Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha

Sucho je jedním z nejpalčivějších problémů posledních let. Kvůli suchu zanikla nejedna starověká civilizace. Sucho a nedostatek vody jsou jednou z příčin válek, ale také masivních migrací a ohrožení celé biosféry.

Kdy slavíme Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha?

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha slavíme 17. června (17. 6.).

Stanovení Mezinárodního dne proti rozšiřování pouští a sucha

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na den 17. června. Jedná se o jeden z mezinárodních dnů, řešící biosféru a životní prostředí naší planety, konkrétně boj proti suchu a desertifikaci, mezinárodním dnem se stal od roku 1994.

Cíl Mezinárodního dne proti rozšiřování pouští a sucha

Hlavním cílem světového dne boje proti desertifikaci je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha. Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat.

Pětina světové populace v ohrožení

Rozšiřováním pouští je ohrožena jedna pětina světové populace, a to jak v Asii nebo v oblasti Sahelu, tak i v Latinské Americe, Severní Americe či v oblasti středomoří. Pouště ohrožují třetinu zemského povrchu, což je více než 4 miliardy hektarů planety.

Aby zde do roku 2050 byl dostatek půdy, která uživí deset miliard lidí, je nutné změnit životní styl. V současnosti jsou už totiž nějakým způsobem znehodnoceny více než dvě miliardy hektarů dříve produktivní půdy. Více než 70 procent přírodních ekosystémů bylo zásahem člověka přeměněno, do roku 2050 by se to mohlo týkat už 90 procent z nich. Navíc se předpokládá, že do roku 2030 si produkce potravin vyžádá dalších 300 milionů hektarů půdy a módní průmysl bude potřebovat o 35 procent více plochy než dosud – přes 115 milionů hektarů, což odpovídá velikosti Kolumbie.

Rozšiřování pouští, desertifikace

Pokud poměřujeme poškozování globálního klimatu prizmatem rozvinutých zemí, uvidíme velkou spotřebu fosilních paliv, neúnosný rozvoj městské infrastruktury, nebo vypalování původního lesa kvůli jeho náhradě plantážemi. Kvůli chudobě a pastvě dochází k přeměně krajiny na savany a pouště. Neúnosně spásaná krajina se přehřívá. Je to velký, ale málo zmiňovaný problém.
Desertifikace v posledních desetiletích nabrala hrozivé tempo. Za posledních 46 let zmizelo v celosvětovém měřítku čtyřicet procent úrodné půdy.

V Súdánu postoupila poušť během sedmnácti let o sto kilometrů. Sahara je největší pouští na světě a dosahuje velikosti Spojených států amerických, to je 9,6 milionů km2. Sahara se od roku 1980 rozšířila o 233 kilometrů na jih a o 106 kilometrů na sever.

Jiná, Indická poušť Thár, se každoročně prodlužuje o další kilometr do okolních úrodných oblastí. Poušť Atacama se dokonce šíří rychlostí tří kilometrů ročně. Neustále se globálně redukuje plocha kontinentálních jezer a degradované plochy jsou zasoleny. Pouště se stále více přibližují k hustě obydleným oblastem a oblaka prachu a písku ztěžují lidem ve městech život.

Kdo si někdy nestěžoval na češtinu, jako by snad ani nebyl Čech. Někdy nám mateřský jazyk zbytečně ztěžuje život. Ilustrovat si to můžeme na dvojici slov stěžovat si a ztěžovat. Pravopisně SPRÁVNĚ je stěžovat si i ztěžovatAbychom při psaní nechybovali, musíme si být jistí významem. Sice jsou obě slova pravopisně správně, ale pouze v určitém...

To platí nejen v Číně, Mongolsku, Koreji a Japonsku, ale i v některých oblastech Severní Ameriky. Bolívie má být z celé poloviny pokryta pouští. Šířením pouští je dnes ve světě ohroženo třicet milionů čtverečních kilometrů. Už v roce 2007 označilo OSN rozšiřování pouští za jedno z největších ohrožení životního prostředí této doby.

A kdo za to může?

Za hlavního viníka tohoto jevu je běžně označováno oteplování klimatu. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak: desertifikace je jedním z jevů, který se podílí na změnách klimatu. Zvětšující se plocha pouští a savan, s extrémními teplotami svého povrchu, totiž vytváří kolektor s dynamicky se zvětšujícím tepelným výkonem pocházejícím ze slunce.

Když si uvědomíme toto ohromné množství energie, uvolněné jako zjevné teplo, nemůžeme se divit změnám proudění vzduchu na úrovni subkontinentů/kontinentů. Je prokázáno, že se různé povrchy půdního krytu prohřívají slunečním zářením s velmi diferencovanou intenzitou.

Ztráta organických složek v půdě

Desertifikace taky znamená, že intenzivním slunečním zářením se velmi rychle spalují a ničí zbytky organické složky v půdě. Touto ztrátou půdního uhlíku je intenzivně redukován na humus bohatý půdní A horizont.

Jednoduše řečeno: přeměny organické hmoty v půdě probíhají v zásadě dvěma směry, jako mineralizace a jako humifikace. Pokud výše zmíněný údaj o tom, že za posledních 46 let zmizelo v celosvětovém měřítku čtyřicet procent úrodné půdy, je to hrozivá uhlíková bilance.

Mineralizace půdy

Zanedbatelný není vliv mineralizace půdy v důsledku neúnosné pastvy. Extenzivní pastevectví je, spolu s chudobou a pokračujícím odlesňováním, motorem nezadržitelné degradace půdy s viditelnými globálními důsledky.

V podmínkách mírného pásu zase k drastickému úbytku humusu dochází vlivem nadměrné chemizace. Pak není divu, že mnohde škodí nevyzpytatelné srážky spojené se záplavami, a jinde prodlužovaná období zničujícího sucha.

Ztráta úrodné půdy vyhání venkovany do měst, kde pak v nedůstojných podmínkách živoří, stává se impulsem pro migrací lidí jak v regionálním, tak mezinárodním měřítku. A bez humusu nemá půda schopnost vodu přijmout ani zadržovat. I velké srážky se pak bez užitku ztrácejí vlivem rychlého odtoku.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Segway je elektricky poháněná dvojkolka pro jednu osobu, která si získala oblibu především mezi turisty. V metropolích se dokonce prohánělo tolik segweyů, až došlo k legislativnímu omezení. Ale nás zajímá hlavně čeština. Pravopisně SPRÁVNĚ je segway Slovo segway má původ v angličtině, proto má pro češtinu trochu netypickou podobu. A je to asi i důvod, proč se v tomto...

  Asi každý z nás zná banány. Ovoce se žlutou slupkou, kterou má i většina lidí rádo. Pokud chcete najít zdroj přírodní energie, jednoznačně sáhněte po banánu – obsahují totiž fruktózu, glukózu a sacharózu, které jsou zdrojem příjmů okamžité energie.Banán a jeho pozitivní vliv na zdravíV banánu můžeme najít opravdu obrovské množství vlákniny, která podporuje...

Mezinárodní den dětské knihy S 2. dubnem je již od 60. let 20. století spojen Mezinárodní den dětské knihy. Datum nebylo vybráno náhodou, jde o výročí narození dánského autora dětských příběhu Hanse Christiana Andersena. Kdy se Mezinárodní den dětské knihy slavíMezinárodní den dětské knihy se slaví 2. dubna (2.4.).Jak se Mezinárodní den dětské knihy slavíV Česku se výročí narození...

Konsenzus je slovo, které se do české slovní zásoby dostalo z latiny. A co to je konsenzus? Konsenzus je označení pro shodu názorů, společný postoj, součinnost, souhlas. Pravopisně správně je konsenzus! V některých případech je možné použít i tvar konsenz, ale doporučujeme používat spíše variantu konsenzus. S tou se nespletete. Více se dozvíte v přehledné tabulce, ve které...

Pravopisně správně je pouze jedna varianta. A je to. Chvilka napětí. Blízkost. Pokud chceme zdůvodnit pravopis slova blízkost, je vhodné si pomoci slovy příbuznými, která mohou být například – blízce, blizoučko, blízko, blízký. Ve všech je zřetelné písmeno „z“ v základu slova. Pravopisně správně je tedy pouze blízkost. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova blízkost: Vzájemná blízkost jí nic...

Slovo eventuálně se často píše špatně. Proto se podíváme na jeho pravopis. Synonymem slova eventuálně je slovo popřípadě. Vyjadřuje tedy děj, který se stane pouze za určitých okolností a vlastně k němu nemusí vůbec dojít. Správně je eventuálněJedinou správnou variantou tohoto příslovce je eventuálně. Vzniklo totiž z přídavného jména eventuální, které pochází z latiny. Možná...

Vtip o blondýnách slyšel za svůj život asi každý. A právě ony vtipy mohou pomoci k zapamatování správného pravopisu. Blondýny jsou v anekdotách mnohdy vykreslovány jako natvrdlé bytosti, proto si pamatujte, že ve slově blondýna je nutné psát tvrdé „y“. Pravopisně správně je blondýna!Ale pozor! Rozhodně nenabádáme k prohlubování stereotypů! Chraň pánbůh. Ještě bychom museli kvůli tomu smazat...

Vtipů o blondýnách je plno, ale o blondýnech téměř žádný. Čím to je? Tak to opravdu netušíme. A ani tu od toho nejsme. Nás zajímá pravopis. Tak hurá do toho a je hotovo. Pravopisně správně je blondýn! A kdo to vlastně ten blondýn je? Jedná se o muže, který se honosí blond vlasy. V přírodě se...

Kdybyste ho viděli před pár lety, ani ve snu by vás nenapadlo, že tento klučina bude patřit k předním světovým kulturistům. Přesto tento „klučina“ z Moravy pomalu dobývá svět bodybuildingu. Pracky má jako kmeny vzrostlého dubu, na břichu pekáč buchet a záda větší než stodola. A jak se k takové postavě dopracovat? Jak vypadá život vrcholového kulturisty? O...
Načíst dalších 10 článků