Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který se každoročně koná 3. prosince, je oslavou a oslavou rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením ve všech oblastech života. Připomínáme si jej každoročně již od roku 1981, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů poprvé vyhlášen.

Je to ideální příležitost pro organizace, aby prokázaly svůj závazek k začleňování osob se zdravotním postižením v rámci celé organizace. Hybridní akce může být způsob, jak se všichni zaměstnanci mohou pohodlně účastnit akcí; pokud byla přijata přístupná a podpůrná technologie.

Kdy si Mezinárodní den osob se zdravotním postižením připomínáme?

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením se slaví každoročně 3. prosince (3. 12.).

Jak můžete tento den oslavit?

Spolupracujte se svou skupinou zaměstnanců a/nebo zaměstnanci se zdravotním postižením. Přímý podíl zaměstnanců se zdravotním postižením je zásadní pro každou organizaci, která chce skutečně praktikovat inkluzi osob se zdravotním postižením.

Prokažte službu své organizace k inkluzi osob se zdravotním postižením.

Pracujete na akčním plánu začleňování osob se zdravotním postižením? Nebo spoluvytváříte nový program se svými zaměstnanci se zdravotním postižením?

Ať už se jedná o cokoli, tento den je skvělou příležitostí, jak prokázat svůj závazek k začleňování osob se zdravotním postižením prostřednictvím spuštění politiky, plánu nebo iniciativy v rámci celé organizace, která začleňování osob se zdravotním postižením pevně zařazuje do programu.

Případně se můžete podělit o další kroky některého z vašich plánů, programů, politik nebo iniciativ, na kterých pracujete, abyste podpořili spravedlivé začlenění osob se zdravotním postižením ve vaší organizaci.

Podpořte zaměstnance se zdravotním postižením ve sdílení jejich příběhů

Vyprávění příběhů je mocný nástroj, který nás všechny spojuje.

Zaměstnanci se zdravotním postižením se mohou cítit pohodlně, když se podělí o své zkušenosti a příběhy. Zvažte sdílení příběhů zaměstnanců se zdravotním postižením, protože žádné dvě zkušenosti nejsou stejné.

Organizace mohou příběhy sdílet různými způsoby – napříč intranetem, na hybridní akci nebo třeba na obědě či semináři. Bez ohledu na způsob sdílení příběhů je tento den příležitostí k využití vyprávění příběhů.

Ukažte závazek své organizace prostřednictvím vedení

Vrcholové vedení, vedoucí pracovníci a mistři v oblasti zdravotního postižení využívají tento den jako den, kdy mohou propagovat závazek organizace k začleňování osob se zdravotním postižením a posílit, že začleňování osob se zdravotním postižením je na pořadu dne.

Může to být prostřednictvím otázek a odpovědí s vrcholovým vedením nebo prostřednictvím panelu – nebo třeba prostřednictvím nové iniciativy, kterou vedení spustilo na podporu začleňování osob se zdravotním postižením.
Podpořte zaměstnance v získávání informací o zdravotním postižení a inkluzi

Víme, že seznámení a vzdělávání může být největší příležitostí k odstranění neúmyslných bariér. Tento den může být skvělou příležitostí k uspořádání školení – ať už interního, nebo externího – kde se zaměstnanci mohou dozvědět o zdravotním postižení a výhodách inkluze na pracovišti.

To jsou jen některé ze způsobů, jak se vaše organizace může zapojit, ale největší dopad bude mít to, co bude rezonovat s vaší vnitřní kulturou. Udělejte to, co je pro vaši organizaci nejlepší – a podělte se o způsoby, kterými v tento den slavíte, prostřednictvím vašich sociálních sítí.

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v ČR

Lidem se zdravotním postižením se poskytuje zvýšená ochrana na trhu práce.

Pracovní rehabilitace

Osoby se zdravotním postižením mají v České republice právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je souvislá činnost zaměřená na získání a udržení vhodného zaměstnání osoby se zdravotním postižením, kterou na základě její žádosti zabezpečuje Úřad práce České republiky a hradí náklady s ní spojené.

Pracovní rehabilitace zahrnuje 5 základních oblastí aktivit:

  • poradenské činnosti,
  • teoretická a praktická příprava pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost (příprava k práci, specializované rekvalifikační kurzy),
  • zprostředkování zaměstnání,
  • udržení a změna zaměstnání, změna povolání,
  • vytváření vhodných podmínek pro výkon zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti.

Přednosta stanice má červený nos a čepici (jak zpívá Vlasta Burian), to všichni víme, ale co znamená marketingový pojem přednosta domácnosti? Je to označení pro osobu v domácnosti, která dělá zásadní rozhodnutí o velkých investicích. Určitě to každý zná. Vždy musí být jeden člověk, který má v domácnosti zásadní slovo. Je jedno, jestli to je žena, nebo...

Úřad práce České republiky v součinnosti s osobou se zdravotním postižením sestaví individuální plán pracovní rehabilitace s ohledem na její zdravotní způsobilost, schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost a kvalifikaci a s ohledem na situaci na trhu práce.

Povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru jsou povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši 4 % z celkového počtu svých zaměstnanců.

Plnění povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním postižením lze realizovat třemi následujícími způsoby nebo jejich vzájemnou kombinací:

  1. zaměstnáváním v pracovním poměru,
  2. odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů, se kterými Úřad práce České republiky uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků nebo služeb od osob se zdravotním postižením, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými a nezaměstnávají žádné zaměstnance, nebo zadáváním zakázek těmto osobám,
  3. odvodem do státního rozpočtu.

Chráněný trh práce

Chráněný trh práce je tvořen zaměstnavateli zaměstnávajícími více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců, kteří mají zároveň uzavřenou s Úřadem práce České republiky dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce.

Zaměstnavateli, se kterým Úřad práce České republiky uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, se poskytuje příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením formou částečné úhrady vynaložených prostředků na mzdy nebo platy a dalších nákladů. Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy v měsíční výši 75 % prostředků skutečně vynaložených na mzdy nebo platy na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

V rámci tohoto příspěvku jsou zaměstnavatelům refundovány mzdové náklady a další náklady vynaložené na zaměstnávání osob se zdravotním postižením – maximálně v částce 13 000 Kč měsíčně na jednu osobu se zdravotním postižením nebo v maximální částce 6 000 Kč v případě, že se jedná o osoby zdravotně znevýhodněné. V uvedených částkách je započítána paušální částka příspěvku ve výši 1 000 Kč měsíčně na každou osobu se zdravotním postižením.

Kdo je osobou ze zdravotním postižením

Osobou se zdravotním postižením (dále jen „OZP“) je fyzická osoba, která je orgánem sociálního zabezpečení uznána invalidní ve třetím stupni (dále jen „TZP“), invalidní v prvním nebo druhém stupni (dále jen „OZP 1, 2“) nebo osoba zdravotně znevýhodněná (dále jen „OZZ“). OZP je osoba, která byla orgánem sociálního zabezpečení posouzena, že již není invalidní, a to po dobu 12 měsíců ode dne tohoto posouzení; tato osoba je považována za OZP 1, 2, a to i v případě, že byla v průběhu této doby uznána orgánem sociálního zabezpečení jako OZZ. OZP je rovněž osoba, která byla rozhodnutím Úřadu práce ČR (dále jen „ÚP ČR“) uznána OZZ trvale, nebo na dobu určitou, přičemž rozhodnutí nepozbylo platnosti.

Slevy na dani

Podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu je zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají OZP, poskytována sleva na dani na každého takového zaměstnance. Konkrétní výši slevy na dani upravuje § 35 tohoto zákona.

Chráněný vs. volný trh práce

Chráněný trh práce tvoří pouze takoví zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 50 % OZP z celkového počtu svých zaměstnanců a se kterými ÚP ČR uzavřel písemnou dohodu o jejich uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Volný trh práce tvoří ostatní zaměstnavatelé.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Product prename Je označení pro produkt, který je teprve ve stádiu přípravy. Jednotliví pracovníci potřebují o produktu v průběhu vývoje hovořit, tak si vymyslí nějaký produkt prename (prvotní název / pracovní název), které se však používá pouze pro komunikaci uvnitř firmy. Když se produkt dostane do další fáze a je připraven pro uvedení na trh, tak už se...

Pokud chcete na klávesnici napsat lomítko naopak neboli obrácené či zpětné lomítko, existuje několik způsobů. Všechny si ukážeme, abyste si mohli vybrat, který zvolíte. Ani jeden není složitý, takže to zvládne každý. Jak udělat obrácené lomítko na klávesnici Nejjednodušší variantou, jak napsat obrácené lomítko, je použití následující klávesové zkratky. Stiskněte pravý Alt, který někdy bývá...

Slyšeli jste někdy slovo specielní? Pravděpodobně ano, protože se v běžné mluvě občas vyskytuje. Ale pozor! Nejedná se o spisovný tvar. Je to germanismus, který vychází z německého výrazu Speziell. Správně je speciální Speciální je jediná správná varianta tohoto slova. A teď ještě několik slov k významu. Speciální je jiné označení pro zvláštní, jednotlivý, jedinečný. To jsou tedy...

Slova triumf a trumf jsou velice podobná, ale přesto mají úplně odlišný význam. Triumf je označení pro velkolepé vítězství. Zato trumf je karta, která přebijí ostatní. Dalšími významy slova trumf je nezvratný důkaz, nebo klíčová výhod, která pomůže k vítězství. Jak už bylo řečeno. Do spisovné češtiny se řadí triumf i trumf, ale je třeba rozlišovat...

Rostislav Mužské jméno Rostislav je slovanského původu, vykládá se jako ten, kdo rozšiřuje slávu. Kdy slaví Rostislav svátek?Rostislav slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 19. dubna (19.4.).Ženská podoba jména RostislavŽenská podoba jména Rostislav je Rostislava.Domácké podoby jména RostislavRosťa,Rostík,Rostíček,Rosťulda,Rosťulínek,Rasťo,Rastík Rostislav a statistikaKolik žije v ČR RostislavůK 10. 4. 2022 žije v České republice 16 659 lidí se...

Když přijde na online hazardní hry, technologie, kterou si vyberete, může buď zlomit nebo pozvednout váš byznys. Je to těžké rozhodnutí: měli byste se rozhodnout pro individuálně vytvořená řešení, nebo si zvolit white-label platformy? Obojí má své výhody a nevýhody. Abyste mohli udělat informované rozhodnutí, je důležité porozumět rozdílům mezi oběma možnostmi. V tomto článku...

Jak se píše slovo sypat? Pokud si nevíte rady, tak jste tady správně. Sypat s tvrdým y patří do vyjmenovaných slov po s. Správně je sypatSlovo sypat píšeme pouze a jedině s tvrdým y. Platí to samozřejmě i pro slova příbuzná jako zasypat, posypat apod.Slovo sipat spisovná čeština nezná. Jedinou možností s měkkým i je...

Cílem přímého marketingu je přimět oslovené publikum k akci. Součástí komunikačních nástrojů jsou proto apely Call to Action (CTA). Akce přitom nemusí znamenat jen nákup zboží či služby, ale i jiné aktivity. Klíčovou výhodou přímého marketingu je schopnost efektivního cílení a segmentace publiku, což umožňuje vytvářet personalizované nabídky. Navíc umožňuje sledování reakcí zákazníků, což je...

Přídavné jméno monotónní je synonymní pro výrazy jednotvárný nebo jednostejný. Je však nutné si dát pozor na pravopis, protože je trochu záludné. Ale ne zas tolik, takže se nemusíte bát. Abychom určili správný pravopis, je nutné si slovo rozložit na jednotlivé části, ze kterých vzniklo. Tak hurá do toho, půl je hotovo. Přídavné jméno monotónní...
Načíst dalších 10 článků