Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha

Sucho je jedním z nejpalčivějších problémů posledních let. Kvůli suchu zanikla nejedna starověká civilizace. Sucho a nedostatek vody jsou jednou z příčin válek, ale také masivních migrací a ohrožení celé biosféry.

Kdy slavíme Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha?

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha slavíme 17. června (17. 6.).

Stanovení Mezinárodního dne proti rozšiřování pouští a sucha

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na den 17. června. Jedná se o jeden z mezinárodních dnů, řešící biosféru a životní prostředí naší planety, konkrétně boj proti suchu a desertifikaci, mezinárodním dnem se stal od roku 1994.

Cíl Mezinárodního dne proti rozšiřování pouští a sucha

Hlavním cílem světového dne boje proti desertifikaci je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha. Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat.

Pětina světové populace v ohrožení

Rozšiřováním pouští je ohrožena jedna pětina světové populace, a to jak v Asii nebo v oblasti Sahelu, tak i v Latinské Americe, Severní Americe či v oblasti středomoří. Pouště ohrožují třetinu zemského povrchu, což je více než 4 miliardy hektarů planety.

Aby zde do roku 2050 byl dostatek půdy, která uživí deset miliard lidí, je nutné změnit životní styl. V současnosti jsou už totiž nějakým způsobem znehodnoceny více než dvě miliardy hektarů dříve produktivní půdy. Více než 70 procent přírodních ekosystémů bylo zásahem člověka přeměněno, do roku 2050 by se to mohlo týkat už 90 procent z nich. Navíc se předpokládá, že do roku 2030 si produkce potravin vyžádá dalších 300 milionů hektarů půdy a módní průmysl bude potřebovat o 35 procent více plochy než dosud – přes 115 milionů hektarů, což odpovídá velikosti Kolumbie.

Rozšiřování pouští, desertifikace

Pokud poměřujeme poškozování globálního klimatu prizmatem rozvinutých zemí, uvidíme velkou spotřebu fosilních paliv, neúnosný rozvoj městské infrastruktury, nebo vypalování původního lesa kvůli jeho náhradě plantážemi. Kvůli chudobě a pastvě dochází k přeměně krajiny na savany a pouště. Neúnosně spásaná krajina se přehřívá. Je to velký, ale málo zmiňovaný problém.
Desertifikace v posledních desetiletích nabrala hrozivé tempo. Za posledních 46 let zmizelo v celosvětovém měřítku čtyřicet procent úrodné půdy.

V Súdánu postoupila poušť během sedmnácti let o sto kilometrů. Sahara je největší pouští na světě a dosahuje velikosti Spojených států amerických, to je 9,6 milionů km2. Sahara se od roku 1980 rozšířila o 233 kilometrů na jih a o 106 kilometrů na sever.

Jiná, Indická poušť Thár, se každoročně prodlužuje o další kilometr do okolních úrodných oblastí. Poušť Atacama se dokonce šíří rychlostí tří kilometrů ročně. Neustále se globálně redukuje plocha kontinentálních jezer a degradované plochy jsou zasoleny. Pouště se stále více přibližují k hustě obydleným oblastem a oblaka prachu a písku ztěžují lidem ve městech život.

Fenomén FOMO / FoMO pochází z anglického Fear of Missing Out a představuje strach ze zmeškání něčeho zajímavého (například , že vám něco unikne na sociálních sítích u vašich známých). FOMO může ale znamenat také jen mobilní (pracovní) telefon držící nás neustále v šachu, kdy máme nutkání neustále kontrolovat, jestli nám nepřišly nové podněty ze...

To platí nejen v Číně, Mongolsku, Koreji a Japonsku, ale i v některých oblastech Severní Ameriky. Bolívie má být z celé poloviny pokryta pouští. Šířením pouští je dnes ve světě ohroženo třicet milionů čtverečních kilometrů. Už v roce 2007 označilo OSN rozšiřování pouští za jedno z největších ohrožení životního prostředí této doby.

A kdo za to může?

Za hlavního viníka tohoto jevu je běžně označováno oteplování klimatu. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak: desertifikace je jedním z jevů, který se podílí na změnách klimatu. Zvětšující se plocha pouští a savan, s extrémními teplotami svého povrchu, totiž vytváří kolektor s dynamicky se zvětšujícím tepelným výkonem pocházejícím ze slunce.

Když si uvědomíme toto ohromné množství energie, uvolněné jako zjevné teplo, nemůžeme se divit změnám proudění vzduchu na úrovni subkontinentů/kontinentů. Je prokázáno, že se různé povrchy půdního krytu prohřívají slunečním zářením s velmi diferencovanou intenzitou.

Ztráta organických složek v půdě

Desertifikace taky znamená, že intenzivním slunečním zářením se velmi rychle spalují a ničí zbytky organické složky v půdě. Touto ztrátou půdního uhlíku je intenzivně redukován na humus bohatý půdní A horizont.

Jednoduše řečeno: přeměny organické hmoty v půdě probíhají v zásadě dvěma směry, jako mineralizace a jako humifikace. Pokud výše zmíněný údaj o tom, že za posledních 46 let zmizelo v celosvětovém měřítku čtyřicet procent úrodné půdy, je to hrozivá uhlíková bilance.

Mineralizace půdy

Zanedbatelný není vliv mineralizace půdy v důsledku neúnosné pastvy. Extenzivní pastevectví je, spolu s chudobou a pokračujícím odlesňováním, motorem nezadržitelné degradace půdy s viditelnými globálními důsledky.

V podmínkách mírného pásu zase k drastickému úbytku humusu dochází vlivem nadměrné chemizace. Pak není divu, že mnohde škodí nevyzpytatelné srážky spojené se záplavami, a jinde prodlužovaná období zničujícího sucha.

Ztráta úrodné půdy vyhání venkovany do měst, kde pak v nedůstojných podmínkách živoří, stává se impulsem pro migrací lidí jak v regionálním, tak mezinárodním měřítku. A bez humusu nemá půda schopnost vodu přijmout ani zadržovat. I velké srážky se pak bez užitku ztrácejí vlivem rychlého odtoku.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Manšestrové kalhoty dnes už nosí málokdo, přesto by bylo dobré umět pravopis. A proč? Prostě, aby člověk nevypadal jako blbec, který neumí jazyk. Varianty manžestr a mančestr raději urychleně zapomeňte, jsou totiž pravopisně špatně. Jediná pravopisně správná podoba slova je manšestr. Obdobný pravopis je nutné dodržovat i u slov příbuzných a odvozených -> manšestrový, manšestrové,...

Vylučující klíčová slova se hodí při nastavování téměř každé PPC kampaně a práce s nimi patří mezi základní znalosti světa PPC reklamy. Věřte, že pokud chcete svou firmu posunout v reklamě výš, budou se vám hodit. Proč vylučující klíčová slova používatVylučující klíčová slova umožňují lépe zacílit na zákazníky, kteří mají v úmyslu opravdu provést konverzi....

Ocún patří do rodu jednoděložných rostlin z čeledi ocúnovité. Květ ocúnu má většinou fialovou až růžovou barvu květu, která může mít různé odstíny. Po přečtení předchozích vět možná váháte, jestli si pamatujete správně pravidlo o psaní ů. Platí, že uprostřed slova se ve většině případů píše písmeno „ů“. Zde to neplatí, protože se jedná o slovo...

Interview je jedním z publicistických žánrů, jde o metodicky vedený rozhovor s cílem získat potřebné informace. Interview se od rozhovoru liší především tím, že novinář je jednoznačně v roli tazatele a iniciuje interview, určuje témata, otázky, okruhy atd. Při reprodukci se pak snaží zachytit nejen slova dotyčné osoby, ale také atmosféru, typické charakteristiky osobnosti a...

V každém rohu světa existují události a okamžiky, které formují naše globální společenství. Jedním z takových okamžiků, který si zasluhuje naši pozornost a reflektuje hluboké závazky k ochraně dětí, je Den červené ruky. Tento den, upomínající na děti vtažené do ozbrojených konfliktů, symbolizuje globální hnutí proti verbování a využívání dětí jako vojáků. Od počátků tohoto...

Ženské jméno Martina je ženskou obdobou jména Martin. Jméno je odvozeno od jména římského boha války Marta. Martina proto znamená bojovná, válečnice, Martovi zasvěcená, Martovi oddaná, Martovi náležící. Kdy slaví Martina svátek?Martina slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 17. července (17.7.).Mužská podoba jména MartinaMužskou podobou jména Martina je Martin.Domácí podoby jména MartinaMartinka,Martička,Marti,Marťa,Máťa,Martuška,Martinečka,Marťulinka,Týna,Týnka.Martina a statistikaKolik žije...

Ženské jméno Anna má hebrejský původ (Chana, Channa), vykládá se jako milostiplná. Anna je patronkou Innsbrucku, Florencie a Neapole a lidé ji prosí za šťastný sňatek a manželství, za požehnání dětí, za šťastný porod a za svou si ji berou vdovy, hospodyně, matky, dělnice, horníci, tkalci, soustružníci, umělečtí truhláři, mlynáři, kramáři, provazníci, krejčí, krajkáři, čeledíni...

Mužské jméno Vladimír je germánského původu. Vykládá se jako Vládce světa, Vládce míru či mocný. Mezi Slovany se rozšířilo po ovládnutí ruských kmenů Vikingy, jako fonetická obdoba jména Valdemar. Další jména se základem vladi- jsou Vladislav, Vladivoj, Vladan a v rumunském a ruském prostředí i Vlad/Vlada. Kdy slaví Vladimír svátek?Vladimír slaví, podle českého občanského kalendáře,...

Slovo nadosmrti jste už určitě někdy použili. Ale zkoušeli jste ho i napsat? Docela oříšek, co? 😀 Pravopisně správně je pouze nadosmrti! Jedná se totiž o příslovečnou spřežku. Postupem času se z ustáleného spojení stalo nerozdělitelné slovo -> spřežka, která se píše dohromady. Význam je snad všem jasný. Kdybychom ho měli přiblížit, pak by to bylo...

Pravopisně správně je pouze varianta vymítat. Výraz vymítat totiž nemá nic společného s vyjmenovaným slovem mýtit. Vymítat má původ ve slově vymetati. Vymítat znamená vyhánět zlo, negativitu, démony, duchy z místa, předmětu, ale také z osoby. Možná se to někomu bude zdát divné, ale i v dnešní době je vymítání stále v kurzu. Ovšem pokud je na vás manželka zlá,...
Načíst dalších 10 článků