, které tu během posledních třech čtvrtin 20. století probíhaly a původně nebyla ani tak finančně úspěšná, jak se předpokládalo.

Mnoho velkých a úspěšných firem pro sebe zakoupilo místo ve Světovém obchodním centru. Kromě toho přitahovalo i ostatní vlivné firmy do nejbližšího sousedství. Dalo by se říct, že se Světové obchodní centrum změnilo v centrum Manhattanu na úkor Finanční čtvrti z Wall Street. 11. září 2001 bylo zničeno teroristickými útoky, které kvůli přemisťování do New Jersey a následnému stěhování podniků do měst jako Chicago a Boston přispěly k poklesu obchodu na Wall Street.

Chinatown

Součástí Manhattanu je takzvané Chinatown, čili Čínské město. Bývalo ohraničené na severu Canal Street, dále Bowery, Worth Street a Mulberry Street, ale dnes se rozpíná daleko na sever a východ. Je druhým největším čínským městem v Americe, izolovaně v něm žije až sto tisíc Číňanů, i přesto, že v letech 1882 až 1965 byla jejich imigrace zcela zakázána. Nachází se zde buddhistický chrám a Čínské muzeum.

Times Square

Times Square je rozsáhlá křižovatka a oblast mezi Broadwayí a Sedmou avenue, součást manhattanské části Midtown Manhattan.
Na Times Square sídlí řada firem, představuje jednu z nejznámějších turistických atrakcí New Yorku, i pro značné množství světelných reklam, většinou rychle se měnících na velkoplošných obrazovkách.

Celá oblast je tvořena bloky mezi Šestou a Osmou avenue od východu na západ a západní 40. ulicí a západní 53. ulicí od severu k jihu. Tvoří západní část zábavných a komerčních prostor v Midtown Manhattanu. Nachází se zde řada divadel.
Dříve toto prostranství neslo název „Longarce Square“. K přejmenování na „Times Square“ došlo v dubnu 1904 podle budovy Times Building, která se stala sídlem významného deníku New York Times. Tento věžový dům byl následně přejmenován na One Times Square.

Oblast nese přezdívku „křižovatka světa“ (Crossroads of the World). Náměstí má status světové památky a je jedním ze symbolů New Yorku. Na jihovýchodním rohu Times Square se nachází začátek Lincolnovy dálnice, první silnice procházející napříč Spojenými státy. Na Times Square se střetává svět obchodu a umění. Prostranství jsou lemována typickými světelnými reklamami, neony, billboardy a osvětlenými značkami, s cílem upoutání pozornosti návštěvníků.

5th Avenue

Fifth Avenue je hlavní ulice v centru Manhattanu, táhne se od jižního konce Manhattanu do jeho severního konce a kvůli výhledu na park a historickým objektům v okolí je symbolem bohatství New Yorku. Mezi 34. a 59. ulicí je také nejdražší obchodní zónou na světě.

Na této ulici se nachází mnoho známých objektů, jako například New York Public Library, katedrála svatého Patrika, Rockefeller Center, Central Park a Guggenheimovo muzeum. Je zde také spousta obchodů, je to nejznámější a nejdražší ulice v New Yorku a patří k nejdražším a nejznámějším i na světě.

Chrysler Building

Mrakodrap Chrysler Building patří mezi nejznámější symboly města, hlavně díky charakteristické špičce. Jako první mrakodrap na světě překročil výšku Eiffelovy věže (300 m) a pokořil magickou hranici 1000 stop (305 m), vyrostl až do výšky 318 m, dokončen byl roku 1930. Chrysler Building je považována za mistrovské dílo v architektonickém stylu Art Deco. V současné době budova obsahuje celkově 3 862 oken a 32 výtahů. Konstrukce budovy se skládá z ocelové kostry a cihlové vyzdívky. Na stavbu bylo použito přibližně 3 826 000 cihel a 20 960 tun oceli. Je nejvyšší budovou světa postavenou z cihel s ocelovou konstrukcí. V roce 1976 byla prohlášena za národní kulturní památku.

Flatiron Building

Flatiron Building, původně Fuller Building, je výšková budova ležící na rohu 23. ulice, Fifth Avenue a Broadway. Po svém dokončení roce 1902 patřila se svými 87 metry k nejvyšším budovám ve městě a je považována za jeden z prvních mrakodrapů.

Grand Central Terminal

Grand Central Terminal je významným manhattanským nádražím. Je to nádraží s nejvyšším počtem nástupišť (44) a má 67 kolejí, která jsou rozdělena do dvou pater a obě jsou pod zemí.
Výstavba Grand Central Terminal proběhla mezi léty 1903–1913, otevřena pak byla 2. února 1913. Budova byla navržena ve stylu Beaux-Arts. Před vybudováním Grand Central Terminal stály na jeho místě dvě budovy železničních stanic. Grand Central byl postaven pro New York Central Railroad v době největšího rozkvětu amerických železnic. V současnosti se plánuje rozšíření stanice na 75 kolejí a 48 nástupišť. Terminál se rozkládá na ploše 48 akrů.

Dnes je nádraží tepajícím srdcem jak Manhattanu tak New Yorku, denně sem přijde více než 700 000 lidí a to nejen za svými vlaky (v největší špičce vlaky jezdí každou minutu), ale také za výborným jídlem (slavný Grand Central Oyster Bar), kde se každý den prodá několik tun (!) ústřic a dalších mořských plodů) a na nákupy, protože je zde možné koupit téměř vše, což z tohoto nádraží dělá zároveň i obchodní centrum, pod slavnými hodinami si dávají sraz lidé z celého New Yorku a je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů, na čemž se také podílí také tzv. Šeptací galerie, kde když zašeptáte u jednoho sloupu, u protilehlého se zřetelně ozve Váš hlas. Zajímavostí je, že se měsíčně v budově nádraží ztratí dokonce několik tisíc věcí.

Socha Svobody

Socha Svobody je obrovská neoklasicistní socha nacházející se na ostrově Liberty Island. Tuto měděnou sochu, dar francouzského lidu obyvatelům Spojených států, navrhl francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a její kovovou kostru zkonstruoval Gustave Eiffel. Socha byla dne 28. října 1886 slavnostně posvěcena.

Socha představuje postavu Libertas, oděné římské bohyně svobody. Pravou rukou drží nad hlavou pochodeň a v levé ruce nese tabuli s nápisem JULY IV MDCCLXXVI (římskými číslicemi datum 4. července 1776), což je datum vyhlášení nezávislosti USA. Postava kráčí vpřed a u nohou jí při tom leží přetržený okov a řetěz, které připomínají zrušení otroctví. Po svém posvěcení se socha stala ikonou svobody a Spojených států, vnímanou jako symbol vítající přistěhovalce připlouvající po moři.

 •  
 • 1
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Obě varianty jsou správné, nicméně každá má jiný význam. ✅ Koníčci – zdrobnělina pro slovo kůň. ✅ Koníčky – synonymum toto slovo můžeme nahradit výrazem záliba, případně hobby. Skloňování slova koníček – zvíře (r.muž.živ., vzor pán) Pád Jednotné číslo Množné číslo 1. koníček koníčci/koníčkové/koníčky 2. koníčka koníčků 3. koníčku/koníčkovi koníčkům 4. koníčka koníčky 5. koníčku...

Čeština je krásný jazyk, ale někdy působí také problémy. V některých případech je složité určit gramaticky správný tvar. Mezi taková slova patří i Betlém / betlém. Pokud si také nevíte rady, přečtěte si následující text. Hned na úvod je nutné zmínit, že správně jsou obě varianty, ale musí se používat správně. Každý tvar má totiž jiný...

Doktor Miloš Podpěra procestoval skoro půlku světa. Je to cestovatel tělem i duší. Ze svého koníčka si nakonec vytvořil živobytí. Jeho cestovní kancelář China Tours zajišťuje již po mnoho let zájezdy do daleké Asie. Do oblastí, které jsou tolik oblíbené mezi digitálními nomády. Jak se buduje cestovní kancelář? Jaká rizika čekají na podnikatele v cestovním...

Mužské jméno Milan je srbského původu. Jméno se vykládá jako milý či milovaný. Kdy slaví Milan svátek?Milan slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 18. června (18.6.).Ženská podoba jména MilanŽenskou podobou jména Milan je Milana.Domácké podoby jména MilanMilánek,Míla,Milouš,Milek,Milík.Milan a statistikaKolik žije v ČR Milanů K 18. 6. 2022 žije v České republice 107 458 lidí se...

Komponent či komponenta je jiné označení pro součást většího celku. Například klávesnice je komponentou notebooku. Většinou se toto označení používá pro označení hmotných objektů. Proto není úplně správné říci, že třeba vtip je komponentou humoru. I když to dává smysl, tak humor není nic, na co bychom si mohli sáhnout. Navíc se slovo komponenta používá...

Vyzpovídali jsme člověka, který stál u zrodu jedné z největších českých firem zabývajících se výkonnostním online marketingem. V našich sítích tentokrát uvízl David Bauckmann (35). Manžel, otec dvou dětí a spoluzakladatel firmy Effectix.com v jedné osobě. V Effectix v současnosti působí jako jednatel a technický ředitel firmy. S Davidem jsme si povídali o tom, co jeho firmě pomohlo...

K napsání tohoto článku mě inspiroval můj velice dobrý kamarád a pak pár dalších lidí, které jsem během svého krátkého života potkal. Je tomu pár let, co jeden můj kamarád vyrazil na zkušenou do světa. V očích jedněch blázen. V očích druhých člověk, který si jde tvrdě za svým cílem. Ano, šel si za svým snem. A...

Absolvovat znamená něčeho se účastnit od začátku do konce. Nejčastěji se objevují dvě varianty tohoto slova, ale správně je pouze jedna. Pojďme se podívat na pravopis tohoto slova. Správně se píše absolvovat Absolvovat je jediná správná varianta tohoto slova. Častým nešvarem je varianta absolbovat, která ale rozhodně není správně. Synonymem slova absolvovat je slovo dokončit,...

Reportér a potravinový inspektor televize Nova, který proslul zejména díky kuřecím kůžičkám. Jinak člověk, který se pohybuje v médiích už hezkou řádku let – někdy od roku 1998. Bývalý učitel, reportér televize Prima a TV Nova, ze kterého se právě díky televizi stala mediální hvězda. Minimálně v oboru televizní gastronomie. Ostatně o tom všem si s Láďou Hruškou budeme dnes povídat.

„Nebuď labuť,“ zní známé rčení, ze kterého snadno odvodíte, jak se správně píše slovo buď. Ať už se jedná o rozkazovací způsob od slovesa být nebo o spojku, buď (a nebo) se píše vždycky s „ď“ na konci. Tvar buť se objevuje pouze v nočních můrách všech češtinářů, takže se mu raději vyhněte. Ještě stojí za...
Načíst dalších 10 článků