Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den boje za zrušení otroctví

Mezinárodní den za zrušení otroctví připadá každoročně na 2. prosince. V tento den v roce 1949 přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o potlačování obchodu s lidmi a vykořisťování druhých osob. Tento den je věnován ukončení moderních forem otroctví. Těmi může být sexuální vykořisťování, obchodování s lidmi, nejodpornější druhy dětské práce, nucené sňatky a nucený nábor dětí pro použití v ozbrojených konfliktech.

Jde o zvýšení povědomí a posílení celosvětového úsilí v boji proti modernímu otroctví. Vlády, organizace i jednotlivci jsou žádáni, aby tento den využili zejména jako příležitost k odsouzení zvěrstev otroctví v jeho moderní podobě, která ve světě stále existují.

Zajímavost: Cíl Mezinárodního dne za zrušení otroctví se liší od Mezinárodního dne památky obchodu s otroky a jeho zrušení, který je dnem zamyšlení nad zvěrstvy páchanými v éře transatlantického obchodu s otroky.

Kdy slavíme Mezinárodní den za zrušení otroctví?

Mezinárodní den za zrušení otroctví slavíme každoročně 2. prosince (2. 12.).

Historie Mezinárodního dne za zrušení otroctví

Mezinárodní den za zrušení otroctví se zaměřuje na vymýcení moderních forem otroctví, jako je:

  • obchodování s lidmi,
  • sexuální vykořisťování,
  • dětská práce,
  • nucené sňatky,
  • nucený nábor dětí do ozbrojených konfliktů.

Je to Pan učitel s velkým P. Používá moderní technologie. Nebojí se jít s dobou. Používá při výuce tablety. Tomáš šel tak daleko, že před pár lety sehnal přes sponzory pro každého svého žáka iPad. A dokonce pořádá přednášky pro učitele, kde jim ukazuje jak používat tablety v praxi. Snaží se praktikovat školu hrou. S pomocí nejmodernějších informačních...

Tento den se připomíná 2. prosince, což je stejné datum, kdy byla 2. prosince 1949 členskými státy OSN přijata Úmluva o potlačování obchodu s lidmi a využívání druhých osob k prostituci. Očekává se, že si tento den budou vlády, organizace a lidé na celém světě připomínat jako den speciálně vyhrazený k odsouzení všech forem novodobého otroctví, které v dnešním světě stále existují.

Mezinárodní organizace práce odhaduje počet obětí moderního otroctví na 40 milionů na celém světě. A přestože moderní otroctví není definováno žádným závazným zákonem, toto slovo zahrnuje praktiky, jako je nucená práce, dluhové otroctví, nucené sňatky, obchodování s lidmi a všechny další formy vykořisťování. Oběťje často i uvězněna kvůli hrozbám násilí, nátlaku, podvodu nebo zneužití moci.

Vývoj otroctví

Od pravěku až po současnost se otroctví vyskytovalo u různých národů, civilizací a náboženství. Stejně tak oběti otroctví pocházely z nejrůznějších ras a náboženství. Sociální, ekonomické a právní postavení zotročených lidí se v různých dobách a na různých místech značně lišilo. Afričané byli v 17. a 18. století unášeni, prodáváni do otroctví v amerických koloniích a využíváni k otrocké práci při pěstování produktů, jako je tabák a bavlna. Ačkoli přesné odhady nelze poskytnout, někteří historici se domnívají, že jen během 18. století bylo do Nového světa převezeno 6 až 7 milionů zotročených osob, což Afriku připravilo o některé z nejsilnějších a nejzdravějších mužů a žen.

Lincoln vydal 22. září 1862 předběžnou emancipační proklamaci a 1. ledna 1863 oficiálně prohlásil, že otroci na území kteréhokoli amerického státu nebo určené části státu budou od té doby navždy svobodní. Emancipační proklamace osvobodila téměř 3 miliony zotročených osob v povstaleckých státech, připravila Konfederaci o většinu pracovních sil a výrazně ovlivnila zahraniční veřejné mínění ve prospěch Unie. Ačkoli Proklamace o osvobození formálně neukončila otroctví v Americe – k tomu došlo až přijetím 13. dodatku po skončení občanské války v roce 1865 -, do armády Unie vstoupilo 186 000 černošských vojáků a přibližně 38 000 jich padlo.

Otroctví dnes

Přestože otroctví již není nikde na světě legální, obchodování s lidmi je stále globálním problémem. V roce 2013 bylo zotročeno přibližně 25-40 milionů lidí. Většina z nich žije v Asii. Lidé byli prodáváni do otroctví i během druhé občanské války v Súdánu mezi lety 1983 a 2005. Důkazy o obchodování s dětmi a otroctví na kakaových plantážích v západní Africe se objevily koncem 90. let 20. století.

Ačkoli od roku 1995 Mezinárodní den za zrušení otroctví upozorňuje na krutosti moderního otroctví a snaží se inspirovat k závazku zlepšit lidskost, 2. prosinec byl uznán jako Mezinárodní den za zrušení otroctví až přesně deset let poté, co pracovní skupina OSN pro otroctví předložila zprávu, která toto datum navrhla ke zvážení jako Světový den za zrušení otroctví v roce 1985.

Která země jako první zrušila otroctví?

Velká Británie zrušila otroctví v celém svém impériu v roce 1833; Francie a USA následovaly v roce 1848, resp. 1865.

Kdo se zasloužil o zrušení otroctví?

William Wilberforce (1759-1833), britský politik a filantrop, stál v čele hnutí za zrušení obchodu s otroky.

Která země jako poslední zrušila otroctví?

Ačkoli podle záznamů poslední známá loď s otroky odvezla zajatce na Kubu v roce 1866, Mauritánie je známá jako poslední země na světě, která zrušila otroctví v roce 1981, téměř 120 let poté, co Abraham Lincoln vydal ve Spojených státech Proklamaci o osvobození.

Jak si připomenout Mezinárodní den za zrušení otroctví

Je mnoho způsobů, jak si připomenout Mezinárodní den za zrušení otroctví.

Staňte se uvědomělým spotřebitelem

Jedním ze způsobů, jak si připomenout Mezinárodní den za zrušení otroctví a přispět ke smysluplné změně, je zavázat se, že budete kupovat pouze zboží označené jako „fair trade“, což znamená, že toto zboží je vyrobeno eticky. Prověřte společnosti, od kterých nakupujete, a jejich dodavatelské řetězce, abyste se ujistili, že při výrobě zboží nebyla použita otrocká práce. Můžete také vyzvat podniky, aby ukončily nucenou práci a otroctví ve svých dodavatelských řetězcích.

Zavažte se k etickému získávání pracovních sil

Neexistuje lepší způsob, jak podpořit den pro lidi, kteří vlastní podniky, než se zavázat k etické výrobě zboží a poskytování služeb. Můžete také přesvědčit ostatní podnikatele a dokonce označit své zboží jako vyrobené prostřednictvím etické práce, abyste získali ještě větší záštitu.

Přestaňte utlačovat ostatní

Podívejte se dovnitř, možná někoho nebo některé lidi svým způsobem utiskujete. Pokud zjistíte, že se toho dopouštíte, pak ještě není pozdě změnit své způsoby. Po přečtení informací o historii otroků musíte pochopit, jak se utlačovaní cítí, a nechtěli byste být utlačovatelem.

5 věcí, které byste měli vědět o obchodu s otroky a zrušení otroctví

Modernímu otroctví čelí 40 milionů lidí

Podle Mezinárodní organizace práce je více než 40 milionů lidí na celém světě obětí moderního otroctví, jako je nucená práce, dluhové otroctví, nucené sňatky a obchodování s lidmi.
Oběti nucené práce vytvářejí zisk 150 miliard dolarů

Mezinárodní organizace práce odhaduje, že v současné době je na světě 21 milionů obětí nucené práce, které v soukromé ekonomice každoročně vytvářejí nelegální zisky v celkové výši 150 miliard dolarů.

Každou čtvrtou zotročenou osobu tvoří děti

Odhaduje se, že každý čtvrtý člověk, který je svědkem forem moderního otroctví, jsou děti.

12 milionů zotročených Afričanů převezeno

Podle záznamů bylo v rámci transatlantického obchodu s otroky od 16. do 19. století přes Atlantický oceán do Ameriky převezeno přibližně 12 milionů zotročených Afričanů.
Mnoho z nich bylo přepraveno do Jižní Ameriky

Většina zotročených Afričanů byla během transatlantického obchodu s otroky převezena do Karibiku nebo Brazílie.

Proč je důležitý Mezinárodní den za zrušení otroctví?

Je to příležitost něco změnit

Cílem Mezinárodního dne za zrušení otroctví je přimět dostatečný počet lidí, aby si uvědomili metlu moderního otroctví a zavázali se k jeho ukončení. Tento den je příležitostí ke změně. Tím, že o něm budeme s lidmi mluvit a přesvědčíme je, aby se zavázali k jeho ukončení, slouží tento den jako cesta k tomu, aby náš svět trvale ovlivnil.

Upozorňuje na nedostatky lidstva

Není lepší motivace ke společné práci na lepší a spravedlivější budoucnosti než pohled na to, v čem jsme v současnosti špatní. Protože Mezinárodní den za zrušení otroctví upozorňuje na naše chyby v oblasti otroctví a na tradiční názory a instituce, které ho aktivně podporovaly, slouží jako motivace k tomu, abychom požadovali něco lepšího. Éra otrokářství nebyla zábavná, lidé hodně trpěli a při práci pro své pány s nimi bylo zacházeno jako s méněcennými lidmi. Když slavíme Mezinárodní den za zrušení otroctví, oslavujeme skutečnost, že otroctví bylo ukončeno.

Prokazuje službu lidstvu

Ano – Mezinárodní den za zrušení otroctví nám pomáhá znovu se zapojit do služby lidem, kteří byli nuceni k nějakému druhu moderního otroctví. Slouží jako den, kdy se můžeme ještě více spojit s naší lidskostí. Když si připomeneme, že Den zrušení otroctví oslavuje konec otroctví, budeme vděční za to, že jsme se nenarodili v době otrokářství. Když bychom věděli, jakým bojem otroci v té době procházeli, více bychom si vážili naší svobody.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Když váháme mezi těmito dvěma variantami, dostáváme se mnohdy do úzkých, podobně jako tomu je například u dvojice slov balicí a balící. Slova končící příponou –icí/-ící nám totiž velmi často dělají problém. V obou případech se jedná o přídavná jména. Jak je rozlišovat? Přídavná jména končící na příponu –icí se označují jako účelová a označují tedy...

Pravopis je jednoduchá záležitost. Akorát ne úplně vždy. Příkladem je slovo akorád. Nebo akorát? Pojďme se na to podívat. Správně je akorát Toto slovo k nám přišlo z německého „akkurat“. Na konci vidíte písmenko t, a proto vám radím – nechte ho tam. Do slova akorát se necpe žádné d. Slovním druhem je příslovce. Pokud...

Za plakáty se obracíme z mnoha různých důvodů, někdy je to pro fanouškovské potěšení, jindy pro výzdobu vlastní domácnosti. Plákaty však mohou být ideálním doplněním jakéhokoliv prostředí – včetně toho profesionálního. Zejména pokud člověk pracuje s klienty ve vlastním prostředí, je velmi důležité, aby se takový klient v pracovní kanceláři nebo zasedací místnosti cítil pohodlně....

Below the lines, tzv. podlinková komunikace je forma marketingové komunikace využívající nemasové, presně zacílené formy oslovování. Do BTL marketingu spadá i prodej v kamenném obchodě nebo na stánku, přímý marketing, reklama v místě prodeje. Protějškem je ATL – above the lines, tedy forma marketingové komunikace komunikace využívající masmédia (televizi, rádio, internet, tisk, outdoor). Rozdíly mezi...

Nakupování na internetu je na vzestupu i s pomíjející pandemií COVID-19. Vzhledem k popularitě online nakupování mají stále větší význam také nástroje, pomocí kterých je možné řešit situace, kdy doručené zboží neodpovídá popisu. Případně kdy nemá požadovanou kvalitu, je poškozené či neúplné, dorazí později nebo nedorazí vůbec. Právě pro tyto případy je tu chargeback. Pomocí...

Jedním z pravých češtinářských oříšků je slovo raný, ranný a ranní. Pojďme si to postupně rozebrat RanýPřídavné jméno raný znamená časný. Můžeme jím označit období středověku (raný středověk) anebo brzy dozrávající brambory (rané brambory).Příklady správného užití slova ranýVykopávali jsme rané brambory.Ve škole jsme probírali raný středověk.Odrůda Neon je ranější, velmi výnosná odrůda s hladkou bulvou...

Možná jste o slovu dyspinxie ještě neslyšeli, ale jedná se o poruchu, kterou trpí poměrně dost dětí i dospělých. Nejdříve si vysvětlíme tento odborný pojem a následně uvedeme správný pravopis. Dys- je řecká předpona, která znamená zesláblý, vadný, porušený, případně vyjadřuje nějakou negativní zkušenost. Velice často se s touto předponou můžeme setkat v lékařství a školství. Termín...

Věda hraje nezastupitelnou roli v životě člověka již po tisíce let. Bez vědeckých poznatků bychom dnes zřejmě stale žili v jeskyních a rozhodně si nečetli články na internetu. Věda však vyžaduje financování. Právě problematické financování vědy bylo jedním z hlavních důvodů, proč UNESCO v roce 2001 Světový den vědy pro mír a rozvoj vyhlásilo. Cílem...

Bylo, nebylo, v jedné zapadlé malé vesničce jménem Brno…. Ne, v Brně to nebylo. Stalo se to v ČR, kde existovala jedna rádoby banka. A nebyla to ledajaká banka, byla to mBanka, milé děti. Svého času první low-costová internetová banka, která měla vedení účtu bez poplatků. Jinak víte, podle čeho poznáte, do kterých vesnic nejezdit?...

Markýza je slovo francouzského původu, které se už plně přizpůsobilo českému jazyku. Proto se při psaní můžeme řídit platnými pravidly českého pravopisu. Stejně tak je možné výraz markýza normálně skloňovat podle vzoru žena. Pravopisně správně je pouze markýza!A protože je markýza slovo odvozené od výrazu markýz, budeme stejný pravopis uplatňovat i u tohoto tvaru.Markýza má...
Načíst dalších 10 článků