Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den jednorožců

Mezinárodní den jednorožců

Jednorožec je symbolem štěstí, fantazie a úžasu. Je spojován s barvami, duhou, třpytem, dětskou představivostí i magií. Jednorožci se často objevují na narozeninových dortech a dětském oblečení a buďme upřímní, stále je miluje (občas tajně) i spousta z nás dospělých. Mezinárodní den jednorožců je vaší šancí vyjádřit lásku k jednorožcům, tak ukažte trochu barev a ponořte se s námi do jejich velkoleposti. Proč? Protože pokud si neuděláme čas na oslavu krásného, rohatého, duhou potištěného mýtického tvora, pak nám určitě chybí kus dětské fantazie.

Kdy se Mezinárodní den jednorožců slaví?

Mezinárodní den jendorožců se slaví 9. dubna (9. 4.).

Vyhlášení Mezinárodního dne jednorožců

Jednorožci jako mýtická stvoření provází lidstvo od nepaměti. V poslední dekádě se z nich stala kultovní záležitost. Jednorožce najdeme ve všemožných podobách, není tedy divu, že v roce 2015 jednorožčí nadšenci vyhlásili 9. duben Mezinárodním dnem jednorožců.

Jak oslavit Mezinárodní den jednorožců?

Nejlepší způsob, jak oslavit tento den, je najít si zábavnou, fantastickou aktivitu, kterou si užijete s rodinou nebo přáteli. Buďte kreativní! Jednorožci jsou všude!

Kupte si něco s motivem jednorožce

S motivem jednorožcem můžete koupit ledacos. Objevují se jako potisk na oblečení, a to nejen v dětských velikostech. Plyšoví jednorožci jsou snad základem každého dětského pokojíčku. Šperky s podobou jednorožce anebo dokonce ve tvaru jednorožce nabízejí i luxusní značky. Jednorožčí kosmetika je samozřejmě plná třpytek, barev a vůní. Pro opravdové milovníky jsou pak určeny knížky Buď jako jednorožec a Odhal svého vnitřního jednorožce.

Uspořádejte večírek s tématem jednorožců

Mezinárodní den jednorožců by neměl zůstat bez pořádné oslavy. Uspořádejte večírek a užijte si vše, co se týká jednorožců. Můžete se za jednorožce obléct, upečte dort anebo cupcaky s motivem jednorožců, ozdobte byt s pomocí duhových balonků, fáborků, pozlátka a hlavně třpytek! A užijte si bláznivou jednorožčí party.

Upečte si jednorožčí cupcakes

Na party se skvěle hodí cupcaky s barevnou polevou a posypem. A že jste cupcaky nikdy nepekli? Postupujte podle následujícího receptu!

Ingredience

Na cupcaky:

 • 110 g změklého másla
 • 110 g moučkového cukru
 • 2 vejce, lehce rozšlehaná
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 100 g polohrubé mouky
 • Kypřicí prášek do pečiva
 • 1-2 lžíce mléka

Na polevu:

 • 140 g změklého másla
 • 280g moučkový cukr prosátý
 • 1-2 lžíce mléka
 • pár kapek potravinářského barviva

Rok 2011 je nenávratně pryč. Je načase si stanovit priority na následující rok. Každý z nás by si měl stanovit cíle, které chce bezdpomínečně splnit. Proč? Už jste četli? Pavel Novotný: Mám v šoubyzu jen pár přátelZnámý buřič, kritik a provokatér. Společně s Agátou asi nejčastěji skloňované jméno v českém bulváru hned po Ivetě Bartošové. Účastník reality...

Postup

Troubu předehřejte na 180 °C a formu na muffiny s 12 otvory vyložte papírovými košíčky. Máslo a cukr utřete v misce. Následně po troškách zašlehejte vejce a vmíchejte vanilkový extrakt. Postupně přidávejte mouku a trochu mléka, dokud vám nevznikle lehké piškotové těsto. Lžící dávejte směs do papírových košíčků, naplňte je zhruba do poloviny.

Košíčky pečte v troubě 10–15 minut, nebo dokud nejsou nahoře zlatavě hnědé. Košíčky nechte úplně vychladnout.
Na polevu vyšlehejte máslo s moučkovým cukrem, přidejte mléko a pár kapek potravinářského barviva. Šlehejte dokud směs není hladká a krémová. Nakonec přidejte potravinářské barvivo a míchejte, dokud se dobře nespojí. Na vychladlé košíčky nastříkejte polevu sáčkem s hvězdicovou špičkou. Nezapomeňte na barevné a třpytivé jedlé posypky 🙂

Přečtěte si něco o historii jednorožců

Představa jednorožce pravděpodobně vznikla spojením oryxe, nosorožce a vzácného, téměř nikdy lidmi nespatřeného mořské kytovce narvala, jehož „roh“, přesněji zub, byl vyhledáván jako kuriozita, magické znamení a zdroj léčivých účinků.

Starověk

Již na starověkých pečetích z Harappy v dnešním Pákistánu, 2500 let před naším letopočtem je zobrazeno zvíře, které připomíná tradičního jednorožce. Poprvé se o jednorožci (monokéros) zmiňoval řecký lékař Ktésias v 5. století před naším letopočtem. Tímto jednorožcem však byl zřejmě nosorožec indický, popisoval totiž hlavně jednorožcův roh a jeho údajné léčivé a magické vlastnosti. Na jeho zmínku navázal přibližně po stu letech Aristotelés, který popsal dvě zvířata s jedním rohem – arabského přímorožce oryxa a „indického osla“ patrně však šlo zřejmě také o nosorožce.

Mimo Evropu představy o jednorohých tvorech najdeme v mytologii starověkých Peršanů, kde bílý jednorožec podobný divokému oslu s třemi tlamami střežil magický strom Harvisptochm (Strom všech semen), rostoucí uprostřed nebeského jezera Vourukaša. Druhý z perských jednorožců, Šadhavar, patří naopak mezi démonické bytosti, nepřátelské lidem. Má děrovaný roh, který nastavením proti větru zní jako flétna a přitahuje zvědavé tvory. Ty pak šadhavar rohem probodne a sežere. Ve starověké Indii má jednorožec vzhled jednorohého býka nebo antilopy, ve východní Asii je to zvíře podobné jelenu nebo dokonce draku. V Číně se nazývá Čchi-lin a v Japonsku Kirin.

Středověk

Téměř ve všech středověkých bestiářích se objevovaly tři druhy jednorožců:

 • Monoceros černé barvy má ocas jako kanec, nohy jako slon a tělo jelena nebo koně a je nepřítelem slona. Je zmiňován též ve staročeském Lucidáři a Kronice o Bruncvíkovi pod zkomoleným jménem Monetrus. V nich má koňské tělo a nohy, kančí ocas a lidskou hlavu se zářícím rohem na čele. Je prý útočný a nebezpečný a žije v Indii. Za těmito popisy můžeme tušit nosorožce indického.
 • Unicornus, tedy „pravý“ jednorožec, ušlechtilé bílé zvíře, podobné koni, avšak s rozštěpenými kopyty (tedy sudokopytník) a s hřívou nebo také bradkou. Uprostřed čela má dlouhý, spirálovitě stočený (tordovaný) roh. Jeho domovem má být Arábie. Ač je to divoké zvíře, ke své samičce se chová velmi něžně a dvorně. Proto se mohl stát vhodným symbolem rytířské lásky v poezii středověkých trubadúrů. Podle jiné pověsti má ve velké úctě panenství. Lze ho ulovit jen tak, že se do lesa vypraví čistá panna, jednorožec k ní přijde, složí jí hlavu do klína a může být tak chycen. Právě proto je ve výtvarném umění, zejména v 15. století, symbolem panenství a čisté křesťanské lásky. Římskokatolická církev jednorožce odmítla jako nekanonické zvíře na Tridentském koncilu roku 1563.
 • Camphurh, camphur, campchurch je vodní či obojživelný jednorožec, připomínající kozu nebo ovci se zadníma nohama podobnýma kachním. Na čele má jeden roh se stejnými připisovanými léčivými účinky proti jedu jako pravý jednorožec. Žije prý ve východní Indii, blízko města Malaky. Zmiňují se o něm autoři 16. století, zejména André Thevet a Ulisse Aldrovandi.

Novověk

Pověsti o jednorožci přežívaly dlouho do novověku. Bohuslav Balbín převzal středověké popisy a doplnil, že jednorožec strašlivě řve také proto, že se v různých sbírkách kuriozit poměrně často vyskytoval jeho domnělý „roh“ (ve skutečnosti zub narvala nebo roh nosorožce). Ten podle pověstí čistí vodu a zneškodňuje jedy, proto býval až do 19. století symbolem a ozdobou lékáren.

V českých zemích lze roh jednorožce alias zub narvala najít k roku 1602 v inventáři Kunstkomory císaře Rudolfa II. na Pražském hradě (nyní ve sbírce Národního muzea v Praze), na zámcích ve Žlebech, v Lednici, kde je zasazen do dřevěné atrapy jednorožčí hlavy, nebo v lékárně barokního špitálu v Kuksu, kde je zasazen do preparované hlavy koně.

Odlišnou představu o jednorožci měli východní Slované. V ruském folklóru je jednorožec znám jako Indrik, car všech čtvernožců, žijící ve vysokých horách na konci světa. Je to obrovské zvíře, které se živí pouze vodou a neubližuje jiným živým tvorům. Má připomínat býka s jedním rohem. Jeho název vybrali ruští vědci na počátku 20. století pro třetihorního obřího nosorožce Indricotherium, největšího suchozemského savce všech dob, ač byl bezrohý.

Obří jednorohý „býk“ s dlouhou černou či modrošedou srstí se objevuje i v mýtech a pohádkách původních obyvatel Sibiře, zvláště Evenků a Jakutů. Je možné, že se na vzniku této představy podílel vyhynulý nosorožec Elasmotherium, který žil na Sibiři ještě před 29 tisíci lety a mohl se tedy setkat s člověkem.

Podívejte se na film s jednorožci

Jednou z činností, která by se mohla k dnešnímu dni dokonale hodit, by bylo posezení u dobrého fantasy filmu. Samozřejmě ideálně takového, který zahrnuje jednorožce! Kdy jste naposledy viděli Letopisy Narnie? Jednorožci se však mihnou i v dalších filmech.

Legenda (1986)

Dobro nemůže nastat bez přítomnosti zla. Láska se neobejde bez nenávisti. A zrovna tak nevinnost neexistuje bez chtíče a žádostivosti. Vše musí být v rovnováze a o tom vypráví britská pohádka Legenda. Zlý démon se snaží vytvořit nekončící noc. Zná způsob, jak toho dosáhnout musí zničit posledního jednorožce a oženit se s pohádkovou princeznou. Postaví se mu ale mladý a nebojácný muž jménem Jack. Na Jackově straně nestojí jen odvaha a statečnost, ale i elfové a další mystické bytosti, bez jejichž pomoci se při zdolávání zla Jack neobejde.

Hvězdný prach (2007)

Možná jste si mysleli, že hvězdy jsou docela nezajímavé kusy kamenů. To jste se mýlili, hvězdy jsou živé bytosti, které vypadají jako krásné ženy. Když jedna hvězda spadla z nebe, vydal se ji Tristan hledat. Doufá, že když ji přinese své milované, získá tak její srdce a ona začne také milovat jeho. Tristanovi a hvězdě Yvaine je v patách množství dalších bytostí, které však s Yvaine nemají tak čisté úmysly jako Tristan. Právě jednorožec Yvaine jednou zachrání.

Blade Runner (1982)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat.

Jednorožec (2018)

Když jsou snoubenci Caleb a Malory nuceni odjet na víkend do Palm Springs na oslavu pětadvacátého výročí svatby Maloryiných rodičů, objeví zjevné tajemství jejich šťastného manželství – sex ve třech. S odhodláním „řádně“ oslavit i vlastní opětovné zásnuby se mladý pár vrhne do víru divoké noci. Tato zábavná a nevinná zkušenost však nabere nečekaný spád a odhalí hlubší problémy ve vztahu, které ohrozí jejich společnou budoucnost.

Poslední jednorožec (1982)

Poslední jednorožec na světě chce zjistit, co se stalo s ostatními z jeho druhu a tak se vydává na pouť. Jeho cesta je plná zajímavých bytostí, které jsou dobré i zlé.

Já padouch (2010)

Na ospalém předměstí mezi rozkošnými domky s upravenými předzahrádkami stojí černý dům s mrtvým trávníkem. Aniž by to sousedé věděli, hluboko pod ním je obrovský tajný úkryt. Žije tam Gru, který se nezastaví před žádnou špatností, na druhou stranu ale umí být nekonečně zábavný. Obklopuje se armádou uličnických a zlomyslných mimoňů. Gru chce ale získat slávu i uznání své přehnaně kritické matky. Naplánuje, že ukradne Měsíc. Na cestě k cíli mu stojí spousta překážek, zejména jeho konkurent Vektor, syn šéfa Banky Zla. K tomu, aby jej překonal, potřebuje Gru pomoc tří děvčátek ze sirotčince. Jenže s nimi přichází ještě víc problémů.

Právě jedno z děvčátek – Agnes je asi největší (a nejznámější) milovnicí jednorožců na světě. Kdo by neznal její popěvek: „Jednorožce miluju, jednorožce miluju, koně co maj jeden roh mám ráda. Kdyby tady tak žili a žíjou – jednoho mám hrajem si spolu a má mě rád, já jeho taky, lalalalalala.

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Labyrint je slovo, které je pevně zakořeněné v českém jazyce. Jedná se však o slovo přejaté z cizího jazyka. Do češtiny se dostal z řečtiny (labyrinthos), nebo latiny (labyrinthus). Obdobný výraz lze najít i v dalších jazycích. Například v angličtině se jedná o slovo labyrinth. Jak je vidět, ve všech slovech je zřetelné tvrdé „y“. Stejně tak je zřetelné písmeno...

Marketing bývá často zaměňován za reklamu. Přitom reklama je pouze součástí marketingu, i když poměrně významnou součástí. Samotný marketing je proces zaměřený na uspokojování potřeb zákazníka. Celý proces je komplexní, na jeho počátku stojí zjišťování potřeb zákazníka, následuje nabídnutí produktů a prodej. V tržním hospodářství prostupuje marketing všemi činnostmi firmy, tj. již od zajištění zdrojů,...

Nejvíc mi vyhovuje, když pracovat vůbec nemusím, ale o tom dnešní článek nebude. Zaměříme se na problematiku kancelářského nábytku. Všude kolem nás se to jen hemží reklamami, které nás přesvědčují, že ergonomická židle je to nejlepší pro naši páteř, ale na druhou stranu pak vidím fotky lidí, jak si leží v pohodě s notebookem v posteli. No… Jsou to...

Jedna ze stálic české SEO scény, Martin Matějka. Nezávislý SEO konzultant a online markeťák. Jinak také majitel internetového obchodu s miniaturními modely aut Smallcars.cz. S Martinem si budeme tentokrát povídat o SEO, podnikání na internetu a o tom, jak se buduje e-shop v podstatě od nuly. Martine, ty ses spoustu let věnoval (a stále ještě věnuješ) SEO –...

Pokud se ptáte, jak napsat druhou mocninu nebo horní index, jste tu správně. Ať už píšete kilometr čtvereční nebo nějaké matematické příklady na počítači. Postup, který vám názorně vysvětlím, není nijak složitý. Jediný háček má v tom, že k němu potřebujete numerickou klávesnici. Jak napsat mocninu na klávesnici Abyste mohli napsat, že je něco na...

Slabika je slovo, které neodmyslitelně patří do české slovní zásoby a řídí se základními pravidly pro psaní y/i. Pojďme se tedy podívat na pravopis tohoto slova, které rozhodně nepatří mezi vyjmenovaná slova po b. Správně píšeme slabikaPravopisně správně je pouze varianta slabika. Nejedná se o vyjmenované slovo, ani o slovo příbuzné.Slabika je část slova, která...

Máte chuť zjistit správnou variantu slova apetit? Pak čtěte dále. Apetit, apetýt, dokonce i apetyt jsou gramaticky správné tvary. Můžete je tedy s chutí používat. Co to je apetit / apetít / apetýt?Slovo vychází z francouzského appétit, které znamená touhu, chuť. Mezi významy slova apetit / apetýt v českém jazyce se řadí touha, chuť, potřeba, ale také pud....

Stanné právo je mimořádné opatření státní moci v oblasti trestního práva. Mnohdy má dosáhnout odstrašujícího účinku, kterého se dosahuje urychleným a zjednodušeným procesem trestního řízení a výrazně zpřísněnými tresty, často trestem smrti; řízení provádí stanný soud. V dřívějším významu šlo o procesní důsledek nedostavení se k soudu, spočívající v automatickém prohrání pře. Po zahájení soudu...

Slovo etuda je zákeřné tím, že se jinak píše a jinak vyslovuje. Navíc i jeho význam mnohým lidem není známý. My si ho teď vysvětlíme a budeme chytřejší. 🙂 Význam slova etuda Slovo etuda vyslovované jako [etyda], či dokonce [etýda], pochází z francouzštiny. Označuje cvičnou hudební skladbu či v literatuře drobný prozaický útvar. Správně je etuda Ačkoliv se...
Načíst dalších 10 článků