Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den energy drinků

Žijeme v uspěchané době a občas prostě potřebujeme něčím nakopnout, často saháme po nejjednodušším řešení, kterým se mohou jevit energy drinky. A právě proto, že se energy drinky těší stále větší oblibě, slaví i ony svůj den.

Kdy slavíme Mezinárodní den energy drinků?

Mezinárodní den energy drinků slavíme každoročně 15. srpna (15. 8.)

Energy drink

Energy drink anebo také energetický nápoj, je druh nápoje, který se prodává jako prostředek poskytující duševní a fyzickou stimulaci. Energy drinky obsahují stimulační sloučeniny, obvykle kofein, mohou být syceny oxidem uhličitým, obsahovat cukr, sladidla, bylinné extrakty, taurin a aminokyseliny.

Těžiště účinku energetických nápojů leží v obsahu kofeinu a cukru, případně i v synergii těchto dvou látek. Pro významný účinek ostatních složek neexistují přesvědčivé vědecké důkazy. Většina účinků energetických nápojů na kognitivní výkon, jako je zvýšená pozornost a rychlost reakce, je primárně způsobena přítomností kofeinu.

Co je a co není energy drink

Káva, čaj ani další nápoje obsahující přirozeně kofein se za energetické nápoje nepovažují. Stejně tak se za energetický nápoj nepovažuje cola, která kofein také obsahuje.

Kromě energy drinků existují také další energetické produkty, jako jsou tyčinky a gely.

Složení energy drinků

Energetické nápoje obecně obsahují methylxantiny (včetně kofeinu), vitaminy skupiny B, sycenou vodu a kukuřičný sirup nebo cukr s vysokým obsahem fruktózy (u nedietních verzí). Dalšími běžnými složkami jsou guarana, yerba maté, açaí a taurin, plus různé formy ženšenu, maltodextrin, inositol, karnitin, kreatin, glukuronolakton, sukralóza nebo ginkgo biloba.

Kofein v energy drinku

Na základě evropské legislativy mají výrobci povinnost uvádět množství kofeinu na obalu nápoje, pokud je vyšší než 150 mg/l, protože pro lidi, kteří jsou citlivější na kofein, může mít jeho příliš vysoké množství důsledky – zvýšený tlak, zrychlený puls, nervozita či problémy se spánkem.
Ve 100 ml energetického nápoje je obvykle 30 – 70 mg kofeinu. Záleží pak na objemu plechovky, kolik kofeinu z energetického nápoje přijmete. Maximální doporučený denní příjem kofeinu pro zdravého dospělého člověka s hmotností 70 kg je 400 mg. Jde zhruba o 4–5 šálků kávy nebo 2,5 standardní plechovky (250 ml) energetického nápoje. Je to množství, při kterém by se neměly u zdravého dospělého projevit negativní účinky na zdraví.

Rizika energy drinků

Pokud jste dočetli až sem, možná si říkáte, kde jsou ta rizika energy drinků, kterými nás straší? Problém tkví v množství energy drinků které zkonzumujeme, obsahu cukru a také případném míchání s alkoholem. Mezi nejohroženější konzumenty energetických nápojů patří mládež, lidé citliví na kofein, diabetici, těhotné a kojící ženy, sportovci a lidé s kardiovaskulárním onemocněním.

Nadměrná konzumace

Nadměrnou konzumací energy drinků přijímáme hlavně vysoké množství kofeinu a cukru. Kofein způsobuje dehydrataci, po odeznění účinku psychický a fyzický útlum, vysoké dávky narušují koncentraci.
Nicméně, maximální možný obsah kofeinu ve 100 ml nápoje je menší než v kávě typu espresso. Problematičtější je obsah cukru.

Obsah cukru

V 100 ml energetického nápoje je zhruba 11 gramů cukru. Koupíme plechovky objemu 250 ml, ale i 500 ml. Půllitrový energetický nápoj, který s přehledem vypijeme za chvíli, má tedy 55 gramů cukru. Cukr by měl přitom tvořit pouze 10 % našeho energetického příjmu. Je velmi jednoduché tuhle hranici překročit a spolu s ní překročit i svoji denní energetickou potřebu. Existují také varianty energetických nápojů bez cukru, kde je cukr nahrazen sladidly.

Jako všechny v chemickém slova smyslu kyselé nápoje s obsahem cukru, energetické nápoje přispívají k tvorbě zubního kazu. Kombinují cukr s kyselými složkami obsaženými v nápoji. Například sportovci, kteří většinou konzumují nápoj v době, kdy jsou vyčerpaní a vyprahlí a jejich sliny nemohou zuby chránit.

Kombinace energy drinků s alkoholem

Dvakrát vodku s energy“ tak zněla moje pravidelná objednávka, když jsem jako náctiletá začala chodit na party. Naštěstí jsem poměrně brzy přešla na gin tonic. Energetické nápoje totiž často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol. To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace energetických nápojů s alkoholem snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu.

Rizika pro dospívající

Zvláště nebezpečné jsou energetické nápoje pro dospívající. Výzkum v roce 2014 zjistil, že konzumace jednoho či více energetických nápojů denně je u dospívajících spojena s častějšími poruchami chování, spánku a exekutivních funkcí (tj. např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Není jasné, zda porucha exekutivních funkcí byla vyvolána toxicky nebo to byl následek spánkové deprivace po vysokých dávkách kofeinu.

Další rizika energetických nápojů

Riziko přináší i samotná intoxikace kofeinem, neboť kofeinu je většinou v energetických nápojích podstatně více než např. v kolových nápojích či limonádách. To ohrožuje srdce samo o sobě a zvláště v kombinaci se stimulačními drogami nebo alkoholem. Ohroženy jsou především osoby se srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem. Vysoká hladina kofeinu také vede k poruchám spánku a někdy i k úzkostným stavům. U disponovaných jedinců dochází ke zvýšení rizika migrény. Po odeznění intoxikace se naopak objevuje útlum a apatie, což je nebezpečné zejména pro řidiče a pracovníky v rizikových zaměstnáních.
V roce 2012 byla popsána smrt mladého muže po požití kombinace energetických nápojů a syntetické drogy MDMA (extáze). Díky nízkému pH a vysokému obsahu cukru mohou energetické nápoje poškozovat zubní sklovinu a sliznice. Jsou také nebezpečné pro diabetiky a existují těžko předvídatelné interakce s léky.

Energetické nápoje nejsou vhodné v těhotenství a během kojení. Mohou také vyvolat alergické reakce (byla popsána anafylaxe vyvolaná syntetickým taurinem v energetickém nápoji, ačkoli taurin v potravě alergickou reakci nevyvolával).

Historie energy drinků

Do první vlny energetických nápojů můžeme zařadit Pepsi a Coca-Colu. Pepsi byla původně prodávána jako posilovač energie. Název Coca-Coly byl odvozen od jejích dvou původních účinných látek – listů koky a ořechů kola (zdroj kofeinu), které jsou známými stimulanty. Čerstvé listy koky v Coca-Cole byly nahrazeny v roce 1904, kvůli obavám z možného používání kokainu v potravinářských výrobcích. V roce 1916 Coca-Cola snížila také množství kofeinu ve své receptuře, původně totiž obsahovala asi 33 mg kofeinu na 100 ml, což je hladina srovnatelná s moderními energetickými nápoji.

Energy drink jako nápoj pro doplnění energie

Ve Spojeném království byla v roce 1927 představena Lucozade Energy. Mělo jít o nemocniční nápoj pro pomoc při uzdravování; na počátku 80. let byl propagován jako energetický nápoj pro doplnění ztracené energie.

V roce 1949 byl chicagský obchodník jménem William Mark Swartz vyzván spolupracovníky, aby vytvořil nealkoholický nápoj obohacený o vitamíny jako alternativu k limonádám plným prázdných kalorií. Vyvinul nápoj Dr. Enuf, energy booster obsahující vitamíny B, kofein a třtinový cukr.

Asijské energy drinky

V Japonsku se vznik energetických nápoj datuje zhruba do počátku 60. let 20. století, kdy byla uvedena na trh značka Lipovitan. V Japonsku se však většina produktů tohoto druhu jen málo podobá nealkoholickým nápojům a místo toho se prodávají v malých hnědých skleněných lahvičkách na léky nebo plechovkách, které se takovým nádobám podobají .

Cukr a kofein

V roce 1985 byla ve Spojených státech představena Jolt Cola. Marketingová strategie se soustředila na obsah kofeinu v nápoji a považovala jej za prostředek k podpoře bdělosti. Původní slogan nápoje zněl: Všechny cukry a dvakrát více kofeinu.

Dominanta Red Bull

V Evropě byly energetické nápoje průkopníkem společnosti Lisa a produktu s názvem Power Horse. Posléze však rakouský podnikatel Dietrich Mateschitz představil produkt Red Bull, celosvětový bestseller 21. století. Mateschitz vyvinul Red Bull na základě thajského nápoje Krating Daeng, který je sám založen na Lipovitanu. Red Bull se stal dominantní značkou v USA, již krátce po uvedení na trh v roce 1997. V roce 2005 měl na americkém trhu podíl přibližně 47 %.

Maximální množství kofeinu

V roce 2002 představila společnost Hansen Natural Company energetický nápoj Monster Energy. Od roku 2002 narůstá trend balení energetických nápojů do větších plechovek. V mnoha zemích totiž existuje omezení na maximální množství kofeinu na porci v energetických nápojích. Výrobci toto omezení obchází tak, že zvětší objem prodávaného nápoje, čímž mohou zahrnout do jedné nádoby více porcí. Populární značky jako Red Bull, Hype Energy Drinks a Monster zvětšily velikost plechovky.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Rozhodl jsem se pro vás přehledně sepsat důležité události, svátky, významné dny, světové dny, z kterých si můžete vybrat ty, které se hodí pro vaše projekty a… zkrátka všechny datumy, které stojí za pozornost :-).  Každopádně je zajímavé se dozvědět, že skoro každý den je co (nebo koho) oslavovat. Podívejte se sami. A když už...

Možná se to bude zdát někomu divné, ale i ve slově abstrakce se docela často chybuje. Jaká je teda správná varianta? Správně je pouze jedna varianta a tou je abstrakce. Jedná se o slovo cizího původu (pochází z latinského slova abstrahere, což znamená odtahovat). Naopak abztrakce je pouze patvar, který ve spisovném jazyce nemá co...

Možná ji děláte a nevíte o tom. E-commerce zahrnuje veškeré obchodní činnosti prováděné na internetu, s pomocí dalších elektronických prostředků. Nejde jen o nákup a prodej, e-commerce je součástí e-businessu. Definice e-commerceTermín e-commerce poprvé použil Dr. Robert Jacobson v textu kalifornského zákona o elektronickém obchodu již v roce 1984.E-commerce obvykle využívá web alespoň pro část...

Pokud si nejste jisti, jak se správně píše slovo zkolabovat, nemusíte zoufat. Rozhodně nejste jediní. Je to oblíbený chyták, který učitelé dávají do diktátů. Když si přečtete náš krátký text, tak už v tomto slově chybovat nebudete. A možná ani v jiných ne. Hned v úvodu prozradíme, že správně je pouze varianta zkolabovat s počátečním písmenem „z“ – tedy...

Myslíte, že spisovná čeština uznává spíše variantu leader nebo lídr? Pokud si s tím lámete hlavu, pak vás mohu ujistit, že obě varianty jsou správné. Na co bych u tohoto slova rád upozornil je správné skloňování a přechylování. Správně je leader i lídrSlovo leader je odvozeno z anglického lead neboli vést. Mohli bychom ho proto...

Už někdy od patnácti jsem měl nosit brýle. Vlastně jsem je začal nosit až ve chvíli, kdy jsem skutečně na střední škole neviděl na tabuli. Tehdy jsem měl asi 1,5 dioptrie na každé oko. Tedy nebyl jsem úplně slepý. Hlavně jsem ani nevěděl, že vlastně mám nějakou oční vadu, protože už vám za ty roky...

Na rozdíl od spřežek jako bezpochyby nebo bezesporu, které můžeme psát jak zvlášť, tak dohromady, musíme beze změny psát pouze jedním způsobem, a to zvlášť – jako předložku a podstatné jméno. Varianta bezezměny je chybná. Spojení těchto svou slov můžeme přirovnat k běžným spojením slov s předložkou „bez“ – například bez peněz, beze slov, bez výčitek a podobně. Příklady...

Svůj den má mrkev, koně, jednorožci, parky i koktejly, proč by jej tedy nemohly mít hry?! Světový den her sice v ČR zatím není příliš rozšířený, ale jeho popularita je stále na vzestupu. Ostatně stejně jako popularita her, zejména těch počítačových. Kdy se Světový den her slaví?Světový den her se slaví 28. května (28. 5.).Vyhlášení...

Den sesterství má své alternativní názvy jako je Den zamyšlení či Vzpomínkový den. Jeho podstatou je přátelství, proto i tento svátek je mezinárodním dnem přátelství. Slavíme jej v tento den, neboť se narodili manželé Robert a Olave Baden Powell, kteří byly zakladatelé skautské organizace. V tento den slouží všem skautům z celého světa k přemýšlení...
Načíst dalších 10 článků